Festivalům vládne Rock for People. Na vzestupu jsou United Islands nebo Summer Punk Párty. Mighty Sounds zapracoval na službách (Festivalové ohlédnutí a Klubovna Awards)

Je za námi a bude se nám po ní stýskat. Dosavadně nejdelší festivalová sezona, kterou jsme pro vás reflektovali od začátku až do konce. Začali jsme už v květnu a nyní, na pokraji září a startu klubové sezony, přicházíme s komplexním ohlédnutím za všemi open-airy, na které jsme letos pod klubovním bannerem vyrazili. Premiant je naprosto zřejmý, ale v jeho stínu se různým způsobem vysekly taktéž další eventy, které v mnoha případech nezaujaly jen vymazleným line-upem.

Letos jsme s Klubovnou doma postupně vyrazili na United Islands of Prague, Rock for People, Mighty Sounds, Metronome Festival, Fajtfest, Colours of Ostrava, Brutal Assault, Summer Punk Párty Volyně a Death Coffee Party. Díky našim parťákům z Monster Energy jsme mohli nasát také atmosféru slovinského punkrockového ráje Punk Rock Holiday. Všem zmiňovaným festivalům děkujeme za možnost být u toho! Když už jsme u těch partnerů, tak musíme kromě Monster Energy poděkovat také Jamesonu, Music City a Die Hard Barber Shop za support a v mnoha ohledech za pomoc k dosažení lepších a adekvátních výstupů. Ale teď už pojďme k celkovému ohlédnutí!

DOMINANCE ROCK FOR PEOPLE ROSTE

Ačkoliv se pohledy mnohých hudebních fanoušků netrpělivě vrhají směrem k nadcházejícímu a podle všeho rekordnímu třicátému ročníku, pojďme ještě ztratit pár slov o letošním ročníku Rock for People. Ten nás po roce opět utvrdil v tom, že se momentálně jedná o nezpochybnitelnou festivalovou jedničku, což se projevilo i v redakčním hlasování, které najdete ve článku níže.

RfP je momentálně ve skvělé pozici a velmi citlivě s ní nakládá. Potvrzuje pozici lovebrandu, organicky na sebe strhává přirozeně největší pozornost, daří se mu budovat komunitu a díky dřívějšímu datu konání v podstatě nedává fanouškům na výběr, aby nejeli. Postupem let se mu daří vystrkovat růžky do mnoha různorodých žánrů stejně jako inovovat svůj vlastní areál. Třešinkou na dortu budiž úspěšné zrealizování dvou megakoncertů Eda Sheerana, které mimo jiné dokázaly, že se dá s Parkem 360 až nečekaně vyhrát. A také fakt, že bychom se dalších takových koncertů mohli dočkávat právě v režii či koprodukci Ameba Production, což bychom neskrytě ocenili. Díky účasti na nedělním sheeranství věříme, že právě „Rokáč“ dokáže klasický koncert posunout na událost. Dění v areálu vám nikdy nedá vydechnout a zážitky obvykle neodezní ani po odjezdu z Hradce Králové.

RISKOVAT SE VYPLATÍ, UNITED ISLANDS PŘED SEBOU MŮŽE MÍT SKVĚLOU BUDOUCNOST

Budování značky není na týden, ale často se vyplatí (ne)hrát na jistotu. Své o tom ví i United Islands of Prague, kteří letos vsadili na výrazně odvážnější dramaturgii. Tento rok tomu nasvědčovala už naše společná série United Klubovna, která povětšinou vyprodávala pražské kluby, v čemž rozhodně plánujeme pokračovat. S plánem nehrát na nulu vzadu se odehrál i samotný festival. Kapely jako Glad for Today nebo Good Times Only se objevily v prime timech na krásné stagi umístěné přímo na Vltavě, kde se po jejich boku představily mezinárodní objevy jako slovinští LPS nebo Joe and the Shitboys z Faerských ostrovů. Za pomyslný vrchol by se dal označit závěrečný sobotní program, který přinesl například moshpit na Severals a Hopes v historickém centru. Výsledkem bylo zhruba 40 tisíc návštěvníků, kteří dokazují, že UIoP mají solidní budoucnost. Riskovat se občas zkrátka vyplatí.

ATMOSFÉRA JE MNOHDY VÍC NEŽ LINE-UP A VE VOLYNI TO VĚDÍ

Papírové předpoklady se zas a jednou roztrhaly ve Volyni, kde si s tím, jak dělat skvělý festival, poradili po svém. A letos jim to minimálně v součtech Klubovny přineslo rekordní ovoce. Sympaticky působící festival je někde na pomezí skromné lokální akce a velice ambiciózní open-airové štiky léta. Ve Volyni těží z lehce slabší srpnové nabídky, která nabízí krom Brutal Assault a festivalů na Slovensku spíše méně ambiciózní akce. Summer Punk Párty se po letech podařilo propojit jih Čech s Prahou a v zásadě nic se nemění. Většině festivalům přejeme větší ambice, SPPV v dobrém slova smyslu nepřejeme v zásadě nic. Snad jen udržení nastoleného trendu.

V době, kdy vás pobytí na festivalu vyjde skoro na další nájem, si tohle místo udržuje svou tvář. Už jsme to zažili několikrát – festival vyroste, zvětší se i jeho ambice, zásadně stoupnou ceny vstupenek a služeb a v souladu s tím se začne svým návštěvníkům vzdalovat. Tak přesně tohohle se ve Volyni nedočkáte. A je to dobře. Poctivá práce a přirozeně plynoucí atmosféra jsou mnohdy víc než přestřelený line-up. I přesto se nakonec dvě jména volyňské radovánky dostaly k celkovému primátu, což Summer Punk Párty v Klubovna Awards posunulo hned za obhájce loňského titulu. A když už jsme to nakousli, pojďme se podívat, jak naše hlasování letos dopadlo!

KDYŽ SE O NÁVŠTĚVNÍKY DOBŘE STARÁTE, LIDÉ TO OCENÍ

Trendem, kterého jsme si letos výrazně všímali, bylo zlepšení servisu pro fanoušky. Dbali jsme na něj již delší dobu u především detaily dotahujícího Rock for People, ale rozhodně bychom našli i další kandidáty na pochvalu. Nejvýraznější progres jsme letos zaznamenali u snaživého Mighty Sounds, který letos výrazně zlepšil servis pro návštěvníky. Piva do skla? Není problém. Jednota hned za vstupem do areálu? Jak si přejete. A když je nejhůř a teplota atakuje tropické hodnoty, přijedou do areálu dobrovolní hasiči a všechny přítomné, ať už dobrovolně, nebo nedobrovolně, zkropí. Díky za to! Malé, velké a dozajista dost pracné kroky přispěly k lepší festivalové atmosféře a my si letos těchto „drobností” všímali víc než kdy jindy.

KLUBOVNA FESTIVAL AWARDS

Také letos jsme se rozhodli rozsáhle ohlédnout za festivalovou sezonou. Do „Klubovna Festival Awards“ se letos zapojilo celkem 13 hlasujících medvědů, což už je solidní síto. I přesto došlo k mnohým remízám, které musel často rozseknout až celkový počet zmínek v dalších kategoriích. Největší váhu přitom mělo umístění do highlightů, které rozhodlo vícero kategorií. Kdo nás letos v létě nejvíc bavil a zůstal nám v paměti?

NEJLEPŠÍ FESTIVALOVÁ ORGANIZACE

Kde nás to bavilo nejvíce? Jaký festival měl nejlepší organizaci?

Počet nominací:í

1) Rock for People (9 hlasů)

2) Summer Punk Párty Volyně (2 hlasy a vítězství v dalších kategoriích)

3) Brutal Assault (2 hlasy)

Máme tu obhajobu titulu! Rock for People potvrdil pověst momentálně odskočeného festivalového leadera, který dokáže propojovat žánry, komunity a krom toho na sebe zvládne natáhnout také největší pozornost. Čtyři dny na RfP dají zabrat, ale vzpomínáte na ně celý rok. Krom samotného festivalu navíc dokáže vygenerovat celosezonní klubově/open-airovou aktivitu, která letos vygradovala dvěma masivními koncerty Eda Sheerana v Parku 360, gratulujeme! Na druhém místě se pak díky celkovému počtu zmínek a některým prvenstvím umístil sympatický skokan roku Summer Punk Párty Volyně. Na dělené třetí pozici se pak ocitl Brutal Assault.

NEJLEPŠÍ ČESKÝ FESTIVALOVÝ VÝKON

Zvýšenou pozornost jsme samozřejmě věnovali také tuzemské scéně, kde nás zajímalo srovnání se zahraničními hosty i celková fazona, se kterou se kapely, které vídáme týden co týden v klubech, vytasí. V tomto případě mohli redaktoři udělit až tři hlasy, čehož ve většině případů využili.

Počet nominací :

1) Gutalax – Rock for People a Death Coffee Fest (5 hlasů)

2) Glad for Today – Rock for People (4 hlasy)

3) Hopes – United Islands, Smack, Bitter Season – Rock for People (3 hlasy)

4) Lenny – Colours of Ostrava, Vypsaná fiXa – Rock for People, SCOOP– Summer Punk Párty (2 hlasy)

5) Visací Zámek, Pam Rabbit, Escasy of St. Theresa, J.A.R., Aneta Langerova – Rock for People, TCHERT– Mighty Sounds, Shogun Tokugawa – Fajtfest, Something Like – Death Coffee Fest, Sofian Medjmend – Metronome Festival, Cult of Fire – Brutal Assault, Štěpán Urban – United Islands, Mig 21, Tata Bojs – Colours of Ostrava (1 hlas)

Celý svět propadl Brat summer, domácí festivaly se pro změnu proměnily v Toi Toi summer. Zdviženou toaletní mísu pozvedli rodáci z jihočeské Křemže, Gutalax, kterým se mimořádně povedl otvírák a zároveň třaskavý debut na Rock for People, který sice odnesla přistavená Toi Toika, ale mnohým z nás se postarali o doživotní zážitek. O oprávněnosti této volby nemluví pouze nejvyšší počet nominací, ale také celosvětový virál. Naše videa z RfP a Mighty Sounds přesáhla hranici milionu, respektive dvou milionů views. A to už stačilo i na označení jednoho z highlightů léta, které nakonec s pěti bodíky rozhodlo o celkovém vítězi.

Jen těsně před vrcholem se umístili Glad for Today, kteří tak pokračují v nastolené trajektorii z loňské sezony. Dělené třetí místo připadlo se třemi nominacemi Smackovi a Bitter Season z Rock for People a také moshpiterské radovánce z historického centra Prahy, o kterou se na United Islands na Klubovna Stage postarali Hopes. Mezi dvoubodovci jmenujme například lopatéry SCOOP, kterým predikujeme skvělou budoucnost.

NEJLEPŠÍ HEADLINER A CO-HEADLINER

Jména, na které se nás snaží festivaly utáhnout. Kdo naplnil, ba dokonce předčil očekávání? V osudí headlinerů či co-headlinerů se mohly objevit až tři varianty, ale vítěz byl nakonec naprosto jednoznačný.

Počet nominací:

1) Bring Me The Horizon – Rock for People (9 hlasů)

2) Yungblud – Rock for People (6 hlasů)

3) Comeback Kid – Summer Punk Párty, Lenny Kravitz – Colours of Ostrava (3 hlasy)

4) Behemoth – Brutal Assault, The Offspring – Rock for People (2 hlasy)

5) Get The Shot – Mighty Sounds, Sum 41 – Rock for People, Jaya The Cat – Mighty Sounds, Agnostic Front – Fajtfest, Blackout Problems – Summer Punk Párty, RAYE – Metronome Festival, Architects – Brutal Assault, Five Finger Death Punch – Metal Fest, Sam Smith – Colours of Ostrava (1 hlas)

Tohle se povedlo! A ruku na srdce, asi mnohem víc než kdokoliv z nás čekal. BMTH přivezli svou Post Human revoluci, která protla technologický vývoj, skvěle proložený set a show, která nás bavila od začátku do konce. S celkovým počtem 9 nominací šlo o vůbec nejzmiňovanější záležitost letošní festivalové sezony.

Na druhém místě se nečekaně vysekl Yungblud, který všechny přítomné příjemně překvapil, ba co, doslova strhnul. Dělený bronz připadl Lennymu Kravitzovi na Colours of Ostrava a také hardcorovým legendám Comeback Kid, kteří obrátili Volyni vzhůru nohama. Pompézní dojem zanechali také například Behemoth na Brutalu nebo famózní RAYE, která uhranula pražský Metronome Festival.

NEJVĚTŠÍ FESTIVALOVÝ OBJEV

Méně či dosud téměř vůbec neznámá jména, která nám letos naservírovali festivaloví dramaturgové. V tomto případě jsme mohli hlasovat až ve třech případech a vítězství tentokrát neskončilo v Parku 360, ale na volyňském prvorepublikovém koupališti! V osudí se ocitli i dva tuzemské přísliby let budoucích.

Počet nominací:

1) Blackout Problems – Summer Punk Párty Volyně (2 hlasy a další zmínky)

2) Royel Otis – Rock for People (2 hlasy)

3) LPS, Athena Chlebová, Brixtn – United Islands, Donots, Solence, Hanabie. – Rock for People, Escuela Grind – Brutal Assault, In Extremo – Basinfire Fest, Kawala, ClockClock – Colours of Ostrava, Marc Rebillet – Metronome Festival, Dune Rats – Mighty Sounds

Tohle bylo těsný! Objevitelský primát nakonec končí na volyňském koupališti, kde obsadili střechu místního kiosku i dalších částí zařízení němečtí Blackout Problems. Jejich nová deska RIOT šlape nejen ve sluchátkách, ale především naživo a my rozhodně doporučujeme na vyrazit v pátek 18. října do pražského Rock Café. Jejich show umístil Hadrabák do svého highlightu, což v konečném součtu znamenalo jejich prvenství.

To tak nejtěsnějším možným rozdílem uniklo Royal Otis, kteří si vysloužili hned dvě cenné zmínky. Mezi dalšími objevy se pak objevila jména jako Hanabie. (Rock for People), Athena Chlebová (United Islands) nebo Escuela Grind (Brutal Assault).

NEJPAMÁTNĚJŠÍ MOSHPIT LÉTA

Do moshe si zalezeme vždycky rádi a ani letošní sezona nebyla výjimkou. Jiskry letos létaly především na Brutalu, Fajtfestu a Mighty Sounds. Nicméně co by to bylo za Rock for People, kdyby se v předních řadách nedalo moshovat téměř na všechno. Krom corovek se tak do seznamu létajících loktů dostala třeba famózní ravovačka Brutalismus 3000 nebo mezigenerační intervence souboru Božejáci.

Počet zmínek:

1) Comeback Kid – Summer Punk Párty Volyně (3 hlasy a 2 highlights)

2) Get The Shot – Mighty Sounds (2 hlasy a highlight)

3) While She Sleeps – Fajtfest, Brutalismus 3000 – Rock for People, Neck Deep – Rock for People, Bring Me The Horizon – Rock for People (2 hlasy)

4) Sum 41, Donots, Božejáci, Soft Play, Enter Shikari, Hot Milk – Rock for People, Hatebreed, Party Cannon – Brutal Assault (1 hlas)

Tohle bylo doslova o loket. Nejvíce však budeme vzpomínat na volyňský masakr, o který se postaraly hardwarové legendy Comeback Kid, kteří smetli všechny přítomné a kdo odsud odešel bez aspoň drobného šrámu, ten může hovořit o štěstí. K vítězství CBK opět pomohl celkový počet redakčních zmínek.

V těsném závěsu končí Get The Shot, kteří dokázali založit na pořádnou neplechu i přes přímo ukrutná vedra panující na Mighty Sounds. Užili jsme si taky Neck Deep, BMTH a Brutalismus 3000, které nám naservíroval letošní Rock for People. Chybět nesmí ani nejvýraznější moment letošního Fajtfestu, kterým byla smršť v režii famózních While She Sleeps.

HIGHLIGHTY

Osobních highlightů bylo mnoho, ale pokud bychom měli vypíchnout zásadní momenty, tak jsou především dva. Možnost svobodně zrealizovat vlastní stage na United Islands a pak dění na Rock for People, kde jsme toho zažili nespočitatelně, ať už šlo o dvě impozantní Pouštěčky v Parku 360 nebo porci rozhovorů, které k vám pomalu, ale jistě zamíří na naše YouTube.

Mezi další výrazné momenty se dvakrát vměstnala emotivní rozlučka se Sum 41 a zmiňovaný moshpit na Comeback Kid na závěr SPPV. Po jedné zmínce a nominaci má toaletní šílenství na Gutalax na RfP, kde ukrutně nakládali i Sanguisugabogg. V 360 nás také dojala Aneta Langerová, pobavil feat Kuby Hlaváčka se Skywalker, a dokonce došlo i na jednu zmínku pro Avril, kde si zároveň ceníme setů Palaye Royale a probíračky s Božejáky. Dost nám to highlightovalo i na Brutalu, kde nezapomeneme na unikátní set Cult Of Fire s Bohemian Symphony Orchestra Prague! Z těch všech skvělých setů bychom rádi vypíchli i drtiče Brutus a Mental Cruelty. Colours of Ostrava nám pak do životů přinesl i Kawalu a Sama Smitha. A co by to bylo za život bez Ecstasy of St. Theresa? A v paměti zůstává i intenzivní show Blackout Problems na kiosku ve Volyni.

Takové bylo naše festivalové léto! A jaké bylo to vaše? Na jaký moment nejvíc vzpomínáte? Dejte nám vědět v komentech na socialech!

SLEDUJ KLUBOVNU 

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

SPOTIFY

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: