Matt Flood (CASKETS): Dáváme do naší hudby úplně všechno. Hádám, že právě na tom záleží. (CZ/EN Rozhovor)

Britskou kapelu Caskets mnozí z vás možná znáte. Mohli jste je vidět na Rock for People v roce 2019. Pokud si je nepamatuje, možná to bude tím, že se tehdy ještě jmenovali Captives, ale bohužel museli změnit název, a to z toho důvodu, že si jiná australská kapela (s tehdy stejným názvem) zaregistrovala jméno jako ochrannou známku. Pro kapelu to nebylo nejjednodušší období, jelikož museli budovat všechno od začátku – nový merch, nové promo a nahrávání veškerých vydaných věcí pod novým názvem. Znamenalo to pro ně také několik měsíců nemožnosti publikovat novou hudbu. Fanoušci ale celou tu dobu stáli za nimi, a jak říká Matt “jméno je pořád jenom jméno.”

V jejich tvorbě se odráží především jejich obrovská emocionalita a vášeň pro to, co dělají. Své debutové album Lost Souls vydají v pátek 13. srpna, a podle prozatím vydaných singlů se máme určitě na co těšit, za mě je to rozhodně adept na jednu z nejlepších desek roku 2021! V rámci jejich kampaně se i Klubovně podařilo navázat kontakt s frontmanem Mattem Floodem, který velice ochotně a mile odpovídal na naše otázky, ve kterých se můžete dozvědět například to, jak se jim líbilo na RfP, jak se vypořádali se změnou názvu anebo proč je jejich tvorba prostoupena žlutou barvou. A pokud jste o téhle kapele ještě neslyšeli, dejte jim šanci, protože rozhodně stojí za to!

Ahoj, můžeš představit Caskets lidem, kteří o vás ještě neslyšeli?
Ahoj! Samozřejmě! Jsme pětičlenná kapela z Leeds v Anglii – Matt (zpěv), Benji (kytara), Craig (kytara), Chris (basa), James (bicí). Naše debutové EP Ghost Like You jsme vydali v dubnu 2019 a naše debutové album Lost Souls je naplánováno na 13. srpen 2021 pod taktovkou Sharptone Records! Jsme prostě normální kluci a děláme všechno, co můžeme, abychom náš sen proměnili ve skutečnost.

Pamatuji si Caskets (tehdy Captives) z Rock for People (2019) a asi nikdy nezapomenu na tu energii, lásku a vášeň pro hudbu. Co se u vás od té doby změnilo?
Moc děkujeme! Tu show si živě pamatujeme dodnes, byl to náš první velký festival. Také ta show byla v polovině našeho úplně prvního Evropského turné, takže to bude vždycky moment, který v nás zůstane během celé naší kariéry. Matt ten den ztratil hlas, ale museli jsme se s tím nějak poprat… nemohli jsme zklamat všechny ty skvělé lidi, kteří na nás ten den přišli.
Pokud jde o tu změnu, kapela se od té doby neuvěřitelně rozrostla. Jak v profesionalitě, ale i v nějakém tom ustálení našeho soundu tak, jak jej můžete slyšet dnes. Během naší performance na stagi do toho dáváme a vždycky budeme dávat všechno, co můžeme. Myslím si, že pokud jste právě v ten daný moment s fanoušky, cítíte to, co cítí oni skrze dobré a špatné, a vidíte tu vášeň na jejich obličejích… to je ten důvod, proč to děláme. Proto hudba neznamená nic, pokud není kombinovaná s živým vystoupením.

Museli jste změnit název kapely, neměli jste problém s fanoušky a dosahem kapely? Přeci jenom jste něco budovali pod názvem Captives a pak jste to museli změnit…
To bylo rozhodně jedno z nejnáročnějších období pro naši kapelu, protože v té době jsme propagovali (a stále propagujeme) naše debutové album. Poprvé jsme o tom slyšeli během natáčení klipu Lost In Echoes, takže to přišlo v poměrně stresující době. Není nutné říkat, že poté, co jsme oznámili změnu jména, naši fanoušci stáli stoprocentně za námi. Podle mého názoru máme jedny z nejúžasnějších fans, kteří sledují to, co děláme, a víme, že ta změna nezmění to spojení, které s nimi máme! A nakonec… jméno je pořád jenom jméno. Jsme stále ti stejní kluci hrající tu stejnou hudbu.

Z Rock for People si pamatuji i zmínku o tom, že jste opustili své práce, abyste se mohli hudbě věnovat naplno. To byl celkem odvážný krok, vyplatilo se to?
Myslím si, že jsi mě špatně slyšela, haha. Pamatuji si, že jsem zrovna zmiňoval naše tehdejší EP a v podstatě jsem řekl, že bychom rádi opustili naše práce, abychom byli schopni dělat hudbu naplno. Nejenom pro nás, ale také pro naše fanoušky, chceme věnovat každou naši sekundu hudbě, kterou píšeme. Cítím to tak, že čím více času a lásky deska dostává, tím úžasnější je výsledek. Bohužel, v dnešní době a dnešním hudebním průmyslu není možné, aby se něco takového stalo. Ale i tak dáváme do naší hudby úplně všechno. Hádám, že právě na tom záleží.

Chceme věnovat každou naši sekundu hudbě, kterou píšeme. Cítím to tak, že čím více času a lásky deska dostává, tím úžasnější je výsledek.”

Jak dlouho kapela funguje?
Kapela se zformovala z kapely, ve které byl Chris a Benji. Takže Chris a Benji hráli už nějaký čas spolu. Já jsem se připojil jako další a poté, co bylo EP kompletní, se připojil James díky kamarádovi, který nám ho doporučil. Shows jsme začali hrát někdy ke konci roku 2018. Lee byl náš baskytarista až do konce roku 2019, ale odešel z osobních důvodů. Znali jsme Craiga už dlouho a věděli jsme, že na kytaru hraje fakt úžasně. Takže jsme ho také rychle popadli.

Jaké byly vaše začátky?
Jako každá začínající kapela, i my jsme měli v prvním roce před zahájením nějaké neshody a špatné období. Nic zásadního, v životě se občas můžou objevit překážky, což v mém případě bylo aktuální zrovna v té době, kdy bylo všechno hektické – termíny, psaní atd. – ale od té doby vše probíhalo docela hladce, teda… kromě ztráty členů, změny názvu a covidu. Prožili jsme toho spolu opravdu hodně za tak krátkou dobu, a to nás jenom více posílilo a spojilo.

Musím ocenit vaše poslední dva singly – Lost in Echoes a The Only Ones (pozn. rozhovor byl dělán ještě před vydáním singlu Drown in Emotion, který vyšel v pátek 6.8.), podle mého názoru můžeme vidět obrovský progres, kterého vaše kapela dosáhla. Jak jsem řekla už na začátku, asi nikdy nezapomenu tu energii a vášeň, kterou jste ukázali během vaší show a osobně ji cítim i ve vašich studiových nahrávkách. Kde berete inspiraci?
Moc děkujeme! Snažíme se dělat každou show tak, jako by to byla naše poslední show, kterou zahrajeme. Uvědomuji si, že abyste byl slyšen, musíte ukázat všechno, co ve vás je. Každý kousek vášně, každou bolest. Chci, aby posluchači/fanoušci, lidi, co se na nás dívají… Chci aby viděli, že ten text pro mě něco znamená. Že zraňuje, že bolí. A každý si tohle zaslouží od kapely vidět. Aby bylo kurva vidět, že milujem být na stagi a že není jiné místo na světě, kde bychom zrovna chtěli být. Kdybych já byl v davu a sledoval kapelu, chtěl bych po nich absolutně všechno, takže i já chci dát svým fanouškům absolutně všechno. Oni jsou ten důvod, proč jsme tam, kde jsme, takže chci, aby to cítili.

“Kdybych já byl v davu a sledoval kapelu, chtěl bych po nich absolutně všechno, takže i já chci dát svým fanouškům absolutně všechno.”

Vaše debutové album Lost Souls vyjde 13. srpna, co můžeme očekávat?
11 songů o všech našich životních zkouškách. Minulé životy, které jsme žili do teď. Příběhy o bolesti, lásce, zármutku, zneužívání a nějaká troufalá překvapení mezi.

Vaše tvorba je propojena se žlutou barvou a žlutými růžemi, je proto nějaký důvod?
Věděli jsme, že potřebujeme nějakou značku, něco, s čím byste si nás spojili pokaždé, kdybyste to viděli. Rozhodli jsme se pro žlutou, protože není moc kapel (aspoň si to nemyslím), které by se touhle barvou projevovali. A navíc žlutá barva spolu s růží značí naději.

V říjnu navštívíte Českou republiku jako součást turné s Normandie a Thousand Below, tešíte se?
Vážně se nemůžeme dočkat!! Budou to skoro dva roky od té doby, co jsme někde hráli! Těšíme se, že uvidíme tolik úžasných lidí, kolik jen budeme moct. Určitě přijďte!! Pravděpodobně budu celou noc vedle dodávky s jídlem, haha.

Děkuju moc za rozhovor. Přeju ti mnoho úspěchu v kariéře i osobním životě!
Já moc děkuji za to, že jste nám věnovali čas. Doufám, že jsem vám poskytl nějaký nový pohled na Caskets! Pojďme to někdy zopakovat! Lásku a mír!

ENGLISH VERSION

Many of you may know the British band Caskets, you could see them at Rock for People in 2019. If you don’t remeber them it might be because they were called Captives at the time but unfortunately they had to change their name because another Australian band registred the name Captives as a trademark. It was definitely a hard time for the band, they had to rebuild everything from the beginning – new merch, new promo and upload all the released stuff under the new name. They weren’t able to release any new music for several months because of it. But fans always stood by them and as Matt says “a name is just a name”.

Their music mainly reflects their huge emotionality and passion for what they do. Their debut album Lost Souls will be released on the 13th of August. Based on the singles released so far, we definitely have something to look forward to! In my biased opinion it’s going to be one of the best records of 2021! During their campaign for the debut album we managed to establish contact with frontman Matt Flood who was so kind and willing in answering the questions. And if you haven’t heard of this band yet, give them a chance because it’s definitely worth it!

Hi, can you introduce Caskets to people who have never heard about you?
Hi! Of course! We’re a five-piece band from Leeds, England. Matt (Vocals) Benji (Guitar) Craig (Guitar) Chris (Bass) James (Drums). We released our debut E.P “Ghost Like You” in April 2019, and our debut Album “Lost Souls” is scheduled for release via Sharptone Records on August 13th 2021! We’re basically five normal guys doing everything we can to make the dream a reality.

I remember Caskets (Captives) from Rock for People (2019), I will probably never forget the energy, love and passion for music that you showed. Has anything changed for you since then?
Thank you so much! We remember that show vividly as it was our first big festival slot. Also the show was in the middle of our first ever European tour, so it will always be a moment that will stay with us through our career. Matt had lost voice pretty bad on that day but knew we had to soldier through… we couldn’t let the awesome people down that had come to see us play.
In terms of change, the band has grown an incredible amount since that show. Both professionally and in regards to solidifying our sound into what it is now. We have and always will give everything we can when performing on stage, I think that if you’re in that moment, right in that moment with the fans, feeling what they’re feeling, through the highs and the lows and seeing that passion on their faces… thats the whole reason we do it. That’s why music is nothing if not combined with performing live.

You had to change the name of the band, have you had any problems with fans and band reach? After all, you had been building something under the name Captives and then you had to change it…
It was definitely one of the most challenging times for the band as we were (and still are) in our debut album campaign, we literally first heard about it when we were shooting the music video to ‘Lost In Echoes’ so it came at quite a stressful time. Needless to say, our fans have been 100% behind us since we announced the name change. In my bias opinion we have some of the most amazing people follow what we do and we knew the change wouldn’t alter that connection we have with the fans. At the end of the day… a name is just a name. Wer’e still the same five guys playing the same music.

When you were playing at Rock for People, I remember that you said you all quit your jobs just so you could focus on music full-time. It was quite a bold step, was it worth it?
I think you miss heard me haha. I remember plugging the E.P at the time, and I basically said we’d love to quit our jobs and to be able to make music full time. Not just for ourselves but also for the fans, we want to give every single second to the music we write. I feel the more time and love a record receives the more amazing the outcome. Unfortunately in this day and age and with the way the music industry is at the minute, it’s just not possible for that to happen. But we give our all to our music and I guess thats all that matters.

“We want to give every single second to the music we write. I feel the more time and love a record receives the more amazing the outcome.”

How long have you been playing together?
So Caskets formed from the band that Chris and Benji were in. So Chris and Benji have been playing together for a while. I was next to join and once the E.P was just about completed, James joined thanks to a friend who recommended him to us. We started playing shows around the end of 2018. Lee who was our bass player up until the end of 2019, left due to personal reasons. We’ve known Craig for a Long time and knew just how amazing on his instrument he was. So we snatched him up as well.

How were your beginnings?
Like every band beginning their journey we had some rough patches in first year leading up our launch and after. Nothing major, life can get in the way sometimes and in my case that was very relevant in a time when things were really hectic ie deadlines, writing etc. but since then everything has been quite smooth sailing. well… apart from losing members, the name change, covid. We’ve been through a lot together in such a short space of time, but it’s only made us stronger a unit.

I have to appreciate the last two singles – Lost in Echoes and The Only Ones, in my opinion, we can see huge progress with your band. As I said in the beginning, I will prbably never forget the energy and passion that you showed during your set, I personally even feel it in your studio records. Where do you get inspiration?
Thank you so much! We try to make each show as if it would be the last show we’ll ever play. I realise that to be heard, you’ve got show everything you’ve got inside of you. Every little bit of passion, every ounce of hurt. I want the listeners/fans, people watching in the crowd. I want them to see that the lyrics mean something to me. That they hurt, that they ache. And everyone deserves to see that from a band. See that they fucking love being on that stage and that there’s nowhere else in the world they’d rather be. If I was in the crowd watching a band I’d want absolutely everything from them. I want to give absolutely everything for them. They’re the reason you’re there, so I feel they need to fell that.

“If I was in the crowd watching a band I’d want absolutely everything from them. I want to give absolutely everything for them.”

Your debut album Lost Souls will be released on the 13th of August, what can we expect?
Eleven songs about all of our trials and tribulations. Past lives lived up until now. Messages of hurt, love, grief, abuse and some cheeky surprises in-between.

Your work is associated with the colour yellow and yellow roses, is there any reason why?
We knew we needed a brand, something that would relate straight back to us whenever you saw it. We decided with our brand of yellow because not many bands (I don’t think anyway) have modelled themselves around that colour. It also signifies hope along with the rose.

In October you will visit the Czech Republic as a part of the tour with Normandie and Thousand Below, are you looking forward to it?
We seriously can’t wait!! It’ll have been nearly 2 years since we played a show! We’re looking forward to seeing as many amazing people as we can. Make sure you come and chill! I’ll more than likely be next to the food van all night haha.

Thank you very much for the interview. I wish you a lot of career and pesonal success!
Thank you so much for giving us your time! I hope I’ve given some new insight into Caskets! Let’s do it again soon! All the love and peace!

Text // Marťa

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: