Čtyřicetiminutová melancholická procházka. Jak zní nová deska Brighter Days? (první dojmy)

Možná si říkáte, že už jste dlouho neobjevili žádnou fajn kapelu, možná tyhle kluky už moc dobře znáte. Ať už je to jakkoli, Brighter Days před týdnem vydali debutovou desku a byla by velká škoda se o ní (a o nich) trochu nerozpovídat. Album nese název Walk, tak se na tuhle čtyřicetiminutovou procházku pojďme vydat.

Už od prvních tónů si připadáte trochu melancholicky, a jako když prší a vy koukáte z okna. Možná to tak poetický připadá jenom mně, možná tu atmosféru desce dodává i fakt, že většina skladeb vznikla na chalupě v Jizerských horách. Kluci sem jezdí na takzvaný kapelní soustředění a prý se jedná o ideální místo ke skládání nejen proto, že měli k dispozici friťák a hromady hranolek, ale i proto, že tu nebyl vůbec žádnej signál: „Tyhle výlety mimo Prahu jsou pro nás zásadní. Víme, že budeme mít čas a klid jen na skládání a strávíme spolu podstatně víc času než na zkouškách. Na chalupě jsme během 3 let, kdy album vznikalo, strávili dohromady okolo 40 dní.

Přesto, že si album zachovává celkem jednotnou atmosféru po celou dobu, každá skladba je unikátní a o rozmanitost tu rozhodně není nouze. Na jeho tvorbě se taky podílela značná škála lidí. Nahrávání proběhlo u Damiána Kučery ve studiu Sound Rapids a bicí pro skladby You, Waiting for Me to Fall Away a Just For a While zaznamenal Martin Havlen v libereckém studiu Resound. O mix se postaral z větší části Alex Adelhardt z Hamburku, tracky You, Waiting for Me to Fall Away, Feel Your Acts a Always Fine mixoval Dimi Conidas z Frankfurtu, který se postaral i o kompletní master alba. „Se zvukem jsme fakt spokojení. Celý LP zní přesně tak, jak jsme chtěli – přirozeně, živě, nevyumělkovaně. Hlavně máme radost, že funguje jako celek, a to i přes to, že je dost rozmanitý a tvorba alba trvala přes tři roky. Snažíme se s každým songem posouvat dál a objevovat nový polohy, tak jsme z toho, jak budou všechny písně spolu působit na desce, měli trochu strach. Ve finále jsme ale strašně šťastný z celýho alba.“ A já myslím, že tahle snaha se opravdu vyplatila. Mým momentálním favoritem je Just for a While, ale troufám si říct, že jsem ještě neobjevila všechny zákoutí týhle desky.

Walk byla pro Brighter Days opravdu velkým projektem, a původně se to mělo projevit i na grafickém provedení: „Měli jsme plno megalomanských nápadů, jak album ještě propojit a udělat z toho jeden velkej celek – jako například že bychom místo jednotného obalu udělali jeden velkoformátovej obraz na 100 vinylů a obalem tý desky by byly všechny obaly tý desky dohromady, každej by pak vlastnil jenom část toho výslednýho díla. Bohužel na to nezbyl čas.“

Když jsme u té vizuální stránky, prvními klipovými vlaštovkami, které kapela vypustila před vydáním, byly singly You, Waiting for Me to Fall Away a And Maybe Never Come Back, které společně tvoří dvoudílnou břečťanovou minisérii. Ano, břečťanovou. Pusťte si ty klipy a pochopíte. „Od začátku jsme chtěli natočit filmovější klip s příběhem, ne jen hrající kapelu. Nakonec z toho vznikly – navzdory původnímu plánu – klipy dva. Přípravy natáčení klipů zabrali několik víkendů, mimo jiného se z obou místností musely odvézt tři kontejnery bordelu. Břečťanu jsme spotřebovali asi 5 plných dodávek, natáčecích dnů bylo taky 5. Klipy by samozřejmě nevznikly bez pomoci spousty kamarádů ani bez kameramana Matěje Pecky a maskérky Barbory Hruškové. V blízké době máme v plánu vydat ještě pár dalších klipů a live session. Jeden z klipů jsme točili čistě analogově na 8mm film, a pokud se tak povede, máme v plánu ho analogově i promítnout. “ Experimenty tady ale zdaleka nekončí, a tak se posledním klipem před releasem Walk stala animace k Always Fine, kterou má na svědomí Viktorie Štěpánová.

Ať už ještě před releasem nebo po něm, Brighter Days svým debutem dávají jasně najevo, že se od nich ještě máme na co těšit. Walk je kombinací všeho – melancholie, vzteku, naděje, ale hlavně jde o skvělej posthardcorovej počin, kterej byste si rozhodně neměli nechat ujít, ani pokud jste odkojený na death metalu. A pokud chcete jeho kouzelnou atmosféru ochutnat naživo, určitě si nenechte ujít křest alba, který proběhne 27.5. v Kampusu Hybernská a kde kromě Brighter Days zahrají taky němečtí Watch Me Rise. Vidíme se tam!

SLEDUJ KLUBOVNU 

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

SPOTIFY

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: