Nečekaná štika první rapové ligy. Podaří se 58G zamířit na samotný vrchol? (Spotlight)

Tříčlenná parta z Jihlavy, na kterou odkazují i ve svém area codes názvu, se poznává už někdy kolem roku 2012. Svůj první počin ale vydávají až o několik let později. Ještě před tím vším, se v roce 2018, jeden ze členů tohoto rapového tria, teplický fotbalista Tomáš Kučera aka TK27, objevuje na tracku “OFF SEASON“ u svých kámošů Labella a Ca$hanovi Bulhara. Tam regulérně dissí FAČR, konkrétně jména jako jsou Miroslav Pelta nebo Roman Berbr. To s sebou přináší velký ohlas a další vlečky, které jsou vyřešeny až pokutou od disciplinární komise FAČRu.

Nedlouho na to, prohlubuje TK27 svoji spolupráci s Dvojlitrboyyzz a objevuje se na tracku “TAH NA BRANKU“, opět s Bulharem a Voodoo808 z Hypna na produkci. Tyto dvě spolupráce pravděpodobně stojí za tím, že TK27 pushuje svý dlouholetý kámoše z Jihlavy, producenta Humlu a rappera Doktora601, aby vydali společný projekt pod názvem 58G. To se následně děje, a necelé dva roky od prvního featu s 2L boyzz, v roce 2020, vydávají svůj první společný singl. Ten nese název “MŮJ TÝM, MOJE CITY“, kde se o scratche postarala další jihlavská persona rapu, konkrétně J-Kid z uskupení Pio Squad, u kterého všechny své tracky 58G doposud nahráli. Už v debutově vydaném singlu, je jasně určen daný ksicht a směr tvorby této nově založené rapové bandy. Ten se nejblíže podobá drillu, což je druh rapu, který vznikl někdy kolem roku 2010 v americkém Chicagu. V Británii, přesněji v londýnském Brixtonu, pak nasákl grimem a temnějším vibem místních gangů a vzniká tak přímá odnož UK drillu, jejichž charakteristické prvky se objevují primárně v tvorbě 58G.

Necelý týden po vydání prvního videosinglu, vyhazují veřejnosti i debutové album s názvem 58 Tape vol.1. Kompletní projekt, se nese v podobném duchu, jako prvotní singl. Primárním tématem punchlines 58G, je vyrůstání a život v jihlavských ulicích. Běžné jsou v textech, mimo odkazů na fashion, swag, nebo love i fotbalové obraty a odkazy na různé hráče a týmy – jako jsou třeba Lukaku, Abidal nebo Arjen Robben. Na tracku “ZAPLATÍM I VÁM“ můžeme slyšet na jediném featu dalšího člena z 58 gangu, který si říká Issa Me Mario. Co je devízou debutového počinu, jsou ale precizní a chytlavé drillové beaty od producenta Humly, které mají potenciál rovnat se i se světovou produkcí. Album pokřtí zároveň i na své první společné show v pražském klubu Futuru, ještě před omezením, z důvodu podzimní vlny koronaviru. Samotného TK27 pak čekaly další nepříjemnosti: zákaz startu proti mistrovské Slavii a veřejný kartáč za vystavování se riziku před velký davem. Sympatický středopolař toho času velice špatně hrajících Teplic poté vyslal mediálnímu hyenismu jasný vzkaz, který pozici, jak jeho, tak jeho formace ještě posílil.

To, že jde o nástup na rapovou scénu opravdu ve velkém stylu, potvrzují proměněním nominace v kategorii objev roku na prestižních cenách Vinyla 2020 a nominací v kategorii rapové album roku v cenách Anděl. Na volné pokračování debutového alba teasují svým druhým videosinglem “BBC 1XTRA“, kde se o video a edit postarali Jan Ruttner a Jakub Salavec. V totožném složení vyhazují další videoklip s názvem “ V BLOKU 601“. Na to následně navazují vydáním druhého alba, 58 Tape vol.2, které se nese v podobném duchu, jako předchozí jednička. Beaty si drží opět vysokou kvalitu, jako při debutovém tapeu. S lyrics a texty se také výrazně nehýbe, krom decentní vyrapovanosti členů 58G, se Tape volume 2 podobá prvnímu počinu, na což naráží i názvy obou alb.

Krom releasů a práci ve studiu, se toto jihlavské trio, dočkává v roce 2021 také prvních větších live shows. Konkrétně na letním open airu v pražském Braníku, v Plzni nebo Liberci. Další větší koncert plánují ve svém rodném městě – Jihlavě, který je už nyní vyprodaný. Tam se také chystají pokřtít novou desku 58 Tape vol.2., která vychází i na vinylu.

To, že je od loňského roku na lokálním rapovém poli nový a kvalitní hráč, je beze sporu jasné. Dokazuje to, jak prestižní ocenění, tak počty streamů na digitálních platformách a vyprodané koncerty. Mnohem těžší ale bude pro jihlavské trio 58G, si tento post a vysokou laťku obhájit dalšími releasy a prokázat tak, že nešlo jen o pouhé plácnutí do vody. Co ale můžeme už teď s jistotou potvrdit, je to, že přinesli do tuzemské rapové scény zase o něco jiný vibe, nový styl a celkový posun ve hře. Jednoduše to, co tu doposud chybělo. A minimálně to, se ocenit musí.

nadcházející akce interpreta:

3.9. Křest Tape vol.2 – Jihlava

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na:

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.