Mainstream a rap. Dva světy, které se definitivně spojily?

Mainstream a rap. Dva světy, které okolo sebe nezávisle na sobě proplouvají a čas od času se dokonce přímo propojí. Pravda, na světové úrovni se podobná dogmata už příliš neřeší, a tak nikoho nepřekvapí, když Wiz Khalifa spolupracuje s Charlie Puthem, Ed Sheeran osloví Stormzyho nebo Cardi B dopomůže ke Grammy svým featem Bruno Marsovi.

V Čechách byly podobné spolupráce ještě donedávna víceméně tabu. Pojďme si proto připomenout pár spoluprácí, které stojí za zmínku.

O svůj názor na jednotlivé songy se tentokrát podělí rapový matador Filip Konvalinka aka Efko z Pio Squad, který nás před pár týdny potěšil sólovou deskou Buldok, a který má sám na pažbě dvě žánrově nečekané spolupráce.

HUGO TOXXX ft. DARA ROLINS

Hugo Toxxx přijímá nadšené reakce na aktuální desku 1000, která mu dost možná vynese žánrového Anděla. A to i bez mainstreamového hosta, kterého naopak využil k tehdy hodně nečekané spolupráci. Daru Rolins totiž na Hackarově debutové desce Rok Psa čekal asi málokdo.

Proč jsi na mě tak zlá? z produkce Mika Traffika dostala Nin Tendovský herní vizuál, nadnesené lascivní pojetí songu koketující s rapem a r’n’b dodává songu svěží nádech i 12 let po vydání.

Efkův pohled:
“Pamatuju si, že tenkrát to byl celkem šok, že něco takovýho vůbec vzniklo, za mě super tajemnej sexy vibe a Dara jako policajtka s obuškem je sweet.”

INDY ft. CLOU

Psal se rok 2009 a oba zainteresované subjekty byly na vrcholu. Indy a Wich žili z úspěchu alba Hádej kdo (2006), Clou vydali desku For Tonight a i po letech se mohli pochlubit hitem Island Sun, který zaznamenal snad každý radiový posluchač té doby.

V rámci osvěžení kompilace 20ers došlo na tu dobu k nevídané spolupráci mezi rappery a radiově přijímanou kytarovou kapelou. Výsledkem byl ambiciózní singl Rockstar, který vzdával poctu oběma žánrům. Jak nám ovšem Indy po letech přiznal, tak to bylo “na rockery moc měkký a na rappery moc tvrdý”. I přesto můžeme tento pokus považovat za menší milník.

Efkův pohled:

Trošku nemastný neslaný, ani měkký, ani tvrdý, kombinace rap a metal má bejt podle mě ostřejší.”

PIO SQUAD ft. JAREK NOHAVICA

Na stejné kompilaci se objevili i Pio Squad, kteří přešli k ještě větší challenge. Oslovili Jarka Nohavicu a natočili dodnes dojemnou baladu Já tam byl. Song o sebeuvědomění i lidské beznaději dostal nečekaný háv a Nohavica vypadal s výsledkem velmi spokojeně. Emotivnější to bylo už u Pio, kteří nakonec vsadili pouze na Efka.

Jedná se taky o asi nejzajímavější část dokumentu 20ers, který vyšel v distribuci našich přátel z Bbaraku. Krom Indy a Wich s Pio Squad se v něm objevují i Vladimir 518 nebo ještě velmi mladý Ektor.

Efkův pohled:

“Tehdy jsem věděl, proč to píšu, byl jsem blízko toho zážitku, dneska mi to přijde jako cajdák.”

VLADIMÍR 518 ft. JIŘÍ KORN

Na samostatný článek by vyšly podobné spolupráce Vladimira 518. Vůdčí postava BiggBoss Labelu svůj obdiv k retro popu definoval již na Andělem ověnčené desce “Gorila vs. Architekt“, kde se jako host objevil například Lešek Semelka. Na přelomovém albu Idiot (2013) se seznam hostů rozšířil například o Jiřího Korna a Matěje Rupperta. Poslední album Ultra, Ultra pak načíná Heroin s Albertem Černým z Lake Malawi. V518 s Mikem T byli zároveň hosty kompilace David Koller and Friends, kde zcoverovali hit “Chci zas v tobě spát“.

Efkův pohled:

“Storytellingový věci miluju, ale tenhle rychlej syntetickej sound mě míjí, klip parádní, Korn svěží třešnička na dortu.”

ADAM MIŠÍK ft. DORIAN

A teď už přeskočíme do současnosti, kde se snaží držet vlajkovou loď mezi mainstreamem a rapem trochu překvapivé jméno – Adam Mišík. Mišík, který se po začátcích v kapele The Colorblinds a debutové teen popové desce “Parfém” rozhodl rebrandovat svoji kariéru. Před dvěma lety proto došlo k překvapivé spolupráci na singlu Slowmo s hostujícím Renne Dangem.

Tato spolupráce rozhodně zarezonovala a Mišíkovi se v prostředí okolo Blakkwood Records rozhodně začalo líbit. Výsledkem byl loňský virální hit s hostujícím Dorianem, který hodně těží z “MKG vibu”. Jedním ze singlů nového alba “2.0” se pak stal song “Ty se díváš“, kde je pro změnu ke slyšení Skinny Barber, kterého, stejně jako hlavního aktéra, zastupuje domácí pobočka Universalu. V recenzi na iDnes sice nové desce vystavili červenou, Adam Mišík ale zdá se našel díru na trhu.

Efkův pohled:

“Pro 13letý holčičky asi dobrý lákadlo, pro mě po všech stránkách těžká nuda.”

ROBIN MOOD ft. MATYS, PAULIE GARAND

O dosud poslední, a nutno říct velmi povedenou, spolupráci se postaral zpěvák, kytarista a producent Robin Mood, který si na song Planeta bez lidí pozval duo Paulie Garand a Matys. A především slovenský host vyloženě zazářil. Nutno říct, že se nejednalo o náhodnou spolupráci.

Robin Mood dlouhodobě spolupracuje jak s duem Paulie Garand a Kenny Rough, tak i s Matysem. Oběma dokonce dělal koncertního kytaristu a symbióza v songu o nadměrné mobilní závislosti solidně zafungovala.

Efkův pohled:

“Hnusnej vlezlej refrén, jakoby důležitý téma, opotřebovaný popový aranže. Nejlepší na tom je Matys a Paulie, sorry.”

ULTRAZVUK ft. EMMA DROBNÁ

A na závěr jedna slovenská novinka. Na Slovensku je rap v pravdě mainstreamu výrazně blíž a obdobné spolupráce jakoby se začaly i očekávat. O tu poslední se posralo duo Ultrazvuk (Vec a Tono S) s někdejší vítězkou Československé Superstar – Emmou Drobnou.

Vtipný storytelling o holce, se kterou se na baru fakt bát nemusíte, pobaví a aktuálně k němu vznikl i hospodský klip.

Efkův pohled:

“Parádní, líbí se mi to, celej ten koncept, její vokál, klubová story, houpavej unášivej feeling, filmovej klip, pecka.”

CA$HANOVA BULHAR ft. SÁMER ISSA

Jeden z největších objevů posledních měsíců na sebe upozornil především songy s fotbalovou tématikou. Ve svém arsenalu toho má ale mnohem víc, což dokázal i nečekanou spoluprácí se Sámerem Issou. I když nečekanou…

…Bulhar se v rozhovoru vyjádřil, že Sámerovu kariéru bedlivě sledoval a v podstatě se jednalo o vysněnou spolupráci. Někdejší lamač dívčích srdcí výzvu přijal a backvokály obohatil chillovku “Party u mě doma” z vánočního EP “TIMBERLAKETRAPPED“.

Efkův pohled:

“Zajímavej feat tím, že Sámer tam je spíš jako background vocal nebo jen adliby, funguje to se mnou.”

FILIP KONVALINKA ft. Václav Neužil a Matěj Homola

Spolukomentátor tohoto článku se nikdy nebál vystoupit z komfortní zóny a výjimkou není ani aktuální sólovka Buldok. V závěrečném tracku Serenáda se totiž objeví dva nečekaní hosté. Matěj Homola z Wohnout a především herec Václav Neužil, který se krom role Emila Zátopka nebál vkročit ani do rapových vod. Jak song vznikal?

“Sešli jsme se u Maryse ve studiu s Václavem a s Matějem, což byl samo o sobě malej zázrak vychytat čas, kdy můžeme všichni bejt na jednom místě. Oba znali beat, oba bavil a byl to jedinej beat, kterej jsem jim posílal. Ani jeden prakticky neměli nic připravenýho s sebou, jen očekávání.

Oba byli zvědaví, co se vlastně bude dít a jestli to vůbec vznikne. Já měl jasnou představu a text i pro ně, zajel jsem jim to a oba to dali. Matěj zní jako Matěj v newschoolovým beatu, Václav má za sebou první sloku v životě a seká to tam jak Yellawolf. Matěj vytáhl kytaru a chvíli si tam vybrnkával a je z toho grand finále celý desky Buldok. Já jsem nadšenej a vděčnej, že to dopadlo.”

SERENÁDA na Spotify

SLEDUJ KLUBOVNU 👇

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

SPOTIFY

Když jsem se rozhodoval co budu chtít dělat ve volném čase, Klubovna byla jasnou volbou. Více nejen o mne, ale o celém týmu Klubovny zjistíte v sekci NÁŠ TÝM.

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na:

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.