TOP 2021 podle Klubovny: Streamy a videoklipy

Po deskách roku přichází na řadu kategorie, která stejně jako loni nabyla na důležitosti. V době, kdy byly zavřené kluby nebo se možnost chodit na koncerty smrkla jen pro pár vyvolených, jsme opět po roce zalezli na gauč před Youtube nebo si hudbu vychutnávali skrze streamingové platformy.

Otravné livesessions jsme letos nahradili videoklipovou kategorií a také se zaměřili na vůbec nejstreamovavější songy v našem playlistu. Kdo letos neslezl z našich monitorů a streamovacích platforem?

VIDEOKLIPY:
Tisíce minut u YouTube se musí projevit, a tak jsme klipařině věnovali i vlastní kategorie. Jaké audiovizuální počiny na nás letos udělaly největší dojem?

GUMI: (No Face No CaseDrop)

“Kdyby to bylo čistě na čas strávený u nějakýho díla, musel bych volit My Hard Lesson s Hatred, protože to byl trochu porod, ale mám radost z výsledku. Nakonec nemusím ani o dům dál a volím tuhle vopičárnu z dílny Matyáše Jakeše a jeho No Face No Case. Na každej klip NFNC se čeká jako na událost a všichni jsme víceméně zvědaví na to, s čím tahle fabrika na nápady a popkulturní odkazy přijde. Tady šlo o zimní klip releasovanej v létě, a to zpracování prostě baví i na několikátej pokuk. Vždycky si tam něco najdeš, objevíš a já jsem zvědavej, jak dlouho bude ještě tahle bezedná studnice nápadů fungovat. Zároveň je to i jasnej důkaz toho, že se i u nás dělaj věci ve světový kvalitě a udávající trendy.”

JOSEF (TesseracTNocturne (P O R T A L S)

“Samotná skladba mě tak nezaujala, ale poslední klip BMTH k DiE4u je masterpiece, který bych taktéž rád zmínil.”

MARŤA (NovelistsDo you really wanna know?)

“V poslední době je hodně velkej trend ladit klipy do modrý, fialový nebo růžový barvy, a používat k tomu různý světelný efekty v podobě ledkových řetězů, pásů, tyčí apod. Za mě to funguje fakt hodně dobře, ale trochu se bojim toho, že se to brzy okouká, protože je toho už fakt hodně a přestává to být ‘originální’. Nicméně i tak videoklip k singlu Do you really wanna know? od Novelists musim zmínit jako naprostej TOP všech videoklipů, který jsem letos viděla. Celkově je to za mě hodně povedená věc i po hudební stránce. Novelists poslouchám už nějakej ten pátek a musim přiznat, že teprve s Tobiasem mají ty pravý grády. Možná mě ale v týhle kategorii trochu ovlivnil i fakt, že tenhle klip má na svědomí neskutečně talentovanej fotograf a filmmaker Alexis Fontaine, do jehož tvorby jsem se fakt zamilovala.”

TOMÁŠ (TurnstileTurnstile Love Connection)

KUBO (Eskimo CallboyPUMP IT)

“U mňa to asi vyhráva tento rok Eskimo Callboy s novým singlom Pump It. Eskimáci ma od výmeny speváka neskutočne bavia a všetky ich vydané klipy po Hypa Hypa sú skvelé. Navyše, Eskimo Callboy v tomto klipe skombinovali môj obľúbený žáner s obľúbenou voľnočasovou činnosťou, takže prečo nie? Zo „serióznejších“ klipov tento rok nemám žiadneho favorita, ktorý by nejako výrazne zamiešal kartami, takže nech je to Eskimo Callboy. A již 28.dubna se představí v pražské Roxy!”

PÉŤA: (Knocked Loose – “A Tear in the Fabric of Life“)

“Za jeden z nejlepších počinů roku považuju animovanej film k poslednímu EP Knocked Loose, kde kapela jednoduše překročila hranice klasickýho videoklipu a rozhodla se obohatit už tak dost syrovej příběh v textech i o vizuální stránku. Je to prostě zážitek 3v1.”

LUCKA (Billie EilishHappier Than Ever)

LETY: (Eskimo CallboyHypa Hypa)

NEJSTREAMOVANĚJŠÍ SONG:

A teď ještě intimnější záležitost, vlastní playlisty, osobní selekce. Jaké songy patřily mezi ty námi nejstreamovanější? Většina z nás samozřejmě těžila z vychytávky zvané Spotify Wrapped. A co vám budeme povídat, je to další multižánrová jízda.

GUMI: (HtiekalFast Life)

“Občas se stane, že na nějakou hudbu nebo interpreta narazím díky filmu. Tentokrát to bylo skrze fenomenální snímek Sorry To Bother You, kde hlavní roli uzmul Lakeith Stainfeld. Velkej hereckej talent a taky trochu blázen, což se promítá i v jeho dark-rapovým projektu Htiekal. Fast Life je jednoduchá, ale strašně chytlavá věc, kterou jsem následně točil ve sluchátkách celek rok. Dále se tam podezřele často točil Stopařův Průvodce od Bena Cristovaa a Sand God z aktuální desky Skywalker.”

JOSEF (Ben CristovaoSbohem)

DAVID (PainGAS)

MARŤA (Totally NothinEuforie)

“Už na začátku roku jsem vyřkla predikci, že Euforie od Totallyho bude letos mým nejstreamovanějším songem, což se podle Spotify naplnilo. Dalo by se tady ale uvažovat i o jiných věcech, protože Spotify není jediná platforma, kterou k poslechu hudby používám, ale budu se toho držet. Vždycky mě u interpretů baví, když se v jejich hudbě prolíná několik stylů, nebojí se experimentovat a vyhodit naprosto odlišnou věc od zbytku tvorby. Euforie tohle všechno jednoznačně splňuje a možná právě proto mě i tak baví.”

TOMÁŠ (Upon a Burning BodyMy Distorted Reflection)

JANČA (YungbludCotton Cand)

YungbludCotton Candy… nebo alespoň to tvrdí Spotify v rámci ročního přehledu.. 😀 Ale nemohu popřít, že by tahle pecka nebyla chytlavá a v loňském roce si u mě Yungblud získal titul osobnosti roku, s čímž do velké míry stále souhlasím!”

KUBO (DeafheavenGreat Mass of Color)

“Moje last.fm mi poslušne hlási, že som najviac počúval Great Mass of Color, z nového albumu Deafhaven. Vzhľadom na to, že je to tento rok, pravedepodobne, aj môj top album (hocikto z vybranej trojky by si to prvé miesto zaslúžil) to nie je žiadne prekvapenie. Poslednú dobu som veľmi prepadol shoegazu a tento album spolu so singlom mi padli neskutočne vhod. Hneval by som sa na seba však, keby som tu nespomenul The Armed An Iteration. Neskutočný banger a kto nepočul ULTRAPOP mal by to okamžite napraviť.”

PÉŤA (Knocked Loose – “A Tear in the Fabric of Life“)

LUCKA (BastilleDistorted Light Beam)

LETY: (Eskimo CallboyHypa Hypa)

“Nejvíc poslouchaným songem roku je Hypa Hypa od Eskimo Callboy, jak prozradilo Spotify. A mega mi bavil 20km/h od WBTBWB. “

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: