Jackson Irvine – neortodoxní kapitán St. Pauli a fotbalista milující post-hardcore

FC St. Pauli patří mezi týmy, které si fanoušky nezískává jen samotnou hrou, ale také přesahem. Názorově vyhraněná organizace se nikdy netajila liberálním a progresivním smýšlením, díky kterému působí jako jedna z nejsympatičtějších kotev jinak drsného a často zpátečnického světa profesionálního sportu. Příkladem jde i jejich stále populárnější kapitán, který se nijak netají tím, jaká hudba jej formovala nejvíce.

Německá Bundesliga patří mezi nejpopulárnější a nejkvalitnější fotbalové soutěže. Hraje se v ní převážně atraktivní a atletický styl fotbalu, který dává vyniknout kráse nejpopulárnějšího sportu na světě. Od letošní sezony se do ní vrátilo i FC St. Pauli, tedy klub, kterému se podařilo stát se nejen sportovním celkem, ale také výraznou značkou a symbolem, kde nejde jen o samotnou hru. Tento tým si dlouhodobě udržuje punkovou auru, která se neomezuje jen na zlehčující hesla, ale především za ni mluví činy. V klubových stanovách například stojí aktivní boj proti rasismu, antisemitismu a nacismu. Podpoře se pak dostává LGBTQ+ komunitě, rovnosti mezi muži a ženami či integrace uprchlíků. Anarchistický přesah se pak propisuje i do aktivního boje proti klimatickým změnám, podpoře bezdomovců či sociálně slabších rodin. A tím pádem asi ani nepřekvapí, kdo tento prapor drží i na trávníku. Kapitánskou pásku totiž nosí asi největší hardcorový fanoušek na zeleném pažitu.

KAPITÁN IRVINE

Jackson Irvine je australský fotbalista, kterému se momentálně dostává stále větší popularitě na Instagramu i ve veřejném prostoru. Irvine dokonale narušuje stereotyp o vymleté kopačce, kterou zajímá jen móda, a to i přesto, že současně patří mezi největší stylaře, které na trávníku momentálně vidíme. Jeho tělo zdobí několik kérek, nebojí se výstředních barevných kombinací ve vlasech a často a rád nosí kapelní trička. V jeho případě však nejde o pouhopouhou oblibu pro outfit, ale především o životní styl a cestu k sobě samému.

„Několik let jsem hrál na trombon a kytaru; v emo kapele, post-hardcorové kapele a heavymetalové kapele; pak bych o víkendu hrál fotbal.“ uvedl v obsáhlém rozhovoru pro soccerbible.com, kde zkoumali jeho spojení s kytarovou muzikou. „Pokud fanoušci poznají, že si vážíte klubu, že tvrdě pracujete a že jste tam, abyste něco vrátili, respektují vás, ať jste kdokoli. Zvláště oceňují můj hudební základ,“  dodává k objasnění zvláštní symbiózy mezi hráčem, klubem a jeho vyhlášenými fanoušky. Mimochodem, vlajky německého celku často uvidíte například na stadionu Bohemians, který je s celkem z Bundesligy spojen díky podobnému spiritu a hudebnímu přesahu.

Muž, kterého v hledání vlastní identity inspiroval David Beckham, vlastní kytary, čas od času si odmoderuje vlastní rádiovou show Heimspiel (domácí hra“), navštěvuje vinyl story a nedávno se pochlubil návštěvou koncertu Glitterer. A ačkoliv v současnosti nehraje v žádné kapele, stává se jednou z nejvýraznějších postav současné post-hardcore a emo scény.

METALISTA SŇOZÍK A RAPUJÍCÍ FOTBALISTI

A jak je tomu u nás? Láskou k tvrdším odnožím se netají sportovní ředitel Sparty Tomáš Rosický. Mezi vyhlášené fotbalové metalisty pak patří i legenda Bohemky, Radek Sňozík, kterého jsme před pár lety vyzpovídali přímo v Ďolíčku. Současný trenér mladých gólmanských nadějí je v dobách off-season často k vidění i na různých žánrových festivalech.

Spojení hudby a fotbalové popkultury je v posledních letech patrné více než kdy dřív. Velký podíl na tom dozajista mají Ca$hanova Bulhar a Labello, kteří vybouchli“ svými fotbalovými hymnami Swag Martin Fenin“ a Off Season“, které světu představily také rapový potenciál TK27. Dnes již bývalý ligový fotbalista po čase spoluzaložil formaci 58G, která obdržela několik ocenění a postupem času donutila jejího protagonistu pověsit ligové kopačky na hřebík. Fotbalovou minulost má za sebou i další rapper RNZ, který dříve kryl záda právě zmiňovanému Sňozíkovi v Příbrami.

Ve spojitosti s fotbalem musíme rovněž zmínit dnes již vyprodaný dres kapely TCHERT, která převzala inspiraci z dresů Albionu na pro nás stříbrnému Euru 1996 konaném právě v Anglii. Bohatou mezihudební kariéru má i část redakce Deníku Sport, kde můžeme číst články od Martina Vaita (Radio Wave), Adama Nenadála (Silver Rockets) nebo Bárta Četníka (Mighty Sounds). V závěru musíme opět zmínit kvalitní práci Bohemians, jejichž vztah s fanoušky pomáhá budovat moderátor Radia 1, Vlado Pavlík, který stojí i za videoformátem Za gólem. Právě Klokani pak vykročili před sezonou i sympatickou aktivizací fanoušků, do které formou koncertu zapojili i rappera Resta.

Kulatý nesmysl zkrátka spojuje a v mnoha případech v něm má zásadní roli i kytarová muzika.

Když jsem se rozhodoval co budu chtít dělat ve volném čase, Klubovna byla jasnou volbou. Více nejen o mne, ale o celém týmu Klubovny zjistíte v sekci NÁŠ TÝM.

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: