TOP 2021 podle Klubovny: Alba a EP

Rok 2021 nám dává vale a oproti původním předpokladům jsme se naštěstí opravdu nenudili. Druhý rok po sobě nás sice zasáhla nová a ještě záludnější verze celosvětové pandemie, ale i přesto jsme dostali na zlatém podnose hned několik významných milníků. A protože už všichni tušili, co může nastat, tak se valná část interpretů mohla adekvátně připravit na další komplikovaný kalendářní rok.

A stejně jsme k tomu přistupovali i na Klubovně. Velký prostor dostal pořad Hodnotíme Vaše Kapely, který do této doby hlásí 28 číslovaných pokračování. Do veřejného prostoru prostoupil i podcast Mike Check, jenž propojuje zdánlivě nemožné, no a od nového roku se můžete těšit na řadu nových ambiciózních původní formátů Klubovny. Zároveň jsme se neflákali ani “offline”, navštívili jsme desítky akcí, které jsme pro vás bedlivě reportovali. A konečně, na úplný závěr letošního roku přichází na řadu náš tradiční souhrn toho nejlepšího, na který jistě už netrpělivě čekáte a na kterém se podílelo celkem 11 členů – dlouhodobých spolupracovníků nebo videomakerů naší bear army.

Začněme proto s královskou kategorií ALBUM / EP, která má oproti loňskému roku překvapivě jednoznačného vítěze, ale také řadu překvapení, na které bysme ještě na začátku roku nevsadili ani pětník. Kdo nás letos ve sluchátkách a na vinylech nejvíce uchvátil?

CZ / SK

Rok 2021 můžeme bezesporu alespoň v domácích vodách vnímat jako rok Skywalker. Jejich fenomenální počin Late Eternity se umístil celkem v osmi z jedenácti možných TOPek letošního roku! Připočtěme k tomu ještě boj o účast na Eurovizi a máme tu neoddiskutovatelné tuzemské panovníky letošního roku.

Na dalších postech už se shoda hledala poměrně složitě, ale i přesto se ve čtyřech případech konala. Obrovsky příjemným překvapením se pro nás stala spolupráce Bena Cristovaa s producentem Filipem Vlčkem, potěšila nás i Ideova koncepční deska O Beatech a Lidech, bez ohlasu nezůstal ani ambiciozní počin Landless s názvem Mirrors a potěšila nás debutová deska Silent Generation. Dále už šlo o jednotlivé výstřely: došlo na ostré kytary zastupované Abyss Above, punkrock v pojetí Krang, novice z řad Dead Stone, alternativu a indie reprezentované Bert and Friends nebo P/\ST, ale také rap jenž v našich uších zastávali například hráči jako 58G, Renne Dang či Totally Nothin.

GUMI

Skywalker – Late Eternity 

“Česká deska roku, která má buď velmi nadprůměrný nebo přímo vynikající songy. Na corovou nahrávku je navíc mimořádně pestrá a nebojí se místy uskočit až k nu-metalu nebo popu. Jejich jasná dominance v TOPkách na našem portálu mluví asi za vše.”

Renne Dang – Dang

“Jako už tradičně mě u Renneho příliš nezaujaly singly, ale jako celek to začalo dávat všechno smysl. Velice osobní a citlivá deska – tam, kde má kopat, kope, tam, kde pohladit, hladí, a tam, kde kopat do koulí, tak s rozběhem. Opět velice pestrá a žánrově přesahující deska s velkou stopáží, která ale krásně utíká.”

Silent Generation – 36th Rampage Avenue

“Tady mě naopak namlsaly singly, který namlsaly dostatečně k poslechu celýho releasu, který kvalitou nikterak nepolevuje. Kluci využívají správně svoje atributy, umí využít svoje silný stránky a zároveň se nebojí experimentovat a riskovat. Nemluvě o tom, jak materiál funguje naživo. Do Chomutova se na jaře těším hlavně na ně!”

pod čarou: (Ben CristovaoJen Tak, Robin ZootRobby Trouble, Burning StepsSight & Sound, KrangMake Arcade Great Again)

HADRABÁK

Nocturnal Pestilence / NoisebleedChirality EP split

LandlessMirrors

KrangMake Arcade Great Again

JOSEF

1) Ben Cristovao- JENTAK

“Nikdy bych si nemyslel, že se Ben Cristovao stane mým nejposlouchanějším Spotify interpretem. Nicméně instrumentální stránka alba, vibe a produkce Filipa Vlčka mě dostala, takže mi nezbývá hodnotit jinak než jako TOP 1 CZ deska letošního roku!”

2) Landless- Mirrors

“Chytlavé refrény, skvělý zvuk, charisma frontmana Laciho. Skladba Heavy mi často hraje v hlavě a následně hned ve sluchátkách.”

3) Skywalker- Late Eternity

“Nezařadit Skywalker do top výběru top CZ/SK desek tohoto roku by byl hřích! Na téhle desce není nic špatně. Má slova potvrzuje to, že Skywalker měli šanci podívat se na 2022 Eurovizi!”

DAVID

Amelie SibaLOVE COWBOYS

IdeaO BEATECH A LIDECH

RedzedJUNKIE SEX APPEAL

MARŤA

Skywalker: Late Eternity 

Frozen Poppyhead: Everfrost 

Totally Nothin: Mami, podívej

Letos jsem měla v českých topkách celkem jasno. Na první místo patří jednoznačně Skywalker se svojí novinkou Late Eternity, která mi spolu s novinkou od Landmvrks hrála letos v uších asi nejčastěji. Skywalker první příčku pak obhájili neskutečnym živákem, kde celá deska fungovala naprosto fantasticky, takže tady není o čem. Na druhou příčku jsem zařadila Frozen Poppyhead a zde bych ráda podotkla, že to není kvůli tomu, že je znám už nějaký ten pátek, ale hlavně kvůli tomu, že je na jejich desce Everfrost vidět obrovskej skok oproti předchozím věcem. Celá ta deska zní dohromady skvěle, je doprovázena úžasnými vizuály a na živo jsou kluci taky parádně sehraní, takže pokud jste je ještě neviděli, určitě si je nenechte ujít! No a třetí příčku obsadil Totally Nothin s deskou Mami, podívej. Totally je u mě už taková každoroční klasika, i když se musim přiznat, že jeho nejnovější tvorba už mě tolik nebaví. Každopádně Mami, povídej je pro mě fakt velká srdcovka plná emocí.

TOMÁŠ

1) Silent Generation36th Rampage Avenue

2) IdeaO Beatech a Lidech

3) SkywalkerLate Eternity

JANČA

Ben Cristovao – Jentak

P/\ST – Hybris

Skywalker – Late Eternity

KUBO

1. 58G – 58g tape vol 2.

2. Patrik Love Icy L & Ilja – Sudetysoldierzz

3. Skywalker – Late Eternity

PÉŤA

Silent Generation – 36th Rampage Avenue

Skywalker – Late Eternity

Abyss Above – Inevitable End

LUCKA

Skywalker – Late Eternity 

Bert and Friends – 2050

Southpaw – Im Really Gonna Miss These Songs

LETY

Dead Stone – Broken Backbone

Catastrofy – Taky je život 

Krucipüsk – Country Hell

GLOBÁLNĚ:
U zahraničních titulů už se tak jednoznačná nadvláda nekonala. Duo Machine Gun Kelly a Travis Barker, které loni dostalo pět nominací, bylo nepřekonatelnou metou pro všechny zúčastněné, což ovšem není otázkou kvality a nekvality materiálu, ale spíš obrovského množství nahrávek, které nás letos zaujaly. I přesto se hned čtyřikrát na medailové pozici objevili francouzští skokani roku Landmvrks se skvělou deskou Lost in the Waves. Hned v závěsu následoval žánrotvorný skvost Glow On z dílny Turnstille. A krom tradičně silných hráčů jako Architects a While She Sleeps došlo i na nové hrdiny. Naše uznání tak zamířilo i za One step closer nebo Sleep Token.

GUMI

1. TurnstilleGlow On

2. Nothing.Nowhere – This Place Will Become Your Tomb

3. Landmvrks: Lost in the Waves

HADRABÁK

TurnstileGlow On

LandmvrksLost In the Waves

InnerspaceEchoes

JOSEF

1) Humanity`s Last Breath– Välde

“Už jste někdy zažili pocit, že na vás padá nebe? Tohle album vás k tomu pocitu přiblíží. Celou dobu jsem měl pocit, že poslouchám něco výjimečného, jedinečného. Deska roku!”

2) VOLA– Witness

“Pro fanoušky více melodické hudby, zpěvák má zajímavý hlas, který vás nepustí. Kapela přetéká zajímavými nápady a dokáže je skvěle poskládat. Srdcová záležitost!”

3) Wage War– Manic

“Moderní zvuk a jedny z nejlepších refrénů tohoto roku! A samozřejmě breakdowny! Tak jak to máme v metalcoru rádi.”

pod čarou: (Vildhjarta– måsstaden under vatten – další unikátní dílo, deska s příběhem, THALL, Spiritbox– Eternal Blue – neskutečná zpěvačka, originální nápady, Sleep Token– This Place Will Become Your Tomb – emoční tobogán, krásný vizuál)

TOMÁŠ

1) One step closer – This Place You Know

2) Landmvrks – Lost In The Waves

3) Turnstile – Glow On

DAVID

Tyler, The Creator – CALL ME IF YOU GET LOST

Nick Cave & Warren Elis – CARNAGE

MF Doom & Czarface – SUPER WHAT?

MARŤA

Landmvrks: Lost in the Waves

Caskets: Lost Souls

While She Sleeps: Sleeps Society

“Co se týče zahraničních desek, tady jsem měla jasno akorát u prvních dvou příček. Lost in the Waves od Landmvrks je pro mě absolutně nejdokonalejší, nejúžasnější, nejskvělejší (a další nej v superlativech si doplňte) deska, co letos vyšla. Neskutečně mě baví jejich energie, vášeň a kombinace různých stylů. Tohle je přesně ten ‘fresh air’, co v hudbě potřebuju a požaduju. Caskets si mě získali hned první minutu, kdy jsem je poprvé viděla a slyšela, takže jsem na jejich první větší počin netrpělivě čekala a jejich první album Lost Souls předčilo veškerý moje očekávání. S třetím místem už to tak jednoznačný nebylo, protože letos vyšlo fakt neskutečný množství skvělých věcí. Nakonec jsem ale zvolila While She Sleeps s jejich deskou Sleeps Society, a to především kvůli obrovskýmu důrazu na duševní zdraví a kvůli poselství, který je za celou tou deskou.”

JANČA

Sleaford ModsSpare Ribs

ModsunInternet Killed the rockstar

IdlesCrawler

KUBO

1. DeafheavenInfinite Granite

2. Sleep TokenThis Place Will Become Your Tomb

3. The ArmedULTRAPOP

PÉŤA

Knocked LooseA Tear in the Fabric of Life

ImminenceHeaven in Hiding

MalevolenceThe Other Side

LUCKA

Architects – For Those That Wish to Exist

Idles – Crawler 

Wolf Alice – Blue Weekend

Pale Waves – Who am I?

LETY

Eskimo Callboy – MMXX

Architects – For Those That Wish to Exist –

The Rumjacks – Hestia

SLEDUJ KLUBOVNU 

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

SPOTIFY

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na:

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.