The Rasmus: Stále sa cítime ako v 94tom (rozhovor)

The Rasmus: Stále sa cítime ako v 94tom (rozhovor)

K příležitosti jejich brněnského rozhovoru jsme si nemohli nechat ujít vyzpovídat ikony našeho mládí – The Rasmus. Fínští lamači dívčích srdcí všeho věku předvedli před místním vyprodaným Sonem skvělou show a náš brněnský zuřivý reportér Grichard z kapely Denoi měl na bubeníka Akiho hned několik zajímavých otázek!

Sledujem vás už nejaký čas a všimol som si, že sa v posledných rokoch dosť zameriavate na Rusko. Vnímate na ruských koncertoch odlišnú atmosféru ako v Európe?

AKI: Správne, tento rok sme mali v Rusku super dlhú až šesť týždňovú šnúru. Je to skutočne obrovská krajina. Cestovali sme po celom Rusku, od Moskvy až po Vladivostok. Máme tam veľmi silnú základňu fanúšikov. Táto európska šnúra bola tiež veľmi úspešná. Nevnímam ale väčší rozdiel medzi Ruskom a Európou, fanúšikovia The Rasmus vedia všade urobiť perfektnú atmosféru. Skvelá energia, hlasný spev a tak ďalej.

Na niekoľko koncertov ste sa presúvali vlakom. Bol to spôsob ako si ozvláštniť šnúru alebo využívate túto možnosť často?

AKI: Áno, ruské nočné vlaky sú veľmi exotické a aby som bol úprimný, mám to radšej ako lietanie. Väčšina vlakov je veľmi pohodlná a pekná, aj keď neplatí to pre úplne všetky. Vo vlaku si vždy užijeme veľa zábavy, párty, jamming a pod… Už sme takto cestovali veľakrát. Určite to stojí za skúšku.

Všimol som si, že na Facebooku komunikujete s fanúšikmi pomocou takzvaných „osobných týždňov“, (Každý príspevok ma u seba hashtag v štýle #Akisweek alebo #Laurisweek ktoré sa menia každý týždeň, poznámka redaktora). Koho to bol nápad?

AKI: To je super nápad, že? (smiech) Nepamätám sa koho to bol nápad ale nám sa to páči a fanúšikom tiež. Náš Facebook aj Instagram upravujú len členovia kapely. Radi komunikujeme s fanúšikmi osobne, nie cez nahrávacie spoločnosti alebo manažment.

Cítite rozdiel v tomto prístupe k fanúšikom?

AKI: Aspoň máme každý týždeň iný vzhľad podľa toho kto je práve na rade.

https://www.instagram.com/p/BiWhO3fhbNX/?taken-by=therasmusofficial

Hráte už od roku 1994 čo je už 24 rokov. Cítite sa už starí? ☺

AKI: Hahaha, vôbec. Stále sa cítime ako v 94tom.

Za posledný rok ste vydali 4 single k poslednému albumu „Dark Matters“. Prečo ste zvolili práve song „Paradise“ ako váš hlavný singel k tomuto albumu?

AKI: Vnútorne sme to všetci cítili rovnako. V tej skladbe je niečo nové, no zároveň aj niečo staré. Niekedy je veľmi ťažké vybrať singel k albumu, tentokrát to tak ale nebolo. Musíš len počúvať svoje srdce.

Naplnilo to vaše očakávania?

AKI: Možno to nie je skladba pre dnešné rádiá, ale zdá sa, že naši fanúšikovia ju majú veľmi radi. Obzvlášť keď ju hráme na živo. To sú úžasné reakcie.

Len pred pár týždňami ste vydali nový singel „Holy Grail“. Podobne ako album „Dark Matters“ je táto skladba jemnejšia ako vaša staršia tvorba. Môžeme predpokladať, že toto je smer, ktorým sa bude vaša budúca tvorba uberať?

AKI: Rozhodli sme sa vydať song ešte predtým ako začne táto šnúra. Lauri napisal „Holy Grail“ na našej ruskej tour a my sme sa rozhodli byť spontánni a nahrať ju hneď po našom návrate zo šnúry. Táto skladba sa vyvinula úplne prirodzene do podoby v akej je teraz. Aký bude mat zvuk náš ďalší singel alebo album nemôžeme povedať ani my.

Máte moderný a čerstvý zvuk a používate podstatne viac elektroniky než kedysi za mladých čias. Kto za tým všetkým stojí?

AKI: My sme chceli skúsiť niečo moderné a svieže. Nechceli sme mať zvuk, ktorý sme mali kedysi a nahrať „In the shadows part II“. Tentokrát sme viac experimentovali so syntetizátormi, padmi, samplermi a pod. Radi to celé udržujeme zaujímavé aj pre nás samotných.

Aké máte plány na rok 2019? Chystáte niečo špeciálne na vaše 25. výročie?

AKI: To je úžasný nápad! Myslím, že by sme to mali nejako osláviť. 25 rokov! Fuuuha! Videli sme tak veľa kapiel prichádzať a odchádzať za tú dobu. Sme šťastlivci, že aj po tých 25. rokoch sme stále spolu! Musím zdôrazniť, že je medzi nami stále dobrá chémia, takže to vyzerá nádejne. Možno ďalších 25 rokov? (Smiech)

Aký je tvoj osobný favorit z nového albumu?

AKI: Môj osobný favorit je „Wonderman“ „Nothing“ a „Empire“. Obzvlášť keď tieto skladby hráme na koncertoch.

PA027032

Na záver nášho krátkeho rozhovoru mám pre teba trošku odlišnú otázku. Spomenieš si na nejakú skutočne šialenú spomienku z vašej dlhej histórie?

AKI: Veľa šialených vecí sa deje každú chvíľu. Samozrejme stretnúť sa a hrať po boku s našimi detskými hrdinami ako je Metallica, Red Hot Chilli Peppers a podobne je úžasné, ale stratiť nášho basáka Eera o 4 ráno niekde uprostred Sibíri, to už bol skutočne záhul aj pre nás. Takže pokiaľ ho náhodou niekedy nájdete, prosím vrátiť! (Smiech)

Ešte raz ďakujem za tvoj čas a za úžasný koncert v Brne. Teším sa až vás uvidím znova.

AKI: Ďakujem aj ja! Do skorého videnia.

Pre Klubovna.net

Grigorij Tolkačev

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: