Udrží loňský objev vzestupnou tendenci nebo jej odvane čas? O Nondescript je slyšet stále hlasitěji (Spotlight)

Tříčlenná melodic hardcoreová parta se dává dohromady v roce 2017, po rozpadu kapely Splachovací Nočník v jihočeském Milevsku, nedaleko Písku. Své ano si ovšem řeknou na festivalu Mighty Sounds v Táboře. Za tu chvíli, co Nondescript na scéně kytarové muziky působí, o sobě dala vědět nejen povedenými releasy, ale hlavně energetickýma shows.

Krátce po oznámení vzniku kapely v roce 2018, bez jakýchkoliv nahrávek nebo singlů, přichází první akce, kde můžete vidět, jak funguje tříčlenná parta naživo. A začínají hned zostra – na Budějovickým Majálesu v proslulém klubu Fabrika, kde se každoročně odehraje několik zajímavých akcí. Své prvotní koncertní nadšení si tahle parta z Jihu přenáší dále a objevuje se na dalších zajímavých a sympatických akcích, stále ještě převážně v okolí rodného Milevska, kde se to podobnými akcemi jen rojí – řeč je o afterparty na bajkovém Vápenka jamu, kde si zahráli mimo jiné třeba s Hopes, nebo na Parkfestu v Petrovicích. Následně již vydávají svůj první singl s názvem “FASTER THAN I CRAWL“. Do melodických kytar se prolínají screamy s čistě zpívaným refrénem. O vizuál lyrics videa se postaral vokalista z My Hard Lesson, známý také jako Totally Nothin. No a právě s MHL se objevují na dalších akcích, které společně objíždějí pod rapovo/hardcorovým tour, s názvem Doomed v Písku nebo Brně.

Pod hlavičkou Doomed tour započínají Nondescript i následující rok, ve kterém mimo častých shows a afterparties po různých skejtových contestech, připravují materiál na chystané EP Kids who never get old. Letní festivalovou sezonu si opět zpříjemňují lokálním Vápenka jamem a Parkfestem, kde se objevují vedle profláklejších jmen, jimiž jsou například MC Gey nebo KungFu Girlz. Rok 2020 bere, ale také dává. Vzhledem k okolnostem tohodle šílenýho roku, jsou nuceny Nondescript přerušit svou dlouhodobou koncertní šňůru, během které se podívali po všech koutech České republiky a zavítali dokonce i na Slovensko. Na druhou stranu je to ideální chvíle, kdy vydat své první videoklipy nebo projekty. Tak je to i v případě této hardcorové party, která vydává svůj první klip k chystanému albu Kids who never get old – a to ke stejnojmennému singlu. Na ten navazují dalším videoklipem s názvem “OLIVE BRANCH“, ve kterém kritizuji fašistické způsoby Blízkovýchodních pohlavárů – konkrétně diktátora Erdogana, vpád tureckého vojska a obsazení severo-východu Sýrie – její autonomní části Rojavy, která se nachází na hranicích s Tureckem.

Ještě před říjnovým dropem zmiňovaného EP, stíhají během léta pár shows, a to třeba na tradiční Summer Punk party ve Volyni, která byla doposud jejich největší koncertní zkušeností. Po poklidném festivalovém léťe přichází release již zmiňovaného EPka Kids who never get old. Dva dropnuté singly s videoklipem doplňují další čtyři tracky – “CHAMBER OF SECRET“, “ABANDONED ROOMS“, “EMPTY“ a zavíračka “BETWEEN THEN“. Jako v předchozích skladbách, můžeme pozorovat časté změny v polohách zpěvu – scream až někdy growl se střídá s čistými vokály, většinou refrény. To s sebou přináší změnu melodií a poloh, během kterých kolísáme mezi hardcorem, místy až punk/rockem.

V úvodu roku 2021 informují o další studio session, kdy chystají v pořadí druhý projekt. Na ten si ještě musíme nějaký čas počkat. Během závěrečných pracích a dolaďování detailů na EP Decay, stíhají Nondescript pár dalších koncertů – jak už další ročník tradičního Vápenka Jamu vedle Maniaka, tak třeba minifestival v Kralupech nad Vltavou, se spřízněnýma My Hard Lesson nebo Unsolved Case. Pár dnů na to, jim konečně vychází i druhý zmiňovaný počin – EP Decay. Toto čtyř trackové album se nese v podobném duchu, jako předchozí Kids who never get old. S promem si oproti předchozí desce moc hlavu nelámali a projekt vyhodili ven, bez jakéhokoliv videoklipu nebo singlu. O mix a master se v tomto případě Lvkas Rybníček. Na krátké intro nejnovějšího EP, navazuje melodickej track “OVER THE HEDGE“, jak už je pro Nondescript typický, s chytlavým zpívaným refrénem. Třetí skladba “GLOOM“ na mě působní nejagresivnějším dojmem a svědčí o tom, že i hudba jihočeský tříčlenný party dokáže rozdávat lokty. EP Decay uzavírá čtvrtý, poslední track s názvem “FADED ALONE“.

Na Nondescript je cítit, že je jak jejich, tak hudba ostatních kapel z místní, nejen hardcorové scény, opravdu baví a žijou tím. Společně pořádají a objíždějí spoustu akcí. Možná i proto, bych doporučil, si nejdříve poslechnout tuto kapelu live, protože živý projev a přirozeně energické shows, jsou pro Nondescript hlavní devízou. A léto mají koncertně opět celkem našlápnutý, takže je velká šance tyhle kluky na pódiu nepropásnout.

nadcházející akce kapely:

6.8. – VodaFest – Dobrá Voda u Pacova

14.8. – ParkFest – Petrovice

28.8. – Chichtyóza – Sedlčany

3.9. – klub 007 – Praha

Text: David // Fotky ve článku: Neny

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: