HITY NAŠEHO MLÁDÍ. JAK V KLUBOVNĚ VZPOMÍNÁME NA EMO ÉRU?

Hity našeho mládí. Jak v Klubovně vzpomínáme na EMO éru?

Již v dnes se v pražském Cross Clubu uskuteční historicky první EMO Night. Respektive jde o její třetí vydání, když připočteme premiéru v Bratislavě, která se těšila nečekanému úspěchu. Nostalgie vládne a naše generace vzpomínky na patky, výrazné linky, potítka a ty nejsešlapanější Vansky jen tak nezapomene.

A to nás samotné v Klubovně přimnělo k otázce. Jak vlastně vzpomínáme na EMO éru? A jaký song jí v našich očích definuje?

TERKA

Good Charlotte – I Just Wanna Live

“Píše se rok 2004, přijdu ze školy, nikdo ještě není doma, tak zapínám německý MTV a zrovna hrajou tenhle song. Fascinovaně koukám na ty potetovaný týpky převlečený do kostýmů ovoce a zeleniny, a říkám si, že něco tak skvělýho a divnýho jsem ještě neslyšela a neviděla. V tom přijde domů táta, televizi mi vypíná a posílá mě do pokoje dělat úkoly. Druhý den sedím u babičky na gauči a prohlížím si katalog, kde mimo jiné nabízejí nejnovější CD. V kategorii rock vidím Good Charlotte, běžím do pokoje, z kasičky vyndavám našetřený peníze a donutím babičku, aby mi CD tajně objednala. Za tři týdny přijde balíček a já v ruce držím (jedno z) CD, který naprosto zásadně ovlivnilo můj hudební vkus.”

HADRABÁK

My Chemical Romance – Teenagers

“Vyrůstal jsem hlavně na punku a emo mě v tomhle sběru trošku minulo. Nicméně jako jeden z nejzásadnějších songů emo éry vnímám song od My Chemical Romance – Teenagers, který poslouchám doteď.”

JANČA

My Chemical Romance – Welcome to the Black Parade

“To je samozřejmě hymna emo éry a pro mě to přesně u tohodle songu začalo! Kdo nezná slova nazpaměť, tak emo nikdy nebyl.”

VOJTA

Good Charlotte – The Anthem

“Tuhle songu mám hrozně spojenou s dobou, kdy jsme jako jako malý kiddos chodili do skateparku koukat na skejťáky, jak lítají v mini rampě, kterou jsem pak lítal na BMXku taky. Skatepunk mě pak postupně přivedl k hudbě blíž, protože jsem se díky podobným songům naučil hrát na bass a chodit na koncíky. Na koncíkách jsem postupně přišel na hardcore, no a teď jsme tady, kdy se chodíme kopat na Paleface :DD”

GUMI

Fall Out Boy – Thnks fr th Mmrs

“Ach ty vzpomínky, co? Přiznám se, že to mám trochu podobně jako Hadrabák. On měl punk, já měl převážně nu-metal, takže jsem si tyhle kapely zprvu “programově” odpíral. A byl jsem hlupák, protože jsem postupem času objevil spoustu skvělý muziky, která proletěla v tý době i středoproudem. Na tenhle klip si ale vzpomenu vždycky. Skvělej hook, nostalgická atmosféra a roztomilé opičí cameo. A FOB volím taky z důvodu, který se jmenuje Pete Wentz. Z basáka Fall Out Boy se totiž postupem času stala jedna z nejdůležitějších postav žánru. Pod křídly jeho labelu Fueled by Ramen vychází, třeba SWMRS, Twenty One Pilots nebo nothing,nowhere., takže se dá určitě říct, že udělal něco i pro generaci po nás… a to říkám i přesto, že mě nová tvorba Fall Out Boy vlastně dost míjí.

TOMÁŠ

Hollywood Undead – Everywhere I Go

“I přes to že jsem emo éru úplně nezažil, tak většina kapel, co poslouchám, z týhle doby je. První kapela, co jsem si vybavil, byli určitě Hollywood Undead, který jsem dřív poslouchal fakt hodně. Peak mýho 10letýho já bylo, když mi brácha z RfP přinesl jejich podpisy. Pamatuju si, že jsem tenhle song pustil na hudebce. Teď, když už rozumim, co tam ty týpci v maskách zpívaj, se nedivim, že učitelka měla kyselej xicht.”

MARŤA

Green Day – Jesus of Suburbia

“Když ti někdo řekne, ať si vybereš jeden song z emo éry, co se ti vybaví? Jasně, určitě nějaká pecka od My Chemical Romance, to je samozřejmost… Ale pro mě je éra první dekády 20. století hlavně o kapele Green Day, což je sice spíš asi politicko-punková kapela, ale myslim si, že zrovna Jesus of Suburbia do emo éry zařadit můžu. Emo éra jako taková mě samozřejmě neminula, i když jsem tenkrát byla ještě poměrně malý dítko, měla jsem to štěstí, že můj o 6 let starší brácha nosil cédéčka všech těch emo kapel domu, takže jsem k týhle hudbě přičichla už fakt hodně brzy. Green Day ale u mě mají speciální místo do teď, a kdo mě zná od malička, tak ví, jak moc jsem touhle kapelou byla tenkrát ‘posedlá’. Zároveň je to kapela, která mě uvedla do světa kytarový muziky, a na to nezapomenu asi nikdy. Jesus of Suburbia je jednoznačně moje nejvíc nejoblíbenější songa za můj dosavadní život a St. Jimmy můj největší celoživotní crush. Často si dělam srandu z toho, že on může za to, že si vždycky vybíram ty ‘špatný’ kluky. :-D”

JOSEF

Avenged Sevenfold – Afterlife

“Když začalo nové tisíciletí, měl jsem tři roky. Hudbu jsem měl kvůli muzikantské rodině všude okolo, ale spíš než zvuk zkreslených kytar jsem slýchával velké orchestry a díla klasických skladatelů. Láska ke kytarové hudbě začala přicházet právě kolem roku 2010, kdy mi kamarád půjčil harddisk se spoustou kapel. Ačkoli se mi hudební vkus značně změnil, první desky Avenged Sevenfold ve mně pořád vyvolávají radost jako tenkrát. Nebudu lhát – strašně rád bych se vrátil zpět a všechno objevil znovu!”

LUCKA

My Chemical Romance – Welcome to the Black Parade

“Tenhle song mi vlastně otevřel dveře do emo pop-rock punkový scény – díky němu jsem se propouslouchala k punku a rocku, žánry, který mám dodnes nejradši. Asi si ani nevybavím jinou skupinu či interpreta, který v té době líp nastolil tuhle image než MCR. Na emo dobu vzpomínám hezky. Pamatuju si chvíle, kdy jsem se stylizovala do Avril Lavigne, nosila jsem ten její ikonický růžový pramínek a všude měla lebky, cvočky a bílo-černo kostkovaný sukně. Tuhle éru a dobu mi teď hodně zpátky navrací YUNGBLUD nebo poslední dvě alba MGK.”

SLEDUJ KLUBOVNU 

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

SPOTIFY

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: