Bob Fleck: Fajtfest letos v nějaké podobě proběhne. Plánujeme český klubový koncert roku (Rozhovor)

Tady poraženecké nálady nečekejte. Ústřední postava našeho oblíbeného festivalu Fajtfest a spolupořádající parťák Tomáš Bob Fleck má na každou komplikaci plán A,B a zjevně i Ž. Jak to bude s letošním Fajtfestem? Jaké plány jsou s loni premiérovanou Help Party? Kam se chystáme expandovat v rámci KlubovnaFajtfest Night? A co přinese dosud největší klubová akce ve Velkém Meziříčí? Nejen o tom v obsáhlém rozhovoru s Bobem!

Otázka na úvod, která nás všechny zajímá asi nejvíce. Jak to letos vypadá s klasickým Fajtfestem? Je reálné, že pořád proběhne? A počítá se standardním rozsahem?
“Ahoj Gumi, hodně těžká otázka na úvod! V tuhle chvíli si nechci hrát na nějakého proroka, a pokud je nějaké procento šance, tak v přípravách nepolevujeme, i když je těžké motivovat některé lidi v našem týmu za těchto okolností. S Fajtfestem v plném rozsahu, co je na posteru, de facto nepočítám.

Česká Republika aktuálně patří mezi nejrizikovější evropské země. Pravidla se obecně zpřísňují, lidi začíná směrem k létu přepadat skepse. Věříš, že letní akce fakt proběhnou? Osobně mám takovou teorii, že akce v určitém omezeném rozsahu stejně jako loni proběhnou, protože máme volební rok a vláda bude chtít rozzuřený dav trochu naklonit na svojí stranu.
“Proběhnou, ale nikdo neví v jakém rozsahu. Mluví se už o hygienickém manuálu pro letní venkovní akce atd. Podívej se na to z této stránky – asi osmdesát procent lidí už uplatnilo svoje vouchery na dovolenou do zahraničí. Čechům si vzal hospody a vezmeš jim i moře? To riskuješ pěknou revoltu. Počítám s omezeními, ale věřím, že Fajtfest 2021 proběhne, i když s nějakými změnami, a na rovinu říkám, že nebude slabší! Cítím novou energii a odhodlání, ale karty odkrývat nebudu (smích). Počítejte s námi, s velkou stagí a velkými kapelami.”

Jak momentálně probíhá kontakt se zahraničními managmenty a booking agenty? A může se letošek stát výrazně více zastoupený lokálními interprety?
Musím říct, že tady je strašně cítit ta solidarita a že jsme všichni na stejné lodi. Nemůžu si na přístup ani jednoho zahraničního agenta stěžovat, ba naopak! Ne, to se nestane. Pokud FF proběhne, tak zastoupení našich i zahraničních interpretů by mělo zůstat plus minus stejné.

Hodně z festivalů, promotérů a médií přešlo na online koncerty. Vy jste touhle cestou nešli. Zvažovali jste to nebo podle tebe nemůže stream nahradit reálný prožitek?

Stream musí mít kvalitní sound, světla a produkci, a to samozřejmě něco stojí. A pokud budu v týmu FF, tak žádný stream nebude :). Viděl jsem jich hodně a živá hudba se nedá nahradit ničím.

Loni jste sympaticky najeli na operativní řešení a přivedli na svět Fajtfest HelpParty, která se dočkala skvělých ohlasů. S jakým záměrem jste akci konstruovali? A bylo už loni v plánu připravit její pokračování?
Ano, HelpParty je naše další dítě, i když ne všichni v hlavním týmu se k tomu stavěli pozitivně. Ale byla to asi nejúspěšnější akce v naší historii a atmosféra byla chvílemi opravdu neskutečná. Páteční hedliner a Gutalax a sobotní Cocotte Minute měli podporu jako zámořské kapely pod stagí. A musím uznat, že kapelám to neskutečně hrálo. A nejen těmto dvěma. Akce byla prvotně konstruována jako malá náplast na letní Fajtfest, ale po tom, co se tam dělo, by jsme byli hlupáci s tím nepracovat dál a nerozvíjet to.

Letošní ročník vypadá mimořádně ambiciózně. Line-up slibuje například tvé milované Ghostkid, InVisions nebo domácí špičku v čele se Sunset Trail a Hopes. Nebojíš se, že si dvě takhle výrazné akce můžou sami dělat konkurenci? A dokážeš odhadnout jaké procento návštěvníků absolvuje obě akce?

Těžko odhadnout, ale věřím v naše fans. A většina zdravého jádra absolvuje obě akce! Oba dva festivaly jsou jiné.

V souvislosti s HelpParty se řešilo především jedno domácí jméno – Stellaris. Mnozí se podivovali nad tím, že se “s jedním singlem dostali na festival”. Jak tyhle reakce vnímáš? A čím tě kapela naopak zaujala?

Ano, Stellaris. Je kolem nich dost horko, ale to jim může pomoci. Tady nebylo o čem. Hlavní devízou Stellaris je výrazná zpěvačka Nicol, ať už hlasovým projevem nebo vzhledem. A Fajtfest byl vždy spojen s ženským zpěvem. Přivedli jsme poprvé do Česka Jinjer, Infected Rain nebo For I Am King, takže tady je náš zájem spíše povinností. Navíc tahle kapela má ambice i odhodlání a uslyšíme o nich ještě hodně! Stinná stránka věci je, jak se na tyhle nové kapely lepí lidi, kteří se chtějí přiživit, zviditelnit, trochu si pomoci… Vždy říkám, že naše média mají pomáhat mladým kapelám, a ne aby kapely pomáhaly mediím… třeba i finančně.

Nejčerstvější novinka hlásí, že se Fajtfest chystá do centra. Vymazlený line-up láka na Cocotte Minute, John Wolfhooker, Hentai Corporation a Krucipüsk. Sál má pojmout až tisíc hlav. Jak dlouho jste si s tímhle nápadem pohrávali? A je podle tebe litr reálný strop, který se dá na lokálním klubovým eventu dosáhnout?
Do toho sálu se už snažíme dostat asi čtvrtým rokem, ale až teď nadešel
ten správný čas a změnilo se i vedení města. Fajtfest získává dobrý
kredit a recenze po Evropě. Zároveň ve vedení kulturní komise je člověk milující hudbu
.

Myslím, že každá z těchto čtyř kapel je momentálně obrovským tahákem a
dokážou sami vyprodat klubový koncert . Nemyslím, že tyhle čtyři
interprety někdo udělal na jednom pódiu mimo letní festival. Je to pro
nás obrovská výzva, závazek vůči městu, kapelám a především našim
fanouškům. Bude to doufám český klubový koncert roku. Ano, můj reálný
odhad je 800-1000 hlav, ale uvidíme až v listopadu!

Netajíš se tím, že máš s FF i mnohem větší ambice. Můžeš nám alespoň trochu nastínit, jak by mohla vypadat případná evropská expanze FF?
Směrem k Fajtfest 2021? Kámo, pojedeme přes letenky a víc říct opravdu nemohu. Musí se jen uklidnit situace a vláda nám povolit aspoň tisíc lidí. Jestli se tak nestane nebudeme nadávat nebo propadat skepsi, život je to nejcennější co máme.

Pevně věříme a doufáme, že proběhnou i dříve avizované KFN v Chomutově a ČB. Z jakého místa cítíš největší hlad? A je reálná i KFN expanze za hranicema?
Ano, Budějce i Chomutov vypadají velmi hladově. Tam hraje i skvělý přístup kapel Marked As An Enemy a potažmo Wictims. Obrovský srdce a láska k hudbě u těchto dvou kapel jim dává předpoklad, aby ty eventy byly absolutní strop jako v Hradci s Glad For Today. Ano, chceme jít na Bratislavu se Stercore a landless!

Nadále pokračuje i náš společný milovaný medvědí kolotoč KlubovnaFajtfest Night. Letos se vracíme do Brna, kde si to s námi snad střihne i zahraniční trio Slaves, Acres a Siamese. Slaves jsou z USA, myslíš, že podzim je v tomhle ohledu reálný? A proč padla volba zrovna na Brno?

Brno je pro nás oba myslím jedno z prioritních měst. S vedením Melodky máme velmi dobré vztahy. Tohle bude pro nás taky zlomová KFN a uvidíme, jestli je tu potenciál, aby náš Baribal máchl tlapou i podruhé za hranice. Můžu asi ještě prozradit, že na Melodku bysme se měli vrátit s Fajtfestem začátkem roku 2022 s Deez Nuts, což bude party! Na podzim se už musí klubová scéna rozběhnout, jinak už nebude kde hrát, o tom jsem přesvědčený. Poslední šance pro tonoucí.

KFN se vrací do Brna!

Teď trochu odbočim směrem od FF, protože si nešlo nevšimnout, že tě doslova nadchla kniha Petra Chána Můj kamarád Zlord, o které jsme jako první informovali na Klubovně. Čím tě tak nadchla? Petr je znám tím, že si nebere servítky a nebojí se být konkrétní.

Petr Chán je pro mě objev roku 2020. K této knize jsem se dostal díky Klubovně. Nedávno jsme se s Petrem i osobně potkali v Praze, a musím říct, že je to strašně inteligentní člověk. Nebojí se říkat, co si myslí, a umí být hodně konkrétní i kritický. Nevím, jestli to mohu prozradit, ale na něčem spolu začínáme pracovat. Je potřeba očistit naši scénu, ale o tom snad brzy promluvíme společně, ale někteří už se můžou začít bát!

Ty jsi obecně docela velký čtenář. Jaké další knihy bys nám doporučil?
Momentálně mám rozečtenou knížku od Roberta Šlachty 30 let pod přísahou. A musím říct, že ten člověk ještě nedávno spával s Glockem pod polštářem. Opravdu zajímavé a poučné čtení o naší zločinem shnilé republice. Slyšel jsi o knížce LEVEL26? Víš, co to je cyber román? Je to klasická kniha, ale na konci každé cca páté kapitoly máš odkaz na web a heslo, kam se připojit. Kniha pak pokračuje jako několikaminutový film. Není to pro slabé povahy a i mě se z toho chvílemi dělalo blbě. Kniha už je teda starší a mnohé ty videa musely projít cenzurou.

Nedávno jsem koukal na to, co hraje Evropa2 a celkem jsem se nestačil divit. V dobrém slova smyslu. Evidentně tam hodně rotují kapely typu Bad Omens a svoje místo na slunci ukořistila Normandie, která je stále v line-upu FF21. Myslíš, že to může nějak výrazně zvýšit návštevnický potenciál festivalu?
Tohle je určitě dobrý signál do společnosti, ale mám z toho trochu smíšené pocity. Vidět na nejsledovanější hitparádě v zemi na prvním místě kapelu, co hraje na FF. Nemyslím, že to bude mít jakýkoli vliv na návštěvnost, i když si to samozřejmě přeji, ale tyhle lidi nedají 700-800 za jednodenní vstupenku na festival kvůli jedné kapele, ale i Knocked Loose by je mohli zaujmout (smích). Ne, vážně, tyhle lidi chodí na jiné party, kde se platí vstup do sta korun a pije se vodka se semtexem.

Skywalker aktuálně vydali desku, která je definitivně katapultovala mezi evropskou corovou špičku. Ty jsi se několikrát vyjádřil, že jde pro tebe o kapelu, která tu je nejdál. Dokážeš pojmenovat, v čem ostatním tak výrazně odskočili? Kde vidíš ten největší rozdíl mezi nima a ostatníma?

Skywalker jsou fenomén, i když jím asi budou dříve v zahraničí než u nás. Hele, upřímně, oni mají zmáknuté absolutně vše. Přes novou desku, klipy až po booking! Velký rozdíl vidím hlavně v odhodlání. Obětovat tomu vše a jít do rizika. Máme i další dobrý kapely, ale většina se bojí svůj job a starou. Momentálně vidím, že jim mohou konkurovat pouze John Wolfhooker. Už jsem o tom trochu mluvil na Kopci.

Vždycky mi na tobě imponovalo, že se nebojíš trochu bodat do vosího hnízda a přesně nazývat věci, které se ti nepozdávají. Je něco co Tě třeba speciálně v loňském roce zvedlo ze židle. Vím, že jsi v našem letním rozhovoru zmiňoval ublíženost a “blbé” nálady...

Mám hodně oblíbených kapel v Česku a kurva některé už 1,5 roku nehrají. A co udělali pro svoje fans? Nic… žádná nova hudba, jen sliby atd. Ani ten posraný stream ze zkušebny neudělali. Asi by si měli uvědomit, že mají závazky k fans, lidem, co je podporovali a věří jim. To chtějí dát o sobě vědět až se rozjedou zahraniční tour? Načasování :)… Kdy jindy tvořit novou hudbu než teď?

Jsi taky hrdý otec dcerek, takže můžeš sledovat, co dnes baví ty nejmenší. Holky maj samozřejmě velký štěstí jakýho mají milujícího a pozornýho tátu, který jim vštěpuje i kapely. Jak je podle tebe, ale řekneme obecně, “těžký” na tuhle hudbu nasměrovat dnešní omladinu. Z TikTok, YouTube a Spotify trendu se chrlí především trap, pop a k-pop…
Já mám taky účet na Tik-tok, ale spíše sleduji co tam dávají moje děti a nestačím se divit, co se tam děje. Hudba je tam braná spíše jako podkres, ale můžeš tam slyšet BMTH nebo Linkin Park. Nedávno mi Laura říkala, že In The End od Linkin Park zná z tik toku, ale ano vítězí tam jasně rap a pop. Je velmi důležité tu hudbu dětem nenutit a věřit, že si cestu k ní najdou, protože geny nezměníš! Jsem na obě celkem pyšný a děkuji jim za to. Jsem pyšný, že nosí příjmení Fleck! 🙂

VSTUPENKY NA FAJTFEST AKCE

FB UDÁLOST
www.klubovna.net
www.fajtfest.cz
https://www.instagram.com/klubovna_cz/

Text // Gumi

Když jsem se rozhodoval co budu chtít dělat ve volném čase, Klubovna byla jasnou volbou. Více nejen o mne, ale o celém týmu Klubovny zjistíte v sekci NÁŠ TÝM.

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: