Objeveno v poločase. Která nová jména nás letos zatím nejvíce upoutala?

Klubovna se dlouhodobě snaží reflektovat nové interprety napříč žánry, až je lehce s podivem, že jsme zatím nehlasovali do kategorie Objev roku na Andělech. Letošní rok sice nenávratně poznamenala pandemie, ale to vůbec neznamená, že by se zastavila expanze talentů v Česku a na Slovensku. Která nová a mladá jména nás letos nejvíce zaujala nebo přitáhla naši redakční pozornost?

Aby byl výběr co nejkomplexnější, nechali jsme tentokrát zapojit i naše fotografy a redakční nováčky. Pište si, protože o těchto jménech ještě hodně uslyšíte!

GUMI: NATURE TRIP

Upřímně jsem zvažoval pět jmen: Depression Island, Hillside, Nature Trip, Pain a Good Times Only. Všechny tyhle projekty mi letos převládali v playlistu, ale jen Nature Trip se zrodili letos a proto volím je. A vlastně nejenom proto. Obdivuju, s jakou vervou a rizikem se vrhli na to, že budou dělat českou kapelu z UK, a baví mě, že i čtvrtej singl zní tak, že tam není žádnej výraznej propad a naopak pořád dost invence. Parley považuju za jeden z nejlepších domácích songů, který letos vznikly. A já doufám, že o tomhle následovníkovi Pilot Season ještě hodně uslyšíme. Budou to mít těžký, ale věřím v ně.

VENCA: AMELIE SIBA

První polovina letošního roku byla v mých uších a zraku plná objevů, ať už šlo o již zaběhlé interprety, nebo naprosté nováčky. Jediná, která mě při prvním poslechu ohromila a vtáhla do svých naprosto syrových, upřímných, přesto však příjemně melancholických textů a melodií, byla Amelie Siba. Zvukově to působí jako pár let zaběhlá zahraniční produkce složená z mnoha profesionálů – ze začátku jsem silně vnímal mix Daughter, Aurory, Lorde nebo dokonce i Lany.

Co mi přijde na dnešní dobu mnohem obdivuhodnější, je fakt, že si většinu dokázala sama sestavit a vydat jako plnohodnotnou desku, obzvlášť pokud přihlédnu k jejímu nízkému věku. Zatím jsem ji měl možnost slyšet live jen párkrát, v tomto případě hodně záleží na místě a typu koncertu. Velké sály plné lidí čekajících na následujícího interpreta na atmosféře nepřidávají. Mnohem více vše vyniká, pokud lidé dokáží utichnout a jen se spolu s ostatními dokáží unášet na vlně životem psaných textů. Pevně doufám, že si udrží svou současnou milou a profesionální tvář a nenechá se strhnout zbytečně velkým pódiem.

HADRABÁK: VILE JUSTICE

Z objevu cením Vile Justice – HC Trash z Trenčína, kde jim u jednoho songu hostuje Adko z Abhorrence. A ostatní členové také nejsou na scéně žádnou neznámou. Dalším je atmosféricko-black metalový projekt Amissa Amina, což je projekt basačky z Nocturnal Pestilence. Další jsou Eight Minutes of Daylight.

PANDA: THE WILD ROOTS

Vždycky mám radost, když jdu na nějakou novinku a odcházím s nadšením a s pocitem, že je prostě musím vidět znovu, The Wild Roots hrajou energickej hardrock/rock’n’roll, mají chytlavý texty, nejsou zbytečně komplikovaní, ale nic jim nechybí. Do tandemu bych je hodila na tour s německo-americkou dvojkou The Picturebooks, kterým, doufám, budou jednou předskakovat a já u toho nechci chybět. Studiovka je pro mě sice zbytečně očištěná o takovej ten špinavej rockovej zvuk, ten ale naopak naživo nechybí a dává celýmu vystoupení pořádný koule. Jó, tohle já můžu!

KUBO: VOODOO808

Rapper a beatmaker Voodoo808 je dnes už známym menom na rapovej scéne Česka a Slovenska. Pre mňa bol objavom skôr minulého roku, keď som natrafil na jeho debut Techno808, no tento rok sa pripomenul novým albumom Rave Hero, a preto si ho s pokojným srdcom označujem ako za pretrvávajúci objav. Voodoo je pre mňa “rozdielovým hráčom” na rapovej scéne najmä jeho výstrednými textami a veľmi svojským flowom. Každý mesiac sa pripomína s novým trackom spolu s testom sirén, a preto nehrozí, že sa opočúva. Než to shoří, tak to bude fakin hořet.

NENY: DEPRESSION ISLAND

Letošním objevem je pro mě rozhodně Depression Island. Tenhle córovej skvost jsem zaregistrovala koncem dubna po vydání klipu ke skladbě Broken, a okouzlena na první poslech jsem se nemohla dočkat zážitku z prvního koncertu. Kluci moje očekávání potvrdili, ne-li předčili hned na prvním “po-koroním” gigu v Modrý Vopici. Neskutečná energie na pódiu i pod. Tuším slibnou budoucnost a přidávám se do stále vzrůstající řady fans. Jen tak dál.

LUKESHORT: MEECA

Meeca je nezávislý trapový umělec, který by si zasloužil vyprodané hudební kluby. Bohužel se své tvorbě věnuje spíše v domácím studiu. Tvůrce známý i pod youtuberským pseudonymem Staysteak, kde se mimochodem orientuje na vyprávění děsivých povídek a legend, si zaslouží i post v hudební sféře. Svůj styl směřuje k podobnému tématu, jako je jeho Youtube channel – temná melancholie. Dobře propracované slovní spojení si zaslouží povšimnutí. Snad se dočkáme i nějakého živého vystoupení v bližších letech.

KIKI: TAMARA

Tamaru jsem objevila někdy na přelomu loňského a letošního roku a jejich písnička Arizona se pro mě, nejenom díky textu, který naprosto přesně vystihuje moje každoroční letní pocity, stala soundtrackem tohoto léta. Koktejl klasického písničkářství a indie doplňují české texty popisující radosti a strasti běžného života. Z nahrávky znějí skvěle, ale stejně si jejich girlpower nejvíce užijete naživo, takže doporučuji dorazit 28.7. do stínu smíchovského Meetfactory, a s drinkem v ruce zjistit, co na těch holkách (a jednom klukovi), vlastně je…

“…jsme radši oblečený, tak ať to vedro skončí.”

JANA: KATARZIA

Pro naše končiny výjimečným zvukem mě zaujala slovenská zpěvačka a umělkyně Katarzia. Její tvorba je propletená elektro-popovým soundem v kombinaci s velmi osobními a upřímnými výpověďmi, možná až deníčkovými příběhy. Dotýká se trablů dnešní generace, vztahů, sexuality i malicherností denního života. Se svým téměř nadčasovým zvukem u nás nemá příliš velkou konkurenci a předvídám jí velmi úspěšnou budoucnost.

ADRIANA: BRIGHTER DAYS

Můj letošní CZ/SK objev… To je docela zapeklitá otázka, jelikož jsem CZ/SK scénou byla do nedávná skoro nepolíbená. Dost jsem váhala, jestli vybrat Silent Generation nebo Brighter Days🤔

Velmi ráda si totiž poslechnu nějakou pořádnou “prasárnu”. Ale jelikož jsem v srdci stále emíčko, rozhodla jsem se pro BRIGHTER DAYS! Jejich koncert v RockCafé mě pohltil natolik, že jsem víc poslouchala, než fotila 🖤😂

MARTINEZZ: KRUHY

JIMMY PUDA: VIAH

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na:

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.