Athena Chlebová: „Na začátku bylo zlomený srdce. Jak Athena rostla, začala se objevovat nová témata.“ (rozhovor)

Athena Chlebová je jednou z nejvýraznějších účastnic naší United Klubovny, která pomalu vstupuje do svého finále. Předposlední event proběhne již ve čtvrtek ve smíchovském Ty kávo, kde Klubovna se svými shows začínala. A průlomem se může stát i pro nadějnou pražskou interpretku se zajímavým příběhem, storytellingem a tvorbou rozkročenou mezi písničkařinou, rapem a čistokrevným experimentátorstvím.

Je na čase dát charismatické Atheně slovo v jejím prvním rozhovoru, který s ní realizovaly dvě hlavní hybné postavy United Klubovny ze strany Klubovny, tedy Gumi a Janča!

Máš jedno z nejoriginálnějších jmen na scéně a stejně tak je to s Tvou tvorbou. Zkus nám trochu představit, co se skrývá za tvorbou a poselstvím Atheny Chlebové!
Na začátku bylo zlomený srdce, ze kterého jsem se chtěla nějakým způsobem vypsat, protože jsem si odmalička psala do deníčku a měla ráda hudbu, hehe. A tohle spojení mi přišlo jako nejlepší možnost vyjádření. S tím, jak jsem rostla já, tak rostla i Athena a začala se objevovat nová témata, která ventiluju. Vyjadřuju věci, co mě furt bolej, ale vytvářím i nějaký svoje sféry, co mi přijdou hezký.

Člověk si Tě všimne hned na první pohled, umíš rozzářit prostor a energii si přenést i na stage. Jak moc se to podle Tebe skutečně daří přenést na stage?

No já mám před každým koncertem mega nervy a někdy brečím nebo zvracím, ale jakmile začne hrát první track, tak se do toho dostanu a mám nutkání všechno to, co mě tvoří, předat těm pěknejm lidem a tou hudbou je obejmout.

I když jsme se ještě před United Klubovnou vůbec neznali, tak jsi u samotného projektu vlastně docela intenzivně přítomná. Byla jsi i na tiskovce k jejímu představení. Jak tenhle projekt zatím vnímáš a s jakou ideou do téhle show jdeš?

Moc se mi líbí ten koncept, se kterým přišla United Klubovna. Takovýhle večery, který se linou v konkrétních náladách, jako je třeba ten náš o české textařině. Chtěla bych se od lidí, co na tom pracují, něco naučit nebo se jimi inspirovat.

Hraješ ve dvou set-upech. Jednou sólově a pak s rapperem Berrym. Jak tohle spojení vzniklo? A dá se říct, jaká z těch poloh Ti vyhovuje víc?

S Berrym se známe z gymplu a moc mě toho v rapu naučil. Naše koncíky mě nepřestanou bavit, ale poslední dobou se začínám cítit líp sama.

Často se řeší, jakou pozici mají ženy v rapu. Myslíš, že se to postupem času nějak zvedá, nebo cítíš, že je ta komunita zbytečně toxicky maskulinní?

Tohle vytváření kategorie ženskýho rapu moc nejedu. Já tvořím hudbu a nepřemejšlím nad tím, že jsem holka, co dělá rap. Komunita kolem mě toxicky maskulinní není.

Studuješ na ČZU a vím, že je pro Tebe hodně důležitá taky otázka ekologie a environmentu. Myslíš, že se tomuhle tématu interpreti dostatečně věnují? A máš Ty sama nějaké ambice v edukaci svých posluchačů?

Je to podle mě citlivý téma. I kdyby na to lidi chtěli víc poukázat, mohli by začít působit moc aktivisticky. Náznaky na téma týhle problematiky mi přijdou v umění pořád celkem vzácný.

Baví nás Tvoje práce s texty, a proto jsme Tě také přizvali na palubu United Klubovny právě na eventu s českou textařinou. Kdo z CZ scény tě nejvíc baví v rámci práce s texty a storytellingem?

Cringe Prince, Smack a Násilník.

Co Tě táhne k psaní českých textů? Jsi spíš typ na slova, nebo se necháváš inspirovat životními zkušenostmi?

Stejně jak mám ráda přechylování v Chlebová, tak miluju češtinu a jsem v ní nejvíc svobodná. Inspirujou mě slova i zkušenosti!

Máš při tvorbě nějaký speciální rituál, nebo prostě jen sedneš a necháš se unášet?

To je různý, někdy slepuju nápady, co mám v poznámkách a dohromady mi sednou do mozaiky a někdy slyším beat a napíšu celej track jak na vlně.

Dostáváš se někdy do tvůrčí krize? A když jo, jak z ní ven? Co Tě posouvá vpřed?

Dost se mi ty krize dějou, ale většinou po nich přijde kreativní smršť, tak si vážím obojího. Posouvám se sama a to mě posouvá vpřed!

Česká alternativní scéna a textařství – co si myslíš, že je v současnosti trendy? A kam by se to podle Tebe mělo posunout?

Na tohle se mi těžce odpovídá, protože ty trendy ani moc nesleduju. Ale všechno by se mělo posouvat vnitřní kreativitou těch, co hudbu tvoří, v tom je to hned cítit.

Když koukáš zpět na svoje texty, máš nějakou oblíbenou část, co je dobrý vypíchnout?

Moje hoodně stará tvorba mě dokáže fakt rozesmát a šokovat, co jsem to vymejšlela. Třeba: „Napiš mi na prdel hovno.“

Je téma, ke kterému se v textech stále vracíš? Máš nějaké oblíbené motivy?

Klasicky lásky a motiv tramvaje. Mám pocit, že někam tou tramvají jakoby ujíždím z tohohle cirkusu, nebo sama před sebou a ženu to. Pak si na chvíli smažu Instagram a je to zase pomalejší.

Jak bys popsala svou hudbu třemi slovy?

Velká gumová kachnička.

Jaký je Tvůj největší sen v hudebním světě?

Money a kolem sebe kozatý holky!

Na co se těšíš, když přemýšlíš o nadcházejícím vystoupení na United Klubovně?

Že poznám nový lidi, poslechnu si pěknou hudbu, předám těm lidem kousek ze sebe a budem se mít fajn.

Jak se cítíš, že budeš součástí akce „Česká textařina?

Je to pro mě fakt pocta, že jsem byla viděna v tomhle okýnku a ne třeba jako „holčičí rap, haha.

LUPENY NA ČESKOU TEXTAŘINU SI MŮŽEŠ POŘÍDIT ZDE!

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na:

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.