TOP 2022 podle Klubovny: Koncerty

Koncerty našim životům chyběly, ale asi málokdo tušil a čekal takovou nálož jako letos. Z ničeho přišlo a přijelo najednou (téměř) všechno. Pro naší crew to byla velká radost, ale také velká zkouška všechno zvládnout a stíhat reflektovat. A navíc jsme si na sebe upletli bič v podobě 15 akcí, na kterých jsme se přímo podíleli! Těžko říct jestli tohle číslo ještě někdy zopakujeme, ale prostě jsme měli HLAD.

Hlad po hudbě, klubech a festivalech tak, jak jsme je kdysi znali. A vlastně to reflekuje i náš vlastní progres, neboť jsme konečně stihli pravidelně reflektovat i dění mimo Prahu. A snad to dokonalo i náš přerod na celonárodní mediální platformu, což byl jeden z cílů před začátkem roku.

Soudě dle počtu zmínek (a tím pádem zážitků) kraloval letošnímu roku Fajtfest, kde už jsme za ty roky doslova jako doma. Fenoném z Vysočiny za uplynulý rok opět vyrostl do krásy a v příštím roce láká, třeba na ikonické The Ghost Inside. V těsném závěsu končí Rock for People, kde se naše bear army skutečně činila. A i když jsme končili na hranici vyčerpání, byli jsme maximálně spoko. Na třetím zážitkovém místě končí Brutal Assault.

ČESKÁ SCÉNA

Uplynulý rok byl pro lokální scénu velkou zkouškou, neboť se po dvou letech nuceného spotlightu musela vyrovnat s drtivou a nerovnou konkurencí světových jmen. Klubovna, jež má domácí scénu jako prioritu, na lokální scénu rozhodně neprděla a bedlivě reflektovala veškerý pohyb.

Loňské živé prvenstí obhájili se čtyřmi body Skywalker, kteří se po letech vrátili s domácí tour a stali se taktéž součástí brněnské KlubovnaFajtfest Night. V těsném závěsu končí letošní senzace Tchert a Silent Generation, které shodně pojí postava Jakuba Hlaváčka. Letošní prvenství v kategorii nahrávek pak stvrdili se dvěma zmínkami v hlavní kategorii a jednou pod čarou sympatičtí Brighter Days. Dál už šlo o jednotlivé výstřely, snad jen s vyjímkou střelců z Hopes.

GUMI

Silent Generation (KFN, Chomutov)
Abbie Falls (Brutal Assault)
Tchert (KFN, Brno)

To video máte nějaký zrychlený ne?!” psalo se v našem IG directu, jenže tohle nebyla technická chyba, to jen Silent Generation nasadili nitro a předvedli v rámci naši nejlepší letošní KlubovnaFajtfest Night naprostou smršť. Chomutov byl celkově boží a rozhodně se sem chceme vrátit! V Brně se na KFN zrodil další top domácí výkon, když nastolil krutovládu teprve potřetí hrající Tchert, ale že by to bylo znát? Pekelníci! Z festivalových setů se sem opět tlačili Silent Generation na Fajtfestu, ale nakonec volím Abbie Falls na Brutalu. Vedro, moshujicí důchodce, kreativní mosh a naprosto uvolněnej výkon. Jeden z highligtů léta. Někde úplně těsně pod čarou mám ještě set Hopes z Fajtfest Help Party, totální tóčo a nám s DJ Naganem zase přeplo. A užil jsem si relativně komorní křest Brighter Days nebo sympatické výkony Nature Trip, Mad Rabbits a Donnie Darko na RfP.

HADRABÁK

Glad For Today, .themayrevolution, Burning Steps (Café v lese)
Catastrophy, Exorcizphobia, Deviance, Laid to Waste (Underdogs’)
Action, Hillside, BOB (klub Hvjezda, Teplice)

To, co jsem zažil v Teplicích před nedávnem bylo nepřekonatelné, hlavně ze strany Action. Místní harcovníci svého času objížděli koncerty nejen v Německu. Díky tomu se tak stali jednou z nejúspěšnějších kapel v Česku na poli hardcoru a metalu. Ty časy jsou už pryč, teď se vrátili na pár koncertů a udělali moc dobře. Svým projevem totiž Hvjezdu rozložili na malé kousíčky a rozbíjeli vše, co jim stálo v cestě. Takovou energii jsem v klubu letos ještě nezažil. Navíc je super, že to bylo právě v Teplicích, na domácí půdě, kde měli kluci spoustu kamarádů a známých, kteří rozjeli nezapomenutelný a zničující moshpit.

PÉŤA

Skywalker (KFN Brno)
Tchert (Rock Café)
.themayrevolution (Rock Café)

MARŤA

Brighter Days (Světadílna, ČB)
Skywalker (Budějovický Majáles)
Depression Island (Cross Club)

Akcí bylo letos fakt požehnaně. Taky jsem u nás v Budějcích poprvý zavítala do Světadílny, což je neskutečně nádhernej a kouzelnej prostor, ale má tu nevýhodu, že leží uprostřed sídliště a místním obyvatelům leží asi hodně v žaludku, a proto akce končí striktně ve 22:00, takže když jsem tam byla na Hopes, kluci stihli asi 4 songy. Nicméně pak jsem tam zavítala ještě jednou, tentokrtát na Brighter Days, kteří do toho prostoru sedli jako prdel na hrnec. Ten večer se mi vlastně ani nikam nechtělo, měla jsem takovou prapodivnou náladu, ale jak se říká – hudba léčí a v případě Světadílny a Brighter Days to platí dvojnásob, takže jsem odsud odcházela neskutečně šťastná. Mrzí mě, že jsem tenhle skvělej prostor neobjevila už dávno. Skywalker jsem letos viděla několikrát, ale nejvíc mě bavili asi na Budějovickým Majálesu, kde pro mě bylo docela překvapením, jak se lidi bavili a moshovali tak, že lítaly i ploty. No a co se týče Depression Island, zmiňuju je tady hlavně proto, že mě z celýho halloweenskýho večera v Crossu bavili asi nejvíc. Skvělá show, skvělá energie, a navíc od vystoupení, kdy jsem je viděla naposled, se vyšvihli neskutečným způsobem nahoru.

TOMÁŠ

Skywalker (Brutal Assault)
Smack (BCB SUMMER JIBBING)
Silent Generation (Fajtfest)

VOJTA

Foto: @adam_rowe_photo

REDZED (HeartshapedFest)
Tchert (Fajtfest)
Silent Generation (Fajtfest)

REDZED: I když ta akce prostě byla rozbitá, Redzed ukázal, že to opravdu dělá pro lidi, a nakonec na úplně jiném místě zandal provizorní set, na kterej celej club vzpomíná – bylo tam tak hrozně moc energie a dobrý nálady… prostě opičárna jak se patří.
Tchert: Dávám sem kluky hlavně kvůli tomu, že pro mě na Fajtu byli obrovský překvápko; za mě na českou scénu přinesli oldschool tématiku metalu v novým kabátě, což mi velmi chybělo.
Silent Generation: Byla to správná anarchie, o který tahle hudba byla, je a doufám že i bude.

JANČA

Berlin Manson (Fuchs)
Hopes (Cross club)
Cyber Rave Sapphire

K téhle kategorii se musím trochu rozepsat, protože živé shows jsou pro mě mnohem hodnotnější, než studiová albíčka.. Hrozně dlouho jsem čekala na příležitost vidět slovenské Berlin Manson a podařilo se mi to až na jejich křtu ve Fuchsu. Celá akce pro mě byla něco úplně nového a kulturně hodnotného. Každý interpret předvedl neskutečnou performance plnou nadsázky a popkulturních odkazů. Z téhle akce mám hodně silný vzpomínky a věřím, že mají velký potenciál a “Nenávídím všetko čo nie je punk”. Ještě bych chtěla zmínit akci Cyber Rave Sapphire od Cyberdolls, kde mimo jiné zahráli i Ludens, PlayStation Princess a další. Původně jsem tam ani neměla jít, ale stal se z toho jeden z největších zážitků letošního roku. Sice jim to trochu kulhalo po produkční stránce, ale jinak to byla brutálně crazy a divná party, na kterou ještě někdy určitě ráda zavítám.

MATĚJ

Skywalker (Rock Café)
Brighter Days (křest)
Stellaris (Brutal Assault)

Jarní akustický koncert části kapely Skywalker v Rock Café byl příjemně komorní a slyšet to takto instrumentálně byl zážitek. Potom Brighter Days na jejich křtu alba Walk, kluci vzali břečťan a po vzoru jejich klipu ho pověsili kam se dalo. A samozřejmě show byla intenzivní hlavně tím, že se frontman Domáč nebojí fyzického kontaktu s posluchači. To si musíte zažít. Mimochodem, teď vyhráli soutěž na startéru od rádia Wave. Stellaris na Brutal Assault, jelikož jsem je natáčel a mohl jsem být v centru dění, viděl jsem jejich přípravy a jejich nervozitu, protože hráli jako první v sobotu ráno. Což je pro relativní nováčky (muzikantsky jsou to profíci) na český hudební scéně celkem oříšek a mohlo se stát, že by si zahráli na veřejné kapelní zkoušce. Ale mrkněte na video a přesvědčíte se, že hráli na Brutalu oprávněně.

MIN

Deloraine (fantasy festival Pevnostcon)
Glad For Today (Malá sportovní hala)

ZAHRANIČNÍ SCÉNA

Zmiňovaný Fajtfest letos zažil set, který bez přehánění obletěl celý svět. Při setu Get the Shot přeplo úplně všem a na tuhle divočinu se bude ještě hodně dlouho vzpomínat. Neméně výraznou stopu v našich srdcích zanechala loňská zahraniční kapela roku Landmvrks, která lidi cupovala od začátku do konce. Dojímali jsme se také na Neck Deep a jedinou klubovou show, která získala více než jedno památečního vypsaní, byl set While She Sleeps ve Forum Karlín. Při té neskutečné nabídce a konkurenci je skoro zázrak, že se některý z interpretů dočkal více než jedné nominace.

GUMI

Get the Shot (Fajtfest)
Neck Deep (Rock for People)
Comeback Kid (Brutal Assault)

Na letošní Fajtfest asi nikdo ze všech zúčastněných nezapomene. A troufnu si říct, že absolutním highlightem byl diktát od Get the Shot. Na stage nás naběhlo asi 70, regulérně se tam moshovalo, vzduchem lítali lidi i křeslo, a bylo tam absolutní možný propojení mezi davem, kapelou a festivalem. Jeden z TOP životní zážitků a totální euforie. Tu jsem s prvky dojetí zažíval taky u Neck Deep na RfP. Úžasná atmosféra, totální dojetí a definitivní potvrzení toho, že jsou festivaly zase zpátky. Na Brutalu CBK hráli nečekaně o tři hodiny dřív, ale jinak bylo vše při starém. Totální demolice a mně bylo zase 18, když jsem je objevil. Tahle láska a úcta k jejich mistrovství se stále jen prohlubuje.

HADRABÁK

Question, Lifelike (Eternia, půda)
Aviana, Invisions, Rising Insane, Lighthouse Keeper (Underdogs’)
First Blood, Tchert, Additional Time (Rock Café)

Aviana: Tady to bylo hlavně díky Avianě, která to tu už v květnu solidně rozbila. Ostatní kapely byly více než zdatnými sekundanty, třeba Rising Insane z Německa jsem slyšel poprvé a na živo mě hodně chytli.
First Blood: Nejenom moji oblíbenci First Blood se vrátili po dlouhém čase do Prahy. Čekalo se, jak jejich vystoupení dopadne, a nakonec dopadlo velice dobře! Bylo tam ještě více energie než kdy dřív, zpěvák celou dobu hecoval publikum a i já se trošku utrhl a zamoshoval si. Poněkolikáté v Praze a opět super.

Festivaly: Tradičně Fajtfest byl jedním z nej festivalů, hlavně vystoupení Get the Shot a Terror, i když se ani pořádně nerozloučili (aspoň tak to na mě působilo). Obě kapely potvrdily, že jim patří právem pomyslný vrchol jejich žánrů. Velice příjemným překvapením pro mě byli i Landmvrks.

PÉŤA

After the Burial (Impericon Never Say Die!)
Alpha Wolf (MeetFactory)
Landmvrks (Fajtfest)

MARŤA

Lorna Shore / While She Sleeps / Parkway Drive (Forum Karlín)
Landmvrks / ten56. / Resolve / Glasbone (Futurum)
Wage War / The Devil Wears Prada / Siamese (Futurum)

Letos toho bylo tolik, že vynecham festivalový shows, který jsme hodnotili už v létě, a vrhnu se na klubovky. Začnu jarem, a to dubnovým koncertem Landmvrks a ten56. v pražským Futuru. Landmvrks jsou vždycky sázka na jistotu a tahle akce měla neskutečnou atmosféru. Za úplně nejlepší akci letošního roku považuju ale asi koncert Lorna Shore, While She Sleeps a Parkway Drive. Byla jsem tam hlavně kvůli Sleeps, ale překvapila mě i demoliční Lorna Shore, a to ve velice pozitivním slova smyslu. Jejich hudba je pro mě už asi za nějakou pomyslnou hranicí tvrdosti, ale na živo to bylo neskutečný. Pak vydali Pain Remains a světe div se, začala jsem si je pouštět i doma. V Karlíně se ten večer doslova hejbala podla a s tim se pojí i další příjemný překvapení v podobě PWD. Proč překvapení? Protože jejich hudba mě nikdy nijak zvlášť nebavila, ale show to byla neskutečná. Report z týhle akce si můžete připomenout ZDE. No a nakonec se vrátim zpátky do Futura, a to na akci Siamese, The Devil Wears Prada a Wage War. Myslim si, že tenhle večer netřeba komentovat. Kdo tam byl, pochopí.

TOMÁŠ

Tady jsem se rozhodl to rozdělit do 3 kategorií, protože jsem toho viděl tolik že nejde vybrat jen 3 topky.

VELKÝ KONCERTY: Rammstein, Korn, Slipknot
Tenhle rok jsem si splnil hned tři dětský sny, a to vidět pro mě asi nejzásadnější kapely, bez kterých bych teď metal asi neposlouchal. Rammstein byli prostě skvělý, klobouk dolů, že i po tolika letech jsou schopný udělat úžasnou show. Jako další koncert bych rád zmínil Korn. Numetalový legendy, který i přes absenci basáka Fieldyho zahrály skvělej koncert, na kterej nikdy nezapomenu. A poslední jsou na řadě Slipknot. Na tenhle koncert jsem se těšil a zároveň se i bál, protože se odehrával v O2 Aréně, kde se nemůžete spolehnout na dobrej zvuk. No zvuk nebyl nic moc, ale show to byla krásná, a to i přes to, že jejich poslední dvě alba skoro vůbec neposlouchám. Malý mínus Slipknot dostanou za to, že nezahráli Snuff.

KLUBOVÝ KONCERTY: Terror, While She Sleeps, Zeal & Ardor
Terror jsem letos viděl 2x, jednou na Fajtfestu a podruhý v MeetFactory jako předskokany Lionheart a vždycky byli skvělý. Je to prostě nejlepší hardcorová kapela a jediný, co od nich čekáš, je absolutní madness, kterýho se taky dočkáš. While She Sleeps jsem viděl jako předskokany Parkway Drive a k úplný dokonalosti tomu chybělo jen zahrát pár starších songů. Na Zeal & Ardor jsem se strašně moc těšil a naplnili moje očekávání. Naposledy jsem tuhle avantgardní black metalovou kapelu viděl na Rock for People 2018, od tý doby je miluju a letošní koncert mě v tom akorát utvrdil.

FESTIVALOVÝ KONCERTY: Spaced, Bob Vylan, Get the Shot
Undergroundová kapela z Buffala Spaced byla na letošním Brutalu obrovským překvapením, a to nejen pro mě. Fresh hardcore, kterej ti rozkope hlavu, a pokud ne, tak to budu já. (humor) Bob Vylan byl další překvapení, ale tentokrát se konalo na Rock for People. Dvoučlenná kapela, která kombinuje punk, grime a rap, rozpoutala takový šílenství, že se většina publika na poslední písničku přesunula na stage. Get the Shot je jedna z mála kapel, o kterých vím, že na živo jsou skvělý, ale do sluchátek si je pustím málokdy. To, co se ale dělo na letošním Fajtfestu, byl EXTRÉM. Vzduchem lítali lidi i židle, a to je to, co mám rád.

VOJTA

Sum 41 (RfP)
Lionheart (MeetFactory)
WARGASM (RfP)

Sum 41: Pro mě byl jejich koncert splněnej sen. Hrozně jsem si užíval jejich energii, bylo vidět, že to nedělají pouze ze setrvačnosti. 
Lionheart: Bavilo mě tady to, že to byl prostě pořádnej HC koncert; hráli společně s Get the Shot a Terror, ani na chvilku se ta show nezastavila a bylo to peklo. Lidi běhali po stagi, stagedivovalo se, moshovalo se, zpívalo se – tak jak to má na dobrým HC koncertu vypadat.
WARGASM: Tohle byla naprostá šílenost! Poslouchal jsem je od jejich prvního nebo druhýho vydanýho tracku. Od tý doby pro mě ztělesňují to, jak má v dnešní době punk vypadat. Na punku a pop punku jsem zkrátka vyrostl a dost mě mrzí, že v poslední době tohle pojetí hudby poměrně zakrnělo. Tohle duo tomu ale dodalo fresh pojetí a já si na té jejich vlně neskutečně ujíždím

JANČA

Get the Shot (Fajtfest)
Idles (Rock for People)
Neck Deep (Rock for People)

MIN

The Pretty Reckless (Malá sportovní hala)
SKYND (MeetFactory i RfP)
Machine Gun Kelly (Sportovní hala Fortuna)
Halfives (Futurum) – ti tam vždycky budou bez ohledu na pořadí

LUCKA

Royal Blood (Rock for People)
Yonaka (Rock for People)
The Killers (Colours of Ostrava)

SLEDUJ KLUBOVNU 

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

SPOTIFY

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na:

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.