Vánoční hell: Alternativní verze Vánoc aneb koledy pěkně od podlahy

Vánoce jsou tady!

Ať už je máte rádi, nebo už se těšíte, až vám za rohem konečně otevřou hospodu, tak jsme si pro vás připravili koledy, které jste na 99,99% během nakupování dárků neslyšeli. Řadu z nich jistě znáte, ale jaký byl jejich příběh, proti čemu brojily, nebo z čeho si naopak nejvíce utahovaly?

To vše a mnohem více se dozvíte na tomto seznamu koled pěkně od podlahy!

Cocotte MinuteKohleda

Nejnovější tuzemský přírůstek pod hudební vánoční stromeček sází na nu-metalovou inovaci tradiční koledy “Nesem Vám noviny“, kterou v závěru doplní i lehké pomrknutí po Korn a jejich “Blind“. Jinak taková standartní štědrovečerní tabule se samurajskými meči, destrukcí stolu a plápolajícím stromečkem. Však to znáte…

Poppy – A Very Poor Christmas

Objev loňského roku Poppy se opět chytá příležitosti. Imagově výrazná zpěvačka, která balancuje na hraně hned několika žánrů, letos přišla s EPčkem A Very Poor Christmas”. Nejvýraznějších momentem nahrávky je“I Won’t Be Home For Christmas” (pozor nejedná se o cover Blink-182), kde Poppy reflektuje letošní ponuré Vánoce, kde se v některých rodinách nezasedne v plném počtu. Karanténa nebere ohledy ani na štědrovečerní veselí.

We Are The UnionI’m Working Retail For Christmas

Kdo letos před Vánoci navštívil Alzu, musí potvrdit, že práce v retailu okolo Vánoc není zrovna dream job. S empatickou i cynickou iniciativou letos přišla ska-pop punková formace We Are The Union, která si notně utahuje z každoroční nákupní horečky. A jak na konci zazní „Náhle se peklo i nezdá tak špatným místem.“

girl in redtwo queens in a king sized bed

Vánoce naštěstí nejsou jen o předražených dárcích a agresivitě ve frontách, ale i o hlubokých lidských citech. Ty ostatně znázorňuje i další letošní novinka “two queens in a king sized bed” od girl in red. Rok 2020 byl bezesporu rokem, kde se více mluvilo o emocích, pocitech a rozebíraly se i různé formy lásky. Dojemná, atmosferická i niterná podívaná, která vystihuje pravou podstatu oslav narození Ježíška.

Lower Than Atlantis – Merry Christmas

Kapelou, od kterého už toho příliš neuslyšíme. LTA se loni rozhodli ukončit svou hvězdnou dráhu, ale ještě stihli vydat koledovku Merry Christmas. Jejich verze Ježíška trochu připomíná toho od Look-Out!.

Jejich Ježíšek se potýká s očividnou nadváhou, trápí ho problémy s alkoholem i nepřístojným chováním. A taky mu není cizí žádná prosincová kašna.

Marked As An Enemy – Crossroads

Tenhle klip jsme před dvěma lety premiérovali na na našem webuČeskobudějovičtí hecíři přišli s emotivní klipovou zpovědí, která byla víc než aktuální. Bujaré (před)vánoční večírky, život na hraně, vnitřní samota, brutální kalby.

Výsledek? Například tak jako na konci tohoto klipu. Depresivní nádech i facka pro všechny zbloudilé duše – antikoleda jak se sluší a patří!

Big ShaqMans Not Hot

Vánoční trend se předloni dotkl i virálního hitu Mans Not Hot. Svérázný recesní banger během uplynulých pár měsíců doslova znásilnil internety a nejinak tomu bylo v jeho remixech. Asi nikoho nepřekvapí, že se dočkal i své vánoční podoby, kterých je mimochodem hned několik.

Ještě zajímavější je pak samotný příběh “rappera” Big Shaqa. Za touto přezdívkou se totiž skrývá relativně známý britský komik Michael Dapaah, který dříve proslul komediálními skeči nebo vlastním pořadem SWIL. Dnešní doba internetu však tvoří hrdiny a odpadlíky, a to se Big Shaqovi (notno dodat za značné podpory BBC) bezezbytku podařilo. Zahraje vám jeho “skrrrrraaa” taky pod stromečkem?

August Burns Red –  Sleddin’ Hill, A Holiday Album

Ve výběru netradičních koled nemůže chybět ani maximálně kýčovitá deska August Burns Red. Do té doby mimořádně respektovaná kapela se totiž možná pod tíhou Vánoční pohody vydala cestou, kterou by od ní čekal jen málokdo – cestou vánočních koled.

Ať už za jejich Sleddin’ Hill, A Holiday Album nahrávkou stálo cokoliv, od pokusu o sebeironii po touhu zařadit se v obchoďácích po boku George Michaela, byla nahrávka vnímaná všelijak, jen ne kladně. Skills by tam ještě byly, ale invence se zde pohybuje vyloženě na nule. Ale jestli vám ke spokojenosti stačí breakdown pod stromeček, budete i tak dozajista ukojeni…kapela se letos po letech rozhodla na nevšední dílo navázat pokračováním s “All I want for Christmas is you“. Mariah Carey má jistě radost.

Being As An OceanHave Yourself A Merry Little Christmas

Vyšlápnout si na Sinatru znamená často dráždit hada bosou nohu, ale ne v případě Being As An Ocean. Jejich coververze hitu Have Yourself A Merry Little Christmas patří naopak k tomu nejlepšímu, co můžete během svátečního shonu u stolu plného hojnosti zaslechnout.

BAAO na předloňské kompilaci Punk Goes Christmas předvedli, že se i vánoční songy dají dělat emotivně, bez patosu, a přitom řádně od podlahy. A frontman Joel Quartuccio zase pro jednou ukázal, proč patří mezi nejuznávanější melodic hardcore persony. Tenhle song totiž patří hlavně jemu.

Blink 182Won´t Be Home For Christmas

V tomhle hejtu na Vánoce byste pohledali idylky jako v čestném svědomí našich politiků. Pramálo, ale evidentně je to však myšleno setsakra upřímně.

Nevánoční kolední atmosféru dotvrzuje vánoční veka (nebo spíše deka) koledujícím. Hlavního hrdinu songu dokonce dostane až do lapáku. Ten tak dostal, co chtěl. Netrávil Vánoce formálně doma.

Deathcore SantaJingle Hell

Vánoce jsou pro některé lidi skutečně spíše traumatizujícím zážitkem, který je ze všeho nejvíc připodobňován osobnímu peklu.

Tak jako pro Deathcore Santu, kterého byste raději k vánočnímu veselí (obzvláště ke stromečku a k dárkům pro své blízké) pouštět neměli, jinak by vám je totiž pravděpodobně celé řádně rozmoshoval! Hudebně to sice nic objevného není, ale pokud jsou pro vás Vánoce spíše peklem než rájem, můžete sdílet svou nenávist společně s tímhle nasraným Ježuchem.

G – EazyMust Be Nice

Modní guru světového rapu sice nesestavil z Must Be Nice úplně koledu, ale k Vánocům tenhle song nepřímo skvěle pasuje. “Potřebuju nějakej strom, a k tomu potřebuju i whisky“.

Song de facto vypráví zřejmě autentický příběh člověka, který jezdí celoročně po světě do práce (v tomhle případě na tour) a domů se dostane až na svátky vánoční. Vzácnou chvíli však prožívá spíše depresivně. V duchu je pořád ještě tím malým klukem, který miloval maminčino cukroví, nyní ale nestíhá ani nakoupit vánoční dárky, což ho šeredně stresuje. Snad budou mít v tom nákupáku alespoň tu vysněnou alone flašku…

Mc GeyŠtědrej Den

Pravděpodobně největší humorista domácí rapové scény přinesl svou štědrovečerní zpověď, která vás přenese do české domácnosti, kde v tento den, víc než kdy jindy, platí, že když “umyješ za den třikrát nádobí, tak je jako bys ho umyl šestkrát“.

V netypické exkurzi do tuzemských domácností vás provede světem přetvářky, dojde v ní na domácí násilí (místo kapra, táta uhodí pod vlivem rumu mámu) a nemohou chybět ani absurdní dětské požadavky v oblasti dárků: “Milý Ježíšku, přál bych si obřízku, obří skútr a neprůstřelnou kšiltovku, aktovku s růžovým nápisem OLDSCHOOL“. Tohle jsou vlastně takové malé velké hudební Pelíšky, které se nově objevily i na Spotify.

The.Switch ft. Rattle Bucket ft. X-Left To DieJediné, co si přeji k vánocům, jsi ty!

České předělávky zahraničních svátečních hitů vás při jejich poslechu častokrát spíše nutkají se zachovat ve stylu DeLonga, vánočního antihrdiny (viz. výše). Na druhou stranu, lidé to chtějí, a tak třeba takový Jakub Smolík spěšně vydával svojí kompilaci pro třetí prosincový týden již na začátku září….

Naštěstí se však najdou i důstojné příklady. Tak jako v případě skvělého coveru, o který se podělili členové kapel The.Switch, Rattle Bucket a X-Left To Die. Song, ve kterém vyniká zejména hlas bohužel již zesnulého zpěváka Davida Weingartnera, si s velkou výzvou od Mariah Carey poradil s bravurou. Skvělý je i po několika letech od vydání.

Pio SquadČalantika

Ne, tohle rozhodně není koleda a na 99,99% si tuhle uvědomělou pecku dneska nepustíte. Ale měli byste! Dojemná rapová zpověď od Pio je totiž pěstí na oko pro všechny lidi, pro které jsou Vánoce jenom o dárcích, materiálních statcích a na sílu vyvozené radosti. Zatímco se valná většina národa nervozně předbíhá v krámech, bezohledně do sebe strká a stresuje nad tím, co koupí svým nejbližším, mají lidé na druhém konci světa úplně jiné starosti. Třeba to, jak přežít každý další den bez jídla, svých blízkých či vzdělání. A nejsou tyto hodnoty přeci jen hlavní podstatou, proč si Vánoce připomínáme?

Pio Squad skrze pravděpodobně nejvíce egoistický a soutěživý žánr před pár lety otevřeli téma problémů dětské práce a nevzdělanosti v Bangladéši. Jejich projekt Čalantika ve spolupráci s humanitární organizací Adra pomohl otevřít srdce našincům i příležitosti pro místní děti, a také speciálně pro dnešek ukázat, že shánění dárků je pořád jen malicherným problémem oproti tomu, co musí řešit lidé na druhé straně planety. Obzvláště pak ti nejmenší…

Když jsem se rozhodoval co budu chtít dělat ve volném čase, Klubovna byla jasnou volbou. Více nejen o mne, ale o celém týmu Klubovny zjistíte v sekci NÁŠ TÝM.

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na:

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.