Tradičný hardcore ale predsa trocha inak od My Hard Lesson (Recenze)

Mladá partička My Hard Lesson z Tábora predstavuje svoje nové EP s názvom Pure. Pripravte sa na solídny hardcore okorenený s niekoľkými melodickými pasážmi.

Predtým, než mi bolo ponúknuté recenzovať tento sympatický minialbum som o My Hard Lesson popravde nepočul. Pre recenzenta je to vždy zaujímavá úloha ponoriť sa do počúvania kapely o ktorej človek nič nevie. No a nakoniec, po dopočúvaní albumu som veľmi rád, že som sa s My Hard Lesson zoznámil. A dúfam, že to nebolo naposledy.

Pure sa začína melodickou piesňou The Worst Day, ktorá skvele naladí poslucháča do správnej hardcorovej nálady. Už od prvých sekúnd sa mi pozdávali práve agresívne riffy a netradične znejúce no o to viac uchvacujúce screamové vokály. Tento „štekajúci“ scream nie je síce pre každého, no v kombinácií s agresívne znejúcimi, hoci trocha príliš punkovo znejúcimi gitarami vytvára zaujímavú kombináciu, ktorá sa dobre počúva.

Úvodná pieseň sa vo svojej druhej polovici zmení do akejsi zmesi emo a hardcoru (Casey?) čo po úvodnej minúte-dvoch bol zaujímavý a trocha nečakaný krok. V retrospektíve by som možno túto pieseň zaradil práve na koniec albumu aby táto melodická a pomalejšia pasáž urobila za EP bodku a vyznela o to silnejšie. Ale to sú len detaily. Počúva sa to jednoducho super.

Hatred po tomto flirte s emo a melodickejšími pasážmi vyhadzuje všetok sentiment von oknom a zoznamujeme sa s klasickou hardcorovou „rezačkou“ ktorá poriadne šľape, kope a robí všetko čo má poriadny hardcore robiť. Twostepové riffy od začiatku do konca, chvíľa na vydýchanie, breakdown a znova sme v rytme twostepu. V závere ešte dostaneme ako facku v podobe záverečného breakdownu a Knocked Loose-ovské ARF ARF. Veľmi podarené.

Off Alone po tejto hardcorovej odtrhovačke prekvapí hneď zo začiatku refrénom, ktorý mi od prvých sekúnd pripomenul slovenských chalanov zo Zoči Voči niekde medzi prvým a druhým albumom. Síce toto prirovnanie práve pri hardcorovej kapele znie trocha bizarne, tak na moje prekvapenie to znie fakt dobre. A nakoniec to aj celkom potešilo ako solídny throwback do mladších čias.  

Off Alone plynulo prechádza do záverečnej piesne Tolerance, ktorá sa vracia ku zvuku načrtnutému v piesni Hatred, čím uzatvára akési striedanie melodickejšieho hardcoru s pravým nefalšovaným Pure hardcorom. Tu musím znova a naposledy vyzdvihnúť to ako dobre My Hard Lesson znejú práve v týchto polohách klasických hardcorových odtrhovačiek, ktorým krásne komplimentujú už spomínané štekané vokály. Neviem si to vynachváliť.

Ako som už povedal, som veľmi rád a príjemné prekvapený aký podarený minialbum sa ku mne dostal. Len tak ďalej chalani. Veľmi dobrá práca.

Text: Kubo // Foto: @happyflower

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: