Spotlight: Stavají se z No Face No Case čeští hudební Avengers?

To přirovnání zní na první pohled možná nadneseně, ale má i něco do sebe. No Face No Case totiž po vzoru komixových hrdinů taky nešetří vizuální velkolepostí, invenčním přístupem ke svému žánru a světelnými meči (nebo aspoň po domácku vyrobenou bambitkou z petek Bráníku). Jejich razantní vstup na scénu přitom patří mezi nejzajímavější kapelní nováčky posledních let.

Pětičlenná parta z Prahy vznikla sice minulý rok. Za tu chvíli ale na sebe stihla strhnout velkou vlnu pozornosti. To i díky svýmu rapovo-trapovýmu looku, který v kombinaci s podladěnýma kytarama, nasranym vokálem a Braníkem, dokonale funguje a láká na sebe posluchače, kterým doteď podobně tvrdá muzika mohla být cizí.

Na scénu vstupují No Face No Case singlem “DEADBEAT“, kde můžeme na konci tracku slyšet také Ondřeje Bence z kapely Epicardiectomy. Na to, že se jedná o debutní singl a klip, má hned ze začátku tato pražská parta zajímavé ohlasy. A za tím, dle mého, stojí hned několik faktorů. Jedním z nich může být feel a vizuál videa, které má na starost Jáchym Belcher. Vše, co může být nyní lákadlem a je trendy v aktuálním světě mladé generace, je ve vizuálu obsaženo. Ať už se jedná o gear, výběr lokací, brčínka nebo kukly.

Popravdě, když jsem koukal na videoklip bez sluchátek, přišlo mi, že se jedná o čistě rapovou záležitost. To jsme mohli poznat i třeba podle merche (zdravíme Paina), kteří mají aktéři na sobě. No…chyběly tomu snad už jenom grillz. Jedině dobře, že se podobný borders mezi rapem a “metalovou“ muzikou postupně vytrácejí a s příchodem mladé generace spíše propojují. Dalším faktorem, který může stát za úspěšností hned prvního videa, může být ten, že klip vyšel na bedlivě sledovaným kanále SLAM WORLDWIDE. Třetím faktorem je samozřejmě i muzika, která je sama o sobě bezpochyby kvalitní a rozdává lokty. Každopádně účel byl splněn, klip vyvolal okamžité a protichůdné reakce. Vzpomeňme si na první díl Hodnotíme vaše kapely, kde kapelní vibe, třeba úplně nerozklíčoval Fido z Mighty Sounds.

No Face No Case moc dlouho neotálejí a chvíli po svém debutu vyhazují svůj druhý singl “TWO-FACED“ z chystaného EP. Nezklamali. Jde opět o precizní práci, co se týče vizuálu i hudby. Podle nekompromisní flow a precizních bicích poznáte, že pětičlenná parta z Prahy opravdu ví, co dělá. Dělá to jinak a opravdu dobře. Těžkotonážní riffy kytar a basy originálně podkreslují prvky, typické pro styly jako je už zmiňovaný rap – “škrrr“, nebo siren sample typický hlavně pro drum and bass, nebo house music. Mimo gunu a policejních houkaček, můžete ve videoklipu vidět obřadní rituál, vzdávající hold jedné nejmenované značce piva Braník, nebo průběh typického týdenního nákupu v Lidlu. I druhý klip, který měli na starost Kryštof Kosmák a Šimon Jindra, vychází na Youtube pod kanálem Slam Worlwide.

Do roku 2021, vstupují NFNC po dvou vydaných singlech, za už celkem slušného hypu. Jak v Česku, tak v cizině. Po oznámení spolupráce s labelem Ultra Heavy records, kde vydávají projekty například slovinští Within Destruction nebo třeba Desolate, vychází třetí sing “OUT OF THE BLUE“. Hudebně zní nahrávka podobně kvalitně a originálně, jako v předchozích případech, takže není třeba se opakovat. Vizuálně už jde ale cítit jistý posun dopředu, jak střihem, editem tak kamerou. Ne že, by mi bylo to “grázlovství“ z původních dvou klipů nějakým způsobem nesympatický, to spíše naopak, ale zapojení například prvku tanečnic, může působit jako zajímavým zpestřením.

Aktuálně tahle beatdownová smečka z Prahy, promuje release svého čtvrtého singlu s názvem “DROP“ a bookuje první shows. Což znamená, že maká dál a rozhodně neusíná na vavřínech. Vzhledem k tomu, že kapela funguje teprve rok, který se převážně nekoncertovalo, jsou všichni určitě zvědaví, jak budou NFNC fungovat live. To je asi vlastně jediná otázka, která pro nás zůstává nezodpovězena, protože kluci přesvědčili snad ve všech směrech. A je dobře, že má česká scéna opět nějakého zástupce, který může udělat hudební rozruch jak u nás, tak ve světě. A to by v tom byl Harambe, aby se o No Face No Case ještě pořádně nemluvilo.

NADCHÁZEJÍCÍ NFNC AKCE:

Death coffee párty 9. – Litoměřice – 20.8.2021

Down Town Tábor – Tábor – 28.8.2021

NFNC, 33MOVEMENT, TIGP, DAPHO – Café Na půl cesty – Praha – 11.9.2021 Fabrika harcore fest – České Budějovice – 25.9.2021

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: