Fajtfest pod stanem, ale sluncem v duši a za dobrou věc (Report)

Doma je doma. A my už jsme dlouhý roky doma na Fajtfestu. Tenhle kdysi malej lokální a teď už celkem dost expandující festival evropských kvalit a ambic je pro nás osobní a srdeční záležitostí. A tak jsme si nemohli nechat ujít jeho lokální a dobročinnou edici zvanou HelpParty. A svým způsobem jsme se sem těšili i víc, protože je skvělé potkat zase dosavadní oblíbence, omrknout nováčky a udělat si zase ucelenější pohled na scénu. A že bylo co sledovat!

Ještě před jeho uskutečněním se z objektivních příčin změnil záměr akce. Z pomoci sobě se HelpParty přeformátovala na pomoc válkou zmítané Ukrajině, v areálu se tak ve stánku Fajtfestu vyskytovala volební urna, do které mohli návštěvníci dobrovolně přihazovat hmotné statky na pomoc nejpotřebnějším. Nový rok přinesl také řadu inovací. Pivaři jistě ocenili změnu dodavatele (RIP Pivovar Lužiny!) a na místě se vyskytla nová značka od nejslavnějšího plzeňského dodavatele. Prokoukl i areál, což jsme mohli částečně vidět již během HelpParty, na plno svou novou podobu ovšem odhalí až během “velkého” Fajtfestu, ale k tomu nejpodstatnějšímu… tedy pojďme ke kapelám.

S nelehkou úlohou otevírací kapely se se ctí popasovali SaveYourSelf. O poznání větší vzruch panoval na brněnských Borrowd, se kterými přijela celkem početná skupinka jejich věrných fans. Borrowd mimochodem uvidíte na blížící se KlubovnaFajtfest Night na Melodce, kde se můžete těšit také na Marked As An Enemy, Eponine a RainCity (dříve známe jako Slaves). Mezitím se ovšem do éteru bohužel z našich úst dostala smutná zpráva, zasr… zacpaná dálnice nepustila do Velkého Meziříčí vládce pekel a Chomutova – Wictims. Asi ani nemusíme zmiňovat, jak velká to byla škoda. Na Fajtfestu byla v areálu kupa známých tváří, které jsme po jejich boku viděli nedávno v Kulisárně, svých oblíbenců se však bohužel nedočkali. Kdo ovšem nesměl chybět, byl legendární FuXo a jeho HEAD2DOWN. A u tohohle setu muselo zaplesat každé nu-metalové srdíčko. A pak i to FuXovo, ale k tomu se ještě dostaneme.

Po hodinové promlce, která ovšem díky nadmíru příjemnému počasí utekla jako voda, nastoupili na stage portulgaci s neportugalsko evokujícím názvem The Voynich Code, a co vám budem povídat, byla to mrda. Prvně pořádný pit na sebe nenechal dlouho čekat, což jistě ocenila i pražská klika z Abbie Falls. Jejich progresivní sound, zvuk a pojetí nemusí každému sednout, nás ale baví dlouhodobě dost. A zjevně v tom nejsme sami, protože se našli i odvážlivci, kteří šplhali po zařízení areálu, a pak jumpovali do lidí. Drumy, dropy, breakdowny a rozdivočelá omladina v prvních řadách. Sluší se připomenout, že “Ebífol” je jedna ze třech kapel, které uslyšíte na našem KlubovnaFestu, který proběhne již v sobotu v Café V Lese, takže vás tam chceme vidět!

Po nejdelší zvukovce celého festivalu byl na stage opět vyzván FuXo a se slzami dojetí v očích a velkou hrdostí převzal od Fajtfest Crew pamětní obraz, kterým pořadatelé ocenili jeho srdcařství, které symbolizuje jeho každoroční účast od roku 2010. Dámy a pánové, kdo z vás to má? FuXo je jen jeden a nám bylo ctí tuto ceremonii skutečné legendy festivalu uvést!

Polar zvučili sice předlouho, ale ukázali, že jsou právem považováni za širší evropskou metalcorovou špičku. Potěšující bylo, že se v jejich setu vyskytovala spousta songů z jejich nejlepší desky “No Cure No Savior”. Závěr dne patřil nejslavnější toaletní formaci Gutalax. Hudební hovnaři udělali z pátečního Helpu regulérní karneval a opět se činili a fanoušci. K vidění byly štětky a taky části sociálního zařízení. V Ikeii by měli s touhle formací uzavřít deal, není pochyb, že by se obrat toaletního segmentu razantně zvedl. Mimochodem právě Gutalax byli údajně jedním z důvodu, proč se Bleed From Within vyskytovali v areálu už o den dřív. Následnou afterparty si vzal do parády náš oblíbený DJ Čistič a doslova nám nedal spát. Hodiny ubíhaly, ale kdo tohle na Fajťáku řeší? My teda rozhodně ne, viď Hadrabis?!

Druhý den začal oproti původním předpokladům o něco později, neboť na poslední chvíli vypadli očekávání MOMENTS, tak snad příště! Unavené tváře brzy probrali hradečtí true schooleři Flashback, kteří mají prostě ten správnej tah na bránu. V nastoleném tempu pokračovali pro spoustu návštěvníků dosud neznámí Mad Rabbits, kteří si ovšem udělali perfektní jméno. Zvukově to sice občas nehezky zavazbilo, ale celkový dojem byl minimálně na pochvalu. Králíci jako by se po změně na postu zpěváka stali úplně jinou a mnohem zajímavější kapelou. Frontman Petr pobíhal všemi směry jako nenažraná čivava a na konci setu si to vydal přímo směrem k davu. Černý kůň festivalu a další jméno, které uslyšíte na KlubovnaFestu.

Party mód předešlého dne opět nastolili Mr.Dynaboom s celkem sympatickým vibem a dvěma zpěváky. Zkrátka taková hardcorová odpověď na Poetiku, ha. Boj s časem jako by svědčil Depression Island. Před setem, stejně jako loni, je trápily technické problémy, a proto, stejně jako loni, doháněli stylem start – cíl. DI jsou velkým příslibem, který si už nabral solidní a věrnou fanbase, která své miláčky podpořila i na Fajtově kopci. Vůbec poprvé byla ke slyšení premiérovaná novinka “Mirrors” a sprinterský výkon Deprešákům rozhodně sednul. Opáčko nás čeká již v sobotu v Café V Lese.

Hey Hopes, děkujeme! Potřebuješ dobít baterky, marž do první řady. Tahle kapela v sobě má něco, co Ben Affleck ve filmu Tender Bar nazýval jako “It”. Zkrátka něco, co tě dokáže strhnout. A my se tradičně na Hopes vyřádili z posledních zbytků sil. Převážně stále liberecká pětice není formace exaktních hráčů, ale celkem přesně je definuje popisek z Wombat session “0% mozek, 100% srdce”, navíc nás moc potěšilo, co o nás řekli na stagi. Hoši děkujem, za nás jste to vyhráli.

Fajtfest je místo příběhu, a ten svůj tu už řadu let píšou Sunset Trail. V uplynulých letech toho moc nenahráli, takže se spousta lidí lačně těšila na jejich návrat. A forma by tam rozhodně byla. Jeden z kapelních symbolů festivalu se mohl opřít o světla, dobře fungující crew kolem kapely a taky o spoustu věrných fanoušků. Snad se do budoucna dočkáme ST víc. Podle toho, co nám kluci říkali, je toho v plánu poměrně hodně, takže jsme jak na trní.

Křest EPčka, to se ani na Fajtfestu neděje každý hrací den. A tomu také odpovídal hrací čas. Stellaris se po nelehkých začátcích celkem pevně na scéně ukotvili. Soudě dle počtu reakčních videí na YouTube mají celkem solidní šance směrem k metalcorové Evropě. Fanbase neutěšeně narůstá, stejně jako zájem o kapelní merch. Podobně jako u Mad Rabbits, kde se nedá moc srovnávat, co bylo na začátku a kde to je teď. Ten rozdíl je diametrální a svůj podíl na tom má bezesporu i křtitel Bob Fleck. Křtilo se pivem, děkovalo se fanouškům a kapela si svůj čas rozhodně obhájila.

Když jsme se ptali lidí v areálu, na koho se nejvíc těší, bylo to jako na RfP 2010. Jen s tím rozdílem, že Muse nahradili Bleed From Within. Britská drtička nenechala nikoho na pochybách, že z nich rostou aspiranti na místa nejvyšší. Bujná kštice Craiga Gowanse létala všemi směry a narvaný stan nechal v klidu jen málokterou řepu. BFW se navíc ukázali jako velcí sympaťáci. Na fesťáku pobyli oba dny, ochotně se se všemi fotili a taky dali festivalu krásný feedback. Dovolíme si citovat Stevena Jonese: “Byli jste velice nápomocní, skvělí hostitelé. Nemohli jsme si od vás žádat víc. Zařídili jste vše, co jsme potřebovali. Vše na co jsme vás varovali, jste dokázali pokrýt a vyřešit. Bylo to velice úžasný, mnohokrát děkujeme. Bylo nám ctí a určitě se vrátíme.” wow, tohle zkrátka potěší.

Jste tady? Máte ještě energii. Stan se poměrně dost vyprázdnil, ale Groove Street nenechali Baby stát v koutě. Tahle lopaťárna potěšila každého beatdownera a definitivě vymačkala z přítomného moshpiterství i ty poslední zbytky energie. Úplný závěr pak patřil klubovní Pouštěčce. Vy šílenci, to zas bylo! Řvalo se, jančilo, a dokonce i napříč kapelama. Zdravíme především Groove Street, Stellaris a Hopes. No, a to bylo všechno.

Zážitků máme zas na rok, ale na tradičně pofestivalovou depresi není čas a důvod. Již za dva měsíce se totiž uvidíme na Fajtfestu znovu. A to v mnohem natřískanějším podání. Viděli jste letos lepší line-up? A můžeme ho vidět? Fajtfest míří vstříc Evropě a letošní ročník byl měl být zlomový. Nám je velkou ctí, že toho můžeme být součástí. A máme radost, jak tohle pro nás posvátné místo stoupá ke hvězdám. Ostatně četli jste, co psali Bleed From Within. O Fajtfestu se mluví s velkým respektem, a to nejlepší má ještě daleko před sebou. Tak zase za dva měsíce, už aby to bylo!

PS: A na závěr Vás zveme na náš KlubovnaFest, který proběhne již v sobotu 21. května. Z line-upu Help Party jste mohli vidět a slyšet Depression Island, Mad Rabbits a Abbie Falls. Pevně doufáme, že se tam potkáme, protože bez Fajtfestu by tohle nikdy nevzniklo. A my jsme za to vděčný do konce našich dní.

Text // Gumi x Foto // Petr Ovsík


VSTUPNÉ:

předprodej na GoOut 350,- (KLIKEJ ZDE)

na místě 400,-

PRO VÍCE INFORMACÍ SLEDUJTE TAKÉ TYTO KANÁLY:

www.klubovna.net
https://www.instagram.com/klubovna_cz/

Když jsem se rozhodoval co budu chtít dělat ve volném čase, Klubovna byla jasnou volbou. Více nejen o mne, ale o celém týmu Klubovny zjistíte v sekci NÁŠ TÝM.

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na:

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.