Úsměvy, crowdsurfingy a vše na jednom místě. Jaký byl letošní Impericon Festival? (Report)

Po dlouhých třech letech jsme se vydali do Lipska, které se na celý den proměnilo na hardcorové nebe-peklo-ráj, kde jsme měli možnost vidět jako jediné české hudební médium pestrou plejádu drtiček i pár překvapivých úlovků, které dal tým okolo Impericonu dohromady. 

Do Lipska vyrážíme o den dříve, jednak kvůli důležité schůzce přímo s Impericonem, druhak kvůli aklimatizaci. Tenhle vejlet za našema hrdinama dokáže naložit, takže se hodí trochu rozložit síly a poznat město. Lipsko nás fascinuje historickým centrem, ale i všudypřítomnou revitalizací. Vidíme tu spoustu nových míst, které by u nás spekulanti s nemovitostmi asi nechali radši spadnout. Tady chátrající budovy dostaly nový život a pozvedly tohle obecně hodně fabrický město na jinou úroveň. Ze všech místní budov a staveb nás ale nejvíc zajímá tovární hala Leipziger Messe, kde se už po desáté koná na několikrát odložená desátá oslava Impericonu. Největším lákadlem bylo bezesporu vidění headlinera letošního FajtfestuThe Ghost Inside, kteří den před akcí oznámili výroční klubovku ke skvělé desce Get What You Give, která letos také slaví deset let. Škoda, že jsme to nevěděli dřív, s radostí bychom si pobyt v Lipsku ještě o den protáhli.

Pověstná německá preciznost na nás dýchá od samotného začátku. Přímo od týmu Impericonu dostávám parkovací karty i pásky, které nám umožnují servírovat vám zážitky z první ruky. Na místo přijíždíme zhruba v 11 hodin, kde hned spatřujeme CJe z Thy Art Is Murder a míříme za ten56., které trochu popravuje výrazně nevyvážený zvuk, především v zádní části sálu téměř až fyzicky nepříjemný. Hodně se těšíme na King 810, kde se však nemůžeme ubránit dojmu, že je jim tahle stage pořád trochu velká, dokonce ani propojení s publikem není kdovíjaké, škoda. Vy ale určitě neváhejte a vyražte 26. dubna do Rock Café.

Krom ten56. a King 810 se tu představí také Alpha Wolf, které bez větších okolků vyhlašujeme za suverénně nejlepší kapelu první části programu. Neskutečná smršť, vzduchem poprvé začínají plavat desítky mosherů, které s neskutečnou ochotou, precizností a vlídným úsměvem (jakože fakt!!) sbírají místní strážci stagového pořádku. S potěšením taktéž sledujeme vystoupení Within Destruction, kteří snad dávají naději i kapelám z menších evropských států, kteří o tomto mezníku sní. WD opět nezklamali svým vyhlášeným merchem a tuhle otázku nakonec řeším nákupem jejich povedeného hentai trikotu. A jestli se tu objeví někdo z Čech? Tak trochu v naivitě věřím, že by se to při větší než malé porci štěstí mohlo dvěma nebo třem kapelám někdy povést. Jména si dosaďte sami.

NEJENOM COREM ŽIV JE ČLOVĚK

Line-up čítající celkem 19 interpretů sympaticky osvěžují i jména, které byste možná na tomhle typu akce ani nečekali. Skvěle na nás zapůsobili As Everything Unfolds, takže jsme do Čech poslali důrazné doporučení na druhý den, které velí k jejich podpoře show ve Futuru, kam zamířili společně s Dragged Under. Podle zpráv, jež nám poskytl náš grafik Tomáš, si obě kapely stejné nasazení nechaly i pro výrazně slabší návštěvu do Prahy. S radostí se opět shledáváme také s Boston Manor, kteří se u nás těší velké popularitě. Frontman Henry zase jednou dokázal, jak umí svou komunikací strhnout i dosud nezasvěcené fanoušky. Mosh je tak akorát, takže si konečně taky dokážeme prosadit svou.

Z pohledu našinců pak možná trochu bolí německý blok, který zahrnuje místní miláčky skáčkaře Sondaschule, ROGERS, jež letos uvidíme na Mighty Sounds, a Any Given Day, kteří nám z toho i přes zahrání coveru vychází jasně nejlíp. Odpolední mecheche zakončuje buřina Fit for an Autopsy a na našem IG se začínají objevovat prosné vzkazy směrem k Fajtfestu a Brutal Assaultu. Kdo tuhle hozenou rukavici zvedne dřív?

FOTOREPORT NA IG!

LIDSKÁ DÁLNICE A VELKÝ NÁVRAT

Co si budem, na skáčko jsme sem nepřijeli. Snažíme se v reálném čase zpracovávat content, ale vypastila nás jedna z mála nevýhod tohohle eventu, a to absolutní absence zásuvek, takže se snažíme šetřit baterii a nechat si to na závěrečnou zteč, kterou zahajují LANDMVRKS . Jejich rostoucí věhlas je okamžitě patrný a ve vzduchu je titul největšího moshe festivalu. Flo skvěle komunikuje s publikem a na vlně euforie a rukou po celou dobu plují stovky lidí, kteří nasedli na stejnou vlnu.

Nebudeme lhát, fakt nás to dojalo, ale stranou nezůstávají stát ani Bury Tomorrow, kterým to v Lipsku neskutečně sedlo. Hned u druhého songu došlo snad k největšímu crowdsurfingu festivalu. Vzduchem létají muži, ženy i vozíčkáři, neskutečný emoce! Všechno se schyluje k závěru a momentu, který by náš kámoš Sali nazval svým signifikatním “Čekám na to celej život!”, i když my čekali “pouze” osm dlouhých let. Čeká se na kapelu s příběhem přesahující nás všechny. Pár hodin po oznámení vyprodává v Lipsku i svůj druhý klubový koncert. The Ghost Inside trápí před koncertem zdravotní problémy, ale jak už vědí všude po světě, tohle pro ně fakt není výmluva. Propojení s davem je absolutní, stejně jako dojetí. A zhruba dvacetičlenná tuzemská corová reprezentace, která se letos do Lipska vydala, rozhodně nelituje, že si na tenhle zážitek, který nás čeká v létě na Fajtově kopci, přijela osobně předčasně. To by bylo k hudební části programu, tím ale zdaleka nekončíme. Běžíme do cílové rovinky s celkovými dojmy.

ÚSMĚVY, PROFESIONALITA A HOTOVOSTNÍ SYSTÉM

Jak už zaznělo na začátek, nepřijeli jsme omrknout jenom kapely, ale vlastně celkový fungování tímhle obrovský akce. Z Klubovny se za poslední roky krom hudebního média stal taky pořadatel/spolupořadatel akcí, takže nás ještě před naší oslavou, která proběhne 7. května v Crossu, extrémně zajímalo, jak tohle všechno funguje po celku. Mínusy vidíme v zásadě jen dva. Pro video/foto mága Matěje začíná být po čase nerealizovatelný upravovat fotky v reálném čase, protože po celý aréně chybí zásuvky. To nás trochu vypeklo i s mobilama, takže musíme neplánovaně trochu zbrzdit naše čivaví tempo a rozkládat si aktivity podle toho, jak to zrovna vyjde. A co nás překvapuje ještě víc, je absence možnosti platby kartou, takže se cesta mimo areál do ATM se stala nevyhnutelnou. Celkově vzato se ale jedná o možná nejlépe zorganizovanou akci v Evropě. Rozestupy mezi jednotlivými sloty činily maximálně pět minut, což nám nejvíc evokovalo Brutal Assault, který stejným způsobem řeší i obě propojené stage.

Obrovský respekt si od nás zaslouží místní securitka, jež s ochotou, úsměvy a pečlivostí ukládá do pohodlí každého crowdsurfera. V tomhle jednání spatřujeme obrovský rozdíl, protože samotní fanoušci tuhle benevolenci taktéž oceňují, nepřekračují pravidla a ochotně si s místní ochrankou plácají na důkaz vzájemného respektu. Možná je to drobnost, ale dokonale zapadá do celkového rámce akce. Celou dobu jsme měli ze všech na festivalu dojem, že přesně vědí, co mají dělat, že vědí, kde jsou, a že tam hlavně fakt chtějí být. Impericon Fest vás nabije ohromnou dávkou pozitivity. No co si budem, je to trochu jinej svět, byť jen dvě hodiny autem od našich domovů. Jak už ve svém krásném postu na IG napsal náš Matěj – i tyhle drobnosti dělají ten rozdíl mezi tuzemskou a mezinárodní scénou. Místo zbytečných hádek a flamů tu cítíš obrovskou energii a sounáležitost, která tvoří velkou společnou věc. Jsme rádi a poctěni, že jsme u toho mohli zase být. Pokud můžete, kupujte hned vstupenky na další ročník, tenhle event ve vás zůstane mnohem déle, než si myslíte. Tak jako v nás.

Text // Gumi & Foto // Matěj Kormunda

SLEDUJ KLUBOVNU 

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

SPOTIFY

Předpodej:

GoOut https://goout.net/cs/renne-dang+good-times-only+dalsi/szxodhv/

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: