Opěvována kritiky a fanoušky. Jak velkou hvězdou může být Amelie Siba? (Spotlight)

Pražská, anglicky zpívající písničkářka Amelie Siba, na hudební scéně funguje relativně krátce, ale za tu dobu stihla více, než řada hudebníků za celý život. Amelie, stále ještě teenagerka s česko-britskými kořeny, se věnuje hudbě přibližně od svých dvanácti let.

Tehdy jí otec přihlásil na lekce kytary, které ovšem nedochodila. K muzice ji plně namotaly až večery u táboráku a song od Lana Del Rey, který u ohně brnkala. Možná také sledování Superstar v dětských letech, což označuje jako své guilty pleasure, ale oproti kolegům z televize, se na světlo hudební scény, vydala zcela jinou cestou. Tak trochu DIY way. Ještě před svým debutovým EP, stihla Amelie dropnout několik singlů. Největší ohlas, měla první skladba “LAST SEPTEMBER“, která vyšla v září roku 2018. Paradoxem je, že “LAST SEPTEMBER“ zní hudebně celkem jinak, než zbytek tvorby této autorky.

https://www.youtube.com/watch?v=Cwaa4xmExZU

Pravděpodobně to bude tím, že je v této písni mnohem více aranží a kapelního soundu, než u většiny Ameliny tvorby, která je převážně akustická. To zejména na EP “IT WAS NICE TO MEET YOU“, které vychází přibližně rok po vydání prvního singlu i s pomocí nahrávací společnosti Teargarten. Zde je k poslechu šest skladeb, včetně dvou již vydaných singlů – “KISS“ a “LOVERS“. EP samotný Teargarten označuje jako „jednoduchý folk, s chytlavými kytarovými melodiemi a texty, ve kterých se každý trochu najde“ . S prvním vydaným EP přichází i první úspěch, a to v podobě proměnění nominace v soutěži 1Band2Play, pořádaný festivalem Colours of Ostrava a Full Moon magazínem. Tohle je ale teprve začátek toho, co nás, ale hlavně Amelii Siba, ještě čeká…

https://www.youtube.com/watch?v=I1jHsV5clnA

Při vydání debutového LP s názvem “DYE MY HAIR“, v covidovém roce 2020, na sebe tato pražská písničkářka upoutává ještě větší pozornost. Vibem i texty se sice blíží album prvnímu podobně melancholickému EP. Tentokrát však za toto dílo obdržuje nominace na nejprestižnější hudební ceny v tuzemsku. No, a Slavíka tím nemyslíme. Amelie proměňuje nominace v kategorii “alternativa a elektronika“ na Andělech a také desku roku, kterou si přebrala v pražské Roxy, při předání cen Apollo. Jako jedna z mála autorů, sklidila při svém debutovém albu, takový ohlas. Tímto počinem se tak řadí mezi špičku umělců, kterou nyní můžeme v Čechách vnímat. Na albu je deset akustických skladeb, ve kterých Amelie přibližuje svým emotivním zpěvem pocity typické, jak pro momentální generaci náctiletých, tak hlavně pro samotnou Amelii, která se zdá na první pohled jako velmi uzavřená a citlivá slečna. Prostě takový teenage daily troubles. Tyto emoce jsou příjemně podladěny jemnými elektronickými aranžemi, které intimní atmosféru alba ideálně dokreslují. Album vyšlo opět za pomoci nahrávací společnosti Teargarten, která vydala desku i na několika kusech vinylu. Za zmínku také stojí, že si celou desku Amelie produkovala a mixovala kompletně sama.

Svoji dosavadní diskografii uzavírá Amelie Siba svým druhým EPkem, které pojmenovala “WHEN IS OUR TIME“. To vyšlo v březnu 2021. Zde už ji můžeme vidět a hlavně slyšet v poněkud odlišné poloze, než doposud. Po zpěvové stránce, zůstává Amelie téměř totožná, jako v předchozích albech – jemná, ale zároveň suverénní. Hudebně už se zde Amelie Siba vyvíjí a posouvá, zkouší kolaborovat s různými syntetizátory a elektronikou. Výrazněji, než tomu bylo na předchozích albech. Dále zkouší častěji pracovat se svým hlasem pomocí jeho vrstvení a aranžemi. Na rozdíl od předchozích alb, na novince z března tohoto roku, nepracovala Amelie úplně sama. Pozvala si na pomoc ohledně produkce mladého muzikanta Prokopa Korba aka Badfocus.

Jejich spolupráce se postupně přehoupla i ke společnému vystupování, které momentálně probíhá převážně v podobě online koncertů a streamů. Těch má za sebou tato mladá zpěvačka opravdu dost…a doufejme, že už jich o moc více nebude. Ne, že by zněly tyto představení nějak zle, ale myslím si, že by si v budoucnu Amelie zasloužila větší koncert s opravdovým publikem. A když už jsme u té budoucnosti. Té se vzhledem k uplynulým počinům Amelie opravdu nemusíme bát. Našláplo má více, než dobře. Co ale může tuto, stále ještě teenagerku z Prahy ohrozit, jsou možná až zbytečně velká očekávání posluchačů při dalších releasech a postupně enormní zájem médií, který ji pravděpodobně čeká.

________________________________________________________________________________ nadcházející akce autora: Žižkovská Noc 2021 – 28.10. – 30.10. – Praha 15. Narozeniny radia Wave – 3.9. – Praha

SLEDUJ KLUBOVNU 

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

SPOTIFY

PŘEDCHOZÍ SPOLIGHT EPIZODY

Nondescript

Darewin

Pain

No Face No Case

My Hard Lesson

Mad Rabbits

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na:

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.