008: Nechceme sedět na zadku a fňukat (Rozhovor)

Mým hostem v rozhovoru byla tentokrát mníšecká kapela 008, hrající melodický punkrock. Na scéně působí přes 10 let a je nedílnou součástí malé scény kolem zmíněného města. A jelikož se nejedná o úplně velkou kapelu, může být pro mnohé z vás neznámá. Na otázky odpovídal kytarista a frontman Míra Mašek, který se rozpovídal nejen o tamní scéně, covidové době, ale také o plánech do budoucna a online koncertech.

Jste kapela z Mníšku hrající melodický punkrock, pro některé naše fanoušky možná méně známá. Jaké byly vaše prvopočátky? Byli jste parta hudebních nadšenců, kteří se snažili svoji zálibu posunout dál?

Naše začátky byly poměrně težké a poměrně pomalé. Vlastně jediný, kdo se z nás zajímal o muziku, byl kytarista Jakub a já. Basák Radek a bubeník Tomáš se na své nástroje museli naučit, a proto nám trvalo nějakou dobu, než jsme zahráli něco pořádně. Ale jakmile jsme se do toho dostali, tak už to jelo úplně samo a stále se snažíme nezůstat na jednom místě, ale posouvat se stále dál.

Hrajete líbivý, až chytlavý styl muziky. Takový se mi (a myslím, že nejenom mně) hodně líbí. Vím, že máte spoustu skladeb. Dokážete z toho množství vybrat jednu, kterou máte nejraději, nebo ke které máte řekněme speciální vztah? Mně třeba nejvíce utkvěla v hlavě skladba Song 69.

Vybrat jednu určitou skladbu je velice těžké, jelikož ke každé skladbě či albu máme nějaký vztah. Ale aby jsme tedy nějakou vybrali, tak bysme asi zvolili naší poslední novinku s názvem Kde je klíč. Tahle písnička mě napadla, když jsme hráli na jedné vzpomínkové akci pro zemřelého kamaráda.

V podstatě je o tom, aby se na lidi nezapomínalo a aby jsme na ty, kteří už tu nejsou, stále mysleli a měli je ve svých vzpomínkách. Ale Song 69 máme taky moc rádi, hlavně moje žena. (smích)

V půlce února vám mělo vyjít vaše best off skladeb za 10 let existence. A právě k němu směruje tento rozhovor. Nakonec vyšlo trošku dříve. Byl to záměr, nebo šlo o určitou dohodu a vše se urychlilo?

Záměr to původně nebyl jelikož jsme si stanovili datum vydání na 14.2.2021, což je datum založení 008. Na albu jsme začali pracovat v srpnu roku 2020 a dokončili ho v listopadu. Následně jsme udělali obaly, vylisovali CD, a co teď? Bylo nám blbé čekat skoro 3 měsíce, a tak jsme se rozhodli uvolnit ho dříve. Album obsahuje ty nejlepší skladby za těch 10 let kapely, které jsme přenahráli úplně nanovo.

Teď v době Covidu nejsou koncerty a spousta kapel toho využívá zavíráním se do zkušeben a práci na nové tvorbě. Máte to stejně? Plánujete nahrávat nové věci a vydat další album do budoucna?

Určitě nové album plánujeme, jelikož poslední plnohodnotné album jsme vydali v roce 2016. Zatím ale nemáme žádné nové skladby hotové. Mám doma pouze nějaké nápady či melodie, ale nic hotového. Opět ho nahrajeme u nás, v našem malém studiu Ramon Records, kde si už od roku 2013 nahráváme vše sami.

Jak tuhle divnou dobu celkově zvládáte?

Tuhle příšernou dobu zvládáme poměrně dobře. Nevím, jak jsou na tom ostatní kapely, ale nás se tento stav příliš nedotkl. Samozřejmě, že nám chybí živé hraní s fanoušky, ale my jedeme dál a stále zkoušíme ve zkušebně a nebo děláme live streamy.

Bude vás možno vidět na několika online koncertech s dalšími kapelami. Jaká je to pro vás zkušenost hrát online? V čem jsou online vystoupení jiná oproti živým vystoupením? Když nepočítám absenci lidí na živém koncertě.

Ano, pořádáme několik online koncertů a je jasné, že to neni úplně ono. Ale my prostě chceme hrát dál a nechceme sedět na zadku a fňukat, že se nic neděje. Ty online koncerty jsou spíš taková malinká náhrada za všechny ty zrušené akce, které jsme měli odehrát. Děláme si to sami, takže nás to v podstatě nic nestojí a jsme vždy rádi, když nás lidi sledují a napíšou nám něco povzbudivého do chatu

Před lety jste jeli tour s příbramskými Compromysh. Můžete nám o něm říci více? Jak jste si ho užili, případně nějaké zajímavé či nezajímavé zážitky ze zákulisí i mimo něj?

S Compromysh jsme odehráli naše úplně první tour a to bylo v roce 2016. Hrozně jsme se báli, jelikož jsme do té doby neměli vůbec žádné zkušenosti s pořádáním tour. Ale jakmile se vše rozjelo, tak to byla paráda. Byla to pro nás skvělá zkušenost a hodně nám to dalo. V paměti mi uvízla jedna vzpomínka, a to na koncert v Plzni.

Dělali jsme předkapelu Zakázanýmu Ovoci a v Plzni jsme byly poprvé. Odehráli jsme koncert a celý večer se velice povedl. Asi o dva dny později jsem náhodou narazil na bandzone na článek jedné paní, která tam seděla a poslouchala nás. Viděla nás prvně a psala o nás samé hezké věci, což nás velice potěšilo. Že i člověka, který nás vidí úplně poprvé, dokážeme takhle oslovit.

V Mníšku a jeho okolí není moc klubů a prostorů na koncerty. Jelikož do Mníšku jezdím a znám ho, vzpomínám na Divadélko K. Pak ještě Rockhole v nedaleké Dobříši. Jaké máte zážitky z těchto míst, jestli jste na nich někdy hráli ? Nevím, jestli Rockhole ještě funguje, Divadélko, co vím, je předělané a už moc ne. Je ještě další klub nebo prostor v okolí, co stojí za zmínku? Ještě pamatuji hospodu Na Statku na Dobříši. Tam se hodně konaly koncerty podobných kapel, hodně tam pořadali SLP Agency koncerty.

Ani jeden z klubů, které si napsal už nefunguje 😀 V Divadélku K nebo-li Káčku jsme hráli několikrát a naposledy to bylo při závěrečné večeru v roce 2013. Tenkrát klub definitivně skončil. Rockhole se přejmenovalo na Trezor, kde jsme vystupovali několikrát, a to s SPS.NVU nebo Muerti.

Poslední koncert jsme tam odehráli v roce 2016 s jednou Britskou kapelou. Klub poté zavřeli a místo něj je nějaký obchod. Bohužel na Mníšku už neni žádné místo, kde by se daly pořádat vnitřní akce. Jediné místo je sokolovna a tam se nic neděje 😀 Ale naše nejoblíbenější místo je buď Modrá Vopice v Praze a nebo Club Kino v Černošicích.

A co další kapely v okolí kromě zmiňovaných Compromysh? Kapely, se kterými rádi hrajete a spolupracujete? Napadá mě MSN72 z nedalekého Nového Knína… taky myslím již nehrající kapela. Znáte?

Tak tos mě dostal 😀 O téhle kapele jsem nikdy neslyšel :-D. Asi nejvíce k srdci nám přirostla Pražská kapela Pure Olcoholic Punk, se kterými to táhneme už 9 let a máme s nimi odjeto i jedno Tour. Compromysh už bohužel nefungují, což je škoda.

Dále hodně spolupracujeme s kapelama Amberlane, Rozšláplý kecky, Poslední Tažení a mnoho dalších. Je poměrně smutné se pak koukat na všechny ty kapely, které jsme za těch 10 let potkali a z nejrůznějších důvodů skončili.

Jste všichni z Mníšku? Jak ho vnímáte jako město? Sem můžete napsat cokoli i mimo hudbu.

Ne ne, z Mníšku jsem pouze já a kytarista Jakub. Bubeník Tomáš je z Prahy a basák Jarda je z Hostivice. Mníšek je krásné město, ale co se týče hudebních akcí, tak to je slabé.

Každý rok se tu pořádá pouť, na které vystoupí několik kapel, a pak nějaké menší hudební akce a to je tak všechno. Jediné, co za poslední dobu stojí za zmínku, jsou Pivní slavnosti, na kterých jsme vystupovali společně s kapelou Škwor, a pak Benefiční koncert pro Aničku, který pořádá náš bývalý manager Pepa. Jinak je to tu celkem zabité 😀

Tak a to je vše. Moc děkuji za rozhovor a váš čas. Závěrem můžete vzkázat něco našim fans, pozvat na koncert. Rozhodnutí nechám na vás.

My taky moc děkujeme za rozhovor. Všem posluchačům a milovníkům muziky vzkazujeme, že jakmile tahle pitomá opatření skončí, tak se uvidíme na podiu, kde to pořádně rozjedeme. V blízké době máme naplánované live streamy, a to 20.2. z Modré Vopice, 27.2. z Hospody Křenek a 13.3. z Restaurace U Benáků. Budeme rádi, když kouknete na naše facebookové stránky a dáte si nás do oblíbených.

https://www.facebook.com/008.official

Text // Hadrabák

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: