Damián Kučera: Na to, jak je to tu maličký, je to zbytečně rozškatulkovaný (rozhovor)

Bubeník, producent, ale i milovník vyběrové kávy. Damián Kučera ze Skywalker je muž mnoha rolí, ve kterých povětšinou vyčnívá. V obsáhlém rozhovoru jsme proto probrali hned několik zajímavých témat. Řeč přišla na jeho producentskou současnost, Skywalker, roli playlistů nebo Spotify a samozřejmě blížící se KlubovnaFajtfest Night v Brně!

Nahrávací session u tebe začínají bejt vyhlášený i díky kafe seancím. Byl jsi vždycky kafomil, nebo ses k tomu postupně dostal? Jakej druh kafe máš mimochodem nejradši? A kde v Evropě ho podle tebe dělají nejlíp?

Káva, ne kafe, haha. Dostal jsem se k tomu postupně, když jsem byl malej, tak mi to asi moc nechutnalo. Měl jsem chvíli fázi silného espressa italského typu, ale to mě naštěstí už přešlo a teď si vychutnávám výběrové kávy z profesionálních pražíren.

Nejlepší je filtr. Já mám nejradši chemex a V60, ale dobrej AreoPress vůbec neurazí a třeba na turné je to nezbytnost.

Všude po Evropě jsou profíci, Berlín, Budapešť. Mám hrozně rád White Label z Amsterdamu, ale Nordbeans z Liberce, se kterýma se SWK spolupracujeme, patřej podle mě mezi špičku.

Za poslední roky ses na domácí scéně stal pravděpodobně nejstěžejnějším hráčem mezi producenty. Zajímala tě produkce a práce se soundem vždy, nebo ses k tomu dostal blíž až po nabrání zkušeností na scéně?

Ja jsem od malička pomáhal ve studiu tátovi, takže když pak bylo potřeba dělat něco pro vlastní kapelu, pomáhal nám nejdřív táta a postupně jsem to začal dělat sám a už mi to zůstalo. V rámci “scény” jsem se pak spíš potkal s lidma, který jsem pak točil. Taky ten pohyb mezi kapelama člověka učí komunikaci. 

Sound kapel se neustále vyvíjí. Jak často se snažíš do nahrávek kapel implementovat nejaktuálnější vlivy?

Pokaždý, haha. Nemumím moc bejt zticha, když mám poznámku nebo nápad, hned to kapele ukážu. Po pár pokusech pak člověk zjistí, jestli je s tím kapela v pohodě, nebo si do toho nechtěj nechat kecat. Poslední dobu mě hrozně baví mít ve studiu kapely jen na preprodukci, jen na psaní písniček, tam do toho kecám pořád, ale oni s tím počítaj.

Práce producenta je hodně i o schopnosti mezilidský komunikace, empatii a často i psychologa. Dokázal bys popsat, jak konkrétně se snažíš na kapelách a s kapelama pracovat? Necháváš podobu nahrávky primárně na kapele, nebo se je snažíš nasměrovat cestou, která ti připadá efektivnější?

Záleží právě, jak se dohodneme. Rád se do toho vkládám a snažím se z kapel vytřískat co nejvíc, ať se pod to všichni můžem hrdě podepsat. Některý kapely vysloveně chtěj se mnou psát songy, s některejma je rozhrabeme až během natáčení a jsou za to rádi, některý to chtěj udělat podle sebe a já se snažím, aby to za mě mělo minimálně zvuk, za kterým si stojím. Nejadši mám ale práci na těch písničkách. Muzika je na tom stejně to nejdůležitější a když je dobrej song, tak se i technicky dělá líp, všechno do sebe víc zapadá.

Nahrávání je často dost psychicky náročnej proces, kde si občas někdo vjede do vlasů. Jak se ti daří s kapelama budovat vztah a nastavovat atmosféru přímo ve studiu? Jak případně působíš během krizovejch momentů?

Všichni musej mít jasno, že nejdůležitější je dobrá nahrávka, a tím předcházet krizovejm situacím. Ego musí jít stranou, což je často problém a bojujou s tím všichni umělci. Kytarovej riff ale bude nahrávat ten, kdo to zahraje líp a od kterýho to zní líp, i kdyby to tisíckrát vymyslel druhej kytarista.

Když je dusná atmosféra, tak udělám kávu, to většinu lidí obměkčí. Jsem dost trpělivej a dokážu pracovat dlouho, takže se nestane, že bych poslal kapelu domů a dělal dusno, když jim nejde něco zahrát nebo zazpívat.

Skywalker jsou kapela, která byla vždycky dělaná s maximem úsilí a nutnejch obětech na osobním čase. Jak vlastně vypadá tvůj time management? Zabere ti nahrávání v mezičase během tour většinu tvýho volnýho času? A na kolika kapelách ročně je vlastně reálný pracovat?

Na time-management nemám bohužel moc času, haha. Poslední dobou skoro pořád natáčím, nebo míchám, když nepracujem na SWK. Čas “na sebe” mám v autobuse cestou do a ze studia, což mi stačí, ale musím se nějak zorganizovat, protože tím samozřejmě trpí ti, kterejm bych rád věnoval víc času.

Myslím, že loni jsem natočil 21 kapel, moc jsem toho nenaspal. Letos mám asi 7 a to jsem byl skoro měsíc na turné. Takže takový jsou asi realný počty, když jsem to zvládl.

Většinou jsi spjatej primárně s produkcí kapel okolo hardcoru nebo punkrocku. Tvůj kredit jakožto producenta ale samozřejmě postupně roste. Dokážeš si představit, že bys časem produkovat i jiný žánry? A třeba i mainstream věci?

Jasný, byl bych za to rád, ale nejsem moc člověk, co se někam cpe, tak tězko říct, co mi kde uteklo. Často ale dělám i jiný věci než punkrock a metal. Udělal jsem mraky nahrávek třeba s kytarovým virtuosem Josefem Mazanem, co vycházej v Japonsku. Dost poprockovejch nebo folkovejch věcí, CD Honzy Řepky, co jsem s ním dělal, bylo před dvěma lety dokonce nominovaný na Anděla. Většinou točím kapely kolem punkrocku, poppunku, hardcoru atd., protože si to mezi sebou řeknou a samy se mi ozývaj.

S kapelou máte aktuálně novej singl, kterej se setkal s většinou nadšenejma reakcema. Dneska jsem koukal a zaregistroval, že zarezonoval hlavně v Německu, Británii a USA. Co můžeme čekat od novejch Skywalker? Jak seš osobně spokojenej s tím, jaký má singl ohlasy? A je právě Ignis vodítkem vaší nový éry?

Jsem maximálně spokojenej, singlu se daří, jsme z toho nadšený, tak nesmíme teď zaspat. Nejsme jako Japonci, co si předem rěknou, jak se bude jmenovat další éra, ale tohle jsou současný SWK a určitě z toho budem vycházet. Ať se naše tvorba posouvá kam chce, o dvojšlapky nepřijdete.

Jak to vlastně vypadá s vašima budoucíma plánama? Chystáte se vydat desku, nebo si ji držíte a půjdete spíš po singlech?

Máme napsanou hromadu songů a spíš teď rešíme plán, máme novej management, takže obě varianty jsou reálný. Určitě ale nebudete na novou muziku od nás čekat tak dlouho, jako do teď.

Jako jedna z velmi mála kapel u nás hrotíte playlist na službách jako je Spotify. Jak zásadní vliv v dnešní době streamingu těmhle službám přikládáte?

Streamovací služby jsou pro kapely jako my strašně důležitý. Speciálně Spotify je dost populární a jakmile máš song v nějakým playlistu, hned vyskakuje spoustě lidí, což je potřeba. Má to větší dosah než videoklipy, lidi poslouchaj muziku kdekoli a kdykoli. Nezáleží už jen na views, počty streamů jsou taky důležitá vizitka.

 V uplynulých týdnech jste oznámili spolupráci se slavným Avocado Bookingem. Jakej dopad na vás tenhle deal může mít? Je to třeba něco, co vás může přiblížit účasti na akcích jako Never Say Die Tour?

My samozrějmě veříme, že to dopad bude mít. S našim agentem už pracujem dlouho a víme, co dokáže a návzájem si věříme, ale bejt u velký bookingovky není samospásný. Ta agentura nebude dávat nabídky kapele, u který není jasný, že dřou a že na případným turné neudělaj ostudu. Ta hlavní práce leží pořád na kapele, aby nebyla k hovnu.

Vždycky mi připadalo, že úspěch SKW tkví i v tom, že má každej v kapele svojí roli: Kachna vysílá statementy, Ročík se stará o merch. Jak bys definoval svou vlastní roli?

Já jsem technickej mozek kapely. Nahrávam, zapojuju, pájim, brousim, lepim, natírám, plánuju cesty, řídim… Dalším věcem nerozumim a úmyslně se do nich nehrnu, abych klukům nepřekážel. Takže mě musej často napomínat, že nic nesdílim a tak.

Do jaký míry přisuzuješ úspěch kapely právě vytyčením si rolí v kapele? Je to to, co vás podle tebe oddělilo od zbytku domácích kapel?

To nevím, ale snad i to nám pomáhá. Určitě se dokážem rychleji rozhodnout, protože všichni do všeho nekecaj. Když občas vidím, jak dlouho kapelám trvá vydat věci, co jsme spolu točili, tak mě to zaráží.

O Skywalker se ve svý době tvrdilo, že jsou největším prospektem týhle scény, což se po letech bezvýhradně potvrdilo. Teď už jste v pozici, kdy v podstatě dřepíte na trůně. Jakou kapelu teď vidíš jako největší příslib týhle scény? Je nějaká kapela, u který vidíš zajímavej vývoj a mohla by jít ve vašich šlépějích?

Jsem upřímně trochu skeptickej to nazývat scénou. Je tu pár kapel, který se snažej, navzájem si pomáhaj. Na to, jak je to tu maličký, je to zbytečně rozškatulkovaný. Málokdy hrajou metalcorový kapely s poppunkovejma, hardcoreový s punkrockovejma. Mohla by tu fungovat taková “warped tour” scéna, ale místo toho je to rozprcaný na takový kolektivy přátel těch a těch kapel.

Nicméně třeba Glad For Today maj dobře nakročeno, jsou strašně snaživý. Doufám, že neusnou Brighter Days, ty by v Německu žrali. Landless maj velikej potenciál. Pracuju s pár rozjetejma kapelama na deskách, který budou stát za to.

Dokážeš říct na jakou ze svejch nahrávek jsi nejvíc pyšnej?

 Teď je to určitě Ignis od Skywalker, ale vždycky jsem byl pyšnej na desku Pilot Season.

 V našem nedávném rozhovoru s Mc Geyem padla otázka na CrystalKidz. Gey se pak vyjádřil, že jedinýho hosta, kterýho by chtěl mít na desce jsou právě CK. Je to reálný? Přijali by CT tuhle výzvu?

To se musíš zeptat jich, já jsem jen jejich brácha a/nebo kamarád. Ale pokud na tý desce budou, jsem si víceméně jistej, že ten feat budu natáčet, tak ti dám kdyžtak vědět, haha.

 V Čechách, až na výjimky, aktuálně moc nehrajete. Ojedinělý byl váš gig, kterej jste nedávno odehráli coby support band Our Hollow, Our Home. Zajímala by mě jedna věc: Jakej byl pocit přijet jako člen kapely v podstatě UK tour domů do Čech. Pociťoval jsi něco speciálního? Nebo to pro tebe byl další gig v Čechách?

Člověk to musí brát co nejvíc jako další gig na tour, protože druhej den jede dál a nesmí z toho vypadnout. Vyspali jsme se ve vlastních postelích a druhej den jsme byli nejvíc rozlámaný za celý tour. Asi si tělo myslí, že už to může vzdát, že je doma.

Já jsem byl každopádně velmi mile překvapenej z organizace koncertu, protože v tom CZ velmi často zaostává a nám nechybělo nic, co jsem měli jinde.

 Speciální bude i Váš koncert na brněnský Melodce v rámci KlubovnaFajtfest Night. Co od akce očekáváš? A na co se pro změnu můžou těšit v Brně?

Já se tešim na Melodku, hrozně dlouho jsme tam nehráli a vždycky to bylo super. Brno je k nám poslední dobou velmi vstřícný, tak veřim, že na nás nezapomněli.

Můžou se těšit na klasickej set Skywalker. Vážný slova, hloupý fóry, skákání a házení hlavama, ohňostroje, lasery a konfety.

Když jsem se rozhodoval co budu chtít dělat ve volném čase, Klubovna byla jasnou volbou. Více nejen o mne, ale o celém týmu Klubovny zjistíte v sekci NÁŠ TÝM.

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na:

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.