Dekáda je u konce. Komu patřila klubová koruna?

Co pro nás reálně znamená začátek roku 2020?

Tak třeba vstup do nové dekády.

Na počátku “dvacátých” let nás proto napadlo se ohlédnout za první desetiletkou třetího tisíciletí. Jaké české kapely považujeme za nejzásadnější pro uplynulou dekádu?

Své tři favority Vám odhalí duo Gumi a Bob z Fajtfestu.

GUMI:

Smrsknout tenhle výběr na pouhopouhou trojku byla od začátku docela Sophiina volba. Spoustu skvělejch kapel a nahrávek logicky zůstane pod čarou, ale následující trojka mi asi nejvíc reflektuje zmíněnou dobu i to, že se dokázali prosadit i mimo svojí bublinu. Pokud bych měl říct pár jmen, který mám pod čarou, tak nemůžu nezmínit třeba Criminal Colection, Modern Day Babylon, IdeaFatte, a minimálně na jejím začátku i Prago Union.

IMG_9492

SKYWALKER:

Tady není o čem. Skywalker považuju za nejzásadnější a taky nejkonstantnější corovou kapelu uplynulé dekády. Dobu jejich panování bych rozdělil do dvou ér. Jedna, kdy postupně opanovali domácí scénu, a druhou součanou, kdy už trochu bez drobnohledu našince postupně proráží na evropském písečku, kde se jim daří budovat silnou a etablovanou pozici.

První éru reprezentovali EPčka Akrham z roku 2011, zásadní Babylon (2012) a dosud jediné album Liberty Island (2014). Tuhle éru reprezentovala spousta domácích koncertů, merch s Jágrem a tradiční vystoupení na Žižkovské Noci. Druhá fáze znamenala velký risk, který ale nyní můžeme vnímat pozitivně. SKW se z malých lokálních koncertů dostali do pozice kapely, která má deal s Avocado Booking, odjeté tour s Crystal Lake a Polar, hraní na najvětší stagi na Rock For People a solidní vidinu i do následujících let. A to nejdůležitější? Ustáli to.

JAK ZNÍ JEJICH COVER SAMA SMITHE?

GUTALAX:

Za zcela opačný konec zatahali mistři kakastof z jihočeské Křemže. Gutalax se stali nejprve slavnými za hranicemi, aby jejich toaletním story po letech přivykl i český posluchač. Guťáci už ze startu na nic nečekali a ihned začali navazovat mezinárodní spolupráce (ta první se váže k roku 2009, kdy začali svoje výjezdy a dali dohromady split s italskou kapelou Cannibe) a zanedlouho odjeli se svou kakafonií bez přehánění půlku zeměkoule.

Kapela, která je jednou z vlajkových lodí ikonického Obscene Extreme dlouho neprávem unikala radaru domácích fanoušků. V posledních letech se ale vše v dobré obrací. A tak jsme mohli Gutalax vidět třeba na pódiích Žižkovské Noci, Mighty Sounds, Fajtfestu a letos dojde i na “domovskou” jihočeskou štaci na Summer Punk Party. Nejkreativnější fanoušci v republice se už nemohou dočkat. Majitelé sociálních zařízení napříč regionem ale serou strachy!

ROZHOVOR S MATYM Z GUTALAX

JAK TO VYPADALO NA OSLAVĚ DESETI LET GUTALAX?

HANBA:

Hanbě se během pár měsíců bez přehánění povedlo víc, než spoustě kapelu za celou dekádu. Rozpohybovat věci, otevřít diskuzi a prorazit bariéry sociální bubliny. Kapela, kterou tvořili Banán (Balaclava, Protijed), Libor Palucha (Tomáš Palucha) a Tomáš s Vincou (Pipes and Pints) se těšila již od začátku obrovské pozornosti, která začala velmi rychle kulminovat. V letech 2014 – 2015 se prostě chodilo na Hanbu dobrovolně a s oblibou.

Album “Silou Kovadliny” mělo sílu nabírat nové dosud neoslovené duše, díky dalším kapelním aktivitám se podařilo vybrat spoustu peněz na dobročinné aktivity, upozorňovat na ožehavá témata té doby a z Hanby se postupem času stalo něco víc, než jen kapela. Myslím, že tuhle éru docela hezky popisuje náš tehdejší rozhovor s Banánem. Byla to doba, kdy se začaly víc objevovat domácí hardcorové kapely na Mighty Sounds a tenhle trend brzo přešel i na další festivaly. Obrovskou dynamiku okolo Hanby paradoxně zabrzdilo žánrové ocenění na Andělech a dlouhodobější interní neshody. Na chvíle na Hanbě se však dodnes vzpomíná a z jejích trosek se postupně zrodily například kapely Kovadlina, Meow! nebo nynější Cardio Radio.

ROZHOVOR S BANÁNEM

BOB (FAJTFEST)

38152766_1027464377417382_3188644696201101312_n

THE.SWITCH:

Originální, nepředvídatelní a nenapodobitelní, to jsou asi tři klíčová slova pro The.Switch. Tahle kapela byla také hlavní motivací udělat Fajtfest větším a lepším. Psal se začátek roku 2012 a Fajtfest byl lokálním festivalem na malém dřevěném pódiu a s žádnou vizí. Museli jsme projít tyhle první tři roky, několikrát padnout na hubu, zjistit co děláme špatně a mohli jsme jen snít o naší srdcovce The.Switch. I díky nim jsme postavili normální stage, najmuli stage manažera, stage crew atd. Koncert se neskutečně povedl a začala se psát nová historie našeho festivalu.

Zpátky ke kapele – jejich alba Beautiful nebo Svit patří do výkladní skříně české alternativní hudby a jsou to desky po kterých sahám hodně často. A nemůžeme zapomenout ani na poslední desku, kterou točili ve slavném studiu ve státech. Jedno vím jistě – u nás nikdo nehraje a nezní jako The.Switch. Vždy dokážou něčím překvapit a uvidíme kam jejich kroky povedou v roce 2020.

THE TRUTH IS OUT THERE: 

Chvilku jsem se rozhodoval mezi Crashpoint a TTIOT, obě kapely mají jeden společný mozek v podobě geniálního instrumentalisty Hanzyho. Nakonec zvítězili TTIOT, protože jsme jim nesčetněkrát dělali koncert a vždy to byla show na víc než sto procent. A je jedno jestli se hrálo pro šedesát nebo pět set lidí, protože jsou to absolutní profíci. Jejich obě desky snesou obrovské měřítko a chtěl bych vidět, kdyby se třeba album All Litle Revolutions dostalo na stůl šéfredaktorovi Kerrangu. Ale i bez velkých evropských tour se určitě řadí mezi nejzásadnější a největší české bandy, které si jdou svoji vlastní cestou a neovlivňují je trendy.

Strašně rád bych je viděl na velkých evropských festivalech, protože tohle je pro mě kapela, co by ty stage dokázala zaplnit. Jediné, co jim asi chybí, je odvaha, dravost a bojovnost, co mají například Skywalker, a ti už jsou mimochodem pod Avocado Booking. TTIOT chtějí v roce 2020 méně hrát a spíše můžeme očekávat nějaký studiový singl, nebo rovnou desku? Jsem ve velkém očekávání!

MORAVA TALK S TTIOT

SHADOW AREA:

Nejlepší český metalcore se dělal ve Strážnici! Momentálně bohužel rozpadnutá kapela Shadow Area byla kolem roků 2012-2014 při největší slávě metalcoru absolutní jedničkou u nás i na Slovensku a jejich show byly naprostým orgasmem pro milovníky tohohle stylu.

Hlavně byli i strašně nadčasový a jejich EP Signpost má říct co i v dnešní době. Mozek a tahoun kapely byl určitě kytarista Luba Příkaský a co se týče koncertů, tam měl hlavní slovo charismatický a emotivní zpěvák Pavel Svačina. Na pódium jim ta chemie mezi všemi obrovsky fungovala a jejich vzpomínkový koncert na Fajtfestu 2018 byl tím nejlepším, co tam zatím asi česká kapela předvedla. Obrovsky na scéně lidem chybí, ale členové jsou rozutekli po různých městech a mají i jiné zájmy, ale nikdy neříkej nikdy… Mám pocit, že se jednou vrátí, ale všechno má svůj čas a místo.

 

Když jsem se rozhodoval co budu chtít dělat ve volném čase, Klubovna byla jasnou volbou. Více nejen o mne, ale o celém týmu Klubovny zjistíte v sekci NÁŠ TÝM.

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: