Obhájí ambiciózní Rock for People pozici nejlepšího tuzemského festivalu? A má se ještě kam posouvat? (Festivalový průvodce)

Festivalové léto se blíží a po neoficiálně oficiálním zahájení sezony s United Islands of Prague vstupujeme do jeho hlavní části. A tímto zahajujeme také náš festivalový speciál. Novinku, kterou jsme si pro vás směrem k letošním open-airům připravili! Půjde o komplexní články, které se poohlédnou za jednotlivými fesťáky. Probereme headlinery, skryté štiky line-upů, silné, ale i slabší stránky vysoko exponovaných eventů… ať furt jenom nechválíme. Věříme, že vás náš průvodce bude bavit, proto jsme se na jednotlivých částech textu podíleli společně tak, aby vznikl co nejpestřejší materiál.

Začínáme s bezprecedentním vítězem našich loňských TOPek Rock for People. Ten bude obhajovat pozici pomyslného headlinera celého pelotonu a nejvýraznějšího hráče posledních let.

 

4 DNY FESTIVALOVÉHO ŠÍLENSTVÍ POKRAČUJÍ! PODAŘÍ SE OPĚT VYPRODAT AREÁL A UDRŽET ZBĚSILÉ TEMPO?

Rock for People, který se tradičně pořádá v Hradci Králové, dlouhodobě potvrzuje vzrůstající tendenci, což vidíme nejenom na počtu našich zmínek, ale také vzrůstající návštěvnosti. Pořadatelé taktéž těží z toho, že plně převzali do své správy 360 Park, který díky tomu rozvíjejí do nebývalé krásy a vzdušnosti. Loňský ročník byl v mnoha ohledech rekordní a očekávání fanoušků byla náhle vystřelena do vesmírných výšin. Mnohdy až zcela nereálných.

I přesto, že je veřejným tajemstvím, že se letos těžké váhy s tourováním příliš nepředaly, podařilo se Ameba Production a jejich blízkým spolupracovníkům ukořistit hvězdná jména, byť pro trochu starší cílovku, než tomu bylo v letech minulých. Nás však na line-upu, který RfP nabízí, baví především zkoumat a objevovat nová jména, kterých se i letos dočkáme požehnaně. Nejen proto považujeme familiárně zvaný „Rokáč” za jednoho za současných trendsetterů, který se nebojí vykročit novým a často nečekaným směrem. Upřímně, kdo by čekal, že se letos v programu objeví třeba Brutalismus 3000? Krom hudebního programu se navíc loňskému bezprecedentnímu vítězi našich TOPek daří rozvíjet i další témata a aktivity. Tým okolo Michaela Thomese se také nezříká ekologické odpovědnosti, a tak silně akcentují biodiverzitu, uhlíkovou neutralitu areálu či spolupráci s neziskovým sektorem. Festival navíc nabízí zábavu po celý rok díky klubovkám, které se pak často objevují i v následném 4denním svátku hudby. Efekt některých oznamovaček v rámci tradičního adventního kalendáře celkem odpadl, to hlavní ale jednoznačně zůstalo. Současná podoba Rock for People umí budovat a skutečně buduje silnou multižánrovou komunitu a (na rozdíl od většiny jejich kolegů) umí vše i velmi dobře odkomunikovat. Soudě dle finálové účasti ve virální soutěži Impericonu si navíc získává stále větší pozornost i za hranicemi. A co nás na něm baví nejvíc?

 

ČÍM SI ROCK FOR PEOPLE ZÍSKAL NAŠE SRDCE?

„Dali jsme hlavy dohromady a zamysleli se nad tím, co pro nám vlastně nacpaný pack aktivit RfP nabízí… ne že by toho málo.”

V případě pochval i konstruktivní kritiky toho dala většina zúčastněného týmu, který se snažil vypíchnout nejprve to, co máme na Rock for People nejradši, dohromady víc než dost.

A hned na začátek tu máme něco, co je neměřitelné a někdy často nepopsatelné – atmosféru. S trochou nadsázky by se dalo říct, že to už pro spoustu návštěvníků RfP není tolik o samotném festivalu, jako o setkávání lidí a tvoření nových přátelství. A pořadatelé k tomu aktivně přispívají.

Chceš na kapelu? Máš na výběr hned několik souběžně hrajících multižánrových scén, kde si vybere (téměř) každý! Chceš chill? Máš ho mít. V 360 Parku najdete i spoustu chill-out a komerčních zón, kde zároveň brandy nekřičí na návštěvníky nikterak agresivně, a naopak přímo zapadnou do přirozeného prostředí. Areál samotný se v průběhu dne přizpůsobuje, mění svou světelnost a nabízí také nepřeberné množství gastra. Právě tady se náš tým také jednomyslně shodnul. Kvalitně a adekvátně je postaráno i o vegany a flexitariány a pivaři pro změnu ocení, že nejsou uvězněni jen s jednou variantou, ale naopak obklíčeni masivním výběrem.

Stejné je to s line-upem, který nabízí mnohdy velmi bolestivé překřížení. Z pohledu fanouška, který je lačný po kapelách a nemá zrovna hluboko do kapsy, je proto reálné pobýt v areálu celý den. Fanoušci navíc bývají o všem, co se děje, informováni v reálném čase skrze přehlednou a funkční mobilní aplikaci. A čas od času se navíc dočkají i secret koncertu v srdci areálu.

Z pohledu reflexe domácí scény nás pro změnu těší, že se vystupující interpreti dočkají adekvátní podpory. I na menších stagích se již od rána vyskytují stovky fanoušků lačnících po nových zážitcích a kapelách, které dosud neslyšeli. A co si budem, je to velká motivace do další práce a skvěle působící položka do kapelního CV. I z pohledu hudebního media musíme přiznat, že málokde dostanete tak silnou zpětnou vazbu.

 

PROSTOR PRO ZLEPŠENÍ BY TU STÁLE BYL…

„Ale ať už furt jenom nechválíme, pár rad, tipů a poznatků bychom přeci jen měli. Nejde o hate, ale konstruktivní kritiku, kterou si třeba pořadatelé vezmou k srdci.”

Tady máme v zásadě jen čtyři prosbičky, které bychom ocenili, a věříme, že mluvíme nejenom za sebe. Z pohledu mosherů bychom ocenili větší nasazení gumových podložek kvůli prachu, na které jsme zvyklí například na Brutal Assault. Věříme, že by se tím snížila i pravděpodobnost případných zranění. Na druhou stranu, kdo vleze do moshe, musí počítat s tím, že pravděpodobně nakoupí i dostane. Z pohledu basic campu se pak nabízí rozšíření krámku na kemp, ačkoliv už samotnou myšlenku krámku v blízkosti kempu oceňujeme a uvítali bychom jej i na dalších festivalech. Velkým tématem je také posílení spojů mimo areál a zvážení vyvýšení hlavní KB stage, se kterou má náš převážně miniaturní tým trochu problém. Jinak nemáme větších námitek a naopak dáváme právě Rock for People za příklad.

 

NEJVĚTŠÍ LÁKADLA LINE-UPU

A teď už k line-upu, který nám i letos nabízí spoustu lákadel a mnohdy dosud nesplněných přání. Na koho z velkých ryb se nejvíc těšíme?

BRING ME THE HORIZON – Tady není o čem. BMTH jsou generační a formativní záležitost, která má navíc v rámci RfP co napravovat. Jejich show v předcovidovém roce 2019 vzbudila velké kontroverze, neboť nešlo o nejsuverénnější výkon a kdo čekal metalcore, dostal spíš eurodance. Bring Me The Horizon verze 2024 jsou už zcela jiná písnička. Živě doslova nadchli během loňského února v Tipsport aréně. Zároveň se ale poprvé představí bez Jordana Fishe, který dlouhé roky kapelu táhl produkčně i naživo.

AVRIL LAVIGNE – Největší co-headliner letošního léta. Sice šlo tak trochu o omyl, ale kdo z vás to má? A kdo z nás to čekal? Avrilin primetime je sice už dávno pryč, ale pořád je to áčko, na kterém jsme vyrůstali. Třetí den je ten úplně nejnarvanější a Avril rozehřeje v 19:00 hlavní stage. Tady půjde hlavně o nostalgii a doufání, že to dopadne aspoň trochu důstojně.

DOGSTAR – S tímhle asi nikdo z nás nepočítal. Keanu Reeves na RfP? Keanu Reeves na stagi! Nejsympatičtější postava současného Hollywoodu a nejneočekávanější akční hrdina současnosti si tentokrát nebude hrát na Nea z Matrixu, Johna Wicka ani Johnnyho Utaha z Bodu zlomu, ale bude tu sám za sebe. Jeho formace Dogstar sice hudebně úplně nenadchne, ale ten wow efekt tam prostě je. Mistrovský tah bookingu. A všichni budou koukat hlavně na básaka…

SUM 41 – Štědrovečerní překvapení, které všichni punkrockoví fanoušci ocenili. Sum 41 nám dávají sbohem, vydali překvapivě velmi povedenou desku Heaven :x: Hell a podle všeho se s tuzemskými fanoušky rozloučí ve velkém stylu právě v Hradci Králové. Budou slzičky, bude nostalgie a věříme, že i ta nejdůstojnější možná rozlučka.

PARKWAY DRIVE – Tady budou potřeba minimálně svářečský brejle! Až australská metalová ikona rozžehne svou plamennou show, bude v 360 Parku jako v peci. Parkway Drive, kterým se už začalo přezdívat jako „malí Rammstein”, pokračují v budování své legendy. Od jejich ikonického debutu v Abatonu v roce 2010 se sice mnohé změnilo, ale faktem zůstává, že to s domáckými fanoušky vždy uměli. Ostatně vzpomínáte si na jejich show na RfP 2011, kterou jejich kytarista Luke odehrál na elektrickém kolečkovém křesle se zlomenou nohou?

 

ŠTIKY LINE-UPU

Jak už bylo zmíněno v textu výše, na tomto eventu nás vždycky o trochu více bavily nižší pozice a sloty, skrze které jsme objevovali nová jména, která nám postupem času zaplňovala playlisty a my je pak mohli navštěvovat v klubech. Tato retence je navíc ze strany RfP stále více patrná. Interprety, se kterými spolupracují, si dlouhodobě opečovávají a přiváží i v rámci klubových a halových koncertů v průběhu nefestivalových měsíců. Kdo má letos potenciál nás vystřelit z bot a stát se dalším velkým objevem?

 

HANABIE. – Loni Paledusk a letos HANABIE.? Silnou japonskou corovou kliku letos zastoupí i Crystal Lake, ale popravdě větší očekávání vidíme u téhle nové čistě female formace. Tahle čtveřice je hodně daleko od běžných konvencí žánru, což se projevuje nejenom v nahrávkách, ale také ve vizuálu, který v sobě mísí prvky anime, tradičně japonské kultury a gamingu. HANABIE. mají potenciál stát se senzací letošního ročníku, navíc nás baví návaznost s následujícím setem Smacka. Věříme, že půjde o hodně intenzivní vstup do prvního dne festivalu.

SCOWL – Styl chůze: two-step. Scowl jsme si relativně nedávno užili v novém ostravském Barráku, kam zamířili po boku hardcorových legend Madball, kterým sekundovali více než zdárně. Ostatně to pro ně nebyla úplná novinka. Aktuálně se potloukají třeba po boku A Day To Remember nebo Four Year Strong. Rychlovka bez zbytečných příkras, která potěší fanoušky kapel typu SPACED… takže nás taky.

SHELL BEACH – Maďarská formace, se kterou mají bohaté zkušenosti tuzemští Donnie Darko. Showcasy ošlehaná partička za to umí vzít a těží ze svých bohatých zkušeností, které sbírají už od roku 2017. Přesto se na pomyslný vrchol dostávají až nyní po úspěchu skvělého třetího alba Solar Flare, které vyšlo v loňském roce a minimálně v kontinentálním hledisku silně zarezonovalo. Někde mezi post-hardcorem, shoegazem a alt-rockem budou bojovat do rozervání kůže o nové tuzemské sympatizanty.

CRAWLERS – Další girly senzace, kterých je letos na RfP nemálo. Crawlers ale rozhodně nepřehlédnete. Liverpoolská formace se velmi rychle stala jedním z nejvýraznějších hlasů mladé generace, která se složitě vyrovnává s pocity nepochopení a zatracení. Odměnou jsou krom bezmezné vděčnosti fanoušků vyprodané koncerty, pozitivní recenze i podmanění onlinového prostoru. Jak tohle kombo bude fungovat naživo v Hradci Králové?

SANGUISUGABOGG – Kapela se složitě vyslovitelným názvem a pověstným „keřem v logu”. Název kapely je kombinací sanguisuga (latinské slovo pro „pijavici”) a bog (britský slang pro „toilet”)… zkrátka chuťovky jak se sluší a patří. Metalisti je budou každopádně milovat. Příznivci hrdelního hukotu a downtuningových riffů si rozhodně přijdou na své. Sanguisugabogg na sebe od začátku strhávají velkou pozornost a mohou se pyšnit odjetými koncerty po boku Cannibal Corpse nebo Jesus Piece. Jejich český primetime přichází v pravý čas.

 

ČESKÁ STOPA

Jako každý ročník nebude chybět ani tuzemská scéna, kterou se v areálu opět pokusíme maximálně možně pokrýt. A ačkoliv máme občas k selekci lehčí výhrady, bude z čeho vybírat. Na koho se letos zaměřit? Rozhodně doporučujeme neprošvihnout vystoupení Good Times Only, kterým jsme letos udělili titul domácí desky roku. Jediná nevýhoda? Jejich set se kříží s Bring Me The Horizon

Jedním z highlightů letošního ročníku by se mohlo s(r)át vystoupení kremžských toaletních fantomů Gutalax. Kdo ví, bere do ruky toaleťák. Kdo dosavadní zkušenost neměl, bude jen nevěřícně zírat. A tohle všechno hned na samotný úvod Rokáče. A když už jsme u ostřejších kytar, i letos se můžeme těšit na stálice Skywalker, The Truth Is Out There, Glad for Today, Redzeda nebo No Face No Case, loňské vítěze Planetroxu. Kdo se stane jejich nástupcem? Ve finálovém kole, které proběhne hned na úvod akce, letos zápolí brněnská Janet A a pražští Fall From Everest. Nabere někdo z nich směr Kanada?

Krom stálic jako Mňága a Žďorp a Vypsaná Fixa je nám sympatická snaha lokální šiky trochu osvěžit, což je letos patrnější více než kdy jindy. Sympaticky například působí nasazení Smacka s 58G, kteří snad naváží na loňské krásné přijetí opičího krále MC Geye. Z objevů posledních měsíců dostanou krom již zmíněných Good Times Only svůj slot také účastníci United Klubovny Bitter Season a vítězka alternativních Andělů, Anna Vaverková. Z provařenějších vod doporučujeme sety pozitivně nastavených Fast Food Orchestra a jedno z nejrelevantnějších jmen středního proudu, Sofiana Medjmedje, kterého za bicími pohání Pavel Hataš z The.Switch.

A DOČKÁŠ SE I KLUBOVNY!

A jak jinak u toho nebudeme chybět ani my – Klubovna! Rock for People patří jednu z našich sezonních reportérských priorit, takže nás uvidíte všechny čtyři dny tradičně lítat od rána do večera po areálu, kde Vás budeme v reálném čase reflektovat kompletní festivalové dění. Můžete se těšit na tryskomyší fotoreporty od Min, zahraniční i tuzemské videorozhovory a s velkou radostí můžeme ohlásit, že se po pětiletech na scénu vrátí i naše Klubovní Pouštěčka, kterou letos obohatí i účast nenahraditelného DJ Nagana! Afterka vedená Klubovnou proběhne ve čtvrtek 13.6. v nově vzniklé Drink & Drive Baru v Toyota zoně od 23:15, stavte se za námi!

Jako už tradičně chystáme i nové postupy a přístupy, kterými se vám pokusíme zpříjemnit festivalové dění, ať už budete přímo v areálu, nebo nás budete hltat z pohodlí domova či jiného dovolenkového plánu. A na letošním „Rokáči” si vyzkoušíme také jednu další novinku – live rozhovory! Konečně nás tak v reálném čase uvidíte při naší redaktorské práci. Bude tomu, tak u našich přátel z Pivovaru Clock, který již tradičně obsadí jeden z hangárů. Hangár naleznete vedle YouTube Music Stage a naproti hangáru RfP merch.

A navrch se můžete těšit na videorozhovory, spoustu storieček a reportingu v reálném čase… Už aby to vypuklo! S kým z vás se v 360 Parku potkáme?

SLEDUJ KLUBOVNU 

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

SPOTIFY

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na:

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.