V hlavní roli hudba: Hudební filmy, které možná neznáte

Pomalu každý týden se dozvídáme novinky o přípravách dalších hudebních biopiců. Chystají se filmy o Bobu Dylanovi, Beatles i Bruci Springsteenovi a to ani nezačínejme o tom, co se nezadržitelně blíží do kinosálů už v následujících měsících. Filmy o konkrétních osobnostech, muzikály i hudební seriály by vydaly na samostatné články, pojďme se ale tentokrát věnovat 13 snímkům, které tematizují samotnou lásku k hudbě a možná vás doteď zcela míjely. Viděli jste Brendana Frasera jako rockera? Zajímají vás začátky punk rockové kapely v osmdesátkovém Československu? Při výběru filmů se mé cinefilské já snažilo zůstat „v klubovním žánru“, u několika srdcových případů jsem se musela trošku vzdálit – ale slibuju, stojí to za to!

Rockeři – Airheads (1994)

Brendan Fraser, Adam Sandler a Steve Buscemi mají kapelu! Chtějí konečně prorazit a řešení je jasné: přepadnou rádiovou stanici a její pracovníky budou držet jako rukojmí, dokud do éteru konečně nepustí jejich demo nahrávku… o kterou ale shodou okolností přišli. Snaha sehnat další nahrávku k přehrání a zároveň udržet rukojmí v budově přináší spoustu momentů, které zaručeně pobaví.

Na plný pecky – Empire Records (1995)

Hudební obchod Empire Records má být odkoupen větším řetězcem a jeho zaměstnanci se rozhodnou, že tomu zamezí. Devadesátky, teenagerská léta, sympatické postavy ztvárněné začínajícími herci (včetně Liv Tyler, dcery frontmana Aerosmith) a hity The Cranberries, Dire Straits nebo AC/DC. Navíc na místě, kde by snad chtěl pracovat každý!

Na pokraji slávy – Almost Famous (2000)

„Rockstars have kidnapped my son!“ Kultovní klasika o středoškolákovi, který chce psát pro hudební časopis a ocitne se na turné s kapelou Stillwater a groupies. A s manažerem, kterého hraje Jimmy Fallon! Autobusová „Tiny Dancer“ scéna je nejlepším filmovým zachycením toho, jak hudba spojuje lidi: „I have to go home.“„You are home.“

Všechny moje lásky – High Fidelity (2000)

Rob, majitel vinylového obchůdku, a jeho vztahové trable připomínané konkrétními hudebními nahrávkami. V obchodě pracuje taky Jack Black – a to chcete vidět! V roce 2020 navíc vznikl stejnojmenný desetidílný seriál, kde je tentokrát vše z pohledu ženy – majitelky obchodu (taktéž) Rob. Ztvárňuje ji Zoë Kravitz (dcera Lennyho Kravitze!) a seriál rozhodně neztratil kouzlo původního filmu. Jedno mínus ale má: neobnovili ho pro další sezónu.

Škola ro(c)ku – School of Rock (2003)

Další kultovka! Jack Black a hudba je bezchybné spojení, proto není divu, že se Black pár let po High Fidelity dočkal hlavní role ve Škole ro(c)ku. Blackův improvizovaný přístup k vyučování a následné založení školní kapely zřejmě netřeba představovat, proto si dovolím zmínit i další filmový tip. Soundtracky filmů Richarda Linklatera jsou pokaždé zárukou kvality, přesvědčit se o tom můžete i v Dazed and Confused (1993), který je plný rockových hitů minulého století.

Rande na jednu noc – Nick and Norah’s Infinite Playlist (2008)

Jedna newyorská noc, jeden basák a jedna dcera majitele nahrávacího studia. Hledání tajného koncertu, spoustu náhod… a hudby, samozřejmě! Do hlavních rolí byli navíc obsazeni Michael Cera a Kat Dennings, to už by vás mohlo přesvědčit.

DonT Stop (2012)

Slyšeli jste někdy o DonT Stop? Tenhle film v české tvorbě celkem zapadl, přitom se v televizním vysílání reprízují rozhodně mnohem horší počiny. Osmdesátkové Československo a středoškolák Miki (Patrik Děrgel) začíná svou punk rockovou kapelu. Dočkáme se hledání členů kapely, hádek s nechápavými rodiči, prvních zkoušek i koncertů. Oscarový snímek to sice není, ale pokud hledáte zapomenutou českou oddechovku, jste na správném místě.

Newyorská romance – Begin Again (2013)

Začínající zpěvačka (Keira Knightley) a hudební producent (Mark Ruffalo) se potkají ve správný čas na správném místě. Životní ztrácení a nacházení, poznávání newyorských zákoutí a pořizování nahrávek přímo v ruchu města. Tohle je hodně příjemná záležitost.

Bez kormidla – Rudderless (2014)

Rudderless si opravdu dejte, skrytý klenot plný všech emocí! Otec se prostřednictvím hudby začne vyrovnávat se smrtí svého syna. Našel jeho demo nahrávky a časem založí vlastní kapelu… Trošku patosu? Možná. Hodně lidskosti? Rozhodně!

Tichá harmonie – Like Sunday, Like Rain (2014)

Dostávám se k případu, který se vzdaluje kytarám, ale rozhodně ne hudbě a její síle spojovat. Leighton Meester pracuje jako chůva nesnesitelného kluka. Postupem času oba zjišťují, že sdílejí nejen osamělost, ale také lásku k hudbě… Ve vedlejší roli hodně nepříjemnýho ex se navíc objevuje Billie Joe Armstrong z Green Day!

Whiplash (2014)

Jak daleko byste zašli, abyste si splnili své sny o kariéře za bicími? Oscarový snímek Damiena Chazella, z jehož rytmu se vám může udělat dost špatně.

Vinylová láska – Juliet, Naked (2018)

Jestli ještě nemáte vinylů dost, můžete dát šanci jedné romantické komedii. Vztah Annie a Duncana naruší dávno zapomenutý zpěvák Tucker Crowe (Ethan Hawke) – nejprve pouze prostřednictvím Duncanovy fanouškovské obsese (a jejího nepochopení ze strany Annie), později jim ale do životů vstoupí mnohem intenzivněji, než by oba kdy napadlo.

BANGER. (2022)

Nekompromisní jízda režiséra Adama Sedláka, která v době své premiéry zbourala česká kina. Pražská noc a snaha zařídit si feat se Sergeiem Barracudou, ze které nakonec vzešel jeden reálný track Adama Mišíka.

klubovna logo banner

13. 2. 2013 – v toto na oko banální datum vzniklo něco, co z původního skromného a ne úplně sebevědomého článku přerostlo v nynější podobu. Právě v tento den totiž světlo světa poprvé spatřila Klubovna. Z původně hudebně publicistické rubriky na jednom z webzinů vznikl samostatně soběstačný projekt, který se však snaží navázat na původní ideu. Nedělat ze svých fanoušků pouhé bezduché konzumenty, ale aktivní součást celého mimořádně interaktivního projektu.

Sleduj nás na:

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 2 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.