„Co nás nezabije, to nás posílí.“ Fajtfest čelí náročným zkouškám. Zažijeme na ikonickém kopci další nezapomenutelný ročník? (festivalový průvodce)

Náš festivalový průvodce vstupuje do svého třetího dějství a tentokrát se vydáme na místo, ke kterému Klubovna už nějaký ten pátek nesmazatelně patří. K Fajtfestu máme silný a často jsme měli až nekritický vztah, neboť sem jezdíme dlouhodobě a svého času také úplně nejradši. Na Fajtově kopci se odehraje neoddiskutovatelný svátek hardcoru, metalcoru a moderního metalu, který si rok od roku krade výraznější pozornost. Co lze očekávat od nadcházejícího ročníku?

 

TÝM S VLASTNÍM NÁHLEDEM NA VĚC

Už když se naše posádka léta páně 2018 ve Velkém Meziříčí vylodila na tomhle krásném místě poprvé, bylo jasné, že tady funguje spoustu věcí jinak. Od osobního přivítání promotérem přes ubytování až po zajímavě řešený areál, který všeobjímá obrovská stage, před kterou je relativně užší plácek, který ještě doplňuje dnes již legendární SkiBar. Fajtfest má spoustu vlastních zákonitostí a originální genius loci, který naplno pochopíte až v momentě, kdy se na tenhle nevšední fesťák vydáte. Mezi oblíbené místní kratochvíle patří lyže plněná panáky, nezaměnitelná absintovka, která vás vypne i postaví na nohy, a také tradiční jančení do časných ranních hodin, kterého jsme dlouhodobě součástí a věřte, že DJ Nagano chystá nepořádek také na letošní Pouštěčku!

Krom na české festivaly až nevšedně precizního zvuku zaujme i samotná mentalita týmu, kde rozhodně nenajdete svěšené hlavy. Naopak by se ve sportovní terminologii dalo mluvit až o pověstně vítězné mentalitě týmu, který sice tvoří Sparťani a Slávisti, ale v jádru táhne fajtfestová reprezentace za jeden provaz. A to jak v dobrých, tak zlých časech. A letos je to možná patrnější více než kde jinde. Byl to Fajtfest, který jako jeden z prvních znovu naskočil do dění během post-lockdownového nečasu a přinesl do hry svou Help Party. Společně s námi – Klubovnou – také dlouhodobě realizoval populární sérii akcí Klubovna Fajtfest Night, se kterou obrážel krajská města. Zkrátka na každou situaci vždy dokázal pružně reagovat, což se hodí i letos, kdy z původních plánů odpadly jedny z největších lákadel. Progres, jaký Fajtfest od roku 2018 zaznamenal, patří nezpochybnitelně k jedněm z největších na scéně a dozajista ještě nejde o konečnou stanici.

ORIGINÁLNÍ BOOKING SI OPĚT PORADIL SE ZTRÁTOU HEADLINERŮ

Byla to velká bomba, když silnou nu-metalovou obec potěšil příjezd legendárních P.O.D., o které pořadatelé dlouhodobě stáli. Sen se ovšem za pár týdnů proměnil v noční můru, neboť formace odvolala část evropské tour kvůli brzkému návratu do USA a na Fajtu se mohlo hledat znovu. Kapela pak přeci jen zakotvila na Rock for People, což spustilo nezastavitelnou bouři na našem Facebooku s mnoha dnes již zlidovělými komentáři. Pravdou ovšem zůstává, že šlo o rozhodnutí managementu samotné kapely, která prostě někde tourování usekla a jinde zase přidala. A ruku na srdce, nedaleko hrající Smack nabízel na RfP mnohem zajímavější podívanou. Sůl do ran navíc přidalo další odřeknuté vystoupení legend Sick Of It All, tentokrát ze zdravotních důvodů, což je něco, co lze jen těžko ovlivnit a napadnout. Kdo hledá, najde a na Fajtu našli ikonickou štípanou formaci Harm’s Way, se kterou asi nikdy nepočítal. Právě booking patří mezi největší benefity tohohle malého-velkého fesťáku, který umí vždy přijít s něčím nečekaným. Loni se pod radarem větších hráčů podařilo ukořistit slavné The Ghost Inside, kteří se k nám vrátili po dlouhých osmi letech. V tomhle případě zase můžeme mluvit o happyendu. V letošním roce se dočkáme pro změnu fresh kapel jako Better Lovers, Tallah nebo Samurai Pizza Cats, které prostě na jiných akcích letos na domácí půdě nenajdete. Bezesporu kvalitní práce, která dokládá, že si Fajtfest crew dává s line-upem opravdu velkou péči a spoléhá dost na vlastní intuici podepřenou širokosáhlou rešerší.

Díky tomu, že Fajtfest dlouhodobě také vyjížděl za hranice rodné hroudy, má také síto na lokální scéně, které oproti minulým ročníkům zaznamenává také zajímavější a ne tolik recyklující se jména, což fanoušci v posledních letech nenesli dobře. Zároveň se však nezapomíná také na ty, kteří pomohli ze stage postavit festival na nohy, a tak dostanou prostor i festivalové legendy. Starší a zkušenější fanoušci si mohou během dne pro nedočkavce zavzpomínat a naladit se skrze stálice Cocotte Minute, Status Praesents, Straight a HEAD2DOWN s nenahraditelným FuXem, který svůj vztah k „Fajtfest family“ stvrdil před pár lety skrze face tattoo. Speciální zmínku taktéž zaslouží mobilní zdravotní pracoviště pod dohledem srdcařů vedených Pavlem Sochorem, kteří jsou kdykoliv schopni hodit moshery do provozuschopného stavu, tento stánek se pak prozíravě nachází hned vedle stage. 

RODINNÁ ATMOSFÉRA, ROZHLEDNA A NEVŠEDNÍ KOUPÁLKO

„Opět jsme dali hlavy dohromady a zamysleli se nad tím, co máme na Fajtfestu nejradši.“

Jelikož jezdíme na Fajťák pravidelně, máme celkem kvalitní roster toho, co nás nejvíc baví, a taky kde vidíme prostor pro zlepšení. Začněme od toho nejpozitivnějšího a tím je samotná až rodinná atmosféra. Již zmiňovaná Fajtfest family není pouhým plácnutím do větru, kterého si stejně jako jiného nečasu na Vysočině užijete mírou vrchovatou, ale něčím, za čím se návštěvníci rádi vrací. Zmiňovali jsme již dění ve SkiBaru, ale fanoušci si ve volných chvílích mohou také užít unikátní možnost navštívit místní rozhlednu, která se tyčí přímo nad už tak dominantní stagí, samozřejmě pokud nemáte strach z výšek. A to u nás má většina týmu… Pokud vám nevadí ani trochu toho štrádování z kopce do kopce, dočkáte se rovnou pod stagí unikátního a mimochodem stále vylepšovaného jezírka se skokánky, kde si můžete zpříjemnit čas třeba u kapel, které vás zrovna nebaví. A navrch dostanete – jak z horního či dolního pohledu – unikátní panorama!

Z pohledu hudebního média musíme ocenit vylepšený příjem pokrytí WiFi v areálu a především press/chill centrum, které bylo na úrovni západních zahraničních festivalů. Oceňujeme taktéž snahu pokaždé se vytasit s něčím novým.

 

CO DĚLAT, KDYŽ TĚ NEBAVÍ KAPELA? TOŤ OTÁZKA

A tuto otázku si pokládá na festivalu poměrně dost návštěvníků. Lehkého rozřešení se nám dostalo loni díky nové a v rámci areálu ihned dominantní Monster energy zoně, která by se měla v letošním roce snad ještě více rozšířit. Na letošní rok se přeci jen chystá jedna lákává inovace v podobě muzikantských workshopů. Velkým tématem loňského ročníku bylo přímo neúnosné vedro a absence stínu. Řešení bylo kropení, které však paradoxně přineslo trochu ztížené podmínky na two-stepování. Oproti jiným festivalům působí trochu zanikavě i promo. Například post s odpadnuvšími P.O.D. nepůsobil příliš výrazně. Dlouze působí i přechody v oficiálním aftermovie. Na druhou stranu si však nejde nevšimnout, že se za poslední dobu výrazně zamakalo i na tomto aspektu. Zvýšil se také rozsah personifikované reklamy na sociálních sítích. A že je co ukazovat. Tématem posledních týdnů se pak stala i celková komunikační linka, která v posledních týdnech nabrala výrazně negativní konotaci.

HLAVNÍ TAHÁKY

HARM’S WAY

Jak už napovídal původně zamýšlený titulek, jde to i bez P.O.D. – a taky že to půjde. Při vší úctě k nu-metalové legendě, ale jejich předcovidový koncert v MeetFactory zanechal spíše rozpaky a když dali se svou evropskou tour vale i domácí festivalové štice, nezbývalo nic jiného, než se opět ukázat s jednou nečekanou line-upovou krádeží. Pod radarem a naprosto nečekaně totiž FF crew vytasila sekanici Harm’s Way, kterou krom ikonického meme lord tanečku předchází pověst jedné z nejvíce formativních powerviolence kapel. A také jsou stále velice činní. V loňském roce vydali své páté album Common Suffering, které přivedou i na Kopec, kde se dá očekávat solidní štípaná.

 

WHILE SHE SLEEPS

Ruku na srdce. Aktuální počin Self Hell lze vnímat velice rozpačitě, leckdo hovoří o jednom z největších zklamání roku. Live performance WSS budou vždy patřit k těm nejvýraznějším a nejsilnějším zážitkům, a to kdekoliv se vyskytnou. Vzpomeňte si na loňský Rock for People, kde kompletně rozeskákali E2 stan, který doslova doutnal pod náporem pověstné energie této sheffieldské formace. Letos jde v podstatě o neoddiskutovatelného áčkového headlinera, který se může zařadit mezi nejpamátnější vystoupení v historii festivalu na Vysočině.

 

ALPHA WOLF

Half Living Things australskou formaci zase o něco přibližuje k piedestalu současného metalcoru a moderního metalu, o čemž nás nekompromisně přesvědčili již před pár týdny na Rock for People. Moc dobře vyšli i z loňského přímého porovnávání na Impericon Festivalu, kde mezi těžkými vahami žánru absolutně ovládli první část programu a dále se s nimi mohla měřit snad jen ještě hvězda budoucích let, Landmvrks. Alpha Wolf reprezentují modernu a nebojí se vykročit neortodoxními kroky, což letos dokázali například singlem „Sucks 2 Suck“ s nestárnoucím Ice-T.

BETTER LOVERS

Jedno z nejzajímavějších jmen napříč letošní festivalovou úrodou, kterou si pro sebe uzmul právě Fajtfest. Tahle super formace je totiž složeninou ze současných či bývalých členů Every Time I Die, The Dillinger Escape Plan a Fit For An Autopsy. V čele stojí hyperaktivní Greg Puciato, který dá zabrat nejen divákům, ale i zařízení stage. Better Lovers připomíná ten tým, který nabral potřebné zkušenosti a ví přesně, co a jak chce hrát. Podle známého přísloví „není čas ztrácet čas“ se vrhají na releasování a hraní jako utržení ze řetězu. Zatím je z toho EPčko God Made Me an Animal  (2023) a hraní na největších evropských festivalech.

ŠTIKY LINE-UPU

SAMURAI PIZZA CATS

Na stage zastavěnou lehce creepy figurínama nabíhá frontman v masce o kousek víc creepy růžového bunnyho a rozjíždí show plnou pohybu, která německé obecenstvo rozděluje na dvě části. Jedna si to náležitě a šíleně užívá, od druhé slyším komické něco jako „das ist šmůdl“. Hudebně asi nejde o nového Mozarta, ale já se spolu s dalšími lokálními mullety suprově bavím. Užíváme si konečně větší počet crowdsurferů a dostáváme tak kompletní pizza homicide,“ psal Gerli ze svého letošního výletu na Impericon Festival. Německý partycore po vzoru Callboyů s názvem Samurai Pizza Cats. Od Callboyů mimochodem není jen žánrová inspirace, ale i kytarista Daniel, který hraje v obou kapelách.

 

BLOOD COMMAND

Jestli nás někdo na loňském Fajtfestu fakt moc bavil, tak to byla Buggin a Spaced. Female fronted okénko bylo pěkně od podlahy a v přehršelu těch digitálních a často až monotónních kapel to bylo pro část našeho týmu světlo na konci tunelu. Letos by mohli otěže převzít vzácní hosté z Norska, kteří se na scéně pohybují již od roku 2008. Za tu dobu zaujali originálním rukopisem mezi hardcore punkem, metalem, ale i R&B. Vizuálně signifikantním znakem jsou pak tři adidasové proužky. Na rozdíl od Korn nebo Speed jim žádný oděvní gigant vlastní kolekci zatím nenabídl, ale show by měli doručit skvělou.

DYING WISH

Dying Wish fungují zhruba o osm let méně než výše zmiňovaní Blood Command a na svou velkou šanci příliš dlouho čekat nemuseli. Mají za sebou dvě alba Fragments of a Bitter Memory (2021) a Symptoms of Survival (2023), která je téměř okamžitě katapultovala do pozice zajímavého prospektu na mnohá zahraniční tour. Kapela se nezříká společenské odpovědnosti, když připomíná svůj jasný background podložený o konkrétní postoje: „Eticky vzato, punk a hardcore se vždy více angažovali v politice a komunitě. Jen k věcem přistupujeme jiným způsobem,“ vyřkli v loňském roce do éteru pro Kerrang!. Podobně nekompromisní umí být i na stagi, kde se krom ostrých riffů dočkáme také silných sdělení a postojů bez příkras a defenzivy.

 

TUZEMSKÁ STOPA

Na Fajtově kopci se tradičně nezapomíná ani na domácí a také slovenskou scénu, která i letos zastane výrazný prostor především v časných dopoledních hodinách. Podle aktuálního trendu tearování taktéž rozdělujeme „Čechoslováky“ do tří skupin, ve kterých si snad najdete své favority. Nemá cenu připomínat, že se pro většinu zmíněných jedná o jeden z největších koncertů letošního roku, ne-li přímo ten vůbec největší. A kdo se z klubů letos dostal až na masivní Monster Energy stage?

Mladá krev dostává opět prostor Díky velmi solidnímu povědomí o dění na tuzemské scéně se na Fajtově kopci objevují i kapely v rozpuku. V letošním roce možná na první pohled překvapí výrazné navýšení formací od našich bratrov zo Slovenska. O jednom jménu jsme každopádně navýsost přesvědčení. Abyss Above a jejich prešovský beton patří k tomu nejlepšímu, co domácí deathcore nabízí, o čemž jsme se nedávno mohli živě přesvědčit v ostravském Barráku, kde naprosto dominovali.

Oprávněnou pozornost si získali i jejich krajánci Sinner Self, kteří se naopak zatím tolika CZ vystoupení nedočkali, ale předchází je skvělá pověst. U Metalphetamine ze Žiliny se zase mluví o poměrně solidní návštěvnosti jejich koncertů. Z Košic na Fajt zamíří také Breaking The TAROT. Z našich luhů a hájů se pak ukázalo na pilně koncertující NEWSPEAK nebo nu-metalovou kometu posledních měsíců, brněnské Black Row, v jejichž čele stojí rapper Hammacci, který v minulosti spolupracoval například s Hyny the Kid nebo Václavem Roučkem. Posledním přírůstkem jsou Cryout, kteří na sebe strhli téměř okamžitou pozornost a jsme na ně zvědaví i na velkém pódiu, z těch menších totiž dělají kůlničku.

Zasloužení leadeři, kteří to nemají jen za zásluhy Recyklace domácích kapel na tuzemských festivalech je bohužel více než častá, a tak nás potěšila letošní trojka, která se dočká také nejatraktivnějších hracích časů. V pátek od 17:00 se dočkáme The Truth Is Out There, kteří se letos připomněli se skvělou deskou Colors, která je opravdu pestrá, barevná a dozajista sehraje svou roli i v závěrečných bilančácích. Hlavně ale ukazuje, že si jsou TTIOT svou novou cestou jistí a mají pořád co objevovat. Sobotní program pak schramstne duo Tchert a Shogun Tokugawa, které uvidíte letos i všemožně jinde, ale právě na Fajtfestu by měli dostat největší prostor. A například kombo Shogun Tokugawa a Better Lovers potěší všechny milovníky mathcoru. Ve všech třech případech se jedná o opravdu kvalitní formace, které si své sloty zaslouží a uhrají je nejenom za zásluhy.

Staří mistři a festivalové legendy – Na Kopci se nezapomíná, a tak se dočkají i ti, kteří pomohli skrze svá vystoupení FF dostat tam, kde je dnes. Jak už zaznělo na začátku, poctě legend padne jeden celý warm up den. Symbolicky nejvyšší slot obsadí Head2Down s největším srdcařem festivalové historie FuXem. Line-upový peloton pak docení i dvě kapely, které tu jsou s námi dlouho. Zatímco Meresiew lákají na návrat Adzika a na odkaz dnes již památného vystoupení na Fajtfest Help Party, u Something Like půjde po letech intenzivního snažení o premiéru. Metalcoroví poctivci ve stylu Parkway Drive se v posledních letech dostávají k zajímavým příležitostem. Dvakrát za posledních 5 let stanuli ve finále boje o Kanadu v Planetroxu a nyní je čeká i další prestižní lokální festival. Ke klasikům musíme připočíst i DJ Čističe, kterého letos doplní také DJ Pitri ze spřáteleného Bbarak.cz. Tak ať to všem hraje!

 

CO PRO VÁS TENTOKRÁT CHYSTÁME?

Fajtfest patří dlouhobě k našim nejoblíbenějším akcím. Tomu bude samozřejmě odpovídat i zapojení naší bear army. Nikde nejsou tak ikonický Pouštěčky jako právě na Fajtově kopci. Odjeli jsme tolik (a letos odjedeme ještě víc) Pouštěček na různých místech, ale právě tady je TO, co definuje naše party. Absolutní šílenství a napojení s vámi, co nás čtete a reflektujete. Z hlediska afterparties je Fajtfest jednoznačná tuzemská jednička a je nám ctí, že to do vás na konci pátečního programu zase ve vší parádě pustíme. Stavte se, možná to bude naposled.

Opět se můžete těšit i na bryskní reporting, zvlášť když se na jednom místě mají střetnout dvě naše tryskomyši – Min & Gumi. To bude fičák. Moc nás mrzí, že se budeme muset letos obejít bez našich parťáků z Die Hard Prague. Ale snad vám to vynahradíme aspoň my, vezeme kupu merche a dalších vychytávek. Budeme se potkávat tradičně všude možně po areálu. A jak se na letošní Fajtfest těšíte vy?

SLEDUJ KLUBOVNU 

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

SPOTIFY

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: