Empty Hall of Fame: „V Chapeau Rouge jsme ještě nehráli. Na Moravě „mladá scéna“ docela stagnuje.“ (Rozhovor)

Empty Hall of Fame jsou stálicí na poli českého emotivního a rychlého hardcoru a i to je důvod, proč jsme si je pozvali na tuto sobotu do Chapeau Rouge na další z řady koncertních sérií United Klubovny – Moravskou jízdu. Při té příležitosti jsme vyzpovídali zpěváka Karla, který se rozpovídal nejen o hudbě, ale také o songu „Světlo“, posledním vydaném EP Sirény a zvony a o očekáváních a plánech na tento rok. Přejeme příjemné počtení!

Tento rozhovor je dělaný v rámci pozvánky na Moravskou jízdu v Praze, která se uskuteční 10. února pod hlavičkou Klubovny a United Islands v Chapeau Rouge. Slyšeli jste o tomhle klubu v minulosti, nebo hráli jste v něm někdy?

Ahoj, díky za oslovení a zaslané otázky. Co se týče Chapeau Rouge, tak musím přiznat, že i když v Praze hrajeme relativně často, většinou se vyskytujeme spíš v Eternii, Půlce nebo na Sedmičce a v Chapeau jsme nikdy nehráli, nebyl jsem tam ani jako návštěvník, takže to bude premiéra po všech směrech.

Jste ostřílení borci na poli melodického emotivního hardcoru. Přemýšleli jste někdy, že byste hráli trošku jiný styl hardcoru nebo muziky obecně?

Letošní rok „slavíme“ jako kapela 18 let na scéně, a i když občas probíhají na zkoušce diskuze na tohle téma v návaznosti na zapojení třeba víc melodických pasáží atd., a to hlavně u vokálu, zůstáváme věrní tomu, co EHOF za ty roky asi nejvíc formovalo – a to jsou kapely jako Verse, Have Heart, Modern Life Is War a Touché Amoré. Já osobně aktuálně už moc hardcore kapel neposlouchám a baví mě melodický, potažmo melancholický věci na docela velké škále, od poslední desky Trophy Eyes přes Halsey, The National po akustický desky Taylor Swiftfolklore a evermore. 🙂

Song „Světlo“ z vašeho posledního EP je dost emotivní nejen hudebně, ale i textově. Vychází pouze z pocitů, nebo je inspirován skutečným příběhem?

„Světlo“ je ukončení textové trilogie, která začala na splitku s Thalidomide songem „Ten Years“, který pokračoval na EP Science Over Religion songem „Eleven“, oba byly ještě v angličtině a „Světlo“ je vlastně závěr celýho „příběhu“. Do hloubky bych text moc rozebírat nechtěl, protože to je dost osobní věc a asi je lepší to nechat tak, ať si tam může každý dosadit svůj příběh, tak jen obecně:

„Světlo“ – první singl, který vystihuje celou nahrávku. Je o tom, že v „nekomunikaci“ se může z úplně malicherných problémů stát problém dost zásadní, kdy si každý trvá na své pravdě, což je ve většině životních situací cesta do pekel.

Jak hodnotíte poslední EP Sirény a zvony v porovnání s jeho předchůdci? Myslíte, že jsou v něm texty více naléhavé?

S EP jsme spokojení moc, protože ohlasy jsou super, zvukově jde podle mého o nejlepší nahrávku, za což patří obrovský dík BOMB JACK Studiu v Hranicích na Moravě a jelikož je to druhá nahrávka v češtině, tak si myslím, že si to sedlo víc i v tomto ohledu. Jestli jsou texty víc naléhavé asi nejsem schopný říct, protože nemám ten odstup, když je mám na svědomí. Ale tím, jak člověk stárne, tak mám tendenci řešit více osobní témata…

Máte v okolí vaší domoviny další, třeba mladé začínající kapely, které mají potenciál a stojí za to je zmínit?

Tohle je docela složitá otázka, protože mám pocit, že minimálně na Moravě „mladá scéna“ docela stagnuje, což je vidět i na věkovém průměru návštěvníků koncertů obecně a kolem nás se motají spíš kapely vrstevníků, což je docela smutný. 🙂 Když půjdu „mimo scénu“, tak kapela Byt číslo 4 ze Šumperka má docela našlápnuto a baví mě to, ale víc asi nejsem schopný dát aktuálně dohromady. Samozřejmě se snažím sledovat mladý kapely typu Scoop, Hyacinth atd., ale to jsme regionálně jinde.

Co očekáváte od tohoto roku? Na jaké akce nebo festivaly se chystáte? Případně plánujete vydání nového materiálu?

Od letošního roku asi nečekáme nic jiného než spoustu koncertů a už jich je i relativně dost potvrzených včetně Německa, plánuje se i Polsko. Regulérní zahraniční tour, co jsme jezdili dřív (viz Brazílie, Evropa, Balkán atd.), v plánu není. Před covidem jsme plánovali druhý Balkán turné, ale celé to spadlo a od té doby se nám to v návaznosti na spoustu faktorů vůbec nedaří naplánovat. Potomci, málo dovolené atd. Co se nového materiálu týče, tak to určitě v plánu není, což dokumentuje fakt, že na čtyři písňové EP jsme potřebovali tři roky a jsme rádi, že vůbec spatřilo světlo světa a tím, že půlka kapely bydlí jinde než zbytek, je to občas docela komplikované ohledně tvorby nových věcí.

Díky za odpovědi. 🙂

Jsem Hadrabák a rád píšu o punku a hardcoru pro Klubovnu! www.klubovna.net

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: