Nenechte si ujít unikátní koncept Budějovického Majálesu! Těšit se můžete na .themayrevolution, The Valentines nebo Skywalker

Představovat Majáles není ve většině případech potřeba, ovšem ten Budějovický ano. Unikátní festivalový koncept, který se již od roku 2004 uskutečňuje v centru města. Na organizaci se podílejí především studenti, dobrovolníci, kteří jako jeden celek utvářejí program celotýdenního festivalu. Zatímco jinde si za Majálesy zaplatíte, v Budějcích máte všechny akce zadarmo! Budějovický Majáles se tak za dobu své existence stal největším neziskovým festivalem v celé republice. Pokud by však přeci jen chtěl někdo přispět a podpořit tak celý festival, je možné vhodit dobrovolné vstupné do barevné majálesové kasičky.

Na Budějovickém Majálesu zároveň nečekejte žádná velká jména obsazující první příčky rádiových hitparád, tady se totiž dává prostor mladým a méně známým umělcům, a to jak z domácí scény, tak i z tý zahraniční, a to je přesně to, co ceníme, protože na podobném principu funguje i Klubovna! BM není jen hudební festival, je to především celotýdenní kulturní akce, během které se mimo jiné pořádají i různé přednášky, workshopy, autorská čtení, divadla atp.

No a k BM neodmyslitelně patří také královská soutěž, během níž se volí král Majálesu. Každý Budějčák ví, že o toto prvenství se rvou především tři školy – BIGY (Biskupské gymnázium), GJVJ (Gymnázium Jana Valeriána Jirsíka) a GYMJI (Gymnázium Jírovcova). A v čem tato královská soutěž spočívá? Každá škola si vybere svého “krále”, který školu po celou dobu reprezentuje v různých soutěžích. Do královské soutěže se ale mohou zapojit i ostatní studenti z jednotlivých škol a podpořit tak své krále např. ve studenském jamování, které slouží především pro mladé vycházející hvězdy z řad studentů. Studenti tak během těchto jamů mohou hlasovat pro své krále a získat tak cenné body do královské soutěže. Královská soutěž poté vrcholí v pátek, kdy se po majálesovém průvodu koná závěrečná královská disciplína, která rozhoduje o tom, kdo se stane králem Budějovického Majálesu.

Klubovna u takové akce nesmí samozřejmě chybět! A proto se pokusíme i vás prostřednictvím tohoto článku nalákat na zajímavá jména, která se na BM objeví.

PONDĚLÍ

Pondělí, první den (resp. druhý den) Majálesu. V tento den přichází první Studentské jamování, které se uskuteční na Majanáměstí, které vzniklo pro potřeby Majálesu u Černé věže. Jak jsme psali již výše, během tohoto jamování vystoupí spousta umělců napříč studenty budějovických středních škol. Na Majanáměstí můžete večer vidět i Tea Sofia, mladou alternativní zpěvačku se srbsko-litevskými kořeny, a chvíli po ní pak na stejném místě vystoupí .themayrevolution!

V hudebním klubu Tempo se od 21:00 můžete těšit na indie kapelu Nixon Lads, funkové Batáty nebo místní punkovou formaci Prášek Proti Blbosti.

ÚTERÝ

V úterý se studentské jamování nekoná, zato se ale můžete těšit na královský DJ battle, který proběhne v hudebním klubu K2! Během tohoto battlu se utkají králové jednotlivých škol za DJskými pulty. Na Majanáměstí pak v podvečer vystoupí dvacetiletý rodák z Norska, který si říká Noam, a jak píší na oficiáních stránkách BM “v jeho tvorbě se inspiruje téměř vším, co poslouchá, a to od Led Zeppelin přes Toma Odella a Suicideboys”. V Majálesové kavárně na Sokolském ostrově pak můžete vidět další alternativní indie formaci Page Turners. No a ani v úterý si rozhodně nenechte ujít návštěvu budějovického Tempa, v němž můžete vidět Youthful Indiscretion nebo I Love You Honney Bunny

STŘEDA

Ve středu opět proběhne na Majanáměstí studentský jam, poté se můžete přesunout na Sokolský ostrov, kde proběhne veganský piknik a v Majálesové kavárně zahraje Selene, kapela ovlivněná převážně devadesátkovým grungem, hned po nich vystoupí punkrocková čtyřčlenná formace Bonnie a nedlouho po nich pražská kapela Dukla. Pokud byste zrovna tento den měli chuť na jiný žánr, v budějovickém Tempu budou znít především rapoví interpreti – YxngFery, Holassucks, MILL CREATIVE, FVCK_KVLT.

ČTVRTEK

Čtvrtek přeje hlavně divadlům, nicméně i tak si můžete vychutnat další zajímavá jména. Na Majanáměstí si v podvečer můžete poslechnout další alternativní indie kapely jako Yasmina Melliti, Wyfe nebo Chief Bromden. No a pokud byste toho měli málo, můžete zajít do Majálesové kavárny, kde zazní Cold Meat Party, Marjari a Island Mind. Příznivci alternativní scény by měli rozhodně zavítat i do Tempa, kde bude probíhat NAAB stage, během níž se ukážou jména jako ŁŪT, Made by the Fire, KATASTR a post žánrový dj projekt Opus Verandi od MY Z KONCE SVĚTA.

PÁTEK

Pátek, finální den, který všichni celý týden netrpělivě vyhlíželi. V tenhle den už nečekejte žádný přednášky, ani divadla a podobný kulturní akce. Naopak se ale můžete těšit na tradiční majálesový průvod, kterého se účastní téměř všechny budějovické střední školy. Každá škola si vždy zvolí nějaké téma, do kterého se studenti následně stylizují. Pokud se během průvodu budete nacházet v centru města, určitě ho nepřehlédnete a ani nepřeslechnete. Majálesový průvod následně končí na Sokolském ostrově, kde se můžete těšit na finální královskou disciplínu, během níž se volí král Majálesu. No a po volbě krále už přichází na řadu velký Open air festival, kde se na dvou stagích vystřídají kapely a rapoví interpreti jako The Valentines, Thirsty eyes, Siamese Elephants, Kamakaza, Skywalker, Snowy a Bratři

Kompletní lineup Budějovického Majálesu si můžete prohlédnout zde: https://budejovickymajales.cz/lineup

SLEDUJ KLUBOVNU 

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

SPOTIFY

Text // Marťa

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na:

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.