Co nás letos čeká a nemine? Nová alba přinesou Blink-182, Enter Shikari nebo John Wolfhooker

Zatímco jinde ještě vychází bilančáky k uplynulému roku, my na Klubovně už tradičně hledíme hlavně vpřed. A co nám přinese rok 2023? O monitoring očekávaných desek se pro vás stejně jako loni postarali Marťa a Gumi.

A podle všeho půjde o dost kontrastní rok. Z mezinárodního hlediska by se mělo jednat o něco slabší rok, kde vyhlížíme především k chystané počiny Blink-182, Enter Shikari, Paramore nebo Distant. Naopak na domácím písečku půjde o extrémně zajímavý rok s novými releasy od John Wolfhooker, MC Gey nebo Skywalker, a nám se už teď začíná točit hlava z toho, až budeme na konci roku zase všechno hodnotit v našich TOPkách a hlasování do Andělů. Najdete v našem rozsáhlém seznamu svého favorita?

ZAHRANIČNÍ ALBA

LEDEN

 • Anti-Flag: Lies They Tell Our Children (6.1.)
 • Måneskin: Rush! (20.1.)
 • You Me at Six: Truth Decay (27.1.)
 • Green Day: Nimrod – 25th Anniversary Edition (27.1.)

Anti-Flag svou desku Lies They Tell Our Children sice již vydali, ale v lednu se můžeme těšit například na očekávanou novinku Rush! od italských miláčků publika Måneskin, kteří se proslavili svou účastí v Eurovizi 2021. S nejnovější deskou se pak přijedou představit 14. května do O2 arény. You Me at Six je pro většinu z nás spíše kapelou našeho mládí, nicméně i tak jsou stále aktivní a přicházejí s novinkou Truth Decay, která bude v pořadí již 8. studiovou deskou. I oni k nám se svými novými hity zavítají, a to přesně 6. března do pražského klubu Roxy. Green Day v lednu navíc oslaví 25. výročí desky Nimrod a při této příležitosti vydávají speciální výroční edici.

ÚNOR

 • Paramore: This Is Why (10.2.)
 • Distant: Heritage (10.2.)
 • Pierce the Veil: The Jaws of Life (10.2.)
 • Gorillaz: Cracker Island (24.2.)

Únor je měsíc velkých návratů, jelikož se můžeme těšit na očekávanou desku Paramore, o které se někteří z nás zmiňovali již ke konci loňského roku ve svých výhledech pro ten rok letošní. Téměř po šesti letech vyjde 6. studiové album s názvem This Is Why pod taktovkou Atlantic Records. Další očekávanou novinkou je The Jaws of Life od kalifornských Pierce the Veil. I zde se jedná o velký návrat, jelikož od jejich poslední desky Misadventures uběhlo již sedm let. Sám zpěvák komentuje album slovy: „The Jaws of Life je o tom, jak do vás život dokáže zabořit zuby a snaží se vás pohltit.“ V únoru se můžeme těšit i na novinku od Gorillaz, jejichž deska Cracker Island má prý obsahovat hvězdnou sestavu na featech. Se svojí novinkou Heritage se nám představí i Distant, kteří mají jedno z nejcharismatičtějších hrdel Evropy. Holandská kapela s hodně výraznou slovenskou stopou má přijít s dílem budoucnosti, daleko za běžnými hranicemi, na Tyranntově věčné cestě krvavé pomsty! A proslýchá se, že bychom tam mohli slyšet i tuzemskou stopu Tomáše Klára.

BŘEZEN

 • Macklemore: Ben (3.3.)
 • Chelsea Grin: Suffer In Heaven (17.3.)
 • August Burns Red: Death Below (24.3.)
 • Bury Tomorrow: The Seventh Sun (31.3.)

V březnu pak zaplesá srdíčko nejednoho fanouška metalcoru, s novinkama se představí hned tři velká jména. Chelsea Grin ke své desce Suffer In Hell, která vyšla již v listopadu loňského roku, přidají desku s ikonickým názvem Suffer in Heaven. Mimochodem, recenzi desky Suffer In Hell od našeho Vojty si můžete dát na našem instagramu! „Nejosobnější a nejtemnější album“ Death Below kapely August Burns Red vyjde prostřednictvím SharpTone Records. Jak sám kytarista JB Brubaker říká: „Není žádným tajemstvím, že posledních pár let bylo pro kapelu extrémně temných a náročných.“ Melancholii na Klubovně milujem, takže na tohle jsme fakt natěšení! Poslední den v měsíci pak bude patřit britským Burry Tomorrow, kteří zahájili svou novou kapitolu a představí se nám s novinkou The Seventh Sun.

DUBEN

 • Metallica: 72 Seasons (7.4.)
 • Enter Shikari: A Kiss For The Whole World (21.4.)

Metallica se s novou deskou 72 Seasons představí v dubnu. Na této desce kapela pracovala zhruba od roku 2019 a musíme říct, že cover desky je velice atraktivní. O názvu desky 72 Seasons se Hetfield vyjádřil následovně: „Prvních 18 let našeho života, které formovaly naše pravé nebo falešné já. Koncept, kdy nám rodiče řekli, kdo jsme. Možné zaškatulkování naší osobnosti…“ Nejčerstvějším oznámeným přírůstkem je anonce nového alba Enter Shikari, se kterou se představí na letošním Mighty Sounds. Novou desku představuje novinkový singl “(pls) set me on fire“, a jak už je u ES zvykem, opět se jde do neprobádaných vod.

BEZ DATA:

Kromě těch desek, které mají již svůj název a konkrétní datum, se nám však podařilo vypátrat i pár těch, u kterých jsou tyto informace poněkud nejasné, a tak jejich release očekáváme zhruba někdy v druhé polovině roku. O Avenged Sevenfold jsme psali již loni, tenkrát se jednalo ale o pouhou domněnku, i tak ale bylo jasné, že je kapela zpět ve studiu, dočkáme se tedy nové desky alespoň do konce tohoto roku? Oznámená je ale například deska amerického zpěváka, který si říká Mod Sun. Ten svou desku pojmenoval God Save the Teen a třeba nám ji představí již na nadcházejícím ročníku Rock for People. Název nového alba mají i Suicide SilenceRemember… You Must Die. Hovoří se i o velice očekávané desce po třaskavém návratu milovaných Blink-182, kteří letos jedou světové turné, v rámci něhož se zastaví i 19. září v pražské O2 aréně. Co se týče 19. září, to loni obsadil Machine Gun Kelly, který nám stále slibuje a dluží to stále omílané rapové album, dočkáme se ho letos? Kdo ví, uvidíme, třeba nám něco málo představí už Rock for People, kde vystupuje jako jeden z headlinerů. Nová alba mimo jiné oznámili také The Killers, Aviana nebo Within Temptation.

ČESKÁ ALBA

BOUND TO BREAK

Název: neznámý
Release: v průběhu roku

Pro spoustu z vás úplně nové jméno, ale nebudeme překvapení, když o nich bude na konci roku vědět většina z vás. My tu už nějakou dobu vidíme solidní potenciál, který by se měl letos konečně zhmotnit. Během roku 2023 má dojít na další dilčí milník, kterým bude EP pod dohledem Damiána Kučery. Mělo by jít o materiál se čtyřmi skladbami. Každá nabídne jinou emoci, jinak vyprávěný příběh. “Stejně, jako nám vadí přístup některých lidí k celou společností rezonujícím tématům, vadíme taky často sami sobě. Jsme plni rozporů a neupřímnosti. Nejsme připraveni stavět se k věcem čelem, ač bychom rádi takové chování viděli u druhých. To ústí v bludný kruh stížností a sebenenávisti. Ochutnávku brzy pošleme do světa, tak si to nikdo nenechte ujít!” láká jedna z potenciální komet nadcházejících měsíců.

BRANDOS EYES

Název: System Overhaul
Release: jaro – léto

Po měsících odkladů bychom se konečně měli dočkat nového díla na skladě Brandos Eyes. Přímo kapelní zdroje tvrdí, že už je v podstatě hotovo a dochází k finálním úpravám. Prvního singlu bychom se měli dočkat již během února a deska by mohla jít ven na přelomu jara či léta. Album ponese název System Overhaul.

CRYSTAL KIDZ

Název: neznámý
Release: neznámý

Loni nic, tak letos? Krudá crew si dává na čas, ale výsledek by měl stát za to. Zlatá éra Bandzonu je sice nenávratně pryč, ale právě tady nabral na kultovním rozměru již několik let hybernující projekt z lůna a myšlenek soukolí okolo Skywalker. Beaty má samozřejmě v režii Krudanze a na featech by se měli objevit Mc Gey a James Cole.

FROZEN POPPYHEAD

Název: neznámý
Release: neznámý

I u stále více populárnější budějovické skupinky kolem Poppylorda se něco chystá. Sám frontman Tolky nám prozradil, že je nová deska na tento rok v plánu. Její release by pak měl být někdy v druhé polovině roku. Kromě novinky Frozen Poppyhead se můžeme dočkat i takového menšího bonusu v podobě sólové desky frontmana Tolkyho. Ten už jednu svojí desku vydal v roce 2016 s názvem Screaming of Silence, na které se mimo jiné nachází i song s názvem “Frozen Poppyhead”, tedy shodný název s jeho současnou kapelou, která v té době ještě neexistovala.

IDEA

Název: Puls
Release: 10. února

V tomto případě už máme konkrétní data a obrysy. Ústřední postava Ty Nikdy, která se podílí i na rozvoji kariér Annet X, Paina nebo 58G, přijde v polovině února s novým počinem zvaným Puls. Mělo by jít o nepřímého následovníka revolučního Tempa z roku 2019. Na Pulsu se začalo pracovat hned po Tempu, pak ale vstoupil do našich životů covid a Idea se rozhodl další koncepční desku dost předělat. Ještě před releasem dojde na křty v Brně a Praze, kde bude ke slyšení celé album od začátku do konce. Chybět tradičně nebudou ani speciální projekce.

Křty 7.2. BRNO / @kabinet_muz, 9.2. PRAHA / @kasarna_karlin

JOHN WOLFHOOKER

Název: neznámý
Release: duben 2023

Tady už se taky brzy dočkáme! Loňské EPko 626 přineslo trochu mainstreamovější tvář JWH. Letos by však měli Holoubci zase přitvrdit. Na novém počinu by se nemělo šetřit featy a jeden zajímavý půjde ven již 13. ledna. Na singlu “Free Your Mind” bude ke slyšení jedno velké nadžánrové jméno a dozajista také překvapení.

MC GEY

Název: O tatínkovi, který usnul
Release: březen 2023

Opičí král uzavřel etapu Rap-Life a vrhá se na novou. Jeho nová deska ponese tajemný název “O tatínkovi, který usnul“, což může na první pohled evokovat otcovskou, rodičovskou či přímo pohádkovou desku. Nic vím zatím nevíme, ale bavilo by nás, kdyby se Gey klidně vydal melancholickou cestou, jaká byla ke slyšení v krásném tracku “Odpočívám v pokoji”.

DRIP EU

Název: neznámý
Release: závěr roku 2023

Nová síla tuzemského metalcoru do toho v letošním roce plánuje pořádně šlápnout. První vlaštovky jsme se dočkali již na konci minulého roku v podobě týmovky za doprovodu hlasu No Face No Case a It.Used.To, opět s parádním videoklipem.

Podle zpráv, které máme přímo z Paranoii bychom se mohli dočkat alb Abbie Falls, Seeing Things, samotný Drip pak bude vydávat další singly a nově bychom se pod touto vlajkou mohli dočkat i působení šikulů ze Severals.

STELLARIS

Název: neznámý
Release: závěr roku 2023

Stellaris loni vydali EPčko Upside Down a následně nasadili zběsilé tempo koncertování. Letos bychom se měli dočkat tří singlů a na konci roku desky s americkým producentem. Podle záběrů z instastories je patrné, že bychom se měli brzy těšit i na videoklip v režii Radima Věžníka.

SKYWALKER

Název: neznámý
Release: neznámý

Dlouhodobá tuzemská jednička už nějakou dobu pracuje na EP. Očividně by mělo jít o mnohem tvrdší materiál, než jsme v posledních letech slýchali. Mnohé již naznačil aktuální singl “Effigy”, který přinesl i změnu vizuální identity a mnohem nasranější tvář Skywalker. Dočkáme se nového materiálu již letos? Pravděpodobně ano.

SILENT GENERATION

Název: neznámý
Release: v průběhu roku

Tady bude letos na pilno. Jedna z nejzábavnějších live kapel současnosti chce letos chrlit spoustu novinek, což naznačila již v závěru roku několika singly. Ke každé novince vzniká limitovaná verze merche a tím produktivita z tábora SG rozhodně nekončí. Rozhodně bychom se měli dočkat jednoho EPčka a MOŽNÁ dokonce i dvou. Držíme palce!

TCHERT

Název: neznámý
Release: závěr roku

Loňský objev roku má pořádně našlápnuto. VIP side projekt členů čtyř respektovaných band by měl letos přijít s několika singly a na konci roku snad s debutovým EPčkem. Tchert šel zatím cestou singlů a zničujících vystoupení. Těšíme se, co přinese první celistvý materiál.

SLEDUJ KLUBOVNU 

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

SPOTIFY

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na:

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.