Denoi: Buď iný, buď sám sebou a buď silný. Kto to vzdá, nikdy klub nevypredá (rozhovor)

Denoi patří mezi přesně ty bandy, které nelze přehlédnout. Baví se a umí bavit. Mají rádi rušné party a s vlastní verzí partycoru pomalu, ale jistě začínají klepat do mezinárodní dveře. A na domácí, brněnské půdě pomalu, ale jistě přebírají prapor nejvýraznější kapely “nové generace”. Nejen o tom jsme si povídali s nejukecanějším členem kapely – kytaristou Grišem.

denoi

Poměrně nahlas se o Vás mluví jako o nový brněnský jedničce v rámci návštěvnosti i zájmu. Jak sami tenhle mandát vnímáte? A kde nastal onen zlom?

G: Zlom nikde nenastal. Je to tvrdá práca a neustála snaha zlepšiť sa. Posunúť každý koncert o krok dopredu. Ľudia si často myslia že si parta kamošov zájde na skúšobňu a bum ho, je to tam. Keby len tušili koľko rodinných osláv sme museli vynechať aby sme mohli cvičiť pred dôležitým koncertom, alebo sme práve točili klip či album…

O Brnu se nahlas mluví jako o hlavním městě partycoru načež jsme se před pár měsíci ptali i Jake Love Spaces. Proč si myslíš, že brněnský tolik baví tohle pojetí coru a oběcně kapely jako Eskimo Callboy nebo Attila?

G: Je to len o tom, čomu miestne kapely venujú svoju energiu. Pokiaľ niečo robíš dobre, ľudí to bude baviť a bude ich to zaujímať. Pred nami na tom makali Overhype ktorí mali super show a brutálne moshpity. Dnes na tom makáme my a snažíme sa tu show a zábavu ľuďom predávať stále intenzívnejšie. Nechcem zhadzovať kapely z iných žánrov, ale priznám sa že som sa v Brne ešte nestretol s bandu ktorá je ochotná zobrať si mesiac dovolenku v práci kvôli tour, skúšajú 4x za týždeň alebo sú ochotní zadlžiť sa aby mohli spraviť album alebo klip na profi úrovni.

V Brně to v posledních letech vypadá na solidní obrodu. Vnímáte to tak taky? Jsou u Vás momentálně lidi fakt lačnější po akcích?

G: Ja mam skôr opačný pocit. Pred 10 rokmi sa chodilo na koncerty lebo to bola spoločenská udalosť. Dnes je ale taký pretlak kapiel aj koncertov, že si človek vyberá kam ide. Väčšinou hlavne podporiť kamarátov. Pokiaľ chceš naplniť klub, buď odlišný. Buď iný, buď sám sebou a buď silný. Kto to vzdá, nikdy klub nevypredá.

Denoi 2

V zásadě Vás hodně definuje i láska k bizaru a ujetostem všeho druhu. Kdo je v tomhle ohledu hlavní mindsentter, kterej přivádí nový nápady do kapely?

G: Všetky zasadne rozhodnutia vždy riešime spoločne, ale samotne nápady na klipy a podobne väčšinou prinášam ja. Prípadne s našim spevákom Pinďom. Ostatným vždy vysvetlime čo chceme spraviť a prečo. Dôležité je predať im emóciu ktorú z toho mame my a pokiaľ sa chalani naladia na našu vlnu, ideme do toho. Pokiaľ nie, pracujeme spoločne na tom aby sme našli spoločný konsenzus. Nie kompromis!

Prahou se aktuálně přehnal ruský fenomén Little Big jehož gig jste taky navštívili. Vy jste mu věnovali i cover k hitu Farandanza. Čím Vás kolektivně baví a zaujal právě tenhle ruskej šílenec?

G: Človeče to že ja mám Ruské zohralo určitú úlohu u mňa osobne. Čo nás kolektívne baví na tejto kapele? Práve to čo som opísal vyššie. Sú odlišní a robia to čo nás na koncertoch baví. Rave, Chaos, pohyb, akustické bombardovanie ľudskej duše ktoré ženie každého poslucháča do jedného z dvoch smerov. Buďto sa tomu poddáš a užiješ si party ako málokde na svete, alebo so znechutením odchádzaš.

Vaše tvorba je spojená s kupou nadsázky a odhlečených témat a projevů. Lákalo by Vás, ale stvořit i něco na závažnější témata? Nebo se cítíte doma právě v tom, kde jste?

G:  Náš hudobný prejav je prejav nášho nastavenia voči životu. Prečo by som sa mal zaťažovať negatívami tohto sveta? Prečo by som mal byť nešťastný a nonstop nasraný? Ja žijem život rád, s ľahkosťou a hodlám si ho uzit. To neznamená že nepíšeme o tom čo nás trápi. Offspring of our choices je spoveď nás všetkých. Spomienky na ťažké chvíle a rozhodnutia ktoré nás posunuli v živote. Niekedy v dobrom, niekedy v zlom. LIBATYD z nášho debutu je jednoznačným odporom voči stereotypu života ktorý je vedený globálne. Takýchto skladieb máme viac pretože cítime potrebu sa vyjadriť, nie je to ale náš ciel.

V uplynulých měsících jste odehráli i několik koncertů na rapových akcích například po boku Strapa nebo Prago Union. Co Vám tyhle akce dali? Jak reagovali lidi? A mělo to nějakou reciprocitu v návštěvnosti na čiště Vašich akcích?

G: Skúsili sme si zahrať pred úplne novým obecenstvom. Samozrejme že reakcie neboli rovnaké ako keď hráš na metalovom koncerte. Kór keď si support. Aj navzdory tomu sme videli že sa veľa ľudí dobre bavilo a pýtali si prídavky. My mame metal a hardcore v srdci všetci, ale ako hudobník sa neškatuľkujem. Som hudobník – nie metalista. A preto chcem svojou hudbou baviť všetkých, nielen malý segment ľudí.

My Vás budeme mít ovšem na obou akcích KlubovnaFajtfest Nights. Jak se na tyhle eventy těšíme? A co návštěvníci mohou čekat především v Brně?

G: Myslím že neexistuje človek ktorý sa tam chystá a nie je nadšený. Výber kapiel je luxusný. Človek si môže pozrieť prierez najlepších českých kapiel vo svojom žánri bok po boku a to sa mi veľmi páči. Nejedna sa o metalcore night, ani o hardcore night. Je to proste  KlubovnaFajtfest Night!

kfn19_insta-fb-post_brno_timetable

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na:

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.