SROVNÁNÍ: Který z „ROCK“ festivalů je lepší? Rock for People vs. Rock im Park
Pojďme se očima Kačera podívat na to, jestli je lepší německý nebo český „ROCK” festival. Nabízíme srovnání všeho, co se hodí vědět o Rock im Park i Rock for People.
Když si to vše shrnu a opravdu se snažím být objektivní, tak je pro mě ROCK FOR PEOPLE na plné čáře festivalem číslo jedna! I přesto jsem strašně rád, že jsem na ROCK IM PARK v německém Norimberku mohl zavítat. Takže vám teď v krátkosti popíšu vše, co by vás ohledně vyhlášeného festivalu mohlo zajímat, i to, co jsem si k festivalu sám hledal…
KDE A ZA KOLIK POŘÍDIT VSTUPENKY?
Pokud nevím, tak je nejjednodušší vstupenky kupovat přes hlavní webovou stránku festivalu, který vás odkáže přímo na oficiální prodej. Zatímco Rock for People pro letošní ročník zvolil více prodejních portálů, tak Rock im Park mě přesměroval na stránku Eventim.de, která funguje jako oficiální prodejce pro většinu akcí, které se v Německu konají, takže zde můžete být safe, že bude vše v klídku! Cena vstupenky se v první fázi pohybuje okolo 205 euro. My jsme vyrazili pouze na jeden den, což vyšlo na cca 105 „éček“ po oznámení kompletního harmonogramu.
UBYTOVÁNÍ?
Jelikož jsem hlavně já fakt princezna a stan nechci, tak ubytko řešíme přes Booking nebo Airbnb, což je jedna z hlavních věcí, které následují po oznámení festivalového termínu. Proč? Algoritmus je prevít a ceny mohou mnohonásobně růst, takže je to jen o vás… ale pokud kvůli tomuto tipu přijdu v budoucnu o super ubytování, tak si mě nepřejte! (smích) Jinak Rock im Park nabízí klasické stanové městečko, které se nachází nedaleko areálu v krásné zalesněné oblasti u jezera. Každý z vás tedy musí zvážit, jestli ranní koupel nebude lepší, jak ta večerní s pár tupláky v krvi. Takže tohle je první plus pro Rock for People, který nabízí více možností, jak na festivalu přenocovat.
LINEUP?
Samozřejmě nikdy nebudeme na 100 % spokojení, ať je to tam, a nebo tam. Většina by nejradši chtěla své oblíbené kapely každý rok po sobě, ale to by přece nebylo ono… Jasně, my do Německa vyrazili kvůli Green Day, ale vedle nich se představili i Electric Callboy (snad příští rok na Rock for People, hm?), Billy Talent, Against the Current nebo Pendulum, kteří hráli i na hradeckém festivalu. Zde můžete vidět, že jména jsou dost podobná… a že Rock for People už patří mezi TOP evropské festivaly, které vozí ty největší světová jména!
GASTRO?
Toho jsem se trochu bál, jelikož Rock for People by se dal klidně nazvat „food festivalem“! Za nás nevíš, co si dát dřív, a tento rok jsme fakt zkoušeli, jaká chuť nás dostane do kolen… Rock im Park na tom s gastrem taky není až tak špatně! Nejsou to jen smažený langoše a klobásy, ale je možný si najít i kvalitní jídlo… cenově se jídla pohybují okolo 10 až 15 euro a platí se stejně jako na Rock for People přes náramky, které si můžeš dobít online. Horší je, že přesně v tento moment se ukáže vyšší počet návštěvníků v areálu… fronty jsou daleko větší a dostat se zpátky na ideální místo k pódiu? Trochu složitější proces… Co se týče piva, tak sorry, ale o tom vám nic neřeknu, jelikož z pozice abstinenta nemám moc právo k hodnocení. Ale co se týče vody, tak i zde najdete plno barelů s pitnou vodou zdarma!
Co se týče záloh, tak většina jídel byla podávána v zálohovaných miskách, které se vracely kousek od hlavního vstupu do areálu… horší bylo, že tohle místo bylo úplně na pikachu značeno! Co je však výhoda, do areálu si můžeš vzít vak na vodu a doplňovat si ho! Jestli to jde na Rock for People? Netuším… festivalová voda za 40 Kč v poměru 1,5 l je ale i tak naprostý luxus! Což na Rock im Parku bohužel není… (nebo jsme tuto možnost nenašli).
STAGE?
Když nám tři roky nazpět Rock for People představil monstrum jménem Fat Lady, které bylo promováno jako jedno z největších pódií v Evropě, tak na tom něco bylo! Hlavní pódium Rock im Park sahá po kotníky aktuální YouTube stagi na Rock for People… Hmm, to je čistý fakt! Takže jestli dobře počítám, další bod pro Rock for People.
POVRCH?
Často zmiňovaný problém aktuálního ročníku… Ano, přijde mi, že místo kyslíku jsem na Rock for People fungoval na prachu. To se nedalo… Rock im Park má pod každým pódiem podložky a je dost k zamyšlení, jestli tohle nezavést i v Hradci?!
KAPACITA?
Zatímco hradecké letiště disponuje kapacitou okolo 40 000 návštěvníků, tak německý „Rock“ brácha je na tom o dvojnásobek lépe. Je na tebe Rock for People velký? Tak si zbytek už jen dočti a do Německa nejezdi! (smích) Ne, teď vážně… taková masa lidí není pro každého a i já, který s tím úplně nemám problém, tak občas to i na mě bylo moc! Rock for People má dostatečně velký areál, ve kterém se můžeš hezky schovat a vypnout, kdežto v Německu máš sice krásné posezení pod stromy, ale hangáry jsou prostě jiná bomba!
ORGANIZACE?
Proces odbavení byl v pohodě… tak jako jsme zvyklí na Rock for People. Stánek, kde měnili vstupenky za pásku s čipem, a pak už jen čekat frontu na vstup! Dobrý poznatek bylo, že preferují průhledné tašky kvůli rychlejšímu odbavení a je pravda, že většina lidí byla vzorně připravena… já šel proti proudu, a i tak mě tam s černým vakem pustili, ale jistota je jistota. Jelikož jsme zažili jen jeden den, tak nemohu soudit, jak den další, ale i kdybych se chtěl dostat na vedlejší pódium, kde hráli domácí Broilers, tak bych měl smolíka. Organizátoři se snažili všechny návštěvníky vyvést pouze jedním vchodem, což část lidí neunesla a příslušné security rozrazili… to jsem trochu nepochopil a moc dobrý pocit to organizaci nepřidá.
APLIKACE?
Co se týče mobilní aplikace, tak ty skrz harmonogram fungují stejně! Ale kouzelná aplikace RFP zve i na autogramiády, secret show nebo meet & greet, což je trochu jiné kafe a děkujeme Vám za to! Otázkou je, jestli je v silách tohle organizovat i pro větší dav? Hmm, co myslíte?
DOPRAVA?
Jako Hradečák nemohu soudit, jak se vám dostává na a vyjíždí z parkoviště v areálu na letišti… Dejte vědět do komentářů! Co se týče Norimberku, tak město není festivalem vůbec poznamenané… Doprava je v centru naprosto bez komplikací, jelikož areál se nachází v jižnější části města. Na samotný festival jsme se dostali hromadnou dopravou a tam i zpět nebyl problém chytit bus, jelikož většina návštěvníků zůstává v areálu.
WC + HYGIENA?
Další věc, která byla rozebírána na posledním ročníku Rock for People, byl dostatek WC. Když to vezmu na počet míst, která hradecký areál pro dané potřeby využil, tak vesměs u každé stage byla místa, kam si šlo odskočit, a je jasné, že když skončí větší interpret, tak je těžké okamžitě vyjít vstříc všem. Rock im Park měl jednu velkou nevýhodu a to, že jsem nikdo nemohl najít vodu na mytí rukou? WTF? To není úplně OK!
ZVUK?
Rock Im Park nabídl fakt super zvuk! To se musí nechat, mají to propracované. Ale Rock for People v tomto ohledu vůbec nezůstává pozadu… jenom ta E2 občas zlobí, ale KBčko bylo zvukově super vizitka!
DOPROVODNÝ PROGRAM?
Když je už hudby moc, tak si zalezeš na Conference a dáš si v klidu přednášku a nebo ráno jógu… doprovodný program je další věc, která Rokáč dělá festival pro mnoho tváří!
AREÁL?
První, co vás zarazí, tak je to, že Rock im Park má před každým pódiem blokové rozdělení… konkrétně do tří části. Ale nebojte! I s klasickou vstupenkou můžete před pódium! Rozdělení totiž slouží jen k lepší organizaci pod pódiem. Obří kolo najdete v obou areálech… takže o fotku není nouze! Přesto na Rock for People nabízí daleko vzdušnější areál! Je to samozřejmě na úkor nohou fanoušků, ale i průchody mezi pódii jsou daleko snazší.
Když to celé sečteme, tak prostě vím, z jakého důvodu MILUJU ROCK FOR PEOPLE! Samozřejmě je pořád na čem pracovat, ale ta atmosféra je výjimečná a my jsme rádi, že takový festival máme na našem území.
FOTO z RfP: Min x FOTO z RiP: Kačer