TOP 2017 PODLE KLUBOVNY / ROMANA

A máme tu další TOPku po třech mužích Gumim, Tomovi a Hadrabákovi dostává slovo první žena, kterou je naše fotografka Romana. Ta pro změnu potěší všechny, kterým v dosavadních žebříčcích chybělo výraznější rapové zastoupení. V něm kraluje snad všemi oslavovaný Kendrick Lamar se svou aktuální deskou Damn.

Došlo však i na jiná jména a žánry!

1. Kendrick Lamar – DAMN

Že bude Kendrickov album veľký, bolo jasné vopred. Za mňa suverénne album roka, ktorý ešte dlho, rovnako ako Lamarove minulé dosky, ostane nadčasovým kúskom.

2. King Krule – The OOZ

Zrzavý londýnčan, vlastným menom Archy Marshall, mimochodom ročník deväťdesiatštyri, nahral dokonale nadčasový a neskutočne dospelý album. Rap, hip hop, punk jazz, darkwave. Dokonalosť sama. Veľké tešenie na pražský koncert 14.2. v Roxy.

3. Vince Staples – Big Fish Theory

Taký zvuk ako má na poslednom albume Staples, nemá snáď nikto. Rap s prímesou elektroniky a rave, ostré a chytré texty. Vynikajúca doska, ktorá odo dňa vydania neprestajne hrá v mojom Spotify. Tiež sa teším na februárový koncert Staplesa v NYC.

4. Run The Jewels – Run The Jewels

3 Killer Mike a El-P si zase raz dali záležať na zvuku i na textoch. Futurizmus, postapo, dystopia s nadhľadom. Album je vonku už od začiatku roka a neomrzí snáď nikdy. RTJ = velká láska.

5. Lil B – Black Ken

Lil B rapuje v roku 2017 do beatov, ktoré znejú ako beaty z pred tridsiatich rokov a mne sa to páči! Odvážna doska, ktorou tento, tak trochu čudák, vytrel zraky a sluchy svetu. Táto “óda na rap” vznikala takmer sedem rokov a stálo to za to. Prekvapenie roka.

https://www.youtube.com/watch?v=VEKZpUgXsAI

6. Porter Ricks – Anguilla Electrica

Dub techno album roka, ktorý pripomína atmosféru berlínsych klubov, kde deň a noc strácajú hranice.

https://www.youtube.com/watch?v=3H5f6llaHGc

7. GAS – Narkopop

Vlastným menom Wolfgang Voigt, vydal v apríli album, ktorý ma, na prvé počutie nezaujal nijak zvlášť, no časom sa stal jedným z mojich najpočúvanejších za posledný rok. Ambient v dokonalej podobe.

https://www.youtube.com/watch?v=fr-IC8ezynE

8. Alex Cameron – Forced Witness

Alex Cameron je chalan z Austrálie, ktorý má rád muziku, barové bitky a ženy. Na prvý pohľad možno staromódna postavička, trochu čudák, ktorý si však postupne si získava publikum naprieč celým svetom. Vypredáné koncerty, kvantá fanúšikov na sociálnych sieťach. Synthpop, disco, elektronika, saxofon, klavír, chytľavé refrény, vtipné texty.

9. Arca – Arca

Alejandro Ghersi do tohto experimentálneho albumu vložil veľký kus seba, svojich predstáv, vášní, temných stránok a dekadencie.

10. Moses Sumney – Aromanticism

Mosesa milujem od jedného novembrového večera, kedy vystúpil v MeetFactory. Sumney rozprával o živote, o smrti, o svojich textoch a zrazu všeko začalo dávať zmysel. Aromanticism naživo bol nezabudnuteľným zážitkom a odvtedy i ten štúdiový dostal nový rozmer. Krása.

UDALOSTI ROKA

(Na poradí nezáleží, všetko bolo niečím výnimočné)

Koncert System of a Down v O2 arene – Čakala som najhoršie, dostala som neskutočne dobrý koncert, kapelu v skvelej forme, neopakovateľnú atmosféru. Nádhera.FOTOREPORT ZDE!

Linkin Park na Aerodrome festivale– Prvý a posledný krát. Pekné a smutné zároveň. REPORT ZDE!

Návrat Supercrooo / 6.10.2017 / Storm – Toto bolo veľké, strašne plné, strašne hlučné a skvelé! Popri behaní s foťákom po stagei som skandovala staré rýmy spolu s rozbesneným kotlom pod pódiom. Kráľovský reunion Supercrooo! Dúfam, že táto kapitola bude mať pokračovanie. FOTOREPORT ZDE!

Rozlúčka s The Dillinger Escape Plan / 14.8. / Palác Akropolis – Samovražda, pokazené foťáky, pivné lázne všade naokolo, lakte v kostiach, nohy nad hlavami, teplo, krik, dym, krv, krása. FOTOREPORT ZDE!

Dälek v Mayapur pokojíčku / 6.5.2017 – Doteraz jeden z najlepších rapových koncertov ever. Mayapur má nenormálne dobrý zvuk a Dälek hrali dlho a intenzívne. Nádhera.

Romana, 2017

https://www.instagram.com/p/BWx8jqwgB6v/?taken-by=romanakovacs

 

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: