Spotlight: Darewinovi kroky připomínají román. Enormní dříč změnil lifestyle a mění i své věřné

Darewin, vlastním jménem Jan Vokoun, je specifický “one-man army“ interpret a zakladatel vlastního brandu TUSY. Svou pozici na scéně si vydřel, jako málokdo. K rapu se dostává už ve svých dvanácti letech, přes interprety, jako jsou například Dilated Peoples nebo PSH. Nejvíce ho ovšem ovlivní méně známé jméno v lokálním rapovém rybníčku, a to BeatleG, jehož tvorba se k Darewinovi dostává v té době ještě přes ICQ.

K prvnímu tracku, který Mladey Pilot, jak si dříve Darewin říkal, vydal, se pojí celkem vtipná story. Jedná se o disstrack na lidi, který jemu a jeho crew ukradli schovaný kytky v Měšících nedaleko Prahy, kde tehdy vyrůstal…no, slunečnice to asi nebyly. První veřejnosti dostupná tvorba vychází ještě pod starým pseudonymem Mladey Pilot v roce 2011-12, jedná se o mixtape s názvem Up Boy, ke kterýmu vychází i první videoklipy od Michal Jiráka ke skladbám “MÍT SNY“ nebo “VRAŽDU NAPSAL“. Tím tak vstupuje na scénu a započíná svoji etapu Up Boy mixtapů, kterých je do dnešního dne celkem šest.

Po prvním releasu Darewin nezahálí, maká dál, a necelý rok po prvním dropu, vychází v pořadí druhý mixtape. Ohledně vydání Up Boy vol.2 už je větší ohlas, a na portálech jako je třeba Refresher nebo Beatlife glosujou Pilotovi za jeho originálnost a jedinečný styl MCingu, který do český rap game přináší. S příchodem třetího mixtapu, které Darewin vyhazuje opět půl roku po vydání toho předchozího, se začíná o tomto rapovém dříčovi čím dál tím více mluvit. Na nově vzniklém youtubovém kanále Tusy, což je později i Pilotovo lifestyle brand, vychází další videoklipy k trackum “NO HOMO 2“ nebo “MUY HOOD NENÍ HARLEM“ a singl “STEREOTYP“. Tím tak trochu odděluje svoji minulost pod pseudonymem Mladey Pilot a vystupuje již na scéně pouze pod svým aktuálním uměleckým jménem Darewin.

Změnou svého pseudonymu Darewin uzavírá, jak sám uvádí, svou první rapovou kapitolu a své začátky v rapu. Snaží se posunout dále a hudbu dělat trochu jinak. To stvrzuje vydáním doposud nejpovedenějšího mixtapu Up Boy 4 a založením své značky, se stejným názvem, jako nový youtube kanál, kde vyhazuje své releasy – Tusy. Vedle samotného interpreta se podílí na založení nové značky také slovenský producent Dolin, nebo ConspiracyFlat. S těmito producers pak dále úzce spolupracuje ve své etapě vydávání mixtapů, jak už ve zmíněným Up Boy 4, tak v nově vydaném, v pořadí již pátém dropu této série. V roce 2016 přichází s posledním releasem pod názvem Up Boy, ve kterém se začínají více objevovat jeho producentské skills. Na šestém mixtapu můžeme slyšet velmi silné tracky, které fungují na první dobrou – za všechny bych uvedl song “YA“, kde už se v plné síle projevuje Darewinova vyrapovanost a citlivé změny flow do melancholického beatu od Dolina, v nichž je cítit také zásadní posun. K tracku vychází také povedený videoklip, na kterým se sám podílí jak režijně, tak postprodukčně, stejně jako v případě videoklipů k trackům “DMT“ nebo “DELAT RAP TO YE ŽIVOT“ z předchozích mixtapů – to jen potvrzuje kompletní tvůrčí knowledge tohoto umělce.

Po sérii mixtapů přichází i velká chvíle v Darewinovo nehudební kariéře. Stáva se totiž otcem své prvorozené dcery, kterou pojmenovali společně se svou přítelkyní – Mia. Ta ho ještě více, jestli to vůbec jde, boostuje v tom, makat dále a tvrději. To s sebou přináší drop zásadního singlu “ČERNÁ KOČKA“, kde se na prvním zvučnějším featu objevuje Protiva. O visuál úspěšnýho tracku se postarali GardenBoys, kteří s Darewinem nespolupracovali poprvé. Trochu ve stínu zmiňovaného singlu, vydává se svým dvorním producentem Dolinem další projekt. Tentokrát jde o šesti trackové EP s názvem Pondělí Ráno, na jehož coveru můžeme vidět dceru Miu. Zde se objevují další úspěšné songy, jako jsou například “23“ nebo “IKEM“, který si sám vyprodukoval. V roce 2017 začíná také menší mini tour a kolabo s Lastem & Walkerem z Visionary Boys pod hlavičkou, nesoucí název Unknown Artists, což Darewin v té době už opravdu není.

Následující rok je, co se týče koncertů a releasů, zatím nejpestřejší pro tohoto pražského rappera. Se Schyzem a PTK, s kterým vydává také další očekávaný singl “GASOLINA“, objíždí se svou společnou show v podstatě celou republiku. Spojení těchto interpretů na tour Od Chebu po Ostravu sklízí mezi lidma velký úspěch. Vedle zmiňovaných MCs se na tour objeví jména, jako jsou například James Cole, Redzed nebo Robin Zoot. Mimo častého koncertování stíhá Darewin dropovat další EP s výstižným názvem Independent a rovnou dva mixtapy, které nesou název Underground Planet.

Rok 2019 pokračuje, podstatě tak, jak končil ten předchozí – to znamená časté koncertování a shows, tentokrát již sólo pod názvem Tusy Tour, během které nadále objíždí tuzemská největší města, těmi jsou například Praha, Liberec nebo Plzeň. Také vyhazuje mnoho videosinglů – zmíním jeden za všechny s názvem “BUUU“. Nebyl by to Darewin, kdyby během roku své kariéry nereleasoval minimálně jednu desku. Ta přichází pod názvem Kids neví, co ye lenost EP, k pilotnímu singlu pod stejným názvem vychází další videoklip. Lyricky v tomto tracku, mimo jiné, vzdává hold svému rodinnému životu, času prožitému s dcerou, s kterou má opravdu silné pouto. Je mu motivací v tom, dál tvrdě dřít ve své hudební kariéře, která jisto jistě stoupá. Na EP můžeme krom Darewina, slyšet Rooka nebo Lasta z Visionary boys. Vedle několika vydaných singlů, stojí za zmínku feat se Schyzem k tracku “GET MONEY“.

Rok 2020, startuje Darewin nečekaně lednovým releasem nového mixtapu, s názvem Move$, na kterém se opět producentsky podílí sám a se svým dlouholetým parťákem Dolinem. K projektu vychází, jak je pro Darewina zvykem, opět několik vizuálů a videoklipů na Youtube kanálu Tusy. Pauzu mezi zrušenými koncerty, a hlavně chystané tour s Painem na tento rok, využívá k nepřetržité produkci dalších singlů. Můžeme třeba zmínit další úspěšný feat. s Protivou k tracku “DEZILUZE“ nebo “HORSKÁ DRÁHA“ na produkci s Prezidentem Lourajderem z Ty Nikdy labelu.

Pro artists poklidný rok, se Darewin věnuje, mimo jiné, boostu svého brandu Tusy a merche pro své věrné, v některém případě až fanatické fans. Koronavirový rok uzavíra releasem dalšího projektu s názvem Kruhy v konopí. To se zdá doposud nejoriginálnějším počinem na Darewinovo cestě. Možná je to prohloubením, relativně ještě nové spolupráce, s producentem Oxygen Archives, nebo neobvyklým počtem hostů, které můžeme na albu najít. Jmenovitě jde o jména jako – Martin Matys, Fakin Bůh, Idea (i na produkci v tracku Krok za krokem) nebo třeba Pain. Aktuální rok, chystá už dvojnásobný otec Darewin, release dalšího projektu – pravděpodobně volné pokračování mixtapu Kruhy v konopí. Na to promuje nejnovějšími singly s názvem “NORMÁLNÍ D!CK“ nebo “BABY STEPS“, kde stvrzuje kolaboraci s producentem Oxygen Archives. Momentálně je Darewin na probíhající Tusy summer tour, jehož součástí je i zastávka na afterparty DownTown závodech v Táboře, kde se postará o uzavření celého programu Gumi s Hadrabákem z Klubovny.

Darewinova rapová cesta je spíše na román, než pro shrnutí pár vět do čtivého článku. Talent je nahrazen opravdu enormně tvrdým dříčstvím a prací. Je zajímavé sledovat postupný vývoj a steps, které během hudební kariéry prožívá a popisuje. Z depresivního kluka se stává například veganem a hlavně srovnaným a milujícím otcem dvou dětí. Jediné, co si z dávných let, kdy začínal s rapem přináší i do přítomnosti, je láska k muzice, weedu a hlavně obrovská vůle a pracovitost. Jinak cítím oproti prvotinám v sérii Up Boy zásadní progres – jak hudební, tak mentální. A i když nemusíš být úplným fanouškem specifického Darewinovo rapu, tvůj respekt si za kvanta té dřiny, co doposud odvedl, určitě zaslouží.

nadcházející akce autora:

29.7. – Praha – Cirkus Pub

12.8. – Plzeň – Bílej Medvěd

28.8. – DownTown – Tábor

10.9. – Boss Bar – Poděbrady

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: