Chtěli jste Czeko! Našli jsme Českou nu-metalovou hymnu

Nu-metal.

Málokterý hudební žánr a období přineslo tolik protichůdných emocí, ale i hitů, které odchovaly miliony fanoušků po celém světě. A síla žánru, který umně spojil vlivy tvrdé hudby s rapem, se nevyhla ani České republice.

Proto nás ve spolupráci s Bobem pořadatelem Fajtfestu a oddaným fanouškem Jirkou Čápem napadlo nejen zavzpomínat. Ale rovnou najít a vyhlásit “Českou nu-metalovou hymnu“. Jaký song se stal v očích nu-metalového národa nejzásadnějším songem? A jaké další songy této skvělé éry se dočkaly mimořádně silného mandátu? Pořádně vohulte repráky, protože se bude ve vší parádě rekapitulovat!

A vzpomínalo se opravdu ve velkém! Celkově nám dorazilo přes 270 nominací. A aby to nebylo tak jednoduché hlasující museli vysázet rovnou TOP10 songů z dané éry.

Vítěz byl však jednoznačný: Cocotte MinuteCzeko!

1) Cocotte MinuteCzeko

Naprosto suverénní záležitost. Czeko se objevilo ve většině desater a povětšinou atakovalo první trojku. Hlasující dominanci Cocottů nad nu-metalovou érou asi nejlépe vystihuje celkově 17 (!) nominací pro jednotlivé songy. A taky taky bodový rozestup, který činil 140 hlasů před konkurencí…

2) HC3Inside

Mohlo by se zdát, že spoustu kapel této éry (ne)objevilo Ameriku, ale HC3 jí ve své zlaté éře mezi lety 2004 – 2007 dokonce projeli celý klubový jih USA od Severní Karolíny, Jižní Karolíny, Tennesse, Floridy, Alabamy. Z této éry pochází i skvělý singl Inside, tehdy ještě s frontmanem Čegym. HC3 se letos vrátili s EPčkem “New Era“, post frontmana nyní zabírá Adam Majerník.

3) The.SwitchAkvárko

Druhý nejsilnější mandát, co do počtu nominací, obsadili The.Switch. A jak jinak, i jejich klaustrofobické Akvárko. Tísnivou atmosféru ještě umocnil klip od Krávy, který si svého času oblíbili i fanoušci Zellerova televizního Pomeranče. A navíc je stále aktuální. Kdy jindy skutečně platilo, že “Venku je zlo“?

4) Dolores ClanNu-destruct

Václav “Noid” Bárta v dobách a s tvorbou, ve kterých si ho chceme pamatovat. Dolores Clan nikterak nezastírali inspiraci slavnějšími americkými kolegy, ale zároveň přinesli na svou dobu mimořádně sebevědomý produkt, který vyčníval svou stylovostí i zvukem. Bob z Fajtfestu se nikterak netají, že by DC uhnal na příští ročník festivalu. A přijme Noid vhozenou nostalgickou rukavici?

5) Post-ItZávislost

Slzy černý v očích máš, málo mě znáš, málo mě znáš“. Možná nejlepší tuzemský domácího nu-metalu vynesl vršovické patrioty Post-It na celkové páté místo. Bezesporu se však jedná o jejich největší hit. Klip tehdy doprovodil i mimořádně autentický výkon Evy Decastelo. Také Post-It nechtějí žít jen z minulosti a na konci vydali EPčko “Co tě neposílí, to tě zabije“.

6) KrucipuskDruide

Koronavirová krize jim o tři měsíce posunula plánovanou koncertní oslavu třiceti let existence ve Forum Karlín. Cenou útěchy jim budiž šesté místo k pilotnímu songu z nejslavnější desky Druide. Druide i následná deska Ahoj zachycovaly Krucipusk v jejich v nejtvrdší éře. Po letech personálních veletočů nyní ustálili sestavu a před pár měsíci vydali nové album “Country Hell“.

7) The.SwitchBeautiful

The.Switch se podařilo jako jediné kapele vměstnat dva songy do elitní desítky. Za suverénním Akvárkem se prodrala i úvodní skladba z jejich debutového alba (2004). A samotný název silně koresponduje i s dravým nástupem The.Switch. Těm se během několika měsíců podařilo prodrat k výhrám v několika hudebních soutěží (jmenujme tehdy například velmi prestižní žánrové ceny TV Očko) a upevnit svůj mandát na scéně.

8) HazydecayAngels In Da House

Žánrová legenda Hané. Hazydecay prožili svůj vrchol mezi lety 2004 – 2006, ze kterých pochází také zásadní alba “Jewelz Of Concrete” a “Your Closest F.r.iend“. O nesmazatelný zápis do nu-metalové éry se postarala “klasická” sestava Adam, Minno, Dule a Lee. Dokope je osmé místo v naší anketě ještě k jednomu návratu?

9) Atari TerrorAttention!

Mezi nejčastější žánrová klišé patřily odjakživa drsňácké pozy. Na ty, ale Atari Terror moc neužilo, a tak to ve svém signifikatním válu Attention! vzali za zcela jiný konec. S humorem a po zombiekovsku. Na jednom pánském sociálním zařízení proto proběhla menší revoluce, kterou doprovodila pravděpodobně první (a taky poslední) taneční choreografie zmiňované éry.

10) Crashpoint Enigma

Okolo finálové desítky to byla pořádná řezba. Svoje místo v článku nakonec uzmuli Crashpoint, kteří se do historie zapsali dvěma alby Acid Vitamin (2005) a Milions of Figurines (2008), ze kterého pochází i zásadní singl Enigma. Pro mladší ročníky se pak vyplatí připomenout, že zpěvákem Crashpoint byl jistý Hanzi, kterého nyní registrujeme v The Truth Is Out There.

A i když už má nu-metal to nejlepší za sebou, tak nás potěšila i nominace pro žánrovou “omladinu”, kterou reprezentují, třeba Indigo Ranch nebo BikkinyShop.

Světlem nu-metalu na konci tunelu pak můžeme být paradoxně rap, který si jeho vlivy čim dál častěji vypůjčuje. V domácím prostředí pak mezi nepokryté obdivovatele našeho milovaného žánru patří například Redzed, Marpo nebo VelkáTlustá0. Pravdila hry se mění, obdiv a vliv nu-metalu ovšem stále přetrvává.

Text: Gumi

Když jsem se rozhodoval co budu chtít dělat ve volném čase, Klubovna byla jasnou volbou. Více nejen o mne, ale o celém týmu Klubovny zjistíte v sekci NÁŠ TÝM.

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: