TOP 2021 podle Klubovny: HIGHLIGHTY roku

A na závěr tu máme obšírné zhodnocení letošního roku. Highligtů bylo totiž v právě končícím roku hned několik. Co si z letošního roku odnášíme? Která událost se pro nás stala největším milníkem? A co čekáme od následujícího roku? A kdo se stal naším vítězem v jednotlivých kategoriích?

V závěru bychom Vám chtěli poděkovat za celoroční přízeň. Těšte se na další rok Klubovního fungování, plánujeme velice zajímavé inovace a projekty!

TOP ALBA ROKU 2021

TOP KONCERTY

TOP VIDEOKLIPY A STREAMING

TOP OBJEVY A PŘEKVAPENÍ

TOP OSOBNOSTI

VOLBA A POSELSTVÍ REDAKCE KLUBOVNY

GUMI (Kytary jsou zase vidět a Fajtfest)

“Highlighty mám pro letošek dva. Oba se týkají kytarový muziky a vážou se k domácí i kontinentální scéně. A dělají mi radost. Kytarová hudba (a díky bohu její novější proudy) začínají být zase o něco víc vidět a dostávat se zase do kurzu. Spotlight navíc přichází v pravou chvíli. Jeden příklad za všechny? John Wolfhooker se letos dostali do rotace na Evropě 2 a Skywalker zase do lokálního kola Eurovize. Jasně, tyhle dvě formace jsou trochu odskočený, ale celkově vzato to až tolik nepřekvapí. Vemte si Spotify. V Čechách mu už nějakou dobu vládnou hlavně dvě jména: Redzed a Viktor Sheen. Redzedův sound asi není třeba představovat a nejstreamovanějším songem nové Sheenovy desky jsou “Stíny”, které vychází z rockového zvuku. Ještě to pár let potrvá, ale věřím v návrat na dřívější pozice a větší šance na rádia, labely a veřejný prostor pro ty nejtalentovanější a nejpracovitější.

A největším higlightem z pohledu Klubovny byl letošní Fajtfest, kde jsme dostali dosud největší prostor a snažili se to maximálně užít a odmakat. I přes rok si posíláme zprávy, kdy na tuhle neskutečnou (s after) skoro týden trvající jízdu vzpomínáme. Rozsah a rozměr letošního ročníku byl navíc na poměry současné Evropy unikátní a Fajtfest má to nejlepší ještě před sebou. Jsme moc rádi, že u toho můžeme být a taky svou malou částí přispívat.

HADRABÁK

“Letošní rok hodnotím úspěšně. Sice se díky pojebané Koroně spousta akcí odložila, na druhou stranu jsem rád za ty, které proběhly. A snažil jsem se maximálně si je užít. Víc mě nenapadá, co bych dodal, i tak jsem se rozepsal dost. Tak hodně štěstí do nového roku a doufejme, že se situace zlepší a akcí bude více. A vám všem hlavně pevné zdraví, protože to je nejen teď to nejdůležitější. Navi v 2022!”

DAVID: (Promotéři/Producenti/Majitelé hudebních barů)

“V době, ve které aktuálně žijeme, mají můj největší respekt právě lidé, kteří jsou v hudební branži spíše v pozadí, ale určitě by se bez nich žádná akce neobešla. Vzhledem k tomu, že hudební kultura je poslední dva roky zásadně omezována, je pro mě highlight a top každá akce, kterou je možné právě kvůli práci těchto lidí navštívit.”

JOSEF (Fajtfest a Rock For People s Klubovnou)

“Léto bylo nabité k prasknutí (tak, jak to mám rád). Kromě spousty koncertů s vlastními projekty, jsem měl možnost připojit se ke Klubovna týmu. Prvně na FajtFestu, kde jsem byl řádně zasvěcen a poté na RFP, kde jsme se snažili prostřednictvím sociálních sítí sdílet všechny naše pocity.

Jak FF tak RFP jsou zážitky, ze kterých čerpám pozitivní energii. Strašně se těším na příští rok, kdy si doufejme tuhle jízdu zase zopakujeme. Přeci jen kontakt s talentovanými, zapálenými a inspirativními lidmi, je to nejlepší, co vás může v životě potkat. Konkrétně tedy FF a RFP jsou mé dva nejlepší a nejhezčí highlighty tohoto roku.

Rok to byl hektický. Návrat do doby před Covidem se rozhodně nekonal, nicméně bohatost zážitků byla snad největší, kterou pamatuju. Do dalšího roku bych si přál, aby fakta zvítězila nad nepravdami a polopravdami. A všem ostatním přeji otevřenou mysl, životní štěstí, zdraví a lásku!”

MARŤA (Landmvrks)

Minulej rok jsme všichni jásali, jak je ten nejdivnější rok v našich životech konečně u konce. A letos? Je to pořád divný anebo už je to nějakej standart, kterej se bude každej rok opakovat a nám už to bude připadat normální? Jestli jsem měla loni ještě nějakou motivaci ten volnej čas využít k nějaký kreativitě, letos jsem si vypěstovala dost solidní uprdelismus, kterej dost často střídaly prapodivný úzkostný stavy. To se ale naštěstí nestalo umělcům, kteří i letos tu divnou situaci využili ke tvoření nových věcí, protože letos těch skvělých desek, singlů a klipů bylo fakt hodně. Dokonce jsme se i v polovině roku na chvíli vrátili před podia (někteří na podia) a začali doufat, že další rušení a přesouvání akcí nenastane. Ale… momentální situaci asi netřeba komentovat.

Abych byla ale konkrétní, potřebovala jsem si letos najít nějakou kotvu, která by mě udržovala při životě, a tu kotvu jsem si našla v Landmvrks, který pro mě tenhle rok hráli hodně důležitou roli. Jejich nejnovější album reprezentuje přesně to, jak si představuju dokonalost v hudbě, což se samozřejmě potvrdilo i jejich vystoupením na Rock for People Hope, který člověka dostalo do absolutně jiný dimenze.”

JANČA (Koncertní rozvolňování)

Rozhodně koncerty a akce obecně. Konečně jsme se dočkali návratu i větších eventů a většinu roku byly koncerty každej víkend, jak jsme byli zvyklí “dřív”. Zpátky do tý uvolněný atmosféry a propocených klubů!”

KUBO (Dukla v Holešovicích)

“S trochou pátosu a slzou v očku je pre mňa highligtom roka zrejme koncert Dukly v pražských Holešoviaciach. Bol to môj prvý koncert po prvej vlne corony. Za iných okolností by to bol zrejme koncert ako každý iný, ale v kontexte nekonečnej pandémie a vtedajšieho sústavného učenia sa na štátnice bol tento deň, aj napriek tomu, že si z neho príliš veľa nepamätám, rozhodne highlight dnešného roka. Príjemná atmosféra, začínajúce sa leto a čapované pivo po dlhej dobe. Ako málo stačí človeku k šťastiu…”

PÉŤA: (Fajtfest)

“Highlightem 2021 je pro mě jednoznačně Fajtfest. Nechápu, jak se to mohlo stát, ale letošní ročník pro mě byl premiérou, a o to nadšenější jsem byla. Člověk si najednou po všech Mighty Sounds a jinejch multižánrovejch akcích připadal jako doma. Kromě skvělý atmosféry, kterou tenhle fest má, se jim podařilo sestavit i výbornej line-up, kde nechyběly ani zahraniční kapely, a to navzdory covidový situaci. Láska na první pohled a už nejspíš navždy. (Nejlepší koncerty v rámci Fajtu: Paleface, Silent Generation, Distant, Within Destruction, MAAE, Depression Island). Celkově mi rok 2021 hudebně přinesl především širší rozhled co se týče český scény, za což můžu paradoxně děkovat COVIDu. I když potkat ho osobně, tak ho nejspíš nakopu do prdele.”

LETY: (Josefstadt)

“Tím nejlepším z roku byl pro mě jednoznačně Josefstadt (Brutal Assault). Jediný festival, který jsem v létě navštívila a moc užila. Jsem ráda, že po pěti letech vydali album WBTBWB a taky vyšel novej singl od STYG. Už by mohli vydat nové album! A snad příští rok bude trochu přívětivější pro kulturní svět.”

KLUBOVNA TOP ROKU 2021

SKYWALKER letos doma dominovali

DOMÁCÍ INTERPRET ROKU – SKYWALKER

Jednoznačná volba. Skywalker nás uchvátili skvělou dlouhohrající deskou “Late Eternity“, kterou bodovali v osmi z jedenácti možných případů v kategorii “domácí nahrávka roku”. S nadšením se setkaly taktéž jejich živé koncerty, kterých bylo sice po skromnu, ale o to s větší intenzitou dokázaly udeřit. Závěr roku patřil jejich boji o Eurovizi, kde v extrémně silné konkurenci obsadili v lokálním výběru skvělé čtvrté místo. Šlo letos udělat víc? Asi jen stěží.

čestná zmínka: Silent Generation, Landless

LANDVMRKS překvapili a zastínili slavnější kolegy

ZAHRANIČNÍ INTERPRET ROKU – LANDVMRKS

Ještě na začátku roku by se asi jednalo o překvapivou volbu, po celoročním ohledu ale součet nepřekvapí. Album “Lost in the Waves” se jako jediný zahraniční titul dočkal čtyřech nominací. Kapela zároveň bodovala díky intenzivní show na Rock For People HOPE a posbírala i další dílčí úspěchy jako nominaci na překvapení, highlight a dokonce osobnost roku pro frontmana Florenta. LANDMVKRS za sebou mají po letošku opravdu silný mandát a právem se řadí mezi nejsilnější evropské corové hráče.

čestná zmínka: Turnstile, One Step Closer

Fajtfest umí z těžkých situací vytěžit to nejlepší. Letošek to jen potvrdil.

AKCE ROKU – FAJTFEST

V případě Fajtfestu se už opravdu můžeme bavit o neoddiskutovatelném králi letošních akcí. Počet nominací a zmínek jednoznačně definoval, kde jsme se letos bavili nejlépe. Fajtfest i v těžkých dobách vytasil těžkotonážní ročník, kde nebyla nouze o evropské hvězdy, ale i tuzemské talenty, o kterých v následujících letech ještě hodně uslyšíme. Navíc se nejednalo jen o jeden výstřel, ale důsledek celoroční aktivity, kterou definovaly taktéž odnože jako Fajtfest Afterparty, Fajtfest v Centru nebo lokální KlubovnaFajtfest Night. Doba hájení je u konce a FF nyní čeká vstup mezi nejzásadnější tuzemské festivalové hráče.

Naše uznání si však zaslouží i Rock For People, který taktéž vytasil svůj Rock For People HOPE a inovativní VR festival. Tradičně nás to rovněž bavilo na Summer Punk Party Volyně a Josefstadtu z produkce Brutal Assault.

čestná zmínka: Rock For People HOPE, Josefstadt, Summer Punk Party

Ben Cristovao nabral zajímavý vítr do plachet. Letošek musíme jednoznačně uznale ocenit.

PŘEKVAPENÍ ROKU – BEN CRISTOVAO

Ben Cristovao vykročil z komfortní zony a po boku producenta Filipa Vlčka natočil svou dosud nejodvážnější nahrávku. A také jednu z nejlepších tuzemských nahrávek roku, jak ostatně stojí hned v několika klubovních TOPkách. JenTak si tak došel pro naše uznání i v kategoriích překvapení roku, streaming a koncert roku. Pro Bena není hraní s kapelou žádnou novinkou, ale až sázka na kapelní pojetí mu pomohla se umělecky posunout na další úroveň. Jeho letošní EP vám musíme jednoznačně doporučit. Možná vás překvapí, jak mu to v “Jako McFly” sedí v punkrockovém pojetí nebo s jakou vkusnou intenzitou dokáže vytáhnout emoce v melancholickém hitu “Sbohem“. Zkrátka příjemné překvapení na všechny strany.

čestná zmínka: Abbie Falls, No Face No Case, Dead Stone

Vítězové jsou všichni, kteří dělají osobní maximum.

OSOBNOST ROKU – PROMOTÉŘI A VĚRNÍ FANOUŠCI

Hrdinů a osobností bychom za letošek našli opravdu hodně. Ostatně jsme jim věnovali i samostatný článek. Celkově vzato ale prostě nemůžeme udělit tenhle titul jednotlivci. Naším hrdinou je totiž každý, kdo ještě nad klubovou kulturou nezlomil hůl a dělá své osobní maximum, abychom se po dalších lockdownech a pololockdownech mohli zase vrátit do klubů. A aby se zkrátka vůbec bylo kam vracet. Dva roky téměř na suchu muselo zruinovat i tu nejnabitější peněženku a vzít radost z věcí i těm nejzarytějším optimistům. Ještě, že jich je pořád víc než dost a bojují, jak jim jen síly a možnosti stačí.

Proto podporujme své lokální bojovníky, kteří drží živou produkci stále při životě. Teď je to potřeba víc než kdy jindy. A my vám garantujeme, že se o to v rámci svých možností pokusíme i další rok. Tak si držme palce a věřme, že bude už jen líp.

SLEDUJ KLUBOVNU 

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

SPOTIFY

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: