Corový nájezd na Cross v čele se Self Deception: technické problémy i metalová pařba

Corový nájezd na Cross v čele se Self Deception: technické problémy i metalová pařba

V pátek 26. ledna 2024 jsme v pražském Cross Clubu měli možnost zúčastnit se jedné z prvních zajímavých akcí tohoto roku, kterou nám zprostředkovala silná čtveřice evropských talentů. Poprvé k nám do Česka zavítali ostřílení Švédové Self Deception, kteří si na turné přizvali ještě stockholmské Awake the Dreamer a Leons Massacre z Německa. Tahle sestava, kterou v Praze doplnili tuzemští Halo of the Sun, byla tak slibná, že se jí podařilo Cross dlouho dopředu úplně vyprodat.

Nadějné metalcorové uskupení Halo of the Sun z Kladna celý večer otevíralo. Sympatická čtveřice během své půlhodinky nastolila příjemnou atmosféru, nechyběly pěkné screamy, melodické pasáže ani komunikace s publikem. Nejlépe se jim vydařila závěrečná You’re Dead to Me, kterou klubu představili se slovy „Tohle napsal náš bubeník o svém kamarádovi. Asi ho má hodně rád.“ Kluci zahráli i pobavili a celkem se jim podařilo dodržet předepsaný časový harmonogram i přesto, že se asi deset minut ještě ladil zvuk.

Takové štěstí už ale bohužel neměli následující Leons Massacre. Kapela sice byla na stagei včas, ale vleklé technické problémy odvolaly všechny zpátky do backstage a trvalo dalších dvacet minut, než se věci daly do pořádku. Klukům tak zbyl čas už jen na čtyři songy, i když se do nich vrhli s největším nasazením, aby ztracený čas publiku vynahradili. Velká škoda, kapela se do toho umí naživo pěkně opřít, a to, co jsme z nich stačili zachytit, bylo intenzivní a živelné. Frontman Alex štěkal do mikrofonu jako rozzuřený vlkodlak, silné melodické pasáže byly podpořeny vydařenými backing vokály kytaristů, mezi hypováním fanoušků ze sebe kluci sypali breakdowny a celkově působili přátelsky a otevřeně, i když bohužel na větší sbližování s fanoušky nebyl čas. Snad se tahle corovka ještě někdy vrátí na plnohodnotný set, třeba i do většího prostoru.

Leons Massacre po zkráceném setu vyklidili pole, aby se podia mohli ujmout Awake the Dreamer. Těm už se naštěstí technické problémy skoro vyhnuly, jen na chvíli zavládla obava, že přijdeme o přídavek, protože vypadl mikrofon. K všeobecné úlevě se ale problém rychle vyřešil a od té doby už technika sekala dobrotu. Uf.


Stejně jako Halo of the Sun, i emocorová partička Awake the Dreamer je ještě poměrně mladá, přesto už si pro sebe buduje slušné renomé – v posledních letech se ukazuje na podiích po celé Evropě ve společnosti takové smetánky jako Crystal Lake, Ice Nine Kills, Northlane nebo Imminence a není proto překvapením, že v Crossu byli hodně očekávanými hosty. A publiku nezůstali vůbec nic dlužni. Chytlavé melodické refrény střídaly screamy, při nichž ze sebe frontman Max ždímal do publika emoce, v pomalejších chvilkách se jim podařilo rozsvítit klub světly telefonů, v těch rychlejších dokázali rozeskákat celé publikum. To často zpívalo spolu s nimi a bylo evidentní, že pro některé už kapela dávno není žádnou neznámou. Škoda jen, že se jim nepodařilo roztočit jediný z vybízených circle pitů, i tak byla ale pod podiem pořádná sauna.

Hlavní hvězdou večera byli ale bez diskuzí závěreční Self Deception. Přestože u nás se za celých dvacet let své existence objevili poprvé, v domovském Švédsku se jejich moderní pojetí metalu těší velké oblibě. A nakonec se zdá, že i u nás mají dostatek fanoušků, vzhledem k tomu, že hned první českou show vyprodali. Není také divu. Pánové hýří energií, koncert odehráli s absolutním nasazením, a přestože jejich hudba nestojí na tvrdých breakdownech a je výrazně měkčí než tvorba jejich hostů, jako jediným se jim podařilo několikrát rozpoutat v publiku mosh pit. A rozhodně je to nepřekvapilo, jen frontman Andreas připomněl zlaté pravidlo, aby fanoušci nezapomněli zvednout každého, kdo upadne.

Songy Self-Deception jsou opravdu hodně zpěvné a kousky jako TicToc, Matthew McConaughhey, Psycho, cover na The Look od Roxette nebo přídavková Fight Fire With Gasoline se nesly klubem od podia až po zadní řady a když kapela vybízela ke spolupráci, rozhodně nebylo ticho. Poté, co pánové naházeli do publika obří nafukovací balóny, začala už v Crossu regulérní metalová párty. Publikum pařilo o sto šest, skákalo a stagedivevovalo, zatímco kapela mezi oblaky kouře vyhazovala do davu falešné dolarovky. A samozřejmě vše bylo stylizované do pro metal tak netypické růžové barvy, kterou si Self Deception zvolili jako svůj podpis. Růžové balonky, bankovky, růžová loga na oblečení, popruhy kytar, potítka, třpytky na obličeji nalíčeného kytaristy, a dokonce i šátek s Hello Kitty, kterým si během prvního songu drsňácky zakrýval obličej. Self Deception mají zkrátka jasno, že růžová barva je pořádně metalová. Proč by taky jinak vypadala tak dobře s černou?

Nejen headlineři tak svým sobotním vystoupením zanechali v českých fanoušcích silný dojem, a to nejen svým vystoupením, ale i přátelskostí a nadšením, že se můžou s fanoušky vyfotit a setkat se s nimi u merche. I přes problémy se zvukem stál koncert opravdu za to a teď už zbývá jen těšit se, až se k nám kapely zase vrátí na další vydařenou akci.

report napsala Kája Klenková

Klubovna vždycky vynikala rychlostí zpracovaných materiálů a motivovaností. A přesně tyhle atributy dotáhla Min k dokonalosti. Zpracované fotky ještě během setu kapel? Pro naši tryskomyš žádný problém!

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: