Rozhovor: Václav Hoskovec (Adventures) o nové sestavě, hudebním zařazení a plánovém videoklipu

Hadrabák: Můj další rozhovor je s indie-rockovou kapelou Adventures z Prahy. Tenhle styl sice moc neposlouchám, ale když mě kluci oslovili s rozhovorem, řekl jsem si, proč ne. Nakonec z toho vzniklo obsáhlé povídání nejen o jejich hudebním zařazení, ale také o nové sestavě, videoklipu a plánovaných koncertech. Dej tomu šanci, protože tohle je příjemné počtení. Na otázky odpovídal frontman kapely Václav Hoskovec.

Jak dlouho fungujete jako kapela? Vydali jste dva singly, na první dobrou mi to zní jako příjemně hrající indie rock.

Adventures se vlastně vyvinuli z kapely, kterou jsem zakládal už během studia na gymplu. Řekněme, že okolo roku 2013. Od té doby se v kapele vystřídalo mnoho členů a také jsme mnohokrát změnili styl i název. V roce 2016 nám vyšlo první EP s názvem Womanizer, ale následně jsme se rozpadli a já se rozhodl, že kapelu obnovím.

Proto bych Adventures datoval až od následného příchodu Jakuba “Berryho” Berana (bicí) a Matěje Beneše (basová kytara), se kterými tvoříme základní jádro kapely. Společně hrajeme necelých 6 let. V průběhu se na pozici kláves vystřídali nejprve Ondřej Málek a následně Richard Bezděk (jinak člen kapely BITOSTI).

Naše dva nové singly „Split Ends“ a „Used to be“ jsou výsledkem dlouhého rozjímání a odhodlávání udělat konečně něco pořádného. Během let se náš hudební vkus hodně měnil, stejně tak i skladby, které jsme společně psali. Poměrně dlouho jsme si vyjasňovali, co vlastně chceme hrát a čím se prezentovat. Proto jsme nahrávání neustále odkládali. Z vod “studentského funky” jsme nakonec po mnoha debatách doputovali do současného “indie” žánru a myslím, že nám zatím sedí nejvíce. Potkávají se v něm i naše (malinko odlišné) osobní hudební vlivy a zároveň nám dává i směr dalšího vývoje. Takže označení “příjemně hrající indie rock” mi zní docela fajn.

Považujete se za indie kapelu, nebo „škatulky“ neřešíte a hrajete, co vás baví?

Myslím, že nějaké hranice jsou minimálně pro nás dobré. Jasně, pod pojmem indie se dá schovat mnoho. Ale poslední tři roky (i kvůli covidové pauze) jsme hodně času věnovali debatám o žánru, kterým se chceme jako Adventures prezentovat. Experimentovali jsme s tvrdší stoner muzikou, podlazovali kytary, zkoušeli mnohem mohutnější zvuk. Na druhou stranu jsme psali i mnohem odlehčenější skladby s popovějším nádechem. Kapel, které nás společně inspirují, je celá řada. Sticky Fingers, The Kooks, Tame Impala, Foster the People… Ti všichni hrají roli v utváření našeho zvuku. Nechtěli jsme ale nikoho kopírovat, ani hrát mišmaš všeho možného. Zároveň jsme chtěli zůstat alespoň z části věrni rockovému žánru a zároveň se zpřístupnit širšímu publiku. Dokonce jsme zkoušeli i zpívat v češtině…

Všechny ty nekonečné debaty se nakonec vyplatily. Byla to vlastně jedna z nejdůležitějších věcí, kterou jsme v kapele podnikli. Pomohlo nám to ustálit koncept celé kapely, propojit ho s vizuálem, zařadit se mezi jiné kapely s podobným konceptem a spolupracovat s nimi. Díky většinou britpopovému vlivu jsme texty zachovali v angličtině. Škatulka (nemám to slovo moc rád) indie rock nám teda přišla jako nejlepší shrnutí toho, k čemu jsme společně došli a je pochopitelná i pro případného posluchače.

Řekněte nám něco víc o vydaných singlech. Jak vznikaly? Kdo se na jejich vzniku podílel?

Původně bylo v plánu natočit najednou celou, i když kratší, desku. Rozhodli jsme se, že se do toho pustíme opravdu ve velkém a začali jsme hledat správného producenta. Prvním osloveným byl Nero Scartch (MYDY). I přes prvotní domluvu a snad i vzájemné sympatie musel Nero nakonec z rodinných důvodů spolupráci zrušit, takže jsme hledali dál. Nakonec jsme po mnohých doporučeních našli producenta v Matějovi Belkovi (David Koller, KUMŠT). Matěj se naší muziky ujal a směřoval nahrávání do dnes už téměř legendárního studia Golden Hive. Zároveň jsme také zjistili, že financí a hlavně času na to udělat najednou celé LP není tolik, kolik jsme si původně plánovali. Nakonec zvítězila kvalita nad kvantitou a dohodli jsme se (prozatím) na dvou singlech.

Musím říct, že Matějova práce před i během nahrávání, stejně jako práce majitele studia Amáka Goldena, nám velice pomohla. Matěj nám pomohl vybrat skladby s největším potenciálem, provzdušnit je, dodat jim na srozumitelnosti. Natočili jsme společně kvalitní guide tracky. Ve studiu byl otevřen experimentům, dohrával různé synthové plochy, snažil se naši muziku co nejvíce obohatit a zároveň zachovat její charakter. Amák zase dodával jiný pohled a způsob přemýšlení nad naší tvorbou. Navrhnul nám postupy, které by nás samotné rozhodně nenapadly a které chceme využívat i v budoucí práci. Celé nahrávání nám dodalo spoustu nových nápadů, upevnilo koncept kapely a dalo nám chuť ještě více pracovat na našem zvuku a originalitě. Když porovnám naši tvorbu a vystupování po tomto natáčení a před ním, tak tu kapelu skoro nepoznávám. A přestože jsme se ke konci natáčení trochu ztratili a museli si znovu utřídit myšlenky i nahrané stopy, tak nám z toho vypadly dva fajn singly “Split Ends” a “Used to be”, které si můžete poslechnout na všech online platformách.

Celé toto natáčení bylo pro Adventures obrovským posunem. Díky Matějovi a Amákovi jsme se dostali v muzice zas o krok dál, a dokonce víme, kam pokračovat! Doufám, že se v blízké budoucnosti v této sestavě potkáme znovu a budeme spolupracovat na něčem novém.

https://www.youtube.com/watch?v=YaYRI2In4HQ

Teď v létě jste plánovali natáčet nový klip. Proběhlo již natáčení, nebo se teprve chystá? K jaké skladbě bude?

Natáčení již proběhlo. Točili jsme během předminulého víkendu v Třeboni, v kempu u rybníku Svět. Klip jsme koncipovali jako párty u vody v českých devadesátkách. Džínové kraťásky, šusťákovky, magneťák, buřty, slunce, koupačka, dokonce i škoda 120L… Na to všechno se můžete těšit.

Celé to vznikalo k nové skladbě s názvem “Beach”, na jejíž nahrávání teď usilovně pracujeme. Je třeba ještě přidat zajímavost, že jsme většinu materiálu natáčeli na staré VHS kamery pod taktovkou kameramana Ondřeje Belici. O produkci se postarala Tereza Vojtasíková, která byla opravdu velkou posilou. Byl to pro nás první projekt takového charakteru a bylo do něho zapojeno víc lidí, než bychom sami zvládli zorganizovat. Chvilku to vypadalo, že jsme si ukousli větší sousto, než zvládneme, ale díky velkému nasazení všech zúčastněných jsme nakonec všechno zvládli a jsme jim za to patřičně vděční.

První vlaštovky o tom, jak celé natáčení probíhalo a jak bude klip asi vypadat, můžete vidět už teď na našem instagramu. Jinak hotový klip bychom rádi vypustili na začátku podzimu, jako takovou hezkou a trochu “vybledlou” vzpomínku na léto.

Další otázka se týká nové sestavy kapely. Kdo přesně je u vás nový? Kdo přibyl, případně nahradil někoho předtím?

Před půl rokem k nám přibyl Vítek Maršálek (kytara, synth), který se velmi rychle stal regulérním členem kapely. Je to opravdu šikovný muzikant a aranžér. Pomohl nám posunout zvuk zas o kus dále. Je to také poprvé, co máme v kapele dvě kytary a musím říct, že to není vůbec špatné.

Bohužel na místě kláves nemáme v současnosti stálého člena. Když si to situace vyžaduje, pozveme si na konkrétní akci hosta. V poslední době nám takto vypomáhá skvělý klávesák a můj dlouholetý kamarád Jakub Ruschka. Plnohodnotný koncert zvládneme ale zahrát i ve čtyřech.

Máte v nové sestavě v plánu i experimentovat s jinými hudebními styly?

Experimentování jsme si užili v posledních letech celkem hodně. Zpětně to beru jako kreativní a fajn období, ale jsem rád, že jsme se teď stylově ukotvili. Určitě ale nechceme zůstat stát na místě. Máme se neustále kam posouvat. Noví členové samozřejmě dodali své přístupy a možnosti. Proto budeme pracovat i nadále na našem zvuku a snažit se ho ještě více definovat. Jak každý osobně, tak hlavně jako celek. Krabičky a efekty hrají v naší muzice poměrně velkou roli, a dokud nás budou inspirovat k psaní nového materiálu, budeme zkoušet další a další. V budoucnu bychom rádi zapojili do naší tvorby ještě více elektronické hudby. Už teď jsme zredukovali (původně poměrně mohutnou) bicí soupravu a doplnili ji sample padem, který nám dává nové možnosti. Určitě ale chceme zůstat věrni hlavně analogu a jeho nedokonalostem.

A to je vše. Díky moc za váš čas a závěr je váš. Pokud chcete něco sdělit fanouškům na klubovních stránkách, případně pozvat na koncerty…

Rádi bychom vás všechny pozvali na naše sociální sítě, kde se dozvíte spoustu věcí o nás, připravovaném materiálu a hlavně o nejbližších akcích. Budeme moc rádi, když nás dorazíte podpořit naživo. V následujících týdnech máte hned několik příležitostí – 18.9. v Hlinsku, 24.9. v Plzni v Divadle pod Lampou a 14.10. v Karlových Varech.

Jinak budeme moc rádi, když nás budete poslouchat na Spotify a jiných platformách. Nový singl a klip vyjde v brzké budoucnosti.

Díky moc!

Rozhovor // Hadrabák

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: