Zeller: Díky socialu se dostali do popředí extrovertní debilové. Mají dneska vliv, o kterým se dřív Werichovi nebo Krylovi ani nezdálo.

Jednoznačněji to už nešlo. Czeko se v naší společné anketě s Fajtfestem stalo hlasem lidu jednoznačnou nu-metalovou hymnou. A radost neskrývala ani jejich ústřední postava – Martin Zeller. Frontman nu-metalové ikony Cocotte Minute se v našem rozhovoru rozpovídal o vzniku slavné desky a loňské tour na počest Czeka. Řeč ovšem přišla i na další témata: Jak se Cocotti snaží zachytit dnešní dobu sociálních sítí? Co říká na deathcore? A mohl by ještě dneska existovat Pomeranč? Více v rozhovoru od Gumiho!

CZEKO se stalo nu-metalovou hymnou. Co pro vás tohle vyznamenání lidu znamená (CM vyhráli poměrně drtivě o 140 hlasů)? Jak na éru vzniku alba zpětně vzpomínáš? A proč si podle tebe lidi z vaší tvorby tak jednoznačně vybrali právě CZEKO?
Byla to naše první velká deska v životě a pokud můžu mluvit za sebe s Čendou, dali jsme do toho úplně všechno. Vydat desku u labelu bylo v tý době vlastně nemožný, ale jiná cesta nebyla. Nefungoval žádnej YouTube nebo digitální platformy na muziku.

A proč vybrali ty lidi Czeko, se musíš zeptat spíš těch lidí. Ale věřím, že to bylo prostě proto, že to bylo upřímný, opravdový a silný, a stále to tak je. Ten klip, co jsme dělali minulej rok, je nasazenej na původní zremasterovanou zvukovou stopu z roku 2004 a furt to zabíjí… tak asi proto.

Osobně jsem byl přítomnej na zastávce v Paláci Akropolis, kde bylo naprosto narváno. Vím, že si už delší dobu pohráváte s myšlenkou show ve Forum Karlín. V jaký je to momentálně fázi? Má to ještě čas nebo vás naopak tenhle gig utvrdil v tom, že je tenhle nápad už na pořadu dne?
S ohledem na situaci je Karlín už teď naprostý ufo. Nikdo zatím neví (a nebo to nechce říct), co je covid za sajrajt. Jakýkoliv kulturní aktivity, pokud se nenalezne protilék, budou mnoho měsíců v prdeli. Bohužel.

Ty sám jsi byl jednou (a možná tou úplně nejzásadnější) z postav nu-metalový éry. Dokázal bys za sebe vyřknout tři nejžádanější tuzemský milníky český nu-metalový éry?
Hm. Vidíš, asi jo. Doufám, že moje práce mluví za mě. Vždycky jsem se snažil dělat všechno naplno a podle nejlepšího svědomí, ať už svoji muziku nebo i Pomeranč, a pomáhat všem, co za to stojej. Žádný milníky mě nenapadaj. Už si to nepamatuju :).

Uváděl jsi dnes už kultovní Pomeranč. Bylo za tu dobu na stole, že by se v nějaký formě vrátil na televizní / streamovací obrazovky? A měl by takovej pořad ještě šanci se udržet / vzniknout?
Pomeranč měl smysl, protože nikde pořádně nebyly klipy. Teď už je všeho dost. Ale česká telka mi přijde, že už se na tu kulturu (neřeším-li snobsko-intelektuální zvrácenosti) spíš vykašlala. Kde není poptávka, není nabídka. Tomu bohužel rozumím, ale je to škoda podle mě.

Stali jsme se obětí toho kastování. Kryštof sice smrdí, ale myslím, že by měl mít na ČT2 živák ze Strahova, stejně jako by tam měl bejt Krucipüsk z Karlína, Demo z Roxy nebo Yzomandias z Carga. A tohle se tam neděje. Tam se toho vždycky chytí nějaká intošská klika a je zle.

Nu-metalovej vliv je poslední dobou celkem dost cejtit v rapu. Zaregistroval jsi tyhle tendence a jak na tebe působí?
Hele, tohle jde úplně mimo mě. Věřím, že by se tam daly určitě při nějaký snaze najít dobrý věci, ale nemám přehled. Přeci jenom se furt bavíme o žánru, kterej v první řadě řeší, kdo má lepší boty a kdo je víc vyhulená nula. Už jsem ti říkal, že mě serou vyhulený lidi? S kýmkoliv jsem dělal a hulil, tak to byl dycky voser :).

Vzpomínal jsi streamingové služby a social. Jak moc v kapele řešíte tohle téma a snažíte se tomu “diktátu doby” přizpůsobit? Často, když vedu debatu s někým vaší generace, tak jsou z toho dost nešťastní.

Socialy jsou alfa a omega. Bohužel. Socialy porušily stovky let fungující pravidlo, že média ovládaly elity. Díky socialům se bohužel dostali do popředí extrovertní debilové. Cardashianky, Nela Slováková a kdejaká jiná mrdka má dneska vliv, o kterým se dřív Werichovi nebo třeba Krylovi ani nezdálo. A tím je, myslím, řečeno vše. Každopádně ano, je to zásadní věc i pro nás. Bez nich bysme to už mohli zavřít.

Snažíme se využívat jejich možnosti, ale stále si zachovat důstojnost, což je hlavně u těch starších kapel často problém. Dělat si ze sebe prdel není totéž, jako dělat ze sebe kašpara. Ale myslím, že už třeba smysl instáče nám uniká. Respektive my jsme ještě z generace, která upřednostňuje obsah nad formou. Instáč už je podle mě ale přesně opačnej model a ani my ještě nevíme, jak s tím vlastně pracovat. A už vůbec nechápu, kdo má čas čumět na instatories. Ty vole, kdy ty lidi pracujou nebo studujou nebo šukaj? 🙂

Tvrdohudební omladina postupem času začala inklinovat více k metalcoru, deathcoru a podobným žánrům. Jak tě tenhle směr baví? Zaujala tě třeba nějaká kapela? A když to generačně srovnáš, v čem mají tvoji nástupci výhodu a naopak?

Deathcore, metalcore atd. vnímám jako trendy vlnu. Zůstane jedna dvě kapely, který pochopěj, že je to překombinovaný jako prase, a že to baví jenom muzikanty… a i ty jenom prvních dvacet minut. Je skvělý, že ty lidi jsou hráčsky obvykle vopravdu nadupaný, ale pokud prostě nebudou dělat silný melodický refrény, který si budou lidi pamatovat a budou si je i moct zařvat, tak je to celý k ničemu.

Generačně jsou ty kluci vo dost hubenější a mívaj fakt pěkný fanynky, ale co, tak to má bejt. Naše fanynky už dost často pouštěj náš metal svejm dětem, čili my už jedem novou generaci 🙂 a metal dětem!

CZEKO SE STALO NU-METALOVOU HYMNOU! (ČLÁNEK ZDE)

Text: @gumi_klub

Když jsem se rozhodoval co budu chtít dělat ve volném čase, Klubovna byla jasnou volbou. Více nejen o mne, ale o celém týmu Klubovny zjistíte v sekci NÁŠ TÝM.

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na:

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.