TOP 2017 PODLE KLUBOVNY / ENDRŮ

V našich TOPkách pokračujeme i po novém roce! Jako pátý přichází na řadu milovník metalcoru, ale i techna – Endrů.

“Rok 2017 přinesl z mého pohledu skvělé věci od zaběhnutých jmen. Doufám, že rok 2018 přinese minimálně stejně pestrou škálu nových alb a povedených akcí.”

Alba:

 1. CounterpartsYou’re Not You Anymore

Tahle kanadská parta je dlouho mojí srdcovou záležitostí a na každé další album netrpělivě vyčkávám. Jinak tomu nebylo ani v případě alba You’re Not You Anymore, které se již po prvním poslechu stalo dlouhodobou láskou, nejen díky obvykle silným textům, ale rovněž díky precizně zpracovanému zvuku celého alba. Dlouho mě žádné album neuchvátilo na první poslech tak, jako právě poslední placka od Counterparts. Za mě jednoznačně album roku.

 

 1. ConvergeThe Dusk In Us

Ověřená kvalita v podobě Converge nezklamala další velmi povedenou deskou, na kterou jsme si museli od „All we love We leave behind“ počkat celých 5 let. Dlouhé čekání se rozhodně vyplatilo. The Dusk In Us přináší 13 nových songů s tradičně extrémním kytarovým zvukem. Converge je kult.

 

 1. EsazlesaSpolečnost psů

Dalším příjemným překvapením letošního roku byla nová deska poměrně dlouho spící, domácí party – Esazlesa. Téměř 4 roky trvající pauza, během které jsem tuhle kapelu skoro zapomněl, však byla využita velmi dobře a přinesla plnohodnotnou desku s 11 skladbami. Obvykle zpívanou češtinu příliš nemusím, ale tahle deska dokazuje, že to jde dělat zajímavě i v mateřštině.

 1. PropaghandiVictory lap

Sedmá řadovka Propaghandi  potvrzuje, že tahle kapela má neustále co říct. Kapela se drží osvědčené tvorby, která jí již léta sluší. Punková záležitost s údernými texty, která dokáže výborně nakopnout každý den, stejně tak jako přinutit přemýšlet o všem co se v současném světě děje.

 

 1. EndFrom The Unforgiving Arms Of God

Nová banda složená z členu kapel Counterparts, Fit for an autopsy, Misery Signals a Structures. Kratší deska nadupaná 6 skvělými songy. Drsnější zpěv, po kterém si občas u Counterparts postesknu je alfou a omegou desky. Big like !

 1. ŘezníkStrangulační rýha

Kontroverzní projev Řezníka není úplně jednoduché přijmout. Pokud se ale dokážete naladit na temnou vlnu jeho tvorby, pak v novém albu dostanete sérii zajímavých tracků, které úderně reagují na aktuální dění. Jedinou výtkou budiž snad zbytečně příliš monotónní beaty.

 

 1. HundredthRare

Naprostá změna stylu oproti starým nahrávkám, která mě velmi příjemně překvapila. Přichází jisté zklidnění a místy přechod snad až k shoegaze stylu. Tahle deska je zcela jistě velmi rozporuplná a mnoho předchozích fans díky ní asi kapelu zavrhne. Pro mě k ní naopak otevřela ještě širší cestu.

 

 1. August burns redPhantom Anthem

Tradičně inovativní parta, která dokáže svazující hranice metalcoru vždy posunout o kus dál. Sedmá deska v řadě, ze které jsme mohli ochutnat již na BA, to opět potvrzuje.

 

Akce roku:

1.Fluff fest

Suverénně nejlepší hudební akcí letošního roku pro mě byl Fluff. Festival, který se tradičně nedá srovnávat s žádnou obdobnou akcí u nás. Dal ochutnat výběrem z mnoha zajímavých neoposlouchaných kapel a taky výbornými večerními parties.

 

 1. The Flatliners @ 007

Výborný koncert se skvělou energii, léta produkující kapely. Ačkoliv mě jejich poslední album příliš neoslovilo, koncertu na sedmičce to nijak neubralo.

 

 1. Esazlesa / Kovadlina @ Žižkostel

Tenhle koncert mě naprosto dostal díky místu, kde se konal. Žižkostel propůjčil své útroby akci založené na setech dvou domácích kapel. Těžko si představit lepší místo pro představení nové desky „Společnost psů“ pražskému publiku.

 

 1. Parkway drive / AA / STYG @ Forum Karlín

Skutečné peklo rozpoutané ve velmi obstojně narvaném fóru je něco, na co budu dlouho vzpomínat. Přerod show PWD v podívanou na velkém podiu se skvělými efekty byl fenomenální záležitostí a pomohl mi překonat nalomenou důvěru v PWD po jejich posledním účinkování na Brutal Assaultu. REPORT ZDE!

 

 

 1. Hilltop hoods @ Tiskárna na vzduchu

Vůbec první koncert stálice australské hiphopové scény u nás dokázal, že kapela má plnohodnotnou členskou základnu i v Čechách. Živý zvuk, který dosahoval kvality studiových nahrávek, jistě splnil dlouholeté očekávání místních fans. Pochvala za dovezení téhle party.

 

 

Objev:

Objevem roku pro mě jsou spíš věci, které jsem dlouho neposlouchal nebo přehlížel. Nejsou to nahrávky z roku 2017, ale letos mě znovuobjevení těchto věcí nadchlo asi nejvíc.

The death set:

Doufám, že se tahle parta jednou ukáže v ČR. Naposledy hráli v blízkém okolí na Pohodě na Slovensku v roce 2011. Tady ochutnávka ze zatím poslední desky King Babies.

Birds in row:

Dva povedené koncerty, které jsem mohl zažít na letošním Fluffu a následně na BA mě zařadili mezi fanoušky téhle francouzské kapely.

Thrice:

V loňském roce mi utekla další řadovka Thrice, a proto jí dávám prostor ve znovuobjevených kapelách. Příjemná rocková záležitost.

 

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: