Punk goes Czech! Kdo všechno zcoveroval svoje idoly?

Pocta idolům. Touha prorazit. Šance a platforma vdechnout původní nahrávce nový život.

Covery jsou oblíbenou muzikantskou disciplínou a často náročnou a inspirativní výzvou.

Výjimkou nejsou ani domácí interpreti, kteří se pokusili přinést vlastní verzi slavných hitů minulosti i součastnosti. Ostatně se často tvrdí, že jsme zemí revivalů. Tentokrát si probereme ty pozitivní příklady.

FB

Zatím posledním lokální zářez mají na svědomí Skywalker, kteří přispěli na kompilaci “Got You Covered vol. 4” coverem hitu “how do you sleep” od Grammy ověnčeného Sama Smitha.

Kdo další vzdal na české půdě hold svým oblíbencům a idolům? A jak by mohla zní česká verze kompilace Punk Goes?

CRIMINAL COLECTION:

Pravděpodobně nejaktivnějším “cover bandem” jsou Criminal Colection. Zejména v minulých letech si drželi opravdu vysokou kadenci coverů, které zahrnovala například předělávky od Justina Biebera, Katy Perry nebo upravené verze tradičních vánočních koled. Nadpoloviční většinu kapely sice momentálně vytěžuje především přidružený soused Krang, ale třeba se nějakého toho cover překvapení zase dočkáme.

THE TRUTH IS OUT THERE:

Pro The Truth Is Out There znamenal rok 2019 asi nejpovedenější rok kapelní existence, který vyvrcholil vydáním oceňované desky “All Little Revolutions“, která loni uzmula nejednu gratulaci. A bez šancí by nemusela být ani na blížících se Andělech. TTIOT se pak nikdy netajili obdivem k hudebním osmdesátkám, což dokázali na konci minulého roku vlastním pojetím hitu Last Christmas od Wham! 

VELKÁTLUSTÁ0:

Lukýno Sochor, to je strýček zábava a taky zarytý milovník nu-metalu. Jeho kanál Velkátlustá0 chrlí spoustu zábavného obsahu, který zahrnuje videa věnující se přiznané demenci, nerdství a kdysi taky coverům. Ex-frontman kapel Kissing The Gravestone, Birds and Wolves nebo Golem Trust nás svého času zásoboval covery od oblíbených Korn, Slipknot nebo Incubus. Svoje nynější nu-metalové vize se snaží realizovat v kapele Indigo Ranch. A my se ptáme: Dočkáme se po liberecké KlubovnaFajffest Night i další nu-metalové koncertní nálože?

ROZHOVOR s VelkouTlustou0

ZAPHA (UNAFFECTED EVOLUTION):

Pokud nějaká kapela opravdu miluje Deftones, tak to jsou Unaffected Evolution. A pokud se o někom tvrdilo, že zní jako “český Chino Moreno”, tak to byl jejich frontman Libor Zajpt aka Zapha. Chlapík, který to v mládí zkoušel jako brankář fotbalové Sparty a později jako účastník televizní talentové soutěže, má talent a hlas od pána Boha. A tak mu nečinil problém ani cover na emotivní Beauty School.

DENOI

Brněnští Denoi se mohli vždy pochlubit dvěma spolehlivými atributy. Silnou lokální integritou a nápaditými videoklipy. Jedním z jejich neslavnějších zářezů je pak inovovaná verze mega hitu Faradenza od Little Big. Denoi se v něm pokusili autenticky převést ruské reálie a tak nechybí kozáčky, hromadná konzumace vodky v přecpaném autíčku, ani jiné bizarní eskapády. V podobně eskamotérském duchu se nese i jejich nový autorský song Banana. A tam už chybí jenom strejda Mimoň.

ROZHOVOR s Denoi

COCOTTE MINUTE:

A na závěr i jedna stopa, jeden český a možná úplně neslavnější cover. Cocotte Minute si na druhé desce Proti Sobě naložili opravdu nelehký úkol. Zcoverovat ikonický Můj Čas ze slavného seriálu Sanitka. Původní verzi mělo na svědomí trio Hana Zagarová, Petr Kotvald a Stanislav Hložek a v roce 2006 dostala nečekaný nu-metalový kabát. Song byl na desce rozdělen na dvě části, dostal na tu dobu parádní animovaný klip a vyvolal spoustu (povětšinou pozitivních) reakcí.

V době vydání mimochodem song nebyl součástí kapelního repertoáru. Nyní už je však pevnou součástí setlistu Cocottů a nutno říct, že se jedná o jednu z nejpopulárnějších položek. Se svou verzí letos na Silvestra přišel i Jaromír Soukup. Ale tam už se opravdu vyplatí zvolat “Příteli chvátej S.O.S.“.

ATTACK THE HERO:

“První generace” Attack The Hero měla od začátku skvěle našlápnuto. Dopomohl k tomu i virálně úspěšný cover “Whistle” od disco rappera Flo Ridy. ATH ho přejmenovali na “Mission” a v podobném duchu se nese i celý song. Cover byl vtipně přetextován do metalcorových reálií a minimálně v té první fázi kapely celkem jasně a trefně definoval, kam se kapela bude ubírat.

ČESTNÉ ZMÍNKY:

Mezi sedmičku vyvolených by se jistě mohlo zařadit spoustu dalších zdařilých cover verzí. Tak alespoň v krátkosti. Dnes už trochu pozapomenutý cover Wize Khalify zrealizovali John Wolfhooker. Mega hit Toxic od Britney Spiers se stal nedílnou součástí setlistů momentálně nepříliš aktivních Saved By The Fortune. Podobně na to jsou i Krang, kteří nikdy neopomenou Help od The Beatles. Svou povedenou verzi vánočního hitu All I want for Christmas is you od Mariah Carey nabídlo trio The.Switch, Rattle Bucket a X-Left To Die. K programu Fajtfestu pak nesmazatelně patří i čtvrteční afterka v režii cover band Nu-Friends a Korn revival.

A na závěr si rozhodně si poslechněte i unikátní kompilaci “Hudba 100% Mužů“, kde se objevili například Atari Terror, Cocotte Minute nebo Post-It a vzdali poctu tvorbě pánů Voskovce a Wericha.

 

 

 

Když jsem se rozhodoval co budu chtít dělat ve volném čase, Klubovna byla jasnou volbou. Více nejen o mne, ale o celém týmu Klubovny zjistíte v sekci NÁŠ TÝM.

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: