Vietnamské obohacení: Talent a pracovitost, jenž prostupuje tuzemskou kulturu

Ne nadarmo se říká, že v nouzi poznáš přítele.

V době koronavirové krize jde například viditelně příkladem vietnamská komunita, která začala spontánně šít roušky a dlouhodobě se začíná výrazně zapojovat do podpůrčích činností. Pověstná pracovitost se navíc častokrát snoubí s talentem, který se začíná etablovat i na domácí scéně.

Představujeme vám čtyři výrazné osobnosti domácí mladé kultury
s vietnamskými kořeny.

RENNE DANG

Pravděpodobně nejvýraznější domácí “Con Lai” (pojem pro míšence). Renne Dang patří k ústředním postavám rapového Blakkwood Labelu
a v posledních letech patří mezi nejstreamovanější tuzemské inteprety. Jeho aktuální deska “Thái“, která opět nese odkaz na asijský původ, obsahuje
i megahit “Kytky z pumpy“, který se k dnešnímu dni pyšní přes 7 milionů views.

Samotný aktér se pak velmi často vyjadřuje k aktuálním společenským tématům a v jeho tvorbě najdete například song “Con Lai”, který se věnoval vnitřnímu boji s národnostní identitou, nebo videoklip “Haló”, který byl naopak výrazným protirasistickým statementem. Ruku na srdce, málokterý domácí rapper dokáže tak umně spojit přidanou hodnotu se současným soundem. Renne Dangovi to ovšem problém nedělá.

VIAH

Jedna z našich komet pro letošní rok vzorně naplňuje předpoklady.
Vi Huyen Tran aka Viah prožívá skvělé období, které započalo již během loňského roku, kdy si připsala vítězství v soutěži Czeching, které ji katapultovalo na festival Eurosonic Noorderslag, a také výraznější spolupráci s Radiem Wave. V něm pak vzešla i aktuální paternoster live session.

Viah, která aktuálně působí i s dvojicí vokalistek Eleni a Rosalinou, svůj orientální přesah umně implementuje i do své tvorby. Cítit je například
v aktuálním singlu “Samurai” nebo prvním videoklipu “Gloria”, který reflektuje Vietnam v jeho nejčistější podobě.

YAKSHA

Pro upřesněnou. Yaksha žije a působí primárně na Slovensku. Milovník sneakers a thajského boxu má ale i přesto dost zásadní vliv i na české hudební scéně. Jeho FCK THEM Label pod sebou má totiž interprety jako Gleb, Dalyb nebo Samey, kteří zásadně promlouvají i do domácího streamingového chartu.

Navíc se jedná o první rapový label, který začal spolupracovat s domácí pobočkou Universal Music, která jim pomáhá
s distribucemi na streamingových službách.

A daří se mu expandovat i do zahraničí. Klipy od 6IX9INE nebo TRIPPIE REDD na kanálu FT přesáhly stamilionové views a otevřely Yakshovi dveře za oceán.

LUKÁŠ TRAN

Česká Televize vkládala do seriálu Zrádci hodně nadějí. Samotný ohlas ale nejspíše předčil původní očekávání. Ze šestidílné minisérie se stal obrovský hit, veřejnoprávní televizi se po delší době povedlo mladší diváky opět přikovat k obrazovkám, a potvrdila velký talent Lukáše Trana.

Duy Anh Tran, jak zní jeho pravé jméno, na sebe výrazně upozornil již
ve svém debutu Na Střeše, za který si připsal i první nominaci na Českého Lva.

Zatímco ve filmu Na Střeše si zahrál spíše vylekaného mladíka,
ve Zrádcích pak exceluje jako Filip, jeden z nejcharismatičtějších
i nejdrsnějších záporáků, které jsme mohli za poslední léta v tuzemské produkci vidět. Seriál, který vynikl svou kamerou, soundtrackem i prostou touhou dělat věci jinak, se stal pro nadějné herce ideálním útočištěm.

SLEDUJ KLUBOVNU 

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

SPOTIFY

Když jsem se rozhodoval co budu chtít dělat ve volném čase, Klubovna byla jasnou volbou. Více nejen o mne, ale o celém týmu Klubovny zjistíte v sekci NÁŠ TÝM.

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na: