Parkway Drive si strhující show podmanili pražské Forum Karlín! Pevnou půdu pod nohama jim zajistil skvělý support miláčků z While She Sleeps a démonických Lorna Shore (Report)

V sobotní podvečer 10. září jsme vyrazili do pražského a beznadějně vyprodaného Fora Karlín na druhou štaci headline tour stále vzrůstajících metalových hvězd – Parkway Drive. Ti s sebou měli dokonce i skvěle zvolený support v podobě ostřílených metalcorových miláčků While She Sleeps a špičku deathcorového ledovce Lorna Shore.

Zatímco Lorna Shore přijeli se svým EP …And I Return to Nothingness a s předzvěstí nadcházejícího alba Pain Remains, tak While She Sleeps nám konečně přijeli ukázat, jaký je doopravdy sound nové éry, kterou započali se SLEEPS SOCIETY – a to jak albem, tak i zcela novou kapelní vizí. Hlavní tahouni večera a turné Parkway Drive si to naplánovali náramně dobře. Jejich nové album Darker Still vyletělo do světa ten samý den jako jejich první show – 9. září. Už to byla nápověda, že se máme opravdu na co těšit!

První hudební magnet nás od stage nepustil hned od první minuty večera. Extrémním tempem stoupající hvězda, deatchore smršť Lorna Shore v čele s unikátním frontmanem Willem Ramosem, rozjela show v nevídaném tempu. Bylo nám hned jasné, že v průběhu večera nezůstane jediná noha klidně stát, a to i když se na turné potýkají s velikým problémem. Bubeník Austin totiž musel kvůli zdravotním problémům přenechat své místo za bicími zkušenému basákovi Michaelovi. Ten svůj post zvládl přinejmenším na výbornou. Song “To the Hellfire” jako předkrm? Proč ne?! Will a ostatní dostali publikum přesně tam, kam chtěli, a zadělali na opravdu skvělou show. Zvuk nebyl až v takové symbióze jako u WSS nebo PWD, ale na takhle rychlý deatchore byl i tak skvěle čitelný. Kytary se vzájemně nevyrušovaly, bicí udávaly skvělé tempo a Willova série úžasných nadpozemských zvuků byla korunovací celého půlhodinového setu. Bylo jasné, že Lorna Shore načali večer způsobem málo vídaným, po dlouhé době jsem měl z živého vokálního projevu dokonce obrovskou husí kůži.

Mosh, mosh a zase jen mosh! I takhle by se dal nazvat kompletní set ostřílených Britů, kteří naskočili jako druhá bomba tohoto večera. While She Sleeps na sebe nenechali dlouho čekat a už při prvních tónech úvodního intra se celé Forum Karlín mohlo dočista zbláznit. A jakmile zpěvák Loz Taylor zascreamoval “Sleeps Society”, bylo vymalováno. Reflektory se rozzářily jasnou zelenou a přívalová vlna energie naprosto ovládla prostor karlínského Fóra.

Řvalo se, skákalo a do toho všeho byla kapela výtečně interaktivní s pražským publikem. Zvukově to sice na úplném začátku neznělo zcela stoprocentně, ale tento dojem s nástupem songu “Anti-Social” docela zmizel. Při dalších věcech už moshpit uprostřed sálu nabral sílu přírodního úkazu a bylo jasné, že nám všem WSS tenhle večer tesají do pamětního kamene. Oblíbené pecky “Silence Speaks” a “You Are We” z minulých alb pak v každém z nás rozjařila i ty nejtemnější zákoutí našich srdcí a wall of death při “The Guilty Party” roztancovala i ty nejstojatější z nás. Večer téhle britské bomby měl v podstatě všechno, co mít měl, a zároveň připravil perfektní půdu pro večerního headlinera. Absolutní nasazení, absolutní trhák, absolutní láska – to a ještě víc byl set v podání While She Sleeps.

A je to tady! Na hodinách se objevilo 20:30, světla potemňují, fanoušci začínají šílet a celé Forum se chvěje až v základech. Ano – schyluje se k tomu, na co všichni netrpělivě čekali. Parkway Drive se chystají podmanit si Prahu! Za doprovodu úvodního intra a tajemně zahalených “pochodníků” s plápolajícími loučemi vchází na dokonale vyhlížející stage 4 členové kapely. Přes halový jásot zazněly poslední tóny úvodu, Winston dírou vyskakuje na pódium a s ranami ohňostrojů “Parkwayové” započali pražskou demolici zbrusu novou peckou “Glitch”. To, že šlo o přinejmenším elektrizující nástup, svědčil i ten fakt, že se hýbalo celé Forum, a to myslím doslova i podlahu pod nohama.

Po skončení druhého songu “Prey” se i s konfetami prostorem linula nostalgie, protože zaznělo slovo “Carrion” a stejnojmennou pecku do nás Australani začali do plna sázet! Pod stagí ani na balkonech nebylo jediného fanouška, co by neskákal do rytmu metalu a coru. Strhující světla, výjimečný zvuk, okouzlující show a nikdy nekončící circle pits a walls of death. To je věta, která průběh večera více než trefně shrnuje. Při takových peckách, jako jsou starší “Vice Grip”, “The Void” nebo “Karma” už se Forum opravdu skoro bortilo v základech. Velice příjemným překvapením byly i věci z nového alba, jako třeba “Ground Zero” nebo “Cemetery Bloom”. Když si k sobě ale kapela přivzala i smyčcové kvarteto spolu s akustickou kytarou, bylo zcela vyhráno.

Srdce i uši každého návštěvníka pak plesaly na extatické vlně, když PWD zakončovali základní část své show na živo úžasnou věcí “Darker Still” a bombou “Bottomfeeder”. Skákal celý dům, ze stage se draly barevné výbuchy a show se blížila ke svému konci. Opak byl ale pravdou! Krátce po zhasnutí všech světel a všudeznějícího vyvolávání jména Parkway Drive se po celé šíři pódia objevily stovky malých plamínků. Bylo jasné, že Australani znovu přicházejí a s nimi i přídavek v podobě songu “Crushed”. Plameny lítaly všude – vertikálně, horizontálně, z téhle strhující show nebylo úniku! Zlatý hřeb však přišel až na úplný závěr. Při závěrečné pecce “Wild Eyes” fanoušci nepřestali zpívat silnou melodii ani přes chvilkovou odmlku kapely a na tzv. “goosebumps” měli zaděláno i samotní členové “Parkwayů”. Podtrženo, sečteno! Od vnitřního klimatu, zvuku, atmosféry, line upu a kapelní interakce s publikem v čele se sebevědomým Winstonem až po skvělá světla, celkově zvládnutou show a nevídanou míru nadšení všech vystupujících, se nedá celý večer hodnotit jinak, než 11/10. Myslím, že nemluvím jen za sebe, když sobotu v Karlíně směle nazvu jako jeden z nejlepších hudebních zážitků tohoto roku!

Text: Mára // @maravalik_zh
Foto: Marťa // @mandybiers

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: