Green Day a ti druzí aneb vedlejší hudební projekty členů kapely
Kapela Pinhead Gunpowder, jeden z mnoha hudebních projektů Billieho Joea Armstronga z Green Day, vydala nové album. Nejen proto je příhodné ji představit – a společně s ní i další projekty, které po celou dobu nárazově doprovázejí tvůrčí cestu Green Day, aniž byste je možná zaznamenali. Pro členy kapely se jedná o skvělou možnost, jak se hudebně vyřádit a jak se občas vrátit ke klubovým koncertům (i když i to se může se samotnými Green Day poštěstit… viď, Kačere?). Přiznávám, že (ne)záměrně je část projektů pro snazší orientaci opomenuta, protože frontman Billie Joe Armstrong, basák Mike Dirnt, bubeník Tré Cool a tour kytarista Jason White vyzkoušeli za ta léta tolik kapel, že by je nejspíš ani sami všechny nevyjmenovali. Tak snad objevíte něco nového k poslechu!
The Network
Hned na úvod: Tohle není žádný projekt Green Day. Fakt ne. Zmínka o nich je tady omylem. (Hahaha.) Členy The Network jsou Fink, Van Gough, The Snoo, Balducci, Captain Underpants a Z. Vystupují zásadně v maskách a jakákoliv podobnost se členy Green Day je čistě náhodná. Jenom jim teda v roce 2005 předskakovali. Na kontě mají dvě alba – Money Money 2020 (2003) a po patnáctileté pauze o sobě dali vědět prostřednictvím Money Money 2020 Part II: We Told Ya So! (2020). Od té doby se znovu stáhli do ústraní. New wave kapela (větší hudební experiment už asi od Green Day nečekejme), jejíž „Roshambo“ si vysloužilo místo na soundtracku NHL 2005.
Foxboro Hot Tubs
Oldschoolový garage rock! Součástí kapely jsou nejen Green Day, ale také další hudebníci, kteří je běžně doprovázejí na turné (Jason White, Jason Freese a Kevin Preston). V roce 2008 jim vyšlo jediné album Stop Drop and Roll!!!, které můžeme považovat za předchůdce Green Day alb ¡Dos! (2012) a Father of All Motherfuckers (2020). Foxboro Hot Tubs na svých koncertech vystupovali i se songem „Fuck Time“, který později skončil právě na ¡Dos! a víc než zábavu a chytlavý melodie v tom ani nehledejme. Přece jen tenhle kapelní projekt vznikl někdy v době mezi American Idiot a 21st Century Breakdown, takže není divu, že si potřebovali odpočinout od vážnějších témat. Foxboro Hot Tubs naposledy veřejně vystoupili v roce 2016, ale to neznamená, že by jejich skladby už naživo nezazněly (viz The Coverups níže).
Pinhead Gunpowder
Punkrockoví Pinhead Gunpowder fungovali od 90. let až do roku 2010… a vypadá to, že se vrací! Kapela ve složení Billie Joe Armstrong, Jason White, Aaron Cometbus a Bill Schneider (tour manager Green Day) se v květnu 2023 vrátila do studia a o rok a půl později po mnohaleté odmlce vydává album Unt. Na novou tvorbu se čekalo celých 16 let – členové byli prostě časově vytíženi, třeba společným tourováním s Green Day. Diskografii mají Pinhead Gunpowder ale bohatší než jakýkoliv jiný vedlejší projekt. Ještě v 90. letech vydali řadu EP a album Goodbye Ellston Avenue. Na svých koncertech dokonce hráli „Geek Stink Breath“, což si později Green Day převzali na album Insomniac. Náznaky obnovy Pinhead Gunpowder přišly už v roce 2021, kdy na sebe kapela upozornila vydáním své starší tvorby na vinylu. Nyní se můžeme těšit ze 14 nových nahrávek.
The Longshot
Máte rádi trilogii alb ¡Uno!, ¡Dos!, ¡Tré!, kterou Green Day vydali v roce 2012? Pak dejte šanci The Longshot! Pod tímto názvem Billie Joe Armstrong v letech 2018–2019 sjednotil svou „zbytkovou“ tvorbu z jiných projektů, a to včetně singlu „Devil’s Kind“, který původně vznikl pro film Ordinary World (2016), nebo „The Last Time“ z muzikálu These Paper Bullets!, pro který BJA napsal písně. Z podobně nasbíraných skladeb vytvořil pod nálepkou The Longshot sólo album Love Is For Losers a následně s ním odjel americké turné s Jeffem Matikou, Kevinem Prestonem a Davidem S. Fieldem. Nebylo náhodou, že součástí setlistu byly covery, které zahrnovaly i několik skladeb z již zmíněné trilogie („Missing You“, „Stay the Night“ nebo „Fell For You“), se kterými Green Day běžně nevystupují. Love Is For Losers má k trilogii opravdu hudebně nejblíž – akorát se tahle tvorba v danou dobu nehodila pro Green Day. Od roku 2019 The Longshot nevystupují. Uvidíme, kdy Billieho autorská tvorba začne zase přesahovat hranice Green Day světa.
The Coverups (+ album No Fun Mondays)
BJA si taky občas potřebuje odpočinout od autorské tvorby, a tak… hraje písničky svých oblíbených interpretů. Naštěstí se o své verze rád podělí! V roce 2018 pro tyto účely vznikla kapela The Coverups, a jak už název napovídá, v rámci svých příležitostných koncertů hraje pouze covery. Součástí kapely jsou také Mike Dirnt, Jason White nebo Bill Schneider a jejich vystoupení jsou hlavně kalifornskou záležitostí (letos se ale poprvé podívali do Londýna). Už se navíc stalo tradicí, že vystupují i na Silvestra, což prozrazuje, že koncerty mají spíše charakter kamarádské párty. Během takového večera může zaznít např. „I Think We’re Alone Now“ (Tommy James & the Shondells), „Ready Steady Go“ (Generation X), „I Wanna Be Sedated“ (Ramones), „Fox on the Run“ (Sweet) nebo „Should I Stay or Should I Go“ (The Clash). Billie výjimečně zařadí cover vlastní skladby – a není se čemu divit, když si ze svých kapel může vybírat! Několikrát byl natáčen instagramový livestream přímo z koncertu a videa jsou k dohledání i na YouTube. BJA navíc během covidu pravidelně vydával covery na YouTube, ze kterých nakonec vzniklo album No Fun Mondays. A zajímavost na závěr: Jeden takový cover nazpíval v italštině.
Šanci můžete dát i punkrockovým The Frustrators (Mike Dirnt na baskytaru), albu Foreverly (The Everly Brothers v podání BJA a Norah Jones) nebo The Boo (EP, které rodina Armstrongových původně rozeslala svým blízkým k Vánocům). Bonus: Jestli vám Tré Cool nestačí jako zpěvák Green Day songů „All By Myself“ nebo „Dominated Love Slave“, tak svého času vystupoval jako frontman „islandské metalové kapely“ Dead Mermaids. A to opravdu stojí za pozornost.