Gutalax: Nezáleží jestli hraješ v Německu, v USA, v Rusku nebo v Horních Měcholupech

Mají výsadu stát na jednom pódiu s kapelami jakoArchitects, Parkway Drive, nebo Sepultura, pravděpodobně jako jediná kapel z Čech a Slovenska. A i přesto, že na domácí půdě patří u leckoho za nepříliš známé jméno.

Mnohem větší ohlas si totiž vybudovali daleko za hranicemi naší země. Ne nadarmo je také našinci často řadí někam do Německa. Jihočeští hudební „káko“ legionáři Gutalax se skrz svého frontmana Matyho pro Klubovnu rozpovídali o cestách po světě, filmové inspiraci v pokleslém humoru nebo nejšílenějších zážitcích na tour.

A došlo i na debatu o…však jistě tušíte. To by jinak nebyl Gutalax:)!

 

Již na prvni pohled zaujme, že jste pravděpodobně jedinou kapelou z Čech a Slovenska, která se dostává na obří festivaly po bok kapel jako například Architects či Parkway Drive. Jak tuhle výsadu vnímáte a co pro Vás znamená? Vnímáte se v tomhle ohledu jako reprezentanti české hudebni scény?

Ahoj, předem díky za pokec, Klubovnu mám moc rád a sleduju ji už nějakej pátek :). Hele, určitě nejsme jediní, těch česko-slovenských kapel je mnohem víc (zavzpomínám například na naše bratry Spasm či Malignant Tumour, Jig-ai a další…). Každopádně pocit je to skvělej – máš možnost podívat se na ty nejlepší festivaly i z druhé strany a to je pro nás vždycky veliká výzva a samozřejmě radost. Navíc opravdu potěší, když víš, že i pořadatelé takové akce o tobě, jako o kapele ví a zajímáš je natolik, že si tě pozvou. Co na to říct, užíváme si to naplno. K té druhé otázce – to, že je česká grind/death scéna jedna z nejpopulárnějších na světě, to už se ví dlouho a jsme moc rádi, že můžeme být její součástí!

Jaká z těch velkých kapel na Vás mimochodem po ať už hudební nebo lidské stránce udělala největší dojem?

Těch byl určitě víc, zálkeží také na tom, jak bereš pojem ,,velká” kapela…Takové ty ultimátní hvězdy většinou ani v zákulisí nepotkáš,…nebo jen těsně před začátkem jejich vystoupení. Ale většina, když máš tu možnost se s nimi dostat do kontaktu, jsou fajn, nepamatuju si žádnou scénu, kde by se někdo vysloveně povyšoval nad ostatní i v zákulisí velikých festivalů. Jednou jsme seděli v backstage po koncertě a přišel k nám Billy z Biohazard, dal nám asi třicet pivněnek, že už jedou na další gig a že by je nepropil….Nebo kdysi v Holandsku, kde jsme hráli na akci společně s Lock Up, Brutal Truth, Napam Death, Suffocation a pořadatel, který zajistil speciální backstage pro headlinery, nemohl pochopit, že oni sedí mezi ,,námi ” malými kapelami v takové veliké backstage hale, pokuřujou, popíjej pivko.

S Madball jsme dali i nějaký to pivčo, pokecali o muzice. Ale, zase to jsou jen střípky, kapely jsou pořád jen lidi, kteří musí platit daně, jíst, spát, srát, žádnej jinej rozdíl …Někdo má známější kapelu než ty, ale zase neumí třeba tak dobře udělat guláš jako ty, chápeš :D. Zatím jsme asi teda měli štěstí na sympaťáky….

I přesto, když jsem se s několika a často hudebně osvícenými lidmi o Vás bavil, tak mi buď odpověděli, že si doteď mysleli, že jste buď z Rakouska nebo Německa nebo Vás vubec neznali. Čím si vysvětlujete, že jste pravděpodobně oblíbenější za hranicemi, než u nás?

Do teď nám to není úplně jasné 😀 Myslím si ale, že to není tolik o tom, v jakém hraješ státě a že v Německu je větší základna gore grindu než například v česku, ale spíš je to o tom, že komunita kolem této hudby, to je taková jedna velká rodina, která na sebe hodně inklinuje, takže vesměs ať jedeš hrát kamkoliv, ta atmosféra je tam téměř vždycky stejná. Někde je víc lidí, někde jich je zase míň, ale pokaždé stejná zábava. To, že je například v Německu víc akcí, festivalů a koncertů celkově, to je také dáno tím, jak je ten stát veliký a jaké má možnosti. My to milujeme všude, ta možnost si zahrát, to, že dostaneš pozvání od pořadatele, to že ti zařídí nějaký základní zázemí, to je vždy pro nás veliká pocta a nezáleží na tom, zda je to v Německu, v USA, Rusku nebo v Horních Měcholupech, chápeš :).

Imponuje mi pokora s jakou o vašich úspěších mluvíš. I přesto, ale Váš gore – grind baví velkou masu lidí po celém světě. Do jaké míry je vaše tvorba vlastně recese a do jaké míry v ní jsou naproti tomu umělecké ambice?

Asi posuď sám. Recese je, byla a bude základní myšlenkou kapely. Samozřejmě se snažíš, aby ty písničky měly nějaký řád, aby to nebylo zahraný úplně na hovno, aby to nějak znělo, mělo to jistou posloupnost, ale rozhodně skládáním songů netrávíme tolik času jako třeba Messhugah :D. My jsme si naprosto vědomi toho, co hrajeme a přesně víme, jak to hrát chceme… Gutalax je, vždycky byl a vždycky bude o hovně :).

Kdy jste mimochodem začali k inklinovat k fekálnímu humoru?

Asi už od útlého věku, moc detailně si nepamatuji, ale záliba v blbostech nás asi doprovází od narození.

Na podobných obsahových tématech často figuruje i rapový horrorcore. Sledujete i tuhle část hudební kakostrofy? A hráli jste například někdy na nějaké podobné akci?

Jasně, hráli jsme několikrát se Sodomou Gomoru, která nás teda všechny hodně baví. Kluci jsou taky skvělí pohodáři. Pamatuju si skvělej mejdan v Kladně, Sodoma Gomora, Hentai Corporation a Gutalax..Dokážeš s představit, co se dělo v backstage při týhle sestavě :D. Jinak, v rámci horrorcore, já osobně si hodně vybírám a přiznám se, že moc často si tenhle žánr neposlechnu. Ale rozhodně to ke gore nemá daleko !

Německo, Japonsko, Rusko – to jsou státy, které jsou často spojované s aurou zemí se zálibou v perverznosti nebo zvracenosti. Jde Vám i tady nejlépe karta? A jakou destinaci jste si oblíbili nejvíce?

Když jsi pak v Rusku a Německu, fanoušci tam říkají to samé o České Republice :). Každopádně  nemáme oblast, kam jezdíme nejraději. Samozřejmě je vždycky skvělý, když můžeš hrát někde, kde jsi nikdy předtím nebyl. Máš tak možnost podívat se někam jinam, poznat nový lidi, omrknout jiné tamější zvyky a kulturu, ochutnat jídlo ( moje specialita, hehe ).

My jsme například před třemi lety hráli v Moldávii a jak jsme se pak na místě dozvěděli, byli jsme první ,,metalová ( čti extrémnější)“ česká kapela, která v tomto státě zahrála – vůbec. Místní fans byli hrozně rádi. Hodně kapel jim vystoupení rušilo na poslední chvíli a jejich důvěra v naší scénu byla jemně podlomená. O to větší bylo nadšení (naše i jejich), když jsme se po té krkolomné a nekonečné cestě dostali do centra Kišiněva a setkali jsme se tam s opravdu velikou základnou českého grind/gore, kde lidé nosí trika místních kapel a opravdu se vyznají. Vítali nás na hlavní třídě s českou vlajkou v ruce. To bylo opravdu geniální.

Ale to popisuju pouze jeden z mnoha skvělých zážitků, pokaždé si s sebou přivezeš nějaký nový. Nedá se říci, která část světa je lepší. Všude jsou fans, kteří se jdou podívat na koncert tvojí kapely a znají tě a to je ta největší radost.

Hledáte inspiraci mimochodem i v nějakých filmech? Přiznám se, že mne fekální humor vždycky bavil a to i ve filmech a bizarech jako jsou například Muži bez zábran nebo humor ala Sasha Baron Cohen. Máte také podobné filmy rádi? A máte i případně nějaký oblíbený kousek?

Samozřejmě, filmy jsou taky velikým kusem inspirace. Já osobně jsem milovník a sběratel starých hororových fláků a béčkových klasik“. Mám rád vše od klasik jako J.Carpenter (například The Thing, Prince of the Darkness), D.Cronenberg, T.Hooper až po filmy z produkce Tromy či klasické trashové akčňáky ala Deadly Prey, nebo Exterminator….kousky jako Braindead, Evil Dead, Toxic Avenger a další, to by nemělo uniknout žádnému milovníkovi pokleslého humoru. Vřele všem doporučuji například ranou tvorbu Petera Jacksona (věřím, že znalci ví a přikyvují). Než ten kluk začal točit voloviny jako Pán Prstenů, jeho humor byl opravdu z hlouby té nejzadělanější žumpy :).

Z těch filmů si často půjčíme nějaký ten vypečený úryvek a použijeme ho například jako intro na CD nebo jako vsuvku mezi songy na koncertech. To k tomu určitě patří. Těch oblíbených kousků je opravdu hodně a tak bych nerad na nějaký zásadní zapomněl.

Vaše živáky jsou naprosto unikatni, stačí se jenom podívat na dnes již legendární záznam z festivalu Obsecene Extreme. Vyčnívající v ní úžasně kreativní fanoušci. Jakou nejsilnější věc jste mimochodem na vaší show zažili?

Toho bylo opravdu hodně, téměř každý koncert je v něčem jiný a speciální. Ten OEF, jak jsi zmínil, to byl pro nás takový stěžejní bod. V roce 2012 jsme dostali možnost zahrát si tam úplně poprvé a tím se nám splnil sen. Ve stejném roce proběhla i naše první EU tour s kamarády ze Spasm, 2013 jsme byli na tour v Mexiku, 2014 poprvé v Rusku, 2015 na jaře na tour ve Španělsku, na podzim v New Yorku, mezi tím několikrát v Portugalsku, Itálii, Francii, mraky geniálních festivalů (With Full Force, Summer Breeze, Metaldays, Party San a mnoho dalších ). Je toho vážně moc a o každý akci bych mohl vyprávět dlouhý hodiny. Těch skvělých nezapomenutelných zážitků z koncertů je hrozně moc! Každá akce je novej zážitek!!!

Stalo se mimochodem někdy, že by nějaký fanoušek tu recesi nepřeluštil a házel během show extrementy nebo něco v tom ražení?

Párkrát se to stalo, ale ne v tomhle smylu, jak píšeš, spíš to lidi nepobrali celkově (což se občas není čemu divit, že), a po koncertě za náma chodili a ujišťovali se, jestli nejsme banda retardů se zesranýmy kostýmy. Dost často se nám stává, že jsou lidi na koncertech daleko daleko větší prasátka než my 🙂

Neptám se na to jen tak, protože se ohromně těším na Vaše vystoupení na Žižkovské Noci, kde letos poprvé vystoupíte. Nyní máte tedy možnost nalákat na ní i naše čtenáře. Chystáte na tuhle unikatni noc neco speciálně hnědého?

Něco by se určitě našlo. Od naší nové aktuální nahrávky (materiál pro split se Spasm) jsme trochu rozšířili zpěvový repertotár, náš sexy basák Kebab začal produkovat nějaké ty backvokály na harmonizér. Do teď jsme to na živo nehráli, stále to tak nějak pilujeme, ale ten víkend co je Žižkovská noc, to bude přesně ten první víkend, kdy budeme hrát nové songy a také kde bude Kebab (poprvé v historii Gutalax) na živo tenořit :). Jinak to ale bude náš klasickej koncert, úplně na hovno 🙂


Když jsem se rozhodoval co budu chtít dělat ve volném čase, Klubovna byla jasnou volbou. Více nejen o mne, ale o celém týmu Klubovny zjistíte v sekci NÁŠ TÝM.

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: