Tom Rothschedl: Melodka je klasika! Věřím, že to v pátek bude skvělá akce. (Rozhovor)

Muž mnoha aktivit, kapel i zájmů. Vyhlášený stylař, milovník obskurzních hororů, sběratel VHSek a především nepřehledná postava formací Skywalker a Tchert. S Tomem Rothschedlem je to vždycky výživné a zábavné povídání a ani rozhovor před páteční brněnskou KlubovnaFajtfest Night na Melodce nebyl vyjímkou. Jak momentálně stíhá všechny své projekty? Komu fandí ve fotbale? A jak vznikl nápad se sekerou jako doplňkem Tchertovské merche? O tom všem Vám liberecký patriot poví v novém rozhovoru od Gumiho!

Společně s tvými Skywalker se vracíme poprvé od roku 2019 na Melodku do Brna. Jak se na tenhle návrat do Brna těšíš a co od blížící se KFN čekáš? A jak se těšíš na dvoják? Absolvoval jsi ho už někdy?  

Do Brna se těším hodně. Brno jako město jsem měl vždycky rád, ať už po gastro stránce, tak i shows v něm bejvaly vždycky úplně skvělý. Ještě za dob klubu ELEVEN – na tuhle předcovidovou dobu vzpomínám moc rád. Bohužel covid změnil i osud tohodle klubu. 

_________________________________

Eleven jsem měl taky rád, dokonce jsme tu měli i jednu z prvních Pouštěček. Připadá mi, že v Brně vzniká teď celkem dost klubů a je tam dobrá dynamika okolo klubový kultury. Vnímáš to taky? A jaký máte zkušenosti s hraním v Brně?  

Tyjo hodně lidí nám říká, že máme někdy určitě zahrát v Kabinetu MUZ, tak uvidíme. Určitě je dobře, že vznikají nový místa, ale pár jich bohužel i zaniklo – historicky ten klub ELEVEN. Každopádně Melodka je klasika. Věřím, že v pátek to bude skvělá akce.

________________________________

Loňský rok jste s deskou Late Eternity sbírali úspěchy a zapsali si i dva nevšední mezníky. Nominaci na Anděla, což obnášelo i účast na galavečeru, a boj o letenku na Eurovizi? Jak se zpětně za těmahle zážitkama ohlížíš? A co vám to jako kapele dalo?

Určitě zkušenost mezi úplně jinejma lidma. V obou případech. 

_________________________________

Letos jste se Skywalker vydali singl Penitent. Jak jste spokojený s reakcema? Pokud vím, tak by ten singl měl být součástí většího projektu. Plánujete před tour s Marked As An Enemy a Glad For Today ještě nějaký release?  

Se Skywalker teď procházíme nějakejma změnama – řešení labelu pro release, rebranding a takovýhle věci, o kterejch zatím moc nemůžu mluvit, jelikož nejsou finálně dotažený a vlastně ani my ještě nevíme, jak co bude. Co můžu říct je, že Penitent byl takovou rozlučkou se “starými” Skywalker a nyní se lidi můžou těšit na nový věci pojatý trošku jinak – vizuály, na kterejch makáme spolu s Dannym Nguyenem a Tomem Tejklem jsou už víceméně ready. Teď se připravuje release, kterej by se měl stihnout do společné Tour s GFT a MAAE.

_______________________________

Krom Skywalker vystoupíš potřetí s kapelou Tchert. Jak tenhle projekt na trase Liberec – Mladá Boleslav vlastně vznikl? A proč jsi do něj šel právě s Kubou Hlaváčkem ze Silent Generation?  

Já se v tý době (lockdown, covid) hodně vrátil ke kořenům hudby, na který jsem vyrostl, a doma jsem jel víceméně pouze temnej metal a cokoliv, v čem byla agrese a temno. Ať už úplný oldschooly, tak i nový kapely s heavy soundem a projevem. S Kubou jsme si sedli hudebně hned – hodně z těhle kapel jsme cenili. Pak mi Kuba poslal svoje demáče a mě to šíleně chytlo. Tak jsem si i já zkusil udělat nějaký demáče. Tam jsem určitě nechtěl zkoušet žádný growly, který ani neumím, ale spíš to pojmout hardcorovějc než deathcorově. Vypadli z toho TCHERT, kterejch projev mi nakonec přijde docela originální. 

________________________________

Když jsme u nás loni streamovali na IG, tak jsme vlastně rozebírali, že krom SKW nemáš ty tvoje projekty stavěný úplně koncertně. Jak se rodil přerod TCHERTa na koncertní kapelu? A na jakým základě jste pak vybrali Cerva z MAAE a Přemu z Horrible Creature?  

To přišlo nějak samo, dost lidem se to líbilo a přemlouvali nás, ať to dáme naživo. Říkal jsem si, ze to je úplná blbost. Pak ale přišla nabídka na FajtFest a tomu se neříka ne. Vlastně Přema i Cervo byl nápad Kuby a kluci hned řekli: “Jasný, to dáme!” a bylo to.

__________________________________

Už s kompletní soupiskou jste absolvovali debut na Fajtfestu a bylo z toho hned několik nominací mezi nej vystoupení léta. Jak sis tenhle návrat za majk užil? A když už jsme u toho FF, tak máš možnost srovnání se zahraničím. Může už se podle tebe FF srovnávat s těma nej žánrovejma akcema v Evropě?  

Tyjo to díky moc. Musím říct, ze reakce mě dostala opravdu hodně. Bylo to neuvěřitelný. Bylo to samozřejmě jiný než s basou, ale určitě, když se ti děje na prvním koncertě to, co se dělo pod stagí na FF, všechno opadne a jedeš! Určitě FajtFest patří mezi top špičku a lineup na příští rok to už teď jenom dokazuje. 

__________________________

Skywalker tolik v ČR nehrajou, řekl bych, že si dost vybíráte, kde hrajete. Teď vás, jak už jsem zmiňoval, čeká lokal tour. Je nějakej limit, kolik vystoupení ročně chcete a můžete odehrát v ČR? 

Limit na to určitě nemáme. Jde o to, aby to pro lidi bylo lukrativní. CZ je hodně malý na to, aby se tady hrálo často. Navíc je všechno blízko, takže si lidi můžou úplně v pohodě kousek přijet. V létě máš dost fesťáků a pak chceš dat nějaký klubovky. V rámci týhle tour máme po šíleně dlouhý době třeba Ostravu – dost lidí psalo “konečně“, tak jsem zvědav, jak to dopadne a moc se do Ostravy těším. 

______________________________________

V létě jste spolu z Davidem ze SKW odehráli několik koncertů i coby součást koncertní kapely Atmo Music. Je něco z těhle koncertů pro úplně jiný publikum a cílovku přenositelný i do kapely typu Skywalker a TCHERT? A co vám to jako muzikantům dává?  

To si myslím, ze přenosný úplně není, ale kdoví, třeba někdo z AM fans ocení Skywalker nebo TCHERT. Já s Atmo hrál už v roce 2016 první obří koncerty jako Majálesy, Liberec jede! v tehdejší Tipsport Aréně – to pro mě jako pro muzikanta byla velká zkušenost. Od tý doby s nima spolupracuji i po pracovní stránce i jako TM, merchandise… Uprostřed sezóny byl potřeba kytarista a u Davida bylo jasný, že se to hned naučí, tak jsem ho oslovil a on do toho šel.

____________________________________

Ve světě už je zcela běžný, že se protínají žánry a vydávají nadžánrový singly. U nás jich tolik nebylo (zmiňme třeba spolupráce jako byl Benny Cristo a John Wolfhooker), myslíš že by k tomu mohlo začít víc docházet? A jak se na to jako SKW tváříte, řešilo se to už někdy? Jste podobným věcem otevření?   

Ale Jo. Řešili jsme par takovejch “kolaborací”, ale tuším, že se to nikdy nedotáhlo. Asi to prostě nebylo zas tak zajímavý a nebylo to nakonec potřeba dělat. Otevřený tomu určitě do budoucna jsme. 

___________________________________

Krom kapel máš spoustu dalších aktivit, například výrobu merche. Dokážeš nějak sečíst, kolik kapel a interpretů svůj merch přes Anakin Merch vyrábí? My samozřejmě nejsme výjimka a musím Tě pochválit za přístup a kvalitu. 

Tyjo to nedokážu asi sečíst. A díky moc za chválu. Jsem rád, že jste spokojení. 

___________________________________

Zaujalo mě, že máte s Tchertem dost originální merch včetně brandované sekery. Jak Tě to napadlo? A jak to řešíte, třeba s organizátory? Měl už někdo, třeba námitky s tím, ať to v klubu / na festivalu radši neprodáváte? (smích)
Jo, vlastní sekery máme, ale budeme sellit radši jen on-line. Ale třeba dva střihy tepláků (slim a baggy) funguje velmi dobře. Slim už jsou podruhé víceméně soldout. 

__________________________________

Ty slimy mi pls podrž, dvakrát jsem je nestihl! Připadá mi, že si v poslední době kapely víc uvědomujou důležitost merche, začínají se vytvářet bundly a zajímavější kousky. Je nějakej trend, kterej podle tebe začne výhledově třeba prostupovat? Ty sám dost sleduješ módu, hledáš taky někdy inspiraci? A je třeba taková ta řekněme “vyšší móda” přenositelná i na kytarovou hudbu?  

Já si myslím, že lidem jde fakt o podporu kapely. Je jasný, ze čím originálnější nápad, tím prodejnější to je – mít jako fanoušek něco, co není zas tak okoukaný. Vyšší móda – vlastně nevím, co tím myslíš, ale asi chápu – je hodně kapel, který přerostli v Brand a maj na jménu kapely udělaný fakt pěkný kousky – třeba Hundredth měli vždycky nejlepší merch a vizuál. Tam je pak otázka, jak moc to je kapela a jak moc fashion brand, ale vlastně to asi jde ruku v ruce a jedno podporuje to druhý. Takže to takhle možný je! Jen se to nepovede každému. 

_____________________________________

V covidový éře se do popředí dostala spoustu kapel jako Depression Island, Stellaris, Silent Generation, Abbie Falls nebo No Face No Case. Komu dáváš největší šance se výhledově prosadit venku, kam vlastně všichni zmiňovaní míří?  

Abbie Falls a No Face No Case jsou mladý kapely, který maj totálně podmaněnej on-line svět a myslím, že když budou hrát hodně shows, což 100% chtěj, můžou to dotáhnout hodně daleko. Depression Island / MAAE / Silent Generation jsou neuvěřitelný dříči a strašně mě baví, jak si to dělaj po svým a díky tomu maj strašně real fans. 

__________________________________

Jak to je momentálně se scénou v Liberci? Sleduješ pořád co tam vzniká? Přiznám se, že tohle byla asi jediná vyloženě nepovedená KFN. 

To se přiznám, že momentálně vůbec nevím. Možná budu chytřejší po koncerte v rámci CZ Tour 2.12. 😊 

__________________________________

RFP oznámil návrat Shogun Tokugawa. Umíš si představit, že by se někdy takhle jednorázové vrátili Dusty Kate? 

Tyjo, to si nijak nedokážu představit. Hahaha.

____________________________________

Ví se o tobě, že dost sleduješ i fotbal. Co zatím říkáš na výkony tvého Slovanu, kterému se opět zase nějak povedlo přejít totální nucenou přestavbu kádru?  

Já vlastně nevím. Fandím jim, ale nedá se nic předvídat, není to už nějakou dobu nijak stabilní. Tak uvidíme. Musím taky na Bohemku už.

_____________________________________

Připadá mi, že dost inklinuješ i k Bayernu Mnichov. Fandíš jim odjakživa, nebo Tě baví ta současná ofenzivní smršť? A baví Tě víc sledovat ofenzivní trojzubec Sané – Mané – Gnabry, nebo spíš zadní řady? 

Jo, Bayernu fandím nejvíc. Leroy Sane je podle mě nejlepší hráč na světě momentálně. Já obecně sleduju Bundesligu a Premier League – z PL je to pak Man City. 😊 

___________________________________

A otázka na závěr směrem k nám, známe se ještě z dob před Klubovnou. Tipoval jsi, že to fakt vydrží těch devět let?

Tyjo, vzhledem k tomu, jak je v CZ “in” dělat nějakou věc jen chvíli a pak se na ni hned vykašlat, se opravdu divím, žes to vydržel. Ale všechna čest, díky moc za to, že tě zajímá Underground a pokoušíš se ho zviditelnit všemi možnými způsoby. Určitě se vidíme 7.10. na Melodce v Brně na nealko pivku! Luv

SLEDUJ KLUBOVNU 

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

SPOTIFY

Když jsem se rozhodoval co budu chtít dělat ve volném čase, Klubovna byla jasnou volbou. Více nejen o mne, ale o celém týmu Klubovny zjistíte v sekci NÁŠ TÝM.

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: