Meresiew: Na naší scéně je dost kapel, které dosahují světové kvality (Rozhovor)

Pokecali jsme s táborskou hardcorovou partičkou Meresiew před vystoupením na FajtFest Help Party, která se koná místo zrušeného každoročního festivalu ve Velkém Meziříčí o plánech do budoucna a pohledu na dnešní hudební scénu.

Jak jste zvládali koronavirovou situaci? Vnímáte dopad omezení a jak moc vás to ovlivnilo?

Marthas: Pro nás jako pro kapelu znamenala karanténa jen pár zrušených koncertů. Tím, že nejme na muzice finančně závislí byla pro náš situace snesitelná. Odpočinuli jsme si, dohnali nějaké domácí resty, ale prsty nás začaly svrbět poměrně brzo.

Je nám moc líto všech pořadatelů a promotérů akcí, kteří již investovali nemalé peníze do letošních ročníků. A jsou nenávratně fuč. Šílená situace se stala klukům ze Skywalker, kterým bylo zrušeno životní evropské  turné ihned po zahájení. Nebo zrušené turné kámošů z Depression Island.

Který fesťáky vám budou letos nejvíc chybět? Museli jste účast na některých zrušit i vy?

Marthas:  Tak pro nás bylo největší ztrátou zrušení FajtFestu, kde jsme se měli na stejném pódiu, ve stejný večer potkat s našimi společnými oblíbenci Lionheart. Ale  náplastí nám je účast na Help Party právě na kopci v režii Fajtfest Crew v čele s Bobem. Ten se koná právě tento víkend. Nějaké festy se tedy zrušily, ale zas se objevily jiné. Tak to prostě je.

Z pozice fans nám určitě bude chybět Mighty Sounds. Tím, že ho máme doslova za barákem chodíme tam rádi. A Summer Punk Party ve Volyni v nějaké formě bude. Tak aspoň to.

Vnímáte posun některých tvrdších kapel směrem k elektronice? Co si o tom myslíte, můžou za to experimenty muzikantů nebo přiblížení se větší mase potenciálních posluchačů z mladších řad?

Roosta:  Rozhodně to vnímáme. Určitě bych to přisoudil asi oběma faktorům.

Každý muzikant se vyvíjí a hledá nové možnosti a limity. Bohužel mnohdy je to na úkor ztráty vlastní originality a začnou kapely znít podobně. A druhým  pochopitelným faktorem je přiblížit se publiku a hlavně mladšímu. Všichni chceme hrát pro lidi a aby se jim to líbilo. 

Co momentálně rádi posloucháte? Máte nějaký oblíbence z lokální scény? S jakýma kapelama se vám dobře na koncertech spolupracuje nebo k nim máte blíž?

Roman:  Já si jedu od metalu 80.let 20.století přes Arch Enemy, Lionheart až po současnost.

 Roosta: Pro mě jsou nejlepší kapelou všech dob Ramones a v současnosti si ujíždím na kapele Nightrage.

Adzík: Já poslouchám Spotify a momentálně mám úchylku na song Hypa Hypa od Eskimo Callboy!

 Marthas: Můj hudební vkus se motá hlavně okolo HC, ale rád a často ho obohatím o nu-metal či pop. Ničí mě dechovka a country radio.

Adzík: Na té naší scéně je dost kapel, které mají svojí kvalitu a dosahují světové kvality a evropského věhlasu. Jistě všichni znají třeba Skywalker či Gutalax. Mezi naše oblíbence kromě nich patří  Backfist, MAAE, Hopes, Flashback, Depression Island. S těmito kapelami se rádi potkáváme na akcích. Hodně spolupracujeme se slovenskými True Reason to jsou skvělí chalani!

Světem Meresiew aktuálně prolítla zpráva o konci frontmana Adzika… pokud to není příliš osobní, co Tě k tomu vedlo?

Adzík:   Hudba mě momentálně přestala naplňovat a nejsem schopen jí dělat na 100%. V současnosti jsem objevil jiný životní směr kterému se chci naplno věnovat. Pro mě nikdy nebyla muzika o chlastu, děvkách a š*kání. Ale chtěl jsem celé HC komunitě pomoci a to vše se objevuje v textech které jsem psal

Jak to plánujete s kapelou dál? Nějaký vize do budoucna? Chcete se dál věnovat hardcoru, nebo se vydáte jiným směrem?

Marthas: Kapela samozřejmě bude pokračovat dál. Hledáme nového zpěváka a snad se podaří najít adekvátní náhradu. Jedna varianta se rýsuje a to by bylo opravdová bomba.

Roosta: Pojedeme dál na vlnách HC a budeme pokračovat v podobném duchu. Ale otázka je co do kapely přinese nový zpěvák. Zpěváci mají v Meresiew výrazné slovo ve stylu a v tvorbě skladeb.

Text: Denisa Brandejsková // Foto: Neny

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: