Startuje United Klubovna! Co spojení Klubovny a United Islands v následujících měsících přinese?

Klubovna vstoupí do nového roku se zatím největším projektem, kterého byla doposud součástí. Naše hudební medium a movement se spolčilo s tradičním festivalem United Islands, abychom společnými silami uvedli k životu sdílenou koncertní sérii zvanou United Klubovna.

Pro celou Klubovnu jde o mimořádně prestižní záležitost a je nám velkou ctí, že nás United Islands oslovili a můžeme tento projekt realizovat. A na co se můžete v rámci téhle novinky těšit?

Klubovna i United Islands se dlouhodobě snaží podporovat mladou tuzemskou klubovou scénu napříč žánry i přístupy a vytvářet nejen mediální, ale také herní prostor pro prezentaci autorské tvorby s potenciálem oslovit nejen pražské publikum.

Nový projekt se pak pokusí během ledna-května propojit dosud lehce opomíjené pražské kapely a upozornit na nejzajímavější tuzemské prospekty formou unikátních tematických eventů, které během jediného večera představí vždy 3 talenty, které si zaslouží výraznější pozornost.

Zakladatel Klubovny, Gumi, k nově vzniklému spojení dodává: “Jsme nesmírně poctěni, že se můžeme na tomto novém a zatím největším projektu, jehož jsme byli dosud součástí, podílet. Věřím, že půjde (jak po hudební, tak zážitkové stránce) o skvělé eventy. Line-up jsme poctivě selektovali a z jeho celkové podoby máme opravdu velkou radost. Promítají se do něj žánry, kterým jsme se vždycky primárně věnovali, ale chtěli jsme vykročit i novým směrem a začít se tuzemskou scénou zabývat jako celkem a nestát na místě. Snad se to povedlo. A hlavně, přijďte se mezi lednem až květnem do klubů přesvědčit sami!” Tak mluví zakladatel Klubovny, jež letos v květnu velkolepě oslavila deset let své existence. A právě tento festival mimochodem zažehl motory nynější přímé spolupráce. Bude to doslova divoká žánrová plavba napříč Prahou!

PŘEDPRODEJ NA VŠECHNY EVENTY!

PŘEDSTAVENÍ JEDNOTLIVÝCH EVENTŮ

SKATE OR MOSH (27. LEDNA 2024 – BOWL BAR)

První event série United Klubovna zavede hudební fanoušky do vršovického Bowl Baru, který kromě specifického hudebního sálu nabízí také unikátní rampu, takže pokud máte skejty nebo brusle, neváhejte si je vzít s sebou! Můžete se těšit na trojici kapel, které vás spolehlivě strhnou k tanci, singalongům a moshpitu.

YI – Ne každá nevýhra musí automaticky znamenat porážku. Na YI jsme v redakci Klubovny narazili, když těsně nezvítězili v naší soutěži o účast na Klubovna Festu. Jejich talent a poctivý přístup nám ovšem voněl na první dobrou. YI zaujali už loňskou nahrávkou Cheesy, kterou okořenily i prokládané komentáře legendárního Roberta Záruby. Perfektní spolupráci dua Škoch – Nohejl to společně opravdu ladí, což můžeme slyšet také coby součást instrumentální sekce oceňované zpěvačky Marjari.

Bitter Season – Málokdo je s domácím pop-punkem spojen pupeční šňůrou tak silně jako tato čtveřice. A to i přesto, že u nás odehrají teprve třetí koncert. Jay a David jsou nedílnou součástí nejzásadnější kapely tuzemského metalcoru Skywalker, Maria pak můžete slyšet u mosteckých antipatriotů z Burning Steps. Formaci pak doplňuje nadějný bubeník z emo-hardcorové naděje Lorelai. Bitter Season spojuje čistá láska k pop-punku a blink–182. Žádné kopírování zajetých postů ale nehrozí. BS upoutali hned první dvojicí singlů Shallow a Little People, své kvality a pódiové zkušenosti si navíc obhájili hned při svém live debutu po boku hvězdných Neck Deep. V létě je navíc čeká například vystoupení na Rock for People a další nabídky se jen hrnou. Jsme moc rádi, že přijali také tu naši!

Glad for Today – Někdejší talent, který je dnes už považován za stálici. Glad for Today se od corových začátků pevně ukotvili v pestré škále alternativního rocku, kde jim je jistě a dobře. Oceňovaná formace se v loňském roce se svou skvělou deskou Melting Youth dostala do širšího okruhu kandidátů hudebních cen Anděl v rockové kategorii. Především se ale těší velké fanouškovské popularitě, která oceňuje jejich komunitní a empatický přístup. GFT se ve své tvorbě zaměřují na otázky mentálního zdraví a reprezentují na scéně tolik probíraný „safe space“, který se snaží na svých koncertech budovat. Zároveň se nebojí vykročit i do dosud neprobádaných vod, což dokázali například na podzimní Acoustic Gallery tour, která se oprávněně těšila velké pozornosti.

MORAVSKÁ JÍZDA V PRAZE (10. ÚNORA – CHAPEAU ROUGE)

„Moravský kapely to maj do Prahy daleko.“ – „Příliš drahý cesťáky.“ – „Tady to nikoho zajímat nebude.“ – „Praha patří pražským kapelám, tohle nám sem netahejte.“ Okolo moravských kapel často panuje mnoho polopravd a mýtů, které znesnadňují velice nadějným interpretům tolik potřebnou expanzi do hlavního města. Rozhodli jsme se proto výše zmíněné předsudky seškrat a hodit do koše. 10. února vás v pražském Chapeau čeká nefalšovaná moravská jízda v Praze, která se ponese v duchu toho nejlepšího moravskoslezského hardcoru, punk rocku a metalcoru!

Empty Hall of Fame – Hardcore nikdy nebyl jen o tvrdosti a drsnosti, ale také o přístupu, názorech a přesahu. Přesně do tohoto ranku se řadí i rodáci z Libiny – Empty Hall of Fame. EHOF vždy extrémně záleželo kromě formy také na obsahu, kde se vyskytují tematické přesahy k lidskoprávním otázkám, právům zvířat, vegetariánství, DIY přístupu. A to všechno hezky česky. Kapela, kterou zásadně ovlivnily formace jako Have Heart, Black Flag a More Than Life, vydala v srpnu oceňovanou desku Sirény a zvony, která dokázala, že má tahle formace stále co předat a patří k tomu nejlepšímu, co domácí hardcore/punk momentálně nabízí.

Rabies – Skate a punk k sobě vždycky patřili a definicí tuzemského skate punku jsou bezesporu brněnští Rabies, kteří se za téměř patnáct let své existence podívali také do Jižní Ameriky nebo Japonska. Mimo jiné se jim taktéž poštěstilo sdílet stage s takovými jmény jako jsou Bad Religion, Billy Talent nebo Ignite. Dosud největší ohlas jim přinesla poslední deska Something Tasty. Rabies patří mezi nejpopulárnější kapely tuzemského punk rocku a dávají si velice záležet také na merchové otázce, která patří k těm nejzábavnějším.

Sunset Trail – Sunset Trail patří k nejzavedenějším jménům domácího metalcoru. Od letošního roku se vrátili k pětičlenné sestavě, která by měla ještě více rozšířit jejich pestrý repertoár a pověstné showmanství. ST patří mezi tradiční účastníky věhlasných festivalů jako Rock for People nebo Fajtfest a jsou taktéž ošlehaní několika zahraničními tour. Po delší tvůrčí hibernaci se v loňském roce vrátili do hry povedeným singlem Burial, na který by měli v brzké době navázat dalšími novinkami. Tahle kapela do toho vždycky na stagi vloží úplně všechno a bude radost ji 10. února po delší době opět vidět na pražském pódiu!

IS THIS RAP? (14. BŘEZNA – BEATS FROM BASEMENT)

Co bude, až nebude rap? A co ten rap v dnešní době vlastně je a není? Tuto otázku si pokládá spoustu fanoušků momentálně nejsledovanějšího a nejrozvětvenějšího žánru. My se tímto eventem pokusíme ukázat nejrůznější směry, přístupy a formy, které aktuální obsahově zaměřený rap nabízí. Přijďte za námi 14. března do Beats From Basement podívat na rappery s unikátním přístupem ke hře, která se neustále vyvíjí a mění dosud zavedené pořádky.

Cringe Prince – Atyp a definice toho, že se kvalitní rap může dělat i bez obvyklých klišé. Rodák z Ústí, který aktuálně úspěšně dobývá (nejen) Prahu, zaujme svou neortodoxností, schopností improvizovat a velkou dávkou energie, kterou dává do svých shows. Jedna z nejvýraznějších postav domácího alternativního rapu působí jako samorost, který okolo sebe ani nemusí dělat velké haló, aby na sebe upozornil. Jeho aktuální počin DRUM navíc patří k tomu nejzajímavějšímu, co za poslední měsíce na domácí rapové scéně vyšlo.

Hyny the Kid – Kdo čekal, že si po vítězství v talentové soutěži The Mag Wrap vybere „snažší“ cestu, ten musí být na omylu. Hyny the Kid totiž ještě dávno před touto soutěží vykazoval znaky soběstačného a originálního interpreta, který se spíše než do rapového mainstreamu řadí tam, kde se dá koketovat s alternativou. Ve své tvorbě proto často střídá rodný jazyk s angličtinou, odkazuje se na vyšší umění a zajímavě střídá neotřelé metafory. Do svých vystoupení taktéž dává velkou dávku energie a momentálně střílí ven spoustu zajímavých singlů, které zazní i v Beats From Basement.

Martin Matys – Dlouholetá součást zavedeného rapového labelu Ty Nikdy se po několika letech rozhodla osamostatnit a vydat se vlastní cestou pod vlastní novou značkou Mixdown Records. A začal chrlit spoustu nového materiálu, který v listopadu přinesl pestrý Hero Hero Mixtape Vol. 1. Martin Matys patří mezi nejzajímavější textaře v Čechách a na Slovensku. Obsahově se nikdy nebál být konkrétní, neschovával se za nicneříkající fráze a otevíral i ta nejtemnější témata z vlastního života. Matysova tvorba se mimo jiné dostala i do adorovaného seriálu Zrádci a jako součást unikátního releasu Akta X je taktéž držitelem hudebních cen Anděl v rapové kategorii.

ČESKÁ TEXTAŘINA (11. DUBNA – TY KÁVO)

Vrací se čeština opět do kurzu? Doufejme. A nemusí znít jako soubor stokrát omýlaných klišé? Věříme tomu, a proto jsme se v rámci dalšího eventu United Klubovny rozhodli poukázat na interesantní domácí počiny s unikátními texty. Liší se v přístupu, pojetí, formě i obsahu, ale v každém případě mají co předat a obohacují tuzemskou scénu o něco nového. Koncert věnující se interpretům tvořícím v rodném jazyce proběhne pro Klubovnu symbolicky na místě, kde uspořádala před 7 lety svůj první event – ve smíchovském Ty Kávo.

Přízvuky – recitál, existenciální otázky, vnitřní monolog. Přízvuky se po několikaměsíční hibernaci opět probouzí k životu a dle vlastních slov se na tuhle show mimořádně těší!

Athena Chlebová – Někde na hranici ADHD, rapu i sebeironie. Athena místy povstává jako bohyně lyriky, kterou ovšem dokáže rázem obohatit svými neotřelými metaforami a nadhledem nad tím veselým i neveselým v nás.

Aldente – R&B, funk, indie, to bývají časté esence moderního popu, které do správného hrníčku vložil Matyáš Svozil zvaný Aldente. Matyáš v minulosti spolupracoval s obdobně talentovanými interprety jako Štěpán Urban, Rez nebo Renne Dang, nikdy ovšem nesešel z vlastní cesty. Aldenteho tvorbu charakterizuje současný zvuk postavený na syntetizátorech, živé kapele, kytaře, „groovém“ nádechu i přesahu do světa víry.

GIRLS ON STAGE (2. KVĚTNA – ELPÍČKO)

Poměr, vliv a přesah interpretek na světové i domácí scéně roste, a to je jedině dobře. Závěrečný event jarní části United Klubovna eventů jsme se proto rozhodli věnovat právě jim. Poznejte během jednoho večera tři odlišné tvůrčí i žánrové přístupy interpretek, které vás dokáží svou tvorbou a nasazením pro hudbu upoutat na první poslech. Event proběhne 2. května v malebném dolním sále krásného klubu Elpíčko na pražské Palmovce. Koncert je součástí klubové noci United Islands.

Fæ Bestia – Josefína Trantinová vás vezme do světa éterična a potemnělosti. Její tvorba se pohybuje někde mezi sny, realitou a nočními můrami. Tento vzrušující svět, kde se mihnou bájné, fiktivní nebo kultovní postavy a příběhy, znásobují unikátní projekce, které byly například k vidění během letošního Moody Moon Noize v Chomutově. A my se už těšíme, jak její unikátní performance prozáří i protemní genius loci na Palmovce.

Favorite Obsession – Dreampopová tříčlenná reprezentace původem z Mostu, kde se podílí i na organizaci eventu Most Pride, zaujala hned svým intenzivním debutem Sad Disco. Kapela v čele se skvělou songwriterkou Karolínou Nodesovou se pohybuje někde na hranici shoegaze, dream popu a indie rocku, kterému přidává i podstatnou obsahovou hodnotu. Favorite Obsession s otevřeností a bez předsudků otevírají témata queer vztahů, monogamie, hranice sexuality i soužití dvou nebo více osob. Jejich tvorba a otevřenost pak dodává sílu tuzemské queer komunitě a zároveň baví svými živými koncerty.

Sour Bitch – Sour Bitch se s drobnými přestávkami vyskytují na scéně již od roku 2010. Ihned zaujali svou zjevnou inspirací garage punk rockem devadesátých a nultých let, stejně jako snadno zapamatovatelnými hooky a energickými koncerty, kterými potěšili mnoho lokálních klubů a festivalů. Fanoušci festivalů jako Mighty Sounds nebo Summer Punk Párty si přijdou dozajista na své!

SLEDUJ KLUBOVNU 

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

SPOTIFY

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na:

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.