„Sme pokope, basa kope, to je leto v kufri“ – Gleb (Recenze)

Už je to nejaký piatok, čo sme si s Glebom sadli na gauč a vypočuli jeho príbehy. Ale keďže je leto a treba sa vyvetrať presunuli sme sadnúť si do kufra na parkovisko. Gleb má znova čo povedať a znie to približne ako – „Vonku top EP, chudákov klepe.“

Slovenského rappera Gleba už netreba nikomu predstavovať. Spolu s jeho dvorným producentom Komanderom nám pred niekoľkými dňami predstavili EP Leto v Kufri, v ktorom  Gleb nadväzuje na zvuk s ktorým sa predstavil na svojom poslednom plnohodnotnom albume Gauč Storytelling. A posúva ho znova minimálne o level vyššie.

Po zvukovej stránke Leto v kufri miestamiznie ako nostalgický throwback, čo je najviac počuť v príznačne pomenovanom crunkovom bangri Zešlach Crunk a v tracku Divný Lifestyle, ktorého beat znie ako z boomboxu na ktoromkoľvek špinavom americkom sídlisku. Aj napriek tomu sa drží moderného a poriadne vyladeného zvuku, ktorý poriadne kope tak ako sme na to všetci zvyknutí. Tu treba pochváliť najmä Komandera – beaty bavia nenáramne a aj napriek tomu, že sú kúsok jednoduchšie ako beaty na ktoré si mohli skalní fanúšikovia Gleba zvyknúť.

Stále si držia nenáramne vysokú úroveň a vôbec to neznamená, že by boli nudnejšie. Po zvukovej stránke niet čo vytknúť a práve beaty ako Zešlach Crunk a nemenej fenomenálny banger Mefek Pump It Up sú veci, ktoré by sa dali označiť za tradičné Glebovské bangre. Zároveň v momente keď zaznie Mefek Pump It Up v hociktorom klube tak bude potrebné mať záchranku na rýchlej predvoľbe.

Ani textovo Gleb nezaostáva za svojim starým ja a aj naďalej nám vtipne a kreatívne ukazuje aký život žije nekonečne tourujúci rapper z Bratislavy. Z Blbých Príbehov sa stáva už takpovediac stálica aj vďaka tomu aké neuveriteľné stories Gleba. Čo z Gleba robí Gleba (okrem techniky)je však surovosť, vtipnosť a priamočiarosť, ktorou slovenský rapper ovplýva a tej je tu požehnane.

Na feate v eponymnom tracku poteší prakticky celá zostava Dogmy a so svojim špinavým zvukom poriadne komplimentuje vibu celého albumu. Aj po technickej stránke je to starý dobrý Gleb. Síce sa už toľko nevenuje rýchlemu rapu o ktorom sám povedal, že už ho toľko nebaví, no stále sú to precízne riadky s poriadnymi punchlines a kvantom slovných hračiek.

Leto v Kufri je podarené EP na ktorom Gleb znie dospelejšie ako to bolo gauči (čo možno vďačiť aj výberu beatov), no aj napriek tomu ostáva verný svojmu vlastnému štýlu, ktorý sa na našej scéne nedá napodobniť. Gleb zlý track jednoducho odmieta vydať. Za zmienku na koniec nemožno zabudnúť na vizuály sprevádzajúce klipy Zešlach Crunk a DaysGo, pretože aj to je doména na ktorej si Gleb dá extrémne záležať.

Poslechněte si zmiňované Glebovo EP ” Leto v Kufri

Připomeňte si náš loňský rozhovor s Glebem na stránkách Redbull.cz

Text: Kubo // Foto: Lukáš Matoušek

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: