Mighty Sounds 2022: dudy a breakdowny aneb co vás letos vystřelí z tenisek

Zdá se, že po více než dvou letech odříkání se na výsluní vrací klasické festivalové léto a s ním již tradiční festival Mighty Sounds, kterému patří právě začátek července. Směsice rock’n’roll, hardcore, reggae, ska či rockabilly tónů rozezní táborské letiště již po šestnácté.

Následující řádky jsme věnovali důvodům proč si Mighty sounds rozhodně nenechat ujít, od kapel po doprovodný program aneb co nás letos zaujalo nejvíce. Enjoy!

Dropkick Murphys

Harmonické tóny linoucí se z dud a mandolín mísící se s kytarami vystihují tuhle celtic punk bandu z USA. Headlineři Dropkick Murphys vás vezmou do zapadlé irské hospody a naservírují vám to nejlepší, co můžete v jejich žánru najít. Už od prvního tonu vás dynamika a svižnost celého koncertu vtáhne do jiného časoprostoru a nenechá vás v klidu stát.

Celtic punk/folkpunk letos zastupují také The Rumjacks, němečtí The O’Reillys and the Paddyhats nebo čeští Pirates of the pubs.

Landmvrks

Merci beaucoup!” Hardcore/metalcore kapela, která se pomalu usazuje na českém písečku, vás strhne svojí energií nabitou show a výkony zpěváka Florenta Salfati předčí veškerá vaše očekávání. Je libo melodický refrén, francouzský rap nebo breakdown s ostrými riffy? Tohle všechno u nich najdete. Naprosto bezchybný projev a bordel pod pódiem dokazuje, že mají na scéně své zasloužené místo. To také tato pětice z francouzské Marseille dokázala na jejich dubnovém koncertě v pražském Futuru.

Royal Republic

Kapela sice do své letošní tour ČR nezařadila, ale vidět je můžeme alespoň v rámci Mighty Sounds. Rock’n’rollový reprezentanti švédského království a hudební nerdi si bezpochyby umí pohrát s chytlavými texty, které doplní svižnými melodiemi, sladěnými outfity, světelnou show a naprosto perfektním zvukem, jejich gentlemanství a šílenost dokonale podtrhne celé vystoupení. Po tom, co téměř vyprodali velký sál Lucerny není pochyb, že to s fanoušky umí. “Royal Republic are many things.”, k tomu asi není potřeba nic dodávat.

Our Hollow, Our Home

Ještě chvíli zůstaneme v Evropě a podíváme se na tuhle nadějnou sebranku z Británie. Metalcore nálož proložená melodickým partem kytaristy Tobiase sebou přináší jedinečnou atmosféru a příjemný zážitek, a právě to jim dodává charakteristický podpis. Ovšem s přívalem riffů, growlu a pódiovou agresí nebude jednoduché udržet klidnou tepovku.

Dub Pistols

Smíchat dub, electronic, hip hop a ska tak, aby to mělo hlavu a patu? No jasně, tohle umí snad jedině Dub Pistols. Rave s karibskými rytmy líznutý kytarami vám rozhodně rozproudí krev v žilách. Víte, že se jejich tvorba objevila v soundtracku videoher jako Tony Hawk’s Pro Skater 2 nebo NBA Live?! Kvalitní poslech zaručen.

Clowns

Festival už potřetí otevírá své brány australské core punk partičce ze Santa Cruz, která je poměrně novou krví na scéně. Špinavý garage punk sound, osobitá rude boy image a ostrá kytarová nálož dokonale vystihuje fakt, že vám při jejich setu srdce téměř vyskočí z těla. Tenhle fresh závan od protinožců si rozhodně nenechte ujít. A taky není od věci si připomenout náš dřívější rozhovor od Pandy právě z Mighty!

Social Distortion

Punk rock mixnutý s blues a country? Ať to zní jakkoliv, tahle nestárnoucí sebranka ze slunného L.A. rozhodné ví, co dělá. Pro své chytlavé melodie, kytarová sóla a image zpěváka jsou často přezdíváni jako punk verze Rolling Stones. Social D to spolu táhnou už od roku 1978, což dokazují miliony přehrání na streamovacích platformách a podle nás rozhodně nepatří do starého železa.

John Wolfhooker

Domácí Vlkočubky jsou naše sázka na jistotu. Českoslovenští lamači dívčích srdcí zavítají na podium Mighty Sounds podruhé a stejně jako předtím, je na co se těšit. John Wolfhooker boří hranice klasického rocku, precizně ovládají své nástroje a v doprovodu originálního hlasu zpěváka Maťa všechno funguje jako dobře promazaný stroj. Sound jejich oblíbených kapel My Chemical Romance, Bring Me The Horizon nebo Blink 182 je v jejich tvorbě snadno rozeznatelný. Těšit se můžete například na song 1999 z nového alba 626, který vás svým vibem odkazující na staré dobré devadesátky vezme zpátky v čase.

Frankie and the Deadbeats

Howdy?” Country, kolty, klobouky a saloon. Kovbojové z Prahy vás na chvíli přenesou na americký západ. Příjemný zvuk akustik zahřeje u srdíčka a texty o vysněném životě, nenaplněných snech a zlomeném srdíčku vás naopak stáhnou zpátky nohama na zem. Tuhle country smečku si rozhodně nenechte utéct!

Krang

Punk s melodickým podkresem se po letech vrací na pláně Mighty Sounds. Skatepunkový Krang se toho nebojí a sypou to do vás jak Jolanda při nedělní věštbě, mimo to sebou přináší zaručenou dávku kvalitní hudby, která jde takzvaně od srdíčka. Textově s nebojí politických témat, kritice společnosti nebo tématu subkultur. Arkádovky, Želvy Ninja a skate, to jsou Krang!

BONUS:

Mighty sounds rozšiřuje pole působnosti o novou kolonku – RAP. Na stage tak uvidíte Maniaka, slovenskou krev Fobia Kid a Forgena. Zapomenout nesmíme na neřízenou střelu Redzeda, který letos dobíjí svět.

Všechny naše oblíbené kapely se nám sem nevejdou, ale rozhodně stojí za zmínku Abbie Falls (metalcore), Acidez (HC punk), Anti-flag (punk) a Agnostic Front (hardcore).

DOPROVODNÝ PROGRAM

Mighty sounds nezahálí a stará se také o bohatý doprovodný program, vyřádit se můžete na U-rampě, nohejbalu, fotbálku, kulturně se vyžít na divadelním představení a dalších aktivitách.

Ani otázka životního prostředí a ekologie není pořadatelům cizí a festival tak sebou nese i přidanou hodnotu v podobě ochrany přírody. Recyklovatelným nádobím z palmových listů či vratnými plastovými kelímky přispívá ke zmenšení ekologické stopy.

Mimo to zde ani vegan a vegetarián neumře hlady a najde si své oblíbené jídlo v jednom z mnoha stánků.

text // @heycallmedanielle

SLEDUJ KLUBOVNU 

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

SPOTIFY

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: